Rybnik to największe miasto Subregionu Zachodniego, które jest niezaprzeczalnym liderem w tej części Górnego Śląska. Czy pandemia koronawirusa mocno odbiła się na działających w mieście i powiecie przedsiębiorcach? Sprawdźmy!
To ludne, zamieszkane przez ponad 135 tysięcy osób miasto, które znajduje się na płaskowyżu rybnickim. Gmina jest powiatem grodzkim, na którego terenie znajduje się też siedziba władz powiatu ziemskiego, w skład którego wchodzą ościenne miejscowości: Czerwionka-Leszczyny, Świerklany i Jejkowice.
Często mówi się o tym, że Rybnik jest też centralnym ośrodkiem tak zwanej aglomeracji rybnickiej (w skład której wchodzą m.in. Wodzisław Śląski i Racibórz), jednak w ujęciu legislacyjnym taka aglomeracja nie istnieje. Można jednak mówić o obszarze funkcjonalnym, którego centrum gospodarczego rozwoju znajduje się w tym mieście.
Niezwykle dynamiczny rozwój Rybnika rozpoczął się na przełomie XX i XXI wieku. To właśnie wtedy zaczęła rysować się bardzo wyraźna dysproporcja między miastem a sąsiednimi ośrodkami: Wodzisławiem Śląskim czy Jastrzębiem. Jak wygląda potencjał gospodarczy gminy? Sprawdzamy w największej bazie firm: ALEO.com.
W listopadzie 2021 roku na omawianym obszarze działało 19885 przedsiębiorstw. Warto zwrócić uwagę na to, że niezaprzeczalnym liderem był tutaj Rybnik. W granicach administracyjnych gminy znalazło się aż 76,9% firm (15282). Na drugim miejscu znalazła się Czerwionka-Leszczyny (1297 podmiotów gospodarczych), wyprzedzając Świerklany (399 przedsiębiorstw).
Lokalny biznes dobrze poradził sobie z pandemią COVID-19. Mimo tego, że w listopadzie fala zachorowań znów wykazywała tendencję rosnącą, to w mieście otworzyło się aż 345 nowych biznesów. Jakie rodzaje działalności gospodarczej cieszyły się największą popularnością wśród rybniczan?
Mieszkańcy miasta i powiatu ziemskiego swojej szansy na sukces upatrywali zwłaszcza w świecie usług towarzyszących dla firm. Między wrześniem a listopadem pojawiło się aż 68 nowych takich przedsiębiorstw. Sporym zainteresowaniem cieszyła się też branża usług budowlanych (58 nowych biznesów) oraz działalności z sektora edukacji i rozrywki (31 nowych firm).
W mieście rozwija się też sektor usług IT i telekomunikacji. Na rynku pojawiły się 23 takie działalności. Mieszkańcy Rybnika i powiatu rybnickiego szukają też swojej szansy, zakładając firmy w sektorze pojazdów i środków transportu. Przybyło 17 takich nowych działalności.
Miasto-powiat Rybnik jest też liderem, jeśli chodzi o liczbę firm na kilometr kwadratowy z wynikiem 103 podmiotów gospodarczych. Na drugim miejscu znalazła się gmina Jejkowice (37), nieznacznie wyprzedzając Czerwionkę-Leszczyny (34 działalności na kilometr kwadratowy).
Miasto ma wszystkie możliwe atuty, by wciąż rozwijać się bardzo dynamicznie. Centralne położenie na terenie ROW-u oraz niezaprzeczalna pozycja lidera w ujęciu gospodarczym (gdy porównamy gminę m.in. do Wodzisławia Śląskiego czy Raciborza) to atuty, które trudno lekceważyć.
Rybnik może też pochwalić się świetną, bardzo dobrze rozwiniętą siecią dróg. Gminę przecina autostrada A1, dzięki której można szybko dotrzeć zarówno do węzła autostradowego w Sośnicy, jak i do Ostrawy. Ekosystem uzupełnia droga krajowa 78 (Chałupki-Wodzisław Śląski-Gliwice-Chmielnik) oraz drogi wojewódzkie: 920, 925, 929 i 935.
Miasto znane jest m.in. z tego, że od wielu lat inwestuje w skrzyżowania bezkolizyjne, czyli ronda. To jeden ze znaków rozpoznawczych Rybnika. Gmina doskonale wykorzystała swoje świetne położenie na mapie Górnego Śląska, ściągając wielu dużych inwestorów, którzy dają pracę mieszkańcom miasta i sąsiednich gmin.
Warto zwrócić też uwagę na niski stopień bezrobocia. Jego wysokość waha się około 4-4,5%, co na tle średniej wojewódzkiej (6,5%) oznacza, że miasto radzi sobie bardzo dobrze. Mimo tego, że w granicach administracyjnych Rybnika działa kilka dużych firm, zatrudniających po kilka tysięcy pracowników (Elektrownia Rybnik, kopalnie wchodzące w skład PGG, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3) to o sukcesie miasta w dużej mierze przesądzili też i ci mniejsi pracodawcy.
Komunikacją miejską zarządza lokalny Zakład Transportu Zbiorowego, jednak na terenie gminy można odnaleźć też wielu prywatnych przewoźników. Rybnik korzysta też na komunikacji kolejowej. Z miasta można szybko dotrzeć nie tylko do pobliskiego Wodzisławia Śląskiego, ale i do Katowic. Na dworcu głównym zatrzymują się pociągi regionalne oraz połączenia klasy Intercity.
Tragedia w Chwałowicach. Kierowca zmarł w swoim samochodzie
65977Mają zabójców 41-latka? Policja zatrzymała dwóch podejrzanych. Jeden chciał wyjechać do Czech
62847Nocny lot nad miastami i wsiami w regionie. Wojskowe helikoptery przestraszyły mieszkańców
32621Zamiast ogrodu – rwąca rzeka. Każda ulewa kończy się dla rybniczanki dramatem (wideo)
30040Raciborska: działkowicz przestraszył się węża. Jak odróżnić żmiję od zaskrońca?
29554Dziwne rzeczy przy stacjach Orlen w Rybniku. Samochody „zobaczyły” ceny i się zepsuły (zdjęcia)
+483 / -163Ewa Fica pożegnała się ze szpitalem. WSS nr 3 w Rybniku ma nowego dyrektora
+183 / -25Nocny lot nad miastami i wsiami w regionie. Wojskowe helikoptery przestraszyły mieszkańców
+178 / -39„Pelleciarze” na lodzie. Płacą za pellet krocie... jak go znajdą
+138 / -31Pościg za 18-latkiem na skuterze. Tym „manewrem” chciał zgubić policję (wideo)
+344 / -241100-lecie przyłączenia Śląska do Polski: „Rybnik był i pozostał tyglem wielokulturowym”
48Rybnik: upamiętnią 100-lecie przyłączenia Śląska do Polski. Będą inscenizacje i koncerty
37Miasto chce wyremontować familok za 15 mln złotych. Każde mieszkanie będzie warte 1,5 „bańki”
33Rybnik opłacił kolonie młodym Ukraińcom. Ich rodzice walczą na froncie
18Rybnicka Rada Kobiet: przybywają do nas Ukraińcy, którzy nic nie mają. Ilu uchodźców gościmy w Rybniku?
18Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert