zamknij

Wiadomości

Budowa kanalizacji dobiegła końca

2010-07-23, Autor: pww
Ostatni etap budowy kanalizacji w Rybniku zakończony. Realizacja największej w dziejach Rybnika inwestycji trwała od 2001 roku. Jej wartość wynosiosła 146,5 mln euro.

Reklama

Droga do zakończenia inwestycji nie była usłana różami. Pierwotnie budowa kanalizacji miała finiszować w 2008 roku. Opóźnienie spowodowane było rozwiązaniem poszczególnych kontraktów z nierzetelnymi wykonawcami. W efekcie, mieszkańcy kilku dzielnic długimi miesiącami musieli poruszać się po rozkopanych drogach. Najgłośniejsza była sprawa Hydrobudowy 9, która za opuszczenie placu budowy musiała zapłacić miastu odszkodowanie w wysokości 12 milionów złotych.Ostateczne zakończenie całego projektu blokował spór z czeską spółką Tchas. Wykonawca nie wywiązał się w terminie z robót w Zebrzydowicach i Orzepowicach. W ostatnich dniach jednak miasto dogadało się z Czechami, którzy zapłacą odszkodowanie.


W miniony czwartek władze Rybnika podsumowały i zakończyły budowę kanalizacji przy przepompowni w Gotartowicach. - Nareszcie zakończyliśmy realizację inwestycji stulecia. Mieszkańcy w końcu będą mogli się podłączyć i w pełni korzystać z dobrodziejstwa jakim jest woda. Tereny z przyłączami kanalizacyjnymi stają się teraz bardzo atrakcyjnymi nieruchomościami – powiedział uradowany prezydent Rybnika Adam Fudali.


Przypomnijmy, projekt „Budowa systemu kanalizacji sanitarnej w Rybniku” obejmował swoim zasięgiem 17 dzielnic Rybnika, czyli: Golejów, Zamysłów, Kamień, Orzepowice, Zebrzydowice, Paruszowiec-Piaski, Niedobczyce, Niewiadom, Ligota-Ligocka Kuźnia, Gotartowice, Boguszowice Stare, Radziejów, Popielów, Chwałowice, Meksyk, Rybnicka Kuźnia i Ochojec oraz gminy Gaszowice i Jejkowice.


Pierwszy kontrakt na roboty obejmujący budowę kanalizacji w dzielnicach Golejów, Zamysłów i Kamień został podpisany 29.04.2003 r. Łącznie w ciągu 9 lat wybudowano 564 km kanalizacji sanitarnej. Najwięcej, czyli 51,6 km powstało w Niedobczycach. Tam również umożliwiono przyłączenie do sieci największej liczby posesji – 1 116. Kontrakt podpisany na realizację inwestycji w dzielnicy Niedobczyce, Niewiadom i Piaski-Paruszowiec był najdroższy i opiewał na kwotę 22,5 mln euro.


Do kanalizacji będzie mogło podłączyć się 11 424 posesji, zamieszkałych przez 39 800 mieszkańców. Warto dodać, że aż 7 z 68 pompowni ścieków znajduje się w Radziejowie.


Wartość projektu wyniosła 146,5 mln euro. Z czego Fundusz Spójności przekazał 71 mln euro. Koszt budowy kanalizacji przypadający na 1 mieszkańca Rybnika objętego projektem wyniósł

3 700 euro.


Wybudowana kanalizacja została przekazana do eksploatacji Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Rybniku.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (113):
 • ~Sajgon 2010-07-23
  13:31:28

  1 0

  Największy niewypał w historii tego miasta..... Będziemy to spłacać kilkadziesiąt lat w wysokich podatkach i cenie wody oraz ścieków. Koszmar miało być tanio sprawnie i czystko a jest drogo z problemami i bynajmniej nie czysto....

 • ~mistrzu 2010-07-23
  13:39:34

  0 1

  Józef Makosz były prezydent Rybnika zrobił nam porządny rynek dokończył budowę szpitala i sprawił, że Rybnik był porządnie oznakowanym i łatwo przejezdnym miastem. To był gospodarz..... ehhhh Fudali przez 12 lat miał zrobić jedną rzecz wybudować kanalizacje, szkoda że jest to zrobione na odpiernicz. Podłączenia kosztują majątek, cena ścieków wzięta z kosmosu, Ogólnie rachunki za wodę to jakaś kpina. W przyszłym roku znowu będą podwyżki... mamy przez tą inwestycje same problemy...... najdroższą wodę w Polsce, zadłużenie tak wielkie, że spłacanie zajmie kilkadziesiąt lat, totalną blokadę innym inwestycjom równie potrzebnych jak np drogi w Rybniku. Kanalizacja nas miała rozwinąć jako gminę a sprawiła coś zupełnie odwrotnego

 • ~widmo 2010-07-23
  13:51:39

  0 0

  Jednym słowem Fudal'a czeka INKWIZYCJA!!!

 • ~Sajgon 2010-07-23
  13:55:29

  0 0

  "Widmo' co proponujesz spalenie na stosie? W sumie ciekawe wyjście :D

 • ~norton 2010-07-23
  13:58:01

  0 0

  Wodociagi nie maja przekazanej calek kanalizacji - to kpina. Prosze zapytac o warunki przylaczenia w Ligockiej Kuzni.

  Na co sa przeznaczane pieniadze z odszkodowan?
  Koszmar i tyle

 • ~Dawidddddddd 2010-07-23
  14:07:06

  0 0

  Cała ta kanalizacja to dość zagmatwana historia. Z jednej strony mamy do czynienia z inwestycją z natury pożyteczną i słuszną, ale jej wykonanie organizacja robót czy koszty to jakaś totalna porażka. Po prostu chyba nie mamy odpowiedniej władzy która potrafi zorganizować tak wielką inwestycję. Brakuje kadr i wyobraźni ludzi władzy w Rybniku. Przykro to mówić ale Fudali dobrze wygląda na festynach, jakiś imprezach promocyjnych byłby dobrym rzecznikiem jakiejś firmy ale w zderzeniu z wielką inwestycją szeroko zakrojoną niestety jest za słaby na to by ja dobrze przeprowadzić. Fudali i cały BSR to ludzie z poprzedniej epoki i żaden medialny puder na ich twarzy tego nie zmieni. Ot chyba sedno problemów z kanalizacją na dzień dzisiejszy. Za wysokie progi drodzy panowie. :)

 • ~buchu 2010-07-23
  14:08:28

  0 0

  Dlaczego w projekcie kanalizacji nie objęto całego miasta? Dlaczego pozostały dzielnice, w których nie wykonano kanalizacji? Czyżby w tych dzielnicach nie mieszkali rybniczanie, którzy w podatkach dorzucili się do tej inwestycji. Dlaczego UM nie traktuje wszystkich tak samo? Więc proszę Panie prezydencie się tak nie szczycić tą inwestycją. Żeby nie było mieszkam w dzielnicy, w której jest kanalizacja wykonana ale wk..wia mnie jak człowiek taki jak pan prezydent chwali się czymś czego do końca nie zrobił jak powinien. Chyba jest prezydentem całego Rybnika więc powinien dbać o wszystkich mieszkańców miasta.

 • ~qwerty 2010-07-23
  14:22:51

  0 0

  I tak teraz nowo przylaczeni ludzie beda skazani na placenie za kanalizacje kosmicznych cen. Najgorsze jest to, ze w splacaniu tej kanalizacji partycypuja rowniez mieszkancy blokow, ktorzy z tej "inwestycji stulecia" NIE MAJA NIC. Mialy byc wspaniale ulice, a jak jest mozemy zobaczyc na ul. Energetykow. Panie Fudali - ucz sie Pan od Zor. Zory daly sobie rade z budowa kanalizacji. Maja super drogi i przyjazna cene odbioru sciekow (Zory 5,05PLN vs Rybnik 7,55 - 50% drozej nie w Zroach!!!!). Zgadzam sie z komentarzami powyzej. Dla Fudalego sprawne kierowanie 140 tysiecznym miastem to za wysokie progi. Gosc umie tylko robic prostacki PR oparty na niedomowieniach, zatajaniu faktow. Aha - jeszcze potrafi dobrze poustawiac w Rybniku swoich krewnych i znajomych.

 • ~lupa2010 2010-07-23
  14:41:13

  0 0

  A to nas czeka pod rządami PO:
  "-Śmigielski przeznacza 4,2 miliona złotych na promocję Rybnika, w którym o prezydenturę stara się nasz człowiek (poseł Marek Krząkała). Marszałek PO daje kasę, w praktyce na kampanię, obecnemu prezydentowi, którego chcemy pokonać w wyborach. Bezmyślność - narzeka kolejny z polityków PO. " (to cytat z dzisiejszego Dziennika Zachodniego" - i co powiecie???

 • ~WENUS 2010-07-23
  14:57:55

  1 0

  Fudali wyjaśnia wszystko. Jeżeli stwierdził, że na początku XXI w. kanalizacja była inwestycją stulecia to jasno nam mówi, że do końca wieku miasto już nic nie wybuduje, bo będzie musiało spłacić długi. I jest w tym stwierdzeniu uczciwy po swojemu.

 • ~Piachu74 2010-07-23
  15:01:33

  0 0

  Przecież to genialny strateg! Widząc, że miasto jest zakorkowane, zablokował wjazd od południa- wiadukt na Raciborskiej, Zebrzydowicka, rondo na Zebrzydowickiej. Wodzisławską można było zostawić, tam i tak trudno wjechać...

 • ~jedrek_1_1 2010-07-23
  15:15:14

  0 0

  Lupa - powiem, że to święta prawda bo ta kasa idzie na promocję Fudalego i Lenka. Sam sposób przyznawania tych dotacji jest patologiczny. To taki model załatwiaczy promowany tu przez Arteksa. O ile znam Krząkałę to - czasami na własną szkodę- nic z takimi grami nie ma wspólnego. To jest jego problem w tym mieście pelnym politycznych hien.
  Co do samej kanalizacji. Wstyd, żeby tak wielkie miasto jej nie miało, ale też wstyd jak się to działo. W dzielnicach za te drogi, ślamazarność, brak informacji ludzie maja dosyć. Co gorsza - przyłączą się ci co dbali o pompowanie szamb, miasto nie robi nic żeby gonić pozostałych. Majątek zaś przekaże na rzecz spółki, którą potem będzie można sprzedać i uwłaszczyć rodzinkę po raz kolejny. Mądre.
  Fudali ma świadomość, że to bardziej wstyd niż sukces. Zamiast fety mamy cichą uroczystość, w środku sezonu ogórkowego.

 • ~Arteks 2010-07-23
  15:19:01

  0 0

  Nigdy nie kwestionowałem tego, że Makosz zrobił w Rybniku porządek. Z drugiej jednak strony to Makosz zmarnował jeden z najlepszych terenów jaki był między Śródmieściem a Nowinami na wybudowanie byle jakiego blaszaka. To on zlikwidował Filharmonię Rybnicką czy Klub studencki Ćwiek, to on zwolnił jednego z najlepszych animatorów życia kulturalnego na Śląsku - Bronowskiego. To za jego czasów Rybnik stawał się pod kątem kultury miastem zupełnie prowincjonalnym. Makosz chciał szkołę muzyczną przenieść do tego małego budynku w którym mieści się teraz NFZ... Myślę, że Makosz to był człowiek dość skrajnie myślący i o ile Fudalego można czasem przekonać do zmiany decyzji lub coś wyperswadować (przykład Dino-parku) to niestety z Makoszem nie było szans bo szedł w zaparte. Ta kanalizacja faktycznie spowolniła nasze miasto pod kątem różnych innych inwestycji ale niesamowicie ożywiła je pod kątem mieszkaniowym. Trudno znaleźć dzielnicę Rybnika gdzie nie powstawałyby jakieś nowe osiedla szeregowców czy nawet "apartamenty" jak chociażby w Golejowie...

 • ~jedrek_1_1 2010-07-23
  15:26:20

  0 0

  Arteks, a Ty bywasz czasem poza Rybnikiem? W tym mieście jest dużo inwestycji mieszkaniowych?? Nawet apartamenty! Byłeś kiedyś w Opolu, które jest mniejsze od Rybnika, albo chociaż w Żorach? Fudali dawał się czasem przekonać (Dino Park to raczej nacisk mediów) - ale to było jakieś 10 lat temu...

 • ~BzK 2010-07-23
  15:38:24

  0 0

  Arteks na pewno nie bywa. W takim Opolu jak kolega wyżej wspomniał powstaje w chwili obecnej powyżej 10 osiedli mieszkaniowych, nowe piękne osiedla.... a w Rybniku chyba aż 1 czy 2.... Opole ma 120 tys mieszkańców a Rybnika 140. Fakt jest miastem wojewódzkim ale to nie zmienia faktu, że tam sobie radzą. Budowa kanalizacji to też śmieszna sprawa bo w Niedobczycach na Wrębowej i okolicach jest już 20 lat? Ja w budowie kanalizacji widziałem 1 plus - wyleją nowy asfalt. Jednak jak zobaczyłem jak go wylali i zrobili zmieniłem zdanie ;) plusów nie ma. Co do cen wody - http://www.cena-wody.pl/ ;) Wiwat władze miasta;)

 • ~qwerty 2010-07-23
  16:13:46

  0 0

  Arteks - znow uzywasz malo znaczacych argumentow, jako tych przewazajacych. Faktem jest, ze istnienie kanalizacji poprawia warunki budowy np. domu, ale Twoje stwierdzenie, ze kanalizacja "odblokowala" budowanie w niektorych dzielnicach jest pieprzeniem. Przeciez szambo moze sobie kazdy wybudowac i bedzie mial dom bez kanalizacji. No ale Ty zwykles tu przedstawiac malo znaczace argumenty jako te najwazniejsze, bo w kwestii tych najwazniejszych Twoj szef AF to raczej nic nei zrobil.

 • ~qwerty 2010-07-23
  16:15:13

  0 0

  Co do Reala - moze i jest dyskusyjna jego lokalizacja. ALE SPOSOB ULOKOWANIA REALA, ILOSC WYJAZDOW NIE WPLYNELA ZNACZACO NA PLYNNOSC RUCHU W MIESCIE MIMO IZ REAL JEST PRZY GLOWNEJ (WTEDY) "OBWODNICY" RYBNIKA. Fudali postawil nam TESCO i wszyscy widzimy jakie waskie gardlo nam zafundowal. Tak zarzadzac to mozna wsia a nie 140 tysiecznym miastem. No ale tak to juz jest jak wazne stanowiska dostaja krewni i znajomi a za podejmowanie blednych decyzji z negatywnym skutkiem dla strategicznych spraw miasta nikt nie ponosi konsekwencji (bo przeciez jak Fudali moglby karac swoich dobrych znajomych).

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-23
  16:17:10

  0 0

  "Ostatni etap budowy kanalizacji w Rybniku zakończony." a dzielnice to nie Rybnik. Teraz jak już mówili przedmówcy będziemy spłacać ją przez lata. Spłacanie będzie wyglądać następująco, oczywiście jeżeli wygra Fudali, najdroższa woda; Straż Miejska będzie walić mandaty aby tylko naciągnąć pieniędzy a sam Fudali będzie sprzedawał co się da za bezcen jak posiadłość na Raciborskiej 226 o wartości 600 tysięcy za 216. Janusza Kopera nie chciano we Warszawie to Adam go przygarnął z powrotem przecież u nas można robić co się chce, mają telewizję TVT która wszystko wyprostuje, zaś na drogi położy się kolejny raz płachtę z cienkiego asfaltu i dziesięć razy to samą drogę się będzie poprawiać. Jak dla mnie to całkowita klęska. Adaś ty masz gdzie parkować, bo parkujesz perfidnie łamiąc prawo przed Urzędem Miasta i gdzie popadnie a gdzie mają parkować mieszkańcy Rybnika? Czy to zagrywka z tymi parkingami żeby można było poprzez Straż Miejską wyciągnąć od mieszkańców ostatnią gotówkę z portfela, co? Dlaczego nie zapłacisz za 12 lat parkowania przed urzędem, na miesiąc 560 zł razy 12 lat to fajna kasa?

 • ~grzesnick 2010-07-23
  16:41:35

  0 0

  Tym razem chciałem publicznie podziękować Lupo. Za pytanie skierowane na forum do prezydenta i link do strony urzędu miasta. Obrazuje doskonale z jakimi typami mamy do czynienia. Dla gierki politycznej posługują się stroną i wizerunkiem miasta. Lupo – ty klipo. To był najbardziej spektakularny samobój w historii tego forum

 • ~werkk 2010-07-23
  16:45:04

  0 0

  Zakończono główne cięgi kanalizacyjne ile domostw jest na dzień dzisiejszy podłączonych? natomiast wysokie koszty eksploatacyjne poniesie każdy mieszkaniec Rybnika. Moim zdaniem była to fatalnie przeprowadzona inwestycja.Arteks szkoła muzyczna to był największy niewypał miasto czyli podatnik za kolosalne pieniądze wyremontował budynek nie będąc jego właścicielem to jest karygodne właścicielem budynku obecnej Szkoły Muzycznej jest zakon Urszulanek dlatego tez miasto miesięcznie płaci 50 tysięcy właścicielowi. Wiec kiepski przykład dałeś no chyba ze ma on świadczyć o nieudolności. władzy to jest dobry.

 • ~Spartakus 2010-07-23
  17:15:57

  0 0

  Co do opinii o kanalizacji sanitarnej w Rybniku nie będę cytował dosłownie tego co mówią moi sąsiedzi czy mieszkańcy np Niewiadomia i okolicznych dzielnic. Za dużo słów nieparlamentarnych. Niestety szkoda pomysłu bo bardzo fajny ale niestety władza w Rybniku nie potrafiła unieść ciężaru odpowiedzialności. Mało wyobraźni, słabe planowanie i mamy tylko i wyłącznie frustrację mieszkańców + ogromne rachunki za wodę i ową kanalizacje. Niestety dobrze zaczęli ale koniec to katastrofa. Taka chyba jest konkluzja całej prezydentury Fudalego. Pora Go już powoli podsumowywać bo zbliża się koniec rządów tego Pana. To na prawdę dobra wiadomość dla Rybnika, że władza BSR i PiS w tym mieście się kończy. :)

 • ~ 2010-07-23
  17:58:08

  0 0

  Oczywiście wszyscy zgromadzeni zapomnieli o jednym drobnym szczególe - UE której jesteśmy członkiem dała nam czas na podpięcie wszystkich mieszkańców do kanalizacji. Rybnik zdążył przed czasem. Ci co nie zdążą, będą płacić kary, więc narzekaczom na kanalizacje proste pytanie - wolicie płacić za kanalizacje, czy za jej brak? Można narzekać na jakość prac, ale na posiadanie kanalizacji? Ludzie, użyjcie tego co macie w głowach!

 • ~Arteks 2010-07-23
  18:26:09

  0 0

  @bzk - wspominasz o Opolu, to piękne miasto i lubiane przeze mnie mimo, iż przez wielu uważane jest jako jedno z najbardziej prowincjonalnych miast wojewódzkich ;) Myślę, że co do tych inwestycji mieszkaniowych to wyraźnie ściemniacie bo efekty widać po statystykach. W Rybniku ludzi przybywa a w takiej wojewódzkiej metropolii jak Opole ubywa!!! Chcecie widzieć różnicę? Proszę bardzo. Oto dane na 31.12.2008 i 31.12.2008
  Rybnik +195 141177 141372
  Opole -411 126203 125792
  Rybnik zanotował wzrost liczby mieszkańców o prawie dwieście, a Opole straciło czterystu!!! To musi mieć odbicie w inwestycjach mieszkaniowych. Chyba że opolanie budują się poza Opolem tak jak gliwiczanie poza Gliwicami...
  @qwerty - gdybym był twoim psychoterapeutą to bym chętnie podyskutował z tobą o tych inwestycjach mieszkaniowych w Żorach gdzie one są i ile zużyto na nie cementu i jakie kolory widziałeś w tych zapierających dech w piersiach żorskich budowlach... Ale niestety nie jestem więc życzę dobrego weekendowego wypoczynku, najlepiej z dala od komputera. Daj ludziom odpocząć od twoich nudnych wpisów please. Gdybym był twoim psychoterapeutą to starałbym się przekonać Cię do tego abyś swoje niepowodzenia wyładowywał w inny sposób - np. poprzez sport ;P

 • ~Arteks 2010-07-23
  18:27:25

  0 0

  Przepraszam za literówkę. Porównanie statystyki mieszkańców dotyczy 31.12.08 i 31.12.09 :)

 • ~pit75rk 2010-07-23
  19:26:42

  0 0

  Myślę że to już ostatnia kadencja wielkiego Adama F. W następnych wyborach proponuję aby któryś kandydat obiecał obniżyć cene wody i ścieków oraz zlikwidować Straż Miejską a na 100% zostanie wybrany prezydentem tego pięknego niegdyś miasta.

 • ~queene 2010-07-23
  20:15:03

  0 0

  jak to czytam to mam wrażenie że niektórzy to zamiast do wc chodza do wychodka a kąpia sie jak 100 lat temu - przed wielkanocą wszyscy w jednej balii....a gnojówka za płot od sasiada...ludzie - czy naprawde potraficie tylko narzekać ? bo rozumiem że to że mamy kanalizę to skandal i wina prezydenta...ja sie nie mogłam jej doczekac i wole płacić a miec niż nie płacić a nie mieć

 • ~dhakarey 2010-07-23
  21:00:16

  0 0

  Celem sprostowania niektórych komentarzy: http://www.cena-wody.pl/ 23.lipiec.2010 (wymóg na stronie, którego ~bzk nie dodał, bo poco czytać) pod cennikiem pisze: "Uwaga ! Prezentowane w tym momencie dane to ceny dla gospodarstw domowych. W przypadku, gdy gmina dopłaca do cen wody czy ścieków, dopłaty te nie są uwzględniane a prezentowana wartość jest taka, jaką otrzymuje producent wody (cena końcowego odbiorcy + dopłata)." Dopłata jest podana w artykule: http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,podwyzka-oplat-za-wode-i-scieki,wia5-3266-10380.html. Rybnik podobnie jak większość miast w woj. Sląskim ma najwyższe ceny za wodę i kanalizacje w Polsce. Po trzecie, kanalizacja jest wymogiem UE. Po czwarte, mieszkam w śródmieściu gdzie kanalizacja jest od dłuuugiego czasu i jakoś nie płacze i lamentuje, że muszę płacić za kogoś, za inwestycje itp. (a ~bzk proponuje przeprowadzkę do Opola;) To, że wybory się zbliżają to widać gołym okiem... lud lamentuje. Wszyscy widzą TYLKO złe uczynki, powiązania itp. Ucichnie po wyborach, jak zwykle.... Nie ma człowieka idealnego, ale niektórzy na forum przeginają pałe... Niech sobie odpowiedzą szczerze, czy czegoś nie załatwili po znajomości (albo ich rodzina), czy znajomy nie załatwił znajomemu pracy, czy jeżeli ktoś prowadzi firmę, to nie może polecić kogoś z rodziny do firmy znajomego itd. Z miłą chęcią przytoczę niektórym Ich komentarze za 4 lata, jeżeli będzie kto inny prezydentem. Znając życie będą psioczyli na nowego,bo nic innego nie umia robić

 • ~ 2010-07-23
  21:45:34

  0 0

  a mialo byc tak gladko i rybnickie firmy mialy miec roboty na kilka lat.w zadziwiający sposob wygrala przetarg firma z gliwic i rybnickie firmy mialy otrzymac ochlapy resztkowe z tej inwestycji. i co i żadna nie podjela sie podwykonastwa.i trzebabylo nając roznych różdzkarzy co male pojecie maja o takiej robocie i dlatego taki problem po drodze.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-23
  22:16:34

  0 0

  Właśnie w ten sposób będziemy płacić za kanalizację: http://www.tvs.pl/informacje/27114/

 • ~latajacyholender 2010-07-23
  22:59:24

  0 0

  qwerty, dybała i reszta pseudoekspertów będziecie niestety mieli problem po następnych wyborach jak rybniczanie zrobią wam psikusa .
  Porażka wpisana jest w wasze życie.Został wam tylko internet.Szkoda na was czasu.Dobrze ,że jest kanalizacja i dobrze ,że jest Ktoś kto potrafi podejmować w Rybniku odważne decyzje.Są jeszcze ludzie ,którzy myślą głową ,a nie d ...ą i dobrze ,że jest garstka dybałków i im podobnych qwertymatołków.

 • ~Bialy Rekin_1 2010-07-23
  23:19:03

  0 0

  Jak czytam te komentarze krytykujące budowę kanalizacji, to przypomina mi się takie fajne powiedzenie : "Idiotów na świecie jest bardzo mało, ale są tak sprytnie rozmieszczeni, że spotykamy ich na każdym kroku"

 • ~jolka43 2010-07-23
  23:20:50

  0 0

  Nasz Medialny Manipulator zabłysnął kanalizacją stulecia.Inwestycją będą obciążone następne pokolenia.Myślę, że powinna nosić swoistą nazwę" Kanalizacja Pokoleń".Drodzy Rybniczanie jeszcze nieżle nas popieści " ODCHODZĄCA SKANALIZOWANA WŁADZA"podwyżkamii ścieków i wody.Jesienią zapewne "NAJDROŻSZA WŁADZA popłynie z jeszcze droższymi ściekami...

 • ~ISKIERKA35 2010-07-24
  00:47:47

  0 0

  Opinie negatywne nie wzięły się z sufitu. Po prostu ludzie słyszący słowo kanalizacja dostają torsji. Niestety ta inwestycja"stulecia" tak istotną nie jest dla naszego miasta bo zrobiona jest niestarannie. Ciężko tutaj chwalić zaangażowanie i profesjonalizm władz miasta. Fudali jest politycznie utopiony w kanalizacji którą sam wybudował. popłynie sobie tymi pięknymi nowiuśkimi rurami. :D

 • ~dhakarey 2010-07-24
  09:26:54

  0 0

  A jeszcze jedno. Lamentujecie na sposób wykonania kanalizacji i że jest to wina Fudalego. Czyli wynika z tego, że to on spędził w dziurach z łopatą setki godzin, albo obsługiwał koparkę?? Nie... na pewno wkładał kręgi w ziemie.... Więc czemu się nie czepiacie bezpośrednich wykonawców "...Opóźnienie spowodowane było rozwiązaniem poszczególnych kontraktów z nierzetelnymi wykonawcami. ...". Nad wykonawcą na pewno jest osoba nadzorująca (podejrzewam że jakiś kierownik budowy, lub coś takiego) potem są osoby z UM a na końcu tej listy jest AF. Lepiej znaleźć jednego kozła ofiarnego niż szukać prawdziwych przyczyn źle wykonanej i przeciągającej się roboty. Przypominam, że kanalizacja i tak MUSIAŁA być zrobiona!!!! A co do kosztów, to jeżeli ktoś miał prawidłowo zrobione szambo w starszej technologii to koszt wywozu jest większy niż comiesięczny rachunek za kanalizacje. W przypadku małych oczyszczalni przydomowych nie wiem, ale koszt może niewiele odbiegać. A Ci, co napiszą że nieprawda, to znając życie nie mają (nie mieli) dna w szambie.... Czyli nie umieją robić nic innego jak zapaskudzać innym życia:)

 • ~latajacyholender 2010-07-24
  10:30:49

  0 0

  Zapewne według pseudoekspertów ( qwertomatołka i dybałka) Fudali jest winny również, za wstrzymanie budowy autostrady A1 od Świerklan do Gorzyczek ( nie dopilnował). Na dodatek psikusa wszystkim platformersom ( m.in. posłowi Krząkale) zrobił i Marszałek województwa Śmigielski przekazując 4 miliony 200 tysięcy na promocję Rybnika ( czytaj Fudalego).Masakra!

 • ~jedrek_1_1 2010-07-24
  10:38:13

  0 0

  kanalizacja to cywilizacja- jest oczywiście potrzebna. Tylko znacie kogoś kto się już podłaczył? Z mojej rodziny jeszcze nikt. Na razie mamy piekne rury w ziemii , drogą wodę i doskonale zarabiającego prezesa PWiK. I tu jest robota dla straży miejskiej - zamiast gonić studentów pijących piwo na kampusie warto posprawdzać kto pompuje szmaba, wywozi śmieci. Ale wiadać, że priorytety mają inne.
  dhakarey - może za największą inwestycję w mieście nie odpowiada prezydent, tylko te wredne robole co dziury kopią??

 • ~mistrzu 2010-07-24
  11:10:07

  0 0

  ~dhakarey Odpowiem Ci na Twoją wątpliwość dotyczącą czy Adam Fudali jest odpowiedzialny czy nie za prace przy kanalizacji. Oczywiście odpowiedź na to pytanie brzmi TAK. To on decyduje o tym jaka przyjąć strategie budowy kanalizacji a już raczej przyjął. To on ma bezpośredni wpływ na jednostki kontrolujące proces budowy i egzekwowanie tego co i jak zostało zbudowane. Nie musie machać łopatą ale musi kontrolować to co się buduje na bieżąco a od tego ma swoje własne instytucje. NP Główny inspektor budowlany. Tutaj nasz kochany prezydent nie zrobił nic. Dlatego odpowiada za klapę jaka jest kanalizacja

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-24
  12:28:49

  0 0

  latajacyholender, nie zajmuj się Dybałą tylko problemem, bo widać z każdej wypowiedzi że jest Pan wobec mnie nastawiony emocjonalnie. Zatem odpowiedz Pan jak spłacimy ten dług, czy to jest prawda że mieliśmy mieć najtańszą wodę bo tak nam obiecywał Adam Fudali przed rozpoczęciem inwestycji stulecia? a powodem najtańszej wody i ścieków miała być nowoczesna infrastruktura kanalizacji? dlaczego Straż Miejska dostaje premie za ilość wystawionych mandatów, czyżby żeby nabijać kasę urzędowi tak potrzebną na płacenie rat, bo brakuje kasy? dlaczego Adam nie zapłaci 560 zł jak zwykły obywatel za stanie przed UM, przecież sam w tym temacie wydał zarządzenia i uchwały? dlaczego Straż Miejska jemu tam też mandatu nie wystawi? dlaczego nie parkuje na parkingu wewnętrznym, a tam gdzie stoi nie zrobi miejsc dla petentów UM? przecież każde miejsce parkingowe w Rybniku jest bardzo potrzebne, a on blokuje aż dwa. Zaglądałem na ten parking wewnątrz UM i zawsze są tam wolne miejsca. To są zwykłe merytoryczne pytania, a nie narzekanie. Jakby Pan zauważył internauci niejednokrotnie podsuwają dobre rozwiązania. Ja nie chcę w ten sposób jak w tym reportażu http://www.tvs.pl/informacje/27114/ płacić za cokolwiek, bo to nieuczciwe i na to myśmy - mieszkańcy przed rozpoczęciem budowy kanalizacji się nie zgadzali. Na moim blogu jak obiecałem niektórym internautom, ukaże się pismo ZGM w jaki sposób dostałem mieszkanie, oraz wyjaśnienie prawne.

 • ~dhakarey 2010-07-24
  12:42:24

  0 0

  ~mistrzu Podam ci przykład. Jeżeli postanowiłeś wybudować dom, zatrudniłeś firmę i masz kierownika budowy. Nie znasz się na budowie (bo przecież nie musisz) wiec ekipa wkracza do akcji. Po wybudowaniu przychodzi do odbioru i się okazuje, że parę rzeczy jest zpartolonych. W takim razie to jest Twoja wina bo nie dopatrzyłeś...?? Mnie się osobiście wydaje, że to jest wina np. kierownika budowy który odebrał dany element budowy i samych robotników, bo nie umieją czytać projektu. Poto się pisze umowę, aby przy źle wykonanej pracy wykonawca na własny koszt zrobił poprawki. A przecież Ty też możesz mieć wpływ na kierownika budowy, ale On musi trzymać się planów. AF nie musi znać się na budowie i planowaniu - ma od tego doradców. On wybiera tylko najlepszą propozycje. Ma ludzi od dozoru. A to co spierniczyli przy budowie to powinni na własny koszt poprawić. Zleceniodawcą jest AF, a firma która się podjeła zadania ma je wykonać zgodnie z projektem. Możliwe jest wywalenie firmy (co się stało na Ligocie), jednak sytuacja może się powtórzyć jak przy budowie A1. Czyli pół roku w plecy

 • ~jedrek_1_1 2010-07-24
  12:51:07

  0 0

  dhakarey - gdybyś znał Fudalego to wiedziałbyś, że on nawet chve decydować o kolorze papiery toaletowego w urzędzie. W tym tkwi problem włądzy w tym mieście. Stąd też konflikt z Kopką którego nie słuchał, ale potem obciążał. Byłeś kiedyś na zebraniu Rady Dzielincy? Pan prezydent za żadne uchybienie nie jest nigdy winny, tylko ci źli urzędnicy. A on - nasz tatuś - zaraz to naprawi. Kolejne 4 lata to będzie dla nas tragedia, a on wyląduje prosto w szpitalu - bo ma niezłe urojenia.

 • ~mistrzu 2010-07-24
  12:53:56

  0 0

  Zgadzam się z Tobą dhakarey Wina leży po stronie kierownika budowy i robotników w takim przypadku. Jednak nie zmienia to faktu, że jako właściciela posesji i pracodawca dla danej firmy budowlanej zależy mi na tym, aby wszystko było zrobione na tip top. Musze wiedzieć sam jak ma wyglądać moj dom itd. aby przysłowiowo nie dać się zrobić w balona. Prezydent miasta czy burmistrz ma do tego odpowiednie narzędzia. Prace wykonuje firma x i niech sobie buduje a ja jako dobry gospodarz co jakis czas poślę kontrolę inspektorów budowlanych czy dana firma się wywiązuje z planu. Druga kwestia to sprawa jak są przygotowane przetargi w naszym mieście. Jeżeli Prezydentowi zależy na zrobieniu czegoś b. dobrze to tak napisze przetarg aby wystartować w nim mogły porządne renomowane firmy a nie takie które spartaczą robotę. No wiesz wykonawcy spod znaku tam kolega tu rodzina a kanalizacja zrobiona jest na odpiernicz. Taka jest wina prezydenta. Poza tym biorąc pod uwagę twoje porównanie z budową własnego domu to hmmm to chyba my Rybniczanie jesteśmy właścicielem tego domu Fudali kierownikiem budowy który ma wszystkiego dopilnować ( nie koniecznie osobiście). Taka niestety jest prawda, że chłopa przerosło to zadanie i nie dał rady.

 • ~AntyFudali 2010-07-24
  13:08:02

  0 0

  Mistrzu masz racje w 100% jak by ten burak i jego doradcy zapisali w przetargu, co kiedy ma być zrobione gotowe ile może być kontroli zapowiedzianych ile niezapowiedzianych itd jakie są kary za obsunięcia w czasie a jakie kary za nie zrobienie czegoś czy spartaczenie to by ta robota wyglądała normalnie. Jak by dopisał w umowie przetargowej ze za miesięczne opóźnienie firma płaci jakąś wielką kare, to taka hydrobudowa 9 wiedząc że jest słabą firma nie wystartowałaby nawet w takim przetargu i problemu by nie było bo wygrała by inna lepsza. Kosztowałoby to więcej ale nie mielibyśmy takiego gniota jak mamy za 150 mln euro... Jeszcze będę się śmiać jak nam unia każe oddać te kasę bo robota jest spartaczona i tyle. Dzięki Adam.....

 • ~ 2010-07-24
  15:51:24

  0 0

  Kanalizacja już oddana "super" a kto naprawi nam teraz dziurę na drodze którą musieli wykopać aby poprawić partactwo???????
  Dla mnie AF jest skończony z powodu wszystkich dziur jakie są w jezdniach na naszym terenie rybnickim, wiadomo ze on nie będzie sprawdzał wykonania robot, ale jak obstawia się takimi debilami co nawet nie umieją dziur łatać to dziękuje bardzo, Pan Prezydent Makosz na wszystko zwracał uwagę to był GOSPODARZ!!! A ten z tym zakorkowanym Rybnikiem niech się wypałuje w nadchodzących wyborach!

 • ~qwerty 2010-07-24
  17:29:00

  0 0

  Janie rozumiem czego Wy sie spodziewacie? Zrobienia czegos na tip - top? Jak wokolo slychac, ze UM to zbieranina krewnych i znajomych. Od takich ludzie cchecie kompetentnych decyzji? Kilka razy pytalem Fudalego tu na forum kto z imienia i nazwiska odpowiada za niektore partactwa i nigdy sie tego nie dowiedzialem. Pytalem rowniez o odpowiedzialnosc za partactwa - to samo. Fudali lubi odpowiadac tylko na pochlebstwa swoich klakierkow.

 • ~mily pan 2010-07-24
  19:37:04

  0 0

  Widac ze kampania PELO ruszyla,tylko ja sie juz nie umiem doczekac kto ma zostac tym nowym kandydatem PO na urzad przezydenta miasta.Bo jesli Makosz to ok ale jesli ma nim byc Krzakala to wora z dwora z nim z Rybnika poniewaz ten facet niczym nie przyczynil dla rozwoju miasta.

 • ~latajacyholender 2010-07-24
  21:30:06

  0 0

  dybała szkoda na ciebie czasu.Do krytyków kanalizacji. Dobrze ,że za was ktoś w tym mieście myśli , bo całe życie wylewalibyście swoje szamba do przydrożnych rowów.Niestety to dla was jest kanalizacja ,trzeba płacić za własne nieczystości.Prócz inwektyw żadnej merytorycznej dyskusji od dawna nie zauważyłem na tym forum, ale tak jest na wszystkich forach . Chamstwo zaczyna dominować.Smutne. Zastanawiam się czy tylko frustraci mają komputery??

 • ~jedrek_1_1 2010-07-24
  21:42:54

  0 0

  Dyskutującym polecam ranking samorządów wg Rzeczpospolitej z dnia 21 lipca (28 stron rzetelnej roboty). W Rybniku jest średniawo – 24 miejsce na 64 powiaty grodzkie (duże miasta) nie jest powodem do wstydu. Sęk w tym, że w 2006 roku w tym rankingu Rybnik był pierwszy!! Indolencja władzy po 12 latach jest faktem. TO SIĘ NAM NIE WYDAJE – to widać nawet na zewnątrz miasta. Na 150 największych inwestycji samorządu nie ma nic z Rybnika. W przyszłym roku może się tam znaleźć Wodzisławska (szkoda że budowy parafii nie biorą pod uwagę). Czy tak ma wyglądać przyszłość tego miasta? Gdyby opublikowano odrębny ranking z jakości zarządzania miastem (to element składowy rankingu) Rybnik byłby w ostatniej opublikowanej dziesiątce! Arteks – pod wpisem o Pniowcu piszesz, że wpadam w populizm. Ty podając dane o wzroście liczby mieszkańców o kilkadziesiąt osób w ostatnim roku – kiedy w skali 10 lat liczba spadła o 4 tysiące po prostu manipulujesz danymi. Nie musisz mnie darzyć sympatią, wolałbym żebyś mniej mijał się z prawdą.

 • ~dhakarey 2010-07-24
  22:50:30

  0 0

  "Ty podając dane o wzroście liczby mieszkańców o kilkadziesiąt osób w ostatnim roku – kiedy w skali 10 lat liczba spadła o 4 tysiące po prostu manipulujesz danymi." ~jedrek_1_1 - właśnie sam się pokusiłeś o manipulacje danymi. Poszperałem trochę po necie i mi wyszły wyniki (dane z http://pl.wikipedia.org): Żory lata od 1994 do 2008 spadek liczby ludności o 10,12%; Katowice lata od 1997 do 2008 spadek liczby ludności o 12,71%; Gliwice lata od 1995 do 2008 spadek liczby ludności o 8,5%; Rybnik lata od 1995 do 2008 spadek liczby ludności o 2,4%; W tym porównaniu spadek liczby mieszkańców w Rybniku jest stosunkowo mały.

 • ~jolka43 2010-07-24
  23:31:07

  0 0

  Do latającyholender Z Pana wypowiedzi można wysnuć jeden wniosek,iż A.F. Odkrył Nam "Cud kanalizację",wynalazek stulecia. Mamy padać do stóp NASZEGO PANA i wysławiać" JEGO WIELKI SKANALIZOWANY CZYN".Panie latający po forum nie oglądamy się na na tylne koła wozu,tylko pęd techniki pcha nas do przodu.Tok Pana myślenia kojarzy mi się z PRLem.Nikt na tym forum nie jest chamski,każdy ma prawo do swojej opinii.Uważam ,iż wypowiedzi są jak najbardziej merytoryczne.Do merytorycznego P. Dybały,aż się Pan pienisz.Osamotniony,zmęczony,wyeksploatowany lataniem po forum odszedł w zapomnienie Pan latający a szkoda, ponieważ było z Panem merytorycznie.Pozdrawim

 • ~Arteks 2010-07-25
  00:05:40

  0 0

  jedrek - piszesz, że Rybnik w 2006 roku był pierwszy w rankingu samorządów, a kto wtedy był prezydentem Rybnika - Barack Obama? ;) To Fudali i jego ekipa zafundowali rybniczanom tak miłe i prestiżowe wyróżnienia. Szkoda, że to miejsce nie zostało utrzymane ale takie jest życie. Teraz są lepsze miasta. Wcale nie jest powiedziane, że Rybnik do czołówki nie wróci. Wzrastająca liczba mieszkańców Rybnika jest fenomenem i to nie tylko na skalę Śląska ale Polski! Rybnik jest jedynym niewojewódzkim miastem powyżej 100 tys. mieszkańców któremu wzrasta liczba mieszkańców. Przypadek? Nie sądzę. Po prostu miasto dobrze się kojarzy, ludzie chcą tu się budować i mieszkać. Ilość osób, które opuszczają Rybnik musi być relatywnie niewielka. Być może kanalizacja jest tą inwestycją, która przyczyniła się do tego przyrostu. Ale mogę tylko przypuszczać. Powinni się zająć tym tematem dziennikarze czy naukowcy. A swoją drogą ja wcale nie należałem do zwolenników budowy tak rozległej i drogiej kanalizacji!!! Niedawno się "nawróciłem" bo widzę zaskakująco szybko efekty tej wielkiej inwestycji.

 • ~Arteks 2010-07-25
  00:10:34

  0 0

  jedrek - śmieszą mnie wasze teksty, że "Arteks nigdzie poza Rybnikiem nie bywa". Dajcie sobie spokój z takimi dziecinnymi tekstami. W Polsce jedynym większym miastem w którym nigdy nie byłem to Włocławek - jakoś nigdy nie miałem okazji i nic mnie do niego nie ciągło. Ponieważ interesuje mnie komunikacja, architektura i różne dziwactwa zjechałem Polskę od Bogatynii po Suwałki i od Świnoujścia po Ustrzyki. Uwielbiam podróżować i gdyby nie brak czasu - ciągle bym gdzieś jeździł. Pomijam już to, że Europę teź zjeździłem, szczególnie tę niemieckojęzyczną bo ta kultura bardzo mi się podoba :) Dzięki temu mam wiele punktów odniesienia tak do Rybnika, do regionu jak i całego naszego kraju.

 • ~ 2010-07-25
  00:14:10

  0 0

  ~Arteks tak wlasnie odkryles tajemnice przyrostu mieszkancow -to KANALIZACJA BUAHAHA

 • ~Dorka 2010-07-25
  00:38:48

  0 0

  to że ceny wody i kanalizacji będą wysokie to było do przewidzenia ale jeżdżenie samochodami po tych dziurach to była masakra a jak fudali miał przyjechać do rady dzielnicy to drogę zrobiono w ciągu jednego dnia a samochody i tak są zepsute

 • ~rybnickicaly 2010-07-25
  01:25:34

  0 0

  Święcie jestem przekonany, że Tadeusz Dybała się myli i przekleństwo tego miasta, Pan AF nie wygra wyborów, bo nie chcę płacić mega rachunków za wodę, ścieki , śmieci i płacić mandatów Straż Miejskiej za "złe spojrzenie" ! Dybała wypluj te słowa że F....i jeszcze może wygrać i nie grzesz w taki sposób więcej !

 • ~werkk 2010-07-25
  07:06:32

  0 0

  Arteks skoro jesteś takim znawca architektury to jak podoba Ci się nowy budowany budynek Sądu a szczególnie waga na elewacji, pytam bo ten budynek będzie w wszystkich pismach związanych z architektura z podpisem największy bubel jaki udało się zaprojektować. Nie znam pracowni która to projektowała na pewno nie z Rybnika ale dlaczego U M zgodził się aby taki bubel wybudowano w Rybniku.

 • ~L5-S1 2010-07-25
  09:32:50

  0 0

  Tak sobie czytam przytoczone dane o wzroście bądź spadku liczby mieszkańców w niektórych miastach. Arteks podaje, jakie są przyczyny tego, iż w Rybniku liczba mieszkańców wzrasta. Wszystko fajnie, ale chyba ktos zapomniał, że w 2001 roku do Rybnika dołączono dzielnicę Ochojec, a to jednak trochę ludzi jest. Bądźcie bardziej rzetelni. Podajecie dane z lat 1995-2008 i właśnie w tamtych latach nasze miasto powiększyło się o jedną dzielnicę. Pozdrawiam

 • ~jedrek_1_1 2010-07-25
  09:36:30

  0 0

  Arteks - 2006 to był koniec poprzedniej kadencji. 4 kolejne lata zmarnowano - nie stać nas na kolejną kadencje Adama F. Danych GUS za 2009 nie znalazłem nigdzie. Może tam pracujesz, to masz. Liczba ludności tak czy siak spada - jeden rok nic tu nie zmieni. Zapytaj statystyków, lub socjologów :-) Ciekawostką może być fakt , że wg danych rybnickiego urzędu liczba mieszkańców w 2009 spadła. Z tego co czytam wnioskuję, że bywasz w Polsce. Tyle, że manipulujesz tą wiedzą i obserwacjami okrutnie.

 • ~dhakarey 2010-07-25
  11:03:10

  0 0

  Wiesz ~L5-S1, postanowiłem na twoje życzenie zmanipulować dane i odjąć liczbę ludności Ochojca (które to tak drastycznie podwyższyło stan ludności Rybnika "manipulując" dane które podałem). Wyszło mi, że w latach 1995 do 2008 minus 1550 osób (bo tyle około liczy Ochojec) spadek ludności wyniósł nie 2,4%, ale AŻ..... 3,55%. Normalnie powalająca różnica.... A co do manipulacji, to każde dane i fakty idzie przekazać na czyjąś korzyść lub niekorzyść, co bardzo dobrze robicie w swoich wypowiedziach....

 • ~L5-S1 2010-07-25
  11:15:42

  0 0

  czy ja pisałem coś o manipulacji ? Tylko prosiłem o rzetelność.

 • ~Arteks 2010-07-25
  12:14:58

  0 0

  @rybnickicaly - a powiedz mi kto obniżyłby cenę wody? Gdyby tu mieszkały sławy Samoobrony typu Beger czy Hojarska to mógłbym uwierzyć, że w kampanii będą mówiły, że obniżą podatki, cenę wody, przejazdów autobusami, parkingów, obiadów przedszkolach. Może gdyby Tadek Dybała strartował w wyborach to bym też uwierzył, że chce wszystko wszystkim obniżyć. Rybnicki klon PO ma dużo wspólnego z Samoobroną ale nie wierzę, że się odważą kłamać, że cokolwiek obniżą skoro by tego nie zrobili!
  @werkk - nowy gmach sądu jest taki sobie - nie jest to jakieś dzieło sztuki, na pewno nie jest też brzydki (chociaż nie podoba mi się ten dach i czerwone okna!). Ministerstwo Sprawiedliwości, które zlecało projekt mogło wybrać lepszy projekt ale co do tego miasto nie miało pewnie żadnego wpływu. Każdy kto przypomni sobie jak wyglądał ten teren przed tą inwestycją a jak wygląda teraz będzie miał szacun do ekipy Fudalego za przyciągnięcie takiej instytucji do miasta.
  @L5 - ja podaję danę za 2008 i 2009 - wszystkie miasta na Śląsku tracą mieszkańców, a Rybnik ich zyskuje. To wielki sukces Rybnika i nie mam zamiaru tego faktu przemilczeć i gderać tak jak wy. W Polsce jest tylko 7 miast, które mają dodatni bilans migracyjny w tym nasze miasto. Wiem, że takie informacje są nie na rękę naszej zaściankowej opozycji ale ja na to nic nie poradzę. Przestańcie na tak pozytywne rzeczy dziejące się w Rybniku patrzeć tylko przez pryzmat waszej nienawiści do Fudalego i swoich intersów politycznych. Cieszmy się SR!

 • ~qwerty 2010-07-25
  13:23:53

  0 0

  Arteks - podajesz dane, ktore nie trzymaja sie ani kupy ani dupy. Ja osobiscie znam kilkanascie osob, ktore nadal zameldowane sa w Rybniku, ale na stale mieszkaja w innych miastach (Wroclaw, Warszawa itd.). Mowi sie, ze w samej stolicy mieszka kilkaset tysiecy osob wiecej niz to wynika z oficjalnych danych. Poza tym nie masz zielonego pojecia skad ci ludzie sie do Rybnika przeprowadzaja. Bo na pewno nie z miast o statusie, do ktorego wg Ciebie Rybnik aspiruje. Bo chyba nie chcesz mi wmowic, ze przeprowadzaja sie tu ludzie po to, zeby pracowac na elitarnych stanowiskach pracy, ktore powstaly w Rybniku dzieki Twojemu szefowi - czyli sprzedawca w sklepie.

 • ~wazon 2010-07-25
  14:55:09

  0 0

  UWAGA mieszkańcy NIEDOBCZYC,pan FUDALI wysłał na żer swoich piesków żeby podreperować budżet.Kasują że aż miło,i aż dziw bierze że akurat jak można się podłączać to wybrali Niedobczyce. a może to pomysł p.RYSZKI i CEBULI!!!!

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-25
  18:39:12

  0 0

  Panie rybnickicaly; wyplułem się ze trzydzieści razy, już więcej nie będę i za wszystkie tego typu grzechy przepraszam. :)

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-25
  18:48:41

  0 0

  latajacyholender; nie wiem co Panu zrobiłem, ale musiał Pan gdzieś się zemną w konfrontacji przy obronie jakiegoś pokrzywdzonego zetrzeć, bo jest Pan emocjonalnie nastawiony na mnie że aż kipi. Pisze Pan o merytoryczności dyskusji, zajrzyj Pan do słownika bo tutaj wszyscy piszą o kanalizacji a Pan o Dybałe, że wszyscy są chamscy w swych wypowiedziach a to Pan non stop kieruje do mnie różnego typu insynuację - zarzuty bez jakichkolwiek dowodów popierających tezę, zaś jak Panu udowadniam rację to myka Pan na następne forum. Zastanów się Pan nad tymi słowami, OK.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-25
  18:52:34

  0 0

  Arteks; Adam F i jego najbliższe otoczenie to zwykła banda i tyle.

 • ~karolek 2010-07-25
  19:45:32

  0 0

  Przepraszam bardzo,ale największym nie wpałem moim zdaniem a także zdaniem wszystkich pasażerów ZTZ w Rybniku jest DWORZEC NA ULICY BUDOWLANYCH.Na tym wspaniałym dworcu po każdym deszczu pasażerowie mają BASEN PŁYWACKI na poczekalni,brak toalety po godzinie 17 00 oraz ciemności po zmroku -nawet oświetlenie nie działa.Ten stary,ale jary to największy niewypał którym się nasza władza szczyci do tego stopnia że nazywa to coś -MIĘDZYNARODOWYM DWORCEM AUTOBUSOWYM.

 • ~mazi_rk 2010-07-25
  20:12:01

  0 0

  „Nareszcie zakończyliśmy realizację inwestycji stulecia. Mieszkańcy w końcu będą mogli się podłączyć i w pełni korzystać z dobrodziejstwa jakim jest woda.”
  No chyba nie do końca tak jest... Na ulicy której mieszkam co prawda jest wybudowana kanalizacja, ale niestety nie mamy możliwości podłączenia do niej bo... jest wybudowana "za wysoko" (zresztą jak ponad połowa mieszkańców na tym odcinku drogi) więc niewypał totalny...

 • ~Arteks 2010-07-25
  21:22:56

  0 0

  @qwerty - podaję dane faktyczne, a nie sfingowane czy zmyślone tak jak ty masz to w zwyczaju. Niewymeldowywanie się osób, które np. wyjeżdżają za granicę czy na studia to problem ogólnopolski i dotyczy każdego miasta. I one w równym stopniu dotyczą Rybnika i każdego innego miasta. Ale liczba zameldowanych nowych obywateli i ogólny bilans to fakt i naprawdę się dziwię, że kwestionujesz takie rzeczy. Wstydźcie się platformowcy takich członków jak qwerty, który ciągle narzeka i tworzy Rybnikowi (zauważcie, Rybnikowi a nie Fudalemu) czarny PR i czarną wizję. Czy takie podejście do miasta wam odpowiada? Tak? No to sami sobie odpowiedzcie dlaczego tacy aktywni i pozytywni zakręceni ludzie jak Arteks NIE zagłosują w wyborach samorządowych na PO i traktują was zupełnie niepoważnie. Jesteście nudniejsi niż telenowela mongolska i narzekacie jak schorowane stare babcie. Dosłownie w każdym wątku tematycznym... Zupełnie was nie cieszy miejsce waszego zamieszkania.

 • ~charlie 2010-07-25
  21:50:24

  0 0

  Nocna zmiana znowu wychodzi na żer, a właściwie dzieci nocnej zmiany. Wiemy, że wy najchętniej widzielibyście na tym stanowisku jakiegoś UBckiego konfidenta. Najśmieszniejsze są te nicki, nagle pojawiają się nowe osoby na rybnik.com.pl. No wiem po prostu przypadek, że wszyscy się tutaj logują i nie jest to przypadek, że są to przeciwnicy Adama Fudalego bo jak wiadomo, nie ma on żadnego poparcia w tym mieście. Poza kilkoma ludźmi na tym forum.

 • ~jedrek_1_1 2010-07-25
  22:29:02

  0 0

  dhakarey –wybacz. Arteks pisze o wzroście liczby mieszkańców, a ja o spadku o 4000 tysiące ludzi. W rzeczywistości pomiędzy okresem szczytowym a obecnym wynosi on 3800. Moja wina – to ja manipuluję danymi - zwłaszcza, że jak zauważyłeś do Rybnika przyłączył się Ochojec. To co podałem to i tak mniej niż Twoje dane w procentach! Zerknij może na moje wcześniejsze wpisy – dla mnie dane Arteksa to po prostu żaden argument bo są wyrwane z kontekstu. Bogdan 55- życzyłbym sobie Twoich dalszych ataków na Krząkałe. W kontekście Twojej rydzykowej wizji świata prezentowanej na tym forum nic nie może mu lepiej posłużyć jako reklama.
  Zaś co do kanalizacji – inwestycja skończona, ale jeszcze nie jest rozliczona. Poczekajmy.

 • ~dizers 2010-07-25
  22:31:07

  0 0

  skoro koniec to teraz posypią się MEDALE ORDERY DYPLOMY I NAGRODY

 • ~latajacyholender 2010-07-25
  23:05:24

  0 0

  do jolka43 coś ty brała? Kto kipi i do kogo?To forum to nie cały Rybnik. Demokracja ma swoją cenę , gdzie można sobie popluć na innych bez konsekwencji . Tak jak wy to robicie .Współczuję Arteksowi ,że mu się chce tłumaczyć.Krytykujecie dla samej krytyki.Nieistotne,że wybudowano nową sieć za unijne pieniądze. Dla was to nie ma znaczenia ,że sąsiad sąsiadowi nie będzie wylewał pod nos fekalii żeby zaoszczędzić parę złotych , a czasem do rzeki. Życie w czystym środowisku ma swoją cenę, ale skąd wy możecie to wiedzieć.Nawet rybnicka Platforma i Stajer nigdy nie podważali zasadności budowy nowej kanalizacji .Na wasze nieszczęście mieszkańcy Rybnika wybrali na Prezydenta Adama Fudali znaczna większością głosów i to dwa razy z rzędu w wyborach bezpośrednich i to jest FAKT, dlaczego , ponieważ ma wizję i nie boi się podejmować trudnych decyzji. Wolę prezydenta , który rządzi , a nie kradnie.A nie tak jak obecny Rząd RP, który zajmuje się niczym.Do TeDe nie pochlebiaj sobie .Nie szanuje się kogoś kto nie ma kultury wobec innych.

 • ~Arteks 2010-07-25
  23:34:19

  0 0

  @jedrek - ja podałem dane za dwa ostatnie lata kiedy liczba mieszkańców wzrosła, a Ochojec to było 10 lat temu. A swoją drogą przyłączenie Ochojca to również zasługa Fudalego. Przybyli nam nowi mieszkańcy i nowa fajna dzielnica willowa. Swoją drogą nikt w Ochojcu nie kwestionuje tego, że to była dobra decyzja. Dajcie porządzić jeszcze trochę Fudalemu, a pewnie kolejne okoliczne miejscowości przyłączą się do Rybnika :) Szkoda, że nie cieszycie się sukcesami Rybnika ;)

 • ~jedrek_1_1 2010-07-25
  23:42:20

  0 0

  Arteks - bo to dawno było...Za stare zasługi to w PRL medale dawali. Ostatnia kadencja to zmarnowane lata. Dane za rok, czy za dwa - źródła się zapewne nie doczekam

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-25
  23:59:01

  0 0

  Panie latajacyholender a kto krytykuje że nie miała być zrobiona kanalizacja, przecież ludzie krytykują wykonanie i to że obiecywano że tańsza woda będzie. Uprawia Pan manipulację, takiej manipulacji używano w poprzednim systemie. Krytykował Sztajer wykonanie kanalizacji i to nie raz, ale żeby to wiedzieć to trzeba chodzić na sesję rady i interesować się sprawami Rybnika. Interesować się to nie znaczy ślepo wieżyć co nam przedstawia Adam Fudali i media w postaci TVT, tylko samemu korzystając z ustawy o dostępie do informacji publicznej o różne dokumenty pisać do UM. Nie sądzę że Pan zadałby sobie takiego trudu, gdyż nie poświęci Pan swojego cennego czasu i swych pieniędzy. Pisze Pan że na tym forum ludzie nie piszą merytorycznie tylko obrażają, a co Pan robi "do jolka43 coś ty brała?" obraża Pan tą Panią. charlie01 "Wiemy, że wy najchętniej widzielibyście na tym stanowisku jakiegoś UBckiego konfidenta" a skąd Pan wie czy teraz tam nie siedzi UBcki konfident, sprawdzał Pan to?

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-26
  00:08:10

  0 0

  Panie latajacyholender a kto krytykuje że nie miała być zrobiona kanalizacja, przecież ludzie krytykują wykonanie i to że obiecywano że tańsza woda będzie. Uprawia Pan manipulację, takiej manipulacji używano w poprzednim systemie. Krytykował Sztajer wykonanie kanalizacji i to nie raz, ale żeby to wiedzieć to trzeba chodzić na sesję rady i interesować się sprawami Rybnika. Interesować się to nie znaczy ślepo wieżyć co nam przedstawia Adam Fudali i media w postaci TVT, tylko samemu korzystając z ustawy o dostępie do informacji publicznej o różne dokumenty pisać do UM. Nie sądzę że Pan zadałby sobie takiego trudu, gdyż nie poświęci Pan swojego cennego czasu i swych pieniędzy. Pisze Pan że na tym forum ludzie nie piszą merytorycznie tylko obrażają, a co Pan robi "do jolka43 coś ty brała?" obraża Pan tą Panią. charlie01 "Wiemy, że wy najchętniej widzielibyście na tym stanowisku jakiegoś UBckiego konfidenta" a skąd Pan wie czy teraz tam nie siedzi UBcki konfident, sprawdzał Pan to?

 • ~wojtek144 2010-07-26
  08:57:53

  0 0

  i znowu wielkie ujadanie znawców i ekspertów różnej maści. Większość piesze nie na temat bo nie potrafą czytać ze zrozumieniem. Jeżeli piszący nie potrafi wyliczyć że odprowadzenie ścieków kanalizacją jest zdecydowanie tańsze od wywozu tej samej ilości ścieków samochodem asenizascyjnym to powinien przeprosić się z szkołą podstawową. Sajgon powinieneś powtórzyć tabliczkę mnożenia chyba ze jesteś jednym z tych któży wylewali fekalia (za darmo) do ogródka sąsiada.

 • ~dhakarey 2010-07-26
  09:37:36

  0 0

  ~jedrek_1_1 - "Ty podając dane o wzroście liczby mieszkańców o kilkadziesiąt osób w ostatnim roku – kiedy w skali 10 lat liczba spadła o 4 tysiące po prostu manipulujesz danymi. " Arteks pokazał, że w ostatnim roku był wzrost liczby mieszkańców (było to w jednym artykule z rybnik.com.pl), ja uzupełniłem te dane w odniesieniu do Twojej wypowiedzi o spadkach liczby mieszkańców w okresach, jakie udało mi się znaleźć (źródło: wikipedia) i wyszło, że te spadki liczby mieszkańców są znacznie mniejsze w Rybniku, niż w pobliskich miastach. W związku z tym Arteks podając jedne dane (napisałeś, że nimi maniupuluje) dołożyłem do nich również okresy spadkowe, które również wypadają na korzyść Rybnika. A swoją drogą czepiałeś się o nie podanie źródeł, a w tym konkretnie przypadku Sam go nie podałeś. Dane te świadczą nie strikte o wielkich dziełach jakie maiłby AF zrobić, ale o spokojnym mieście, które się rozwija, w którym "coś" się dzieje, a nie pozostaje w stagnacji. Wiele osób np. z Katowic przeprowadza się do Rybnika (zachowując jednocześnie prace w Katowicach). Dzięki temu mają pół godziny drogi do pracy, a zarobione pieniądze wydawane są w Rybniku!!!! I jeszcze jedno, wiele osób tak strasznie psioczy na prezydenta, fakt to już nie jest to co parę lat temu, ale który prezydent miałby na 4 kadencje takie poparcie jak On?? http://www.rybnik.com.pl/sonda,gdyby-dzis-odbywaly-sie-wybory-na-prezydenta-rybnika-zaglosowal-a-bym-na-,son4-621-page1.html sonda na prawie 4000 głosów!!

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  09:58:40

  0 0

  dhakaryey - pisałem o tym, że jedna zmiana w trendzie o niczym nie świadczy.Analiza matematyczna, statystyka i tkaie tam.. Na przyszłosc napiszę dużymi literami. Śląsk się wyludnia jakok całość. Miasto Rybnik nie ma zaś oferty, która to moze zmienić. Zwłaszcza dla osób wykształconych. Moje dane pochodzą z wikipedii z artykułu o Rybniku. Dane o ewidencji ludności pochodzą po prostu ze strony urzędu miasta. Z racji, że nie zdobyłem nigdzie danych GUS z 2009 roku pojawiła się moja ciekawość skąd ma je Arteks. Co do poparcia dla prezydenta... Z opublikowanych przez prasę rankingów wynika, że każdy ze śląskich prezydentów ma na wejście ponad 50 % popracia na dzisiaj. W Zabrzu,Ggliwicach, Katowicach, Rudzie Ślaskiej. Wiesz co - zwykle rządzą jeszcze gorzej niż Fudali. Tylko jak ma byc inaczej skoro lokalne media żyja ze zleceń i łaszenia się do urzędu? Gdzie ta opozycja może zaistnieć, gdzie tu jest miejsce na debatę i zgłaszanie pomysłów. Jedno forum na 140 tysięcy mieszkańców to jest pikuś.

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  10:38:42

  0 0

  Liczba mieszkańców Miasta Rybnika od wielu lat nie ulega znaczącej zmianie. Prognozy demograficzne wskazują, że obecny lekki trend spadkowy utrzyma się w kolejnych latach. Jest on charakterystyczny zarówno dla województwa śląskiego, jak i całego kraju
  2000- 141 846 2001- 142 780 2002-142 213 2003-141 939 2004-140 420 2005-139 873 2006-139 040 2007-138265 2008- 137 885

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  10:40:01

  0 0

  Analiza migracji pokazuje, że w dużym stopniu migrują przede wszystkim osoby młode
  w wieku 20-29, wraz z dziećmi w wieku 0-14. Jest to niezwykle niekorzystne zjawisko, które może wskazywać na brak perspektyw rozwoju, bowiem jest to grupa najbardziej mobilna, kończąca edukację i rozpoczynająca drogę zawodową.
  Powyższe madrości nie są wytworem opozycji, to fragmenty przyjętego w tym roku przez Radę Miasta programu rewitalizacji

 • ~dhakarey 2010-07-26
  10:47:42

  0 0

  ~jedrek_1_1 "Miasto Rybnik nie ma zaś oferty, która to moze zmienić. Zwłaszcza dla osób wykształconych." - jeżeli chodzi Ci o pracę, nie ma, jeżeli weźmie się pod uwagę tereny i ich ceny w porównaniu np. do Katowic, między innymi kanalizację, dostęp do firm budowlanych (celem zakupienia działki i wybudowania domu), dóbr konsumpcyjnych (sklepy, centra handlowe), ceny paliw, połączeń komunikacyjnych (np. ul. Gliwicka łącząca się z A4, w przyszłości ul. Żorska łącząca się z A1), mała ilość ciężkiego przemysłu, itp. to Rybnik zyskuje na atrakcyjności. A jak już wspomniałem, w takich Gliwicach,Katowicach się zarabia, a wydaje w Rybniku. Trzeba się zastanowić jakim miastem jest Rybnik - przemysłowym czy z nastawieniem na usługi i handel?? Zdecydowanie to drugie. Dowodem na to są tak przeklinane przez niektórych tablice rejestracyjne

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  11:00:28

  0 0

  dhakarey - czyli miasto w swoich dokumentach pisze głupoty, prezydent je firmuje a radni zatwierdzają? Rybnik nie jest miastem calłkowicie usługowym bo mamy tu elektrownię i kopalnie. Swoich mozłiwości usługowych, pomimo płożenia przy granicy nie wykorzystuje. Promocja miasta jest słaba. A oferta kulturalna, zwłaszcza latem zachęca tylko do tego, żeby stad wyjechać. Najlepszy w tym mieście park to Focus Park. To jest oferta dla ludzi wykształconych, ściągająca kapitał i zamożnych klientów?

 • ~wojtek144 2010-07-26
  11:23:01

  0 0

  Rybnik to dobry adres wbrew temu co piszą nawiedzeni. Kampania wyborcza w toku, ~jedrek_1_1 strasznie aktywny czyżby w zblizających wyborach samorządowych zamierzał walczyć o "prezydenturę".

 • ~ravhousen 2010-07-26
  11:40:25

  0 0

  Cieszę się, że ta wielka inwestycja została już zakończona. Z pewnością jest ona niezwykle potrzebna, a wręcz niezbędna do rozwoju naszego miasta. Pamiętajmy, że niezależnie od sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie zawsze warto inwestować w infrastrukturę i edukację. Niektórzy dodają do tego jeszcze promocję. W Rybniku udało się skanalizować większość terenów, co może tylko pomóc jeśli chodzi o pozyskiwanie inwestycji, zarówno tych większych, jak i małych, indywidualnych. Ta inwestycja nam się zwróci, zobaczycie! Uzbrojenie terenu w kanalizację jest zachętą dla osób zamierzających wybudować dom. Mamy w Rybniku dużo działek budowlanych, potencjalnie jeszcze dużo, dużo więcej. Są więc szanse na przynajmniej utrzymanie liczby mieszkańców miasta, jeśli nie wzrost. Oczywiście to czy ludzie będą chcieć mieszkać w Rybniku zależy od bardzo wielu czynników, a nie samej kanalizacji, jednak jest ona dość istotnym bodźcem rozwojowym – głównie mam na myśli budownictwo mieszkaniowe. Co do liczby mieszkańców Rybnika, to tym, którzy mają takie wielkie problemy ze znalezieniem opracowań GUS-u polecam zajrzenie na...strony GUS-u! Zamiast mądrować i pisać bzdury, warto sprawdzić u źródła. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny, faktem jest, że jesteśmy w ścisłej krajowej czołówce pod względem zmian liczby mieszkańców, tzn. mało bo mało, ale ostatnio pozyskaliśmy pewną ich ilość.

 • ~ravhousen 2010-07-26
  11:41:47

  0 0

  Dla zainteresowanych podaję link do mojego posta na innym forum – tam są bardziej szczegółowe dane. http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1015105&page=9

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  11:42:31

  0 0

  wojtuś - w żadnych wyborach nie startuję. Daję słowo. Lato, mniej pracy trochę latem mam i mogę sobie popisać. Ot- wolność słowa. Nie jestem dyrektorem placówki miejskiej żeby mi pan Adam F mógł ograniczać prawo do wypowiedzi;-) Szczerze zależy mi na tym mieście i jak widzę ciemnotę, która wciska się tu ludziom to mnie mdli. Więc robię co mogę

 • ~dhakarey 2010-07-26
  11:49:05

  0 0

  ~jedrek_1_1 - zadałem pytanie "przemysłowym czy z NASTAWIENIEM na usługi i handel?? " To nie oznaczy całkiem handlowe. ER mamy, kopalnie są w okolicznym miastach, ale nie mamy fabryk jak Gliwice, czy hut. Mieć tereny, a zagospodarować je to dwie odrębne sprawy. Czasami można wydać i miliony, a nikogo się nie ściągnie.... Co do kultury to: są kina, jest teatr, nawet wczoraj na kampusie na scenie zostało coś zorganizowane (przechodziłem i jedynie widziałem z daleka), park dinozaurów, przystań nad zalewem, w zimę organizacja lodowiska, nie wspominając o organizacji koncertów, imprez kulturalnych czy dni Rybnika. Może nie ma za dużo, ale są i wystarczy chcieć.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-26
  12:01:03

  0 0

  Popatrzcie na stronę - http://www.tvs.pl/informacje/27114/; Strażnicy Miejscy się tak kłócą po miedzy sobą.

 • ~dhakarey 2010-07-26
  12:18:47

  0 0

  Panie dybała, jaki ma związek Straż Miejska z kanalizacją w Rybniku, bo chyba głupi jestem!! Raczej mam wrażenie, że chce się Pan pochwalić, że o Panu jest głośno w mediach. A jak już Pan przytoczył przykład premiowania to powinien być taki: za przeprowadzoną staruszekę przez ulice - 10 zł od staruszki; za każdego kota zdjętego z drzewa - 2 zł; za powiedzenie każdej napotkanej osobie na mieście - 1 grosz; :):P:P:P hehehe. A tak na poważnie proponuje osobne forum na tę dyskusje, a wróćmy do kanałów:P

 • ~ 2010-07-26
  12:24:02

  0 0

  HEHEHE i co z tego. MAMY NAJDROŻSZĄ WODĘ W POLSCE! Jadę do Warszawy, Gdańska, Wrocławia wszędzie taniej, a zarabiamy mniej dużo mniej niż w dużych miastach!

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-26
  12:42:00

  0 0

  Nie jest Pan głupi, i żadnego związku z kanalizacją nie ma ten artykuł prócz tego co napisałem wcześniej, że UM będzie chciał w jakiś sposób uzupełnić braki pieniężna, a przez Straż Miejską jest wstanie wyciągnąć z mieszkańców milion w jeden rok. Nie wiem dlaczego Pan mnie posądza o tak niskie powódki jak że ja jestem w mediach, przecież to każdy głupi umie. Chciałem abyście zobaczyli że w SM też są jeszcze uczciwi ludzie, którzy piszą na forum nie zgadzając się z takim stanem rzeczy. Co do przedstawionego premiowania, powiem Panu dobra myśl.

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  12:59:29

  0 0

  ravhousen, Arteks - przyznaje, że dane GUS za 2009 są dostęne. Moje gapiostwo. Rzeczywiście mamy wg GUS wzrost o 195 osób w zeszłym roku, co nie zmienia faktu, żewg tego samego liczba ludności w Rybniku spada od 2001 roku. O prawie 4 tysiące. Poza tym zastanawia mnie duza rozbieżność danych miedzy GUS i UM Rybnik. Rybnik podał za 2008 rok 137885 wg ewidencji ludności. Gdzie jest te kolejne 4 tysiace róznicy? To nie jest zaczepka - interesuje mnie wyjaśnienie.

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  13:08:36

  0 0

  dhakarey - a w tej sondzie która linkujesz Fudali przegrał z Krzakała.. I to już drugi raz.

 • ~werkk 2010-07-26
  13:26:54

  0 0

  Ważne żeby przegrał trzeci raz jesienią i aby PiS + BSR przegrali.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-07-26
  13:32:52

  0 0

  Tak to jest najważniejsze aby PiS i BSR znikły z naszej sceny politycznej i aby radnych w końcu zwolnić, bo oni naszych interesów na pewno nie pilnują.

 • ~ravhousen 2010-07-26
  13:39:21

  0 0

  jedrek_1_1 - różnica ta wynika z faktu, że na stronie Urzędu Miasta podana jest liczba osób zameldowanych w Rybniku na pobyt stały, a GUS podaje liczbę osób faktycznie zamieszkałych w mieście tzn. także tych zameldowanych na pobyt czasowy powyżej 3 miesięcy. Masz rację co do tego, że w porównaniu z okresem gdy Rybnik liczył najwięcej mieszkańców, teraz ma ich nieco mniej, ale i tak jest to relatywnie niewielki spadek. Spójrz na inne polskie miasta - spadki są nawet kilkudziesięciotysięczne, więc Rybnik jest pod tym względem w ścisłej krajowej czołówce. Taki Poznań tylko w zeszłym roku stracił ponad trzy tysiące mieszkańców, czyli niemalże tyle samo co Rybnik od czasu gdy liczył największą ich ilość. Daje to do myślenia, nie uważasz?

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  13:53:20

  0 0

  daje do myślenia. Ja nie należę do tych, którzy wieszczą w tym mieśice rychła apokalipsę:-) Mam tylko kilka ton uwag do wladz bo tu mieszkam. Obraz Rybnika jest zresztą bardzo dobry w okolicznych miastach - lepszy niż wewnątrz (to mnie nie dziwi bo każdy kto doświadcza na sobie wie że nie samym Focusem człowiek zyje). Żal mi, że nikt nie dba o promocję w Gliwicach, Ostrawie itd to jest ogromna masa ludzi.

 • ~qwerty 2010-07-26
  14:15:21

  0 0

  ravhosen: podajesz jako przyklad Poznan. A skad wiesz, ze np. od Poznznia nie odlaczyla sie jakas dzielnica? Nie chce sie czepiac, ale zauwaz, ze tak jak do Rybnika przylaczyl sie Ochojec i to wplynelo na ilosc mieszkancow, tak od niektorych miast mogly sie odlaczyc jakies ich czesci i to rowniez moglo wplynac na liczbe ich mieszkancow. Nie mowie, ze tak jest, ale podajac jakies dane i uwazajac je za istotne w dyskusji powinienes rowniez sprawdzic i taka okolicznosc.

 • ~ravhousen 2010-07-26
  14:25:45

  0 0

  "ravhosen: podajesz jako przyklad Poznan. A skad wiesz, ze np. od Poznznia nie odlaczyla sie jakas dzielnica?"
  Po prostu wiem. W 2009 roku od Poznania nie odłączył się ani jeden metr kwadratowy powierzchni.

 • ~jamaju 2010-07-26
  14:54:58

  0 0

  Od kilku lat w Polsce jest tendencja do migracji z miast na peryferia, więc spadek ludności w miastach nie powinien nikogo dziwić. Rybnik ma tę przewagę nad wieloma innymi (co trochę obrazuje gęstość zaludnienia), że posiada kilka atrakcyjnych, peryferyjnych dzielnic o charakterze niemal "wiejskim", przez co mniej rybniczan migruje po za granice administracyjne miasta. Dodatkowo, ceny gruntów są u nas relatywnie niskie, stąd i przypływ ludzi z zewnątrz. W kontekście artykułu, z pewnością budowa kanalizacji spowodowała wzrost atrakcyjności naszych gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową.

 • ~wojtek144 2010-07-26
  14:56:33

  0 0

  jedruś prowadzisz kampanię wyborczą "to widać, słychać i czuć".

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  15:03:40

  0 0

  wojtek - skoro wiesz lepiej ode mnie...To Ty tu przecież reprezentujesz stanowisko urzędu. Wpisy niezbyt częste,stonowane, zawsze broniące UM, lub godzące w komentujących sytuacje nieprzychylnie dla Adama. To nie jest element kampanii? Tyle że to kampania pana Adama F? O ile Arteks pisze masę rzeczy madrych, lub mniej bo tym żyje - Ty robisz to z wyrachowania dalej idącego ode mnie. Mylę się?

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  15:33:58

  0 0

  w jednym masz rację - zależy mi bardzo na zmianie, w tym wypadku zwycięstwie Krząkłay. W tym sensie moje zaangażowanie to spontaniczna kampania na jego rzecz.

 • ~jedrek_1_1 2010-07-26
  19:49:34

  0 0

  a Wojtuś nic. Śpi? Nie, po prostu urząd o tej porze nie pracuje. Co zawodowiec to zawodowiec ;)

 • ~keram 2010-07-27
  00:41:22

  0 0

  Brawo jedrek i brawo Arteks! Może trochę za dużo jest tych komentarzy odnośnie zmian liczby mieszkańców (z których dla mnie wniosek jest taki, że ani nie jest tak cudownie, ani tak strasznie), ale doceniam to, że się staracie, szukacie, a przy tym raczej brutalnie innych nie obrażacie i jeszcze pamiętacie o interpunkcji i polskich znakach... Nie wiem czy w rzeczywistości macie jakikolwiek związek ze strukturami władz miasta, radnymi (obecnymi czy przyszłymi), ale może warto się nad tym zastanowić, żeby Wasza aktywność nie ograniczała się tylko do komentowania rzeczywistości, ale też do jej bardziej bezpośredniego kreowania? Szczególnie ciekawe byłyby koalicje (np. Arteks i qwerty) - może wtedy zauważylibyście, że często jesteście jak dwie strony tego samego medalu i może czasami warto przyznać rację drugiej osobie i wziąć pod uwagę jej argumenty, a nie tylko szukać popleczników własnego zdania?
  Pewnie i tak już tego nikt nie czyta, ale wyjątkowo nie mogłem sobie odmówić takiego komentarza. Jakby ktoś pytał o ewentualny związek z tematem artykułu, to chodziło mi o to, że między innymi dzięki takim uczestnikom to forum nie wygląda jak szambo :)

 • ~wojtek144 2010-07-27
  07:07:49

  0 0

  jedrek_1_1 chcesz zyskać przychylność wyborców kopiąc przeciwników po kostkach. Masz paskudny styl. Rybniczanie przez ostatnie 20 lat wykonali kawał dobrej roboty, głosując na tych którzy nie bacząc na krytykę ciężko pracowali na ten sukces. Budowa kanalizacji wymagała od decydentów odwagi której ciebie brakuje. Ucz się jak to się robi a nie podkładaj brzydko nogi bo to źle o tobie świadczy.

 • ~jedrek_1_1 2010-07-27
  07:44:25

  0 0

  Wojtek - ja tylko żartowałem, wybacz nic złego na myśli nie miałem. To żaden wstyd - też kiedyś pracowałem w urzędzie.

 • ~buchu 2010-07-27
  08:19:45

  0 0

  Właśnie jestem po rozmowie z BOK w PWiK i jestem zbulwersowany. Mianowicie za przyłączenie do kanalizacji PWiK życzy sobie następująco: 1. Wniosek o wydanie warunków technicznych doprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków - 21 zł; 2. Włączenie do kanalizacji ostatni metr ok. 200 zł; 3. Inwentaryzacja geodezyjna ok. 250 zł; Nie wspomnę już o cenach za jeden mb wykonania kanalizacji przez PWiK od domu do zaworu bo to można na całe szczęście wykonać samemu pod okiem uprawnionego fachowca. To jest absurd aby mieszkańcy musieli płacić za przyłączenie do kanalizacji, którą sami finansowali z podatków. Ale cóż władza musi z czegoś żyć.

 • ~jedrek_1_1 2010-07-27
  08:23:56

  0 0

  napisałem kanalizacja-cywilizacja..itd dlatego jestem jej przeciwnikiem? Zresztą - lepiej wojtek poczytaj co ja piszę, a nie dorabiaj mi tu gęby. Oskarżasz mnie o swoje grzeszki.

 • ~dhakarey 2010-07-27
  10:35:30

  0 0

  ~buchu - polecam artykuł, na 3 stronie jest przykładowy cennik. http://gazetadom.pl/Ladny-Dom/1,61610,2553029.html?as=1&startsz=x

 • ~jedrek_1_1 2010-07-28
  21:26:40

  0 0

  polecam artykuł na tytułowej stronie dzisiejszych Nowin. Obraz kanalizacja z róznych perspektyw.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-08-05
  14:47:11

  0 0

  Przecież TVT dostało z UM na miejski program informacyjny 78 tysiaków, to zamiast reklamować chlebodawcę należełoby wykonywać robotę za którą UM płaci, czyli informować o podłączeniach.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 400