zamknij

Wiadomości

BSR wyjawia wyniki ankiet. Czego potrzebują rybniczanie?

2014-11-04, Autor: bf
Mieszkańcy Rybnika przemówili: trzeba koniecznie zlikwidować problem zanieczyszczenia powietrza, wspierać lokalnych przedsiębiorców, a także postarać się o nowe miejsca pracy – to tylko niektóre z licznych pomysłów rybniczan, którzy wzięli udział w ankiecie Bloku Samorządowego Rybnik. Wczoraj odbyła się konferencja w tej sprawie.

Reklama

Nie było niespodzianek, wyniki ankiety przygotowanej przez BSR wskazały jasno z czym muszą się uporać władze miasta. Chodzi przede wszystkim o likwidację smogu czy stworzenie nowych miejsc pracy. Rybniczanie chcieliby również jeździć po wyremontowanych drogach w dzielnicach, ćwiczyć na rozbudowanym stadionie lekkoatletycznym czy mieć do dyspozycji więcej nowych placów zabaw. Co ciekawe, zdaniem uczestników ankiety do przebudowy nadaje się też tor żużlowy, który rok temu został przecież oddany do użytku.

Co na to władze naszego miasta? - Jako BSR obiecujemy, że to, co zostało rozpoczęte na stadionie lekkoatletycznym będzie dokończone – powiedział prezydent Fudali, który miał na myśli m.in. budowę szatni czy siłowni. - Po ostatniej modernizacji tor żużlowy dla koneserów tego sportu pozostaje niedosytem. Mówią, że żużlowcom brakuje tzw. „mijanek”. Również obiecujemy, że do tego przywiążemy duże znaczenie. Będziemy kontynuować budowę obiektów sportowych w dzielnicach, a także przedszkoli w dzielnicach Boguszowice i Chwałęcice – dodał Adam Fudali.

Usłyszeliśmy ponadto, że miasto wystartowało z projektem budowy sieci dróg rowerowych oraz zamierza dotować do ekologicznych źródeł ciepła. - Marszałek województwa śląskiego przystąpił do projektu LIFE. Jest duża szansa, że będziemy żyli w lepszych warunkach. Kroki już są czynione – wyjaśnił prezydent Rybnika. Tym samym program wyborczy BSR-u został uzupełniony o pomysły rybniczan.

Z kolei Mirosław Górka (kandydat do rady miasta) zdradził, że pojawiły się w ankietach ciekawe, choć mniej realne propozycje takie jak np.

- zabudowa rybnickiego rynku i deptaka dachem;

- wybudowanie „drugiego Spodka” dla żużlowców, którzy mogliby ścigać się nawet w zimie;

- powstanie stoku narciarskiego.

 - Zaskoczyła nas ta różnorodność pomysłów. To dowód na to, że mieszkańcy ufają temu miastu i wiedzą, że jest tu wszystko możliwe – wyjaśnił Mirosław Górka. Dodajmy jeszcze, że do Bloku Samorządowego Rybnik napłynęło ponad 1500 wypełnionych ankiet.

Na wczorajszej konferencji doszło też do przekazania koszulki z nazwiskami 12 żużlowców. Podpisali się m.in.: Dakota North, Kacper Woryna, Tomasz Gollob oraz Jarosław Hampel. Koszulkę wręczyła Agnieszka Podleśny (szef sztabu wyborczego KW Adam Fudali Blok Samorządowy Rybnik). Cenną rzecz odebrał Arkadiusz Klimczak - szef rybnickiego sztabu WOŚP. Zostanie ona przeznaczona do licytacji podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

>>BSR zaprezentował pomysły rybniczan. Zdjęcia z tego wydarzenia<<

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~dedoe 2014-11-04 08:09:51

  Czyli ludzie chcą miasto bez smogu, a oferuje się im siłownie, ścieżkę rowerową czy plac zabaw - DRAMAT!!!! Nikt nas nie słucha. Skupcie się na sprawach ważnych, fundamentalnych, a nie otoczce.

  34 0
 • ~l...i 2014-11-04 08:28:01

  Czy miłościwy AF jest na tyle zdrowy, by móc pełnić funkcję prezydenta?

  19 0
 • ~ 2014-11-04 08:34:02

  wyobrażacie sobie takie coś np. w Krakowie, Katowicach nawet? ? , prezydent ledwo żyje, ale kandyduje, to jest sabotaż jakis , ja myślę ze to jest celowe, potem pójdzie na L4 i jego zastępca będzie rządził.

  23 0
 • ~ 2014-11-04 08:37:31

  Oczywiście chcemy świeżego powietrza a jak zwykle mydlą oczy ankietą. Pytam dla czego po ostatnich wyborach BSR nie przeprowadziło takiej ankiety ?? Pytam co np. z drużyną Baseballa KS Silesia z Gotartowic, pomimo odnoszonych sukcesów pan Prezydent wstydzi się do niej przyznać. Pomimo odbywających się tam zawodów wysokiej rangi miasto nawet nie wysili się na modernizację Budynku klubowego chociaż obiecało że jak będzie projekt to pieniądze też się znajdą. Czas na gwarancję rozwoju czyli wybór świeżej krwi. Obecni rządzący to już nie zdrowy układ który ssie i popada w patologię od 16 lat

  19 0
 • ~minowa 2014-11-04 09:06:25

  Ludzie chcą tego, o czym trąbią lokalne gazetki, portaliki i radyjka. Pomysly sączą się do mózgów i potem ludzie uważają je za swoje. To czysta psychologia i socjologia nie pomysły.

  1 7
 • ~ 2014-11-04 09:25:27

  Tego samego dowiedziałby się BSR, gdyby przeczytał programy innych startujących ugrupowań. A o czym to świadczy? O tym, jak blisko mieszkańców są w tym mieście władze: bez ankiety nie wiedzą, że ludzie nie chcą smogu albo że chcą nowych miejsc pracy! Ale przed wyborami na szybko zrobią rozsypujący się deptak, wyremontują basen 1 w cenie 3, bo "ciemny lud to kupi" - przecież taka obowiązuje w tym środowisku dewiza. Rybniczanie, na wybory!

  8 0
 • ~ 2014-11-04 09:25:48

  A może drogi prezydent odpowie mi na moje pytanie:
  Kiedy znajdą się pieniądze na wyremontowanie łazienek w rybnickich przedszkolach? 3-letnie dzieci korzystają z sanitariatów nieremontowanych od 30 lat! Czy tam musi się wydarzyć jakiś wypadek żeby ktoś się tematem zainteresował? Nawet kary sanepidu nie robią na magistracie wrażenia. Za to znalazły się pieniądze na system rejestrujący wejścia i wyjścia dzieci z przedszkola który zapewne kosztował grube setki tysięcy złotych. Dla zainteresowanych chodzi o przedszkole nr 43.

  8 0
 • ~truman20 2014-11-04 09:27:13

  Nie zdążyłem dzisiaj na cały wywiad w Radio 90 o 8:00 i nie słyszałem całości, dlatego mam pytanie - czy ktoś wie dlaczego nie było dzisiaj Pana Prezydenta Fudalego w radio. Słyszałem tylko, że gościem Radia90 był zastępca Prezydenta.

  10 0
 • ~ 2014-11-04 10:00:09

  Jak widać najważniejsza byla koszulka a reszta to bicie piany przed wyboami.

  10 0
 • ~mobilek 2014-11-04 10:18:16

  Nasz prezydent to jest tylko figurka, całe zarządzanie remontu deptaku i rynsztoka nadzorował jego zastępca, codziennie go widziałem jak krążył po Sobieskiego i Powstańców i to on nadzorował plac budowy, w Rybniku ktoś jest chory na sprawowanie władzy i nie popuści za wszelką cenę, ale ludzie powinni to zauważyć j i zagłosować za nowym kandydatem!!

  10 0
 • ~alex 2014-11-04 10:19:54

  Szkoda, że nie słuchano mieszkańców kiedy Pan AF postanowił zniszczyć park przy Domusie. A teraz próbuje się tym mieszkańcom wmówić, że nie są traktowani jak piąte koło u woza. To skrajna hipokryzja i zasługuje na nauczkę. 16 listopada - możesz wyborco odpłacić tej "władzy" pięknym za nadobne.

  11 0
 • ~Robin Tell 2014-11-04 10:34:52

  Pytanie zasadnicze: Dlaczego szanowny "Gwarancja Rozwoju" nic nie zrobił w tych sprawach od pamiętnego 1998 roku, kiedy to wykopał z pałacu Józefa Makosza? Miał wystarczająco dużo czasu. Wtedy prezydenta wykopywała rada a teraz robią to wyborcy. Ciekawe jak będzie?

  4 0
 • ~fukas1 2014-11-04 10:35:09

  Z tym smogiem to przy naszej mentalności i biedności , nie wygramy jeszcze przez dobrych kilkadziesiąt lat . Robią sieć ciepłowniczą w centrum . Na 85 budynków podłączyło się 10 ! Namówcie Kowalskiego na piec na eko groszek gdy pali mułem . Powinno być jak z kanalizacją każdy powinien np. do 5 lat wymienić piec na eko . Dopłaty zależne od zarobku ( ale by ludzie kombinowali he ) .Dużo ludzi ma w miarę dobre piece , ale źle pali - np. od dołu a kocioł górnego spalania . Dodatkowo mul też idzie spalić bez dymu tylko musi być podajnik z tłokiem . Prawidłowe spalanie węgla jest bez sadzy i i dymu . Sadza to niespalony węgiel . Straty dla mieszkańca . Dodatkowo kasa na termomodernizacje . Teraz powiedzcie skąd na to wziąć , jak my jesteśmy za biedni :(

  10 0
 • ~visa 2014-11-04 10:41:16

  A ja sie tylko pytam gdzie bedą mieszkać ci rybniczanie na rynku, placu zabaw czy stadionie ?

  5 0
 • ~fukas1 2014-11-04 10:46:04

  To może miasto ci ma wybudować za darmo ( z naszej kasy ) mieszkanie , a ty będziesz płacił 300 zł czynszu .

  0 5
 • ~Arteks 2014-11-04 10:51:13

  @fukas1 - przyłączono 90 kamienic, natomiast fakt przyłączenia do sieci nie znaczy, że ich właściciele chcą korzystać z ciepła PEC... Moim zdaniem tylko zmiana jakichś ustaw i zakaz używania nieekologicznych palenisk może spowodować jakieś poważniejsze zmiany. Nie zapomnijmy że problem dotyczy tak samo Rybnika jak innych śląskich czy małopolskich miast, a nawet Wrocławia, Krakowa. Obawiam się że powietrze w takich miejscach jak Gaszowice czy Lyski jest zimą jeszcze gorsze bo w przeciwieństwie do Rybnika tam w ogóle nie ma domów które miałyby inną alternatywę od niektórych naszych gospodarstw czy bloków czy marketów które nie kopcą. To widać jak się przez nie przejeżdża. Trzeba zamknąć obieg w aucie jak się jedzie przez nie w bezwietrzne dni. Przy czym tam nikt w ogóle nie prowadzi żadnych badań natężenia smogu. Poza tym na miejscu władz miasta zastanowiłbym się nad pomysłem użytkownika @czeski1 aby zmniejszyć podatek od nieruchomości dla tych użytkowników którzy są podpięci do ciepłociągu lub ogrzewają domy gazem czy prądem. To mogłoby być motywującym czynnikiem dla tych którzy mimo większych kosztów dbają o ekologię. Kolejna sprawa to zakaz budowy obiektów bez ekologicznych źródeł ogrzewania.

  0 15
 • ~Arteks 2014-11-04 10:53:40

  @visa - dla biednych ludzi są mieszkania komunalne, a pracowici nie proszą nikogo o mieszkania czy domy bo sami sobie je budują lub kupują. Lada chwila oddany będzie zmodernizowany blok na Maroku dla młodych ludzi z w pełni wyposażonymi mieszkaniami. W sam raz dla młodych ludzi którzy zacząć dorosłe życie. Wspaniały prezent od miasta. :)

  0 20
 • ~Sterling 2014-11-04 11:32:52

  Całkiem dużo ludzi odpowiedziało na te ankiety. A tematy, które się tam pojawiły do realizacji chyba nikogo nie dziwią. Myślę, że prezydent doskonale zdaję sobie z tego sprawę.

  0 7
 • ~werkk 2014-11-04 12:03:03

  Trochę jasnowidztwa bardzo schorowany Prezydent po ewentualnie wygranych wyborach uda się na długi odpoczynek do sanatorium, zastępować będzie go wiceprezydent Joanna Kryszczyszyn, będzie podpisywać to co wymyśli wiceprezydent Michał Śmigielski, Pan Stanisław Jaszczuk będzie miał prace w ZGM. Oby się moje proroctwa nie spełniły.

  7 0
 • ~tomek-79 2014-11-04 15:07:32

  zamiast ogrzewac zalew zacznijmy ogrzewac domy marnowanie energi

  2 0
 • ~visa 2014-11-04 16:02:02

  ~fukas1 a co może ci mają drogi zbudować żebyś ty mógł po nich jeździć? Ja nie chcę dróg dlaczego mam płacić za coś po czym nie jeżdżę !!!

  0 7
 • ~Lateks 2014-11-04 17:53:28

  Lipa straszna z tymi ankietami, pewnie moja gdzieś przepadła, najważniejsze czego potrzeba w Rybniku to nowego prezydenta!!!

  6 0
 • ~sarin 2014-11-04 18:31:01

  Ludzie chcecie się pozbyć smogu, ok ale nie moim kosztem, ja palić węglem będę, bo mnie nie stać na gaz, czy jakąś inną alternatywę. Wymyślcie sobie jakiś fantastyczny pomysł, żeby się go pozbyć.

  0 2
 • ~visa 2014-11-04 19:28:19

  ~Arteks dla biednych ludzi są mieszkania komunalne, ale ile jest tych mieszkań komunalnych a ile osób czeka na liście na te mieszkania i jak długo, i ilu jest odrzuconych przez chore kryteria np.1 zł dochodu za dużo ale szukam listy ile osób było zapisanych na ten park nad Nacyną i jak długo czekali na realizację. Czy wiesz może coś na temat takiej listy ? Bo tak sobie myślę jak się młodym ludziom urodzi dziecko to gdzie powinni wrócić z nim ze szpitala, do mieszkania wynajętego za całą wypłatę?,czy może do parku albo kościoła.Chyba najlepiej by im było pojechać za granicę. TO JEST PROGRAM REALIZOWANY PRZEZ BSR

  2 0
 • ~Arteks 2014-11-04 19:33:17

  @visa - tak działa system socjalny w Polsce. Na zachodzie są lepsze i dlatego wcale się nie dziwię że niektórzy opuszczają Polskę właśnie dla lepszego socjalu. Władze miasta mają niewielki udział w sprawach socjalnych ale jeśli przeznaczają więcej środków niż ich do tego zobowiązują ustawy np. na dożywianie dzieci to chyba jest na ich plus. Poza tym pomysł z blokiem dla młodych małżeństw czy kompleksowe modernizacje familoków w różnych częściach miasta to z pewnością dużo lepsze programy niż zakup i ustawienie kontenerów i tworzenie gett, a takie proste i łatwe do realizacji pomysły mają np. nasi sąsiedzi (władze Żor).

  0 6
 • ~visa 2014-11-04 21:28:01

  Arteks czy to znaczy że jak tak działa system socjalny w Polsce to władze Rybnika muszą budować parki i deptaki zamiast mieszkań. Odpowiedz na poprzednie pytanie

  5 0
 • ~Arteks 2014-11-04 21:44:42

  @visa - władze Rybnika nie tworzą parków w zamian mieszkań bo robią coś w jednej i drugiej dziedzinie. Większość mieszkańców ma swoje własne mieszkania i domy i ci np. oczekują większego zaangażowania jeśli chodzi o unowocześnianie przestrzeni do życia, a taką są właśnie parki i inne miejsca rekreacji. Gdyby wszyscy uczciwie płacili czynsz za mieszkania komunalne - byłoby więcej funduszy na ich remonty i być może rozwój. Pamiętam jak kilka lat temu oddawano nowoczesny blok na Kolejowej - nie było za bardzo go kim zasiedlić bo jednym z regulaminowych zasad przydziału było to że najemca nie mógł mieć w ostatnich 2 latach długu wobec ZGM na poprzednim mieszkaniu... Potem musiano to liberalizować bo w ogóle by go nie zasiedlono.

  0 5
 • ~fukas1 2014-11-04 22:17:03

  Ja chcę place zabaw i parki , bo ja pracuję - biorą mi za to podatki . Ty pewnie nie pracujesz i jeszcze chciałbyś mieszkanie za darmo , żeby z moich podatków ci dołożyli . Pewnie park sobie mam sam wybudować , ale już nie mam kasy bo musiałbym zapłacić za twoje mieszkanie .

  0 4
 • ~visa 2014-11-04 23:11:20

  Arteks większość mieszkańców ma mieszkania które wybudowano za komuny, ty już pewnie poszukałeś jaka była wtedy średnia krajowa i ile wypłat trzeba było na mieszkanie, więc tylko mi te dane udostępnij a potem to porównamy z zarobkiem w tenneco za 2,5tys ceną mieszkań Pytam cię jeszcze raz kto składał wnioski na ten park, gdzie jest taka lista tych osób , chodzi mi o taką listę jak jest w ZGM na mieszkania, bo rozumiem, że władze miasta służą mieszkańcom i realizują potrzeby mieszkańców

  3 0
 • ~visa 2014-11-04 23:21:37

  ~fukas1 ty pracujesz? i chcesz place zabaw i parki ,ale raczej nie pracujesz a w parku lubisz się napić a nie daj boże obserwować dzieci, bo gdyby było inaczej to by cię było stać na własny ogród gdzie jest cisza i spokój

  0 1
 • ~Sterling 2014-11-05 09:28:41

  Plus ankiety zrobionej przez BSR jest na pewno taki, że jakaś część mieszkańców miasta napisała jakie według nich są najważniejsze sprawy dla Rybnika a władza, która będzie rządzić przez najbliższe cztery lata powinna się na tym mocno skupić.

  2 0
 • ~ 2014-11-05 10:02:26

  to miasto potrzebuje nowej władzy

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3347