zamknij

Wiadomości

Alarm smogowy w Rybniku

2019-10-15, Autor: 

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego informuje, że 15 października 2019 r. jakość powietrza na obszarze województwa będzie dostateczna i umiarkowana, a lokalnie – w części środkowej województwa – zła.

Reklama

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poprzez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego informuje o alarmie smogowym III poziomu na terenie Rybnika, Żor, Jastrzębia-Zdroju, a także Dąbrowy Górniczej, Siemianowic Śląskich, Katowic, Mysłowic, Sosnowca, Jaworzna, Tychów, Gliwic oraz powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, gliwickiego i pszczyńskiego.

„15 października jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie dostateczna i umiarkowana, a lokalnie – w części środkowej województwa – zła” – czytamy.

Należy ograniczyć wszelkie aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie w przypadku osób starszych, chorych, dzieci i kobiet w ciąży.

Przyczyną dzisiejszego smogu „warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego”, czyli – innymi słowy – palenie węglem w domowych piecach i brak wiatru.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 93

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (54):
  • ~Arteks 2019-10-15
    14:20:12

    Czy to efekt jakieś ogromnej awarii w zakładach chemicznych? Nie. Czy to wynik jakiegoś planowanego ataku wrogich wobec Śląska sił? Nie. To dziady węglowe znowu zaatakują!

  • ~Piotr Czaja 2019-10-15
    14:22:38

    zabrać deputaty górnikom i emerytom górniczym bo to oni trują swoje żony w ciąży swoje dzieci i wnuki - dostają darmowy węgiel więc smrodzą na potęgę

  • ~rzyt 2019-10-15
    15:24:32

    57 85

    Panie Prezydencie, kosztem tych co segregują dalej odbierajcie popiół bez dopłat od zatruwaczy. Od czegoś trzeba zacząć.

  • ~minowa 2019-10-15
    15:27:52

    Dziś 24 st.C i wiatr. Ktoś będzie palił w piecu ? Ale BREDNIE z tym alarmem

  • ~minowa 2019-10-15
    15:28:50

    Ile papierosów dziś wypaliliście, aktywiści smogowi ?

  • ~exx 2019-10-15
    15:29:04

    98 63

    Prawie 30 st. w słońcu. Ale nie, kiepy muszą grzać. Okna szczelnie zamknięte, zaduch mają jak trza. Gorzej jak w chlewiku.

  • ~arkussinus 2019-10-15
    15:39:07

    arteks "dziadów" to sobie szukaj w swoim najbliższym otoczeniu!! Kaloryfery ci grzeją? grzeją.....nawet jak panie sobie je wyłączysz, to śmierdziele z ciepłowni jednak to ciepełko wytwarzają.....a może św. Mikołaj wam je dostarcza....ekologicznie z Finlandii?

  • ~amonamarth 2019-10-15
    15:55:17

    Do Piotr Czaja.... człowieku gdybyś choć trochę był w temacie to byś bzdur nie pisał..... emeryci i renciści o ile się nie mylę deputatu nie mają już od dwóch lat, pomyśl zanim coś napiszesz.

  • ~ 2019-10-15
    16:32:57

    43 10

    @Arteks,
    Wymiesz w końcu te "wszystkim dobrze znane i wiadome" (jak to napisałeś pod innym artykułem) intensywne działania UM Rybnik w latach 1990-2014 mające na celu zmniejszenie smogu/zanieczyszenia powietrza w Rybniku?
    Czy dalej ignorujesz to pytanie na zasadzie "od dawna wiadomo, że..."

  • ~ 2019-10-15
    16:48:01

    61 23

    Jakiś czas temu prezentowana była mapka na której w Rybniku "było silne zanieczyszczenie" a dla porównania prezentowano "zielony" Kraków. Tłumaczono to efektem zakazów palenia w Krakowie.
    Potem (i teraz) mieliśmy odwrotną sytuację. Jak to wyjaśnić?

  • ~sympatykrybnika 2019-10-15
    17:05:51

    35 37

    Te zalecenie: „Należy ograniczyć wszelkie aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie w przypadku osób starszych, chorych, dzieci i kobiet w ciąży”
    nie jest w pewnym sensie ograniczenie naszej WOLNOŚCI ograniczenie naszego prawa do AKTYWNOŚCI NA WOLNYM POWIETRZU.

    Czy takie coś nie jest przestępstwem i czy nie powinno być ścigane z urzędu????!!!!

    Aktor Jerzego Stuhra, reportażystę Mariusza Szczygła i doradcę finansowego Tomasza Sadlika wygrali proces o smog. Warszawski sąd, który wydał wyrok uznał, że Polacy mają prawo do oddychania czystym powietrzem, a życie w mieście spowitym smogiem narusza nasze dobra osobiste.

  • ~sympatykrybnika 2019-10-15
    17:16:57

    17 23

    ~tf2 – po co to wyjaśniać, każdy przypadek „silnego zanieczyszczenia” zarówno w naszym Rybniku jak i w Krakowie, w którym zakazano palenia węglem, jest bardzo niepożądany i szkodzący społeczności zarówno Rybnika jak i Krakowa.

  • ~Arteks 2019-10-15
    17:40:50

    33 71

    @owen - a dlaczego ja to mam wymieniać? Wszyscy którzy śledzą informacje medialne wiedzą, że Urząd Miasta postawił na 1. edukację 2. informację (czujniki na terenie całego miasta), 3. przez 2 lata wypłacono 13 mln na dopłaty do wymiany źródeł ciepła, 4. podłączono do centralnego ogrzewania całe osiedle Maroko, 5. w czasie modernizacji deptaka, miasto wylobbowało w PEC budowę ciepłociągu tak aby właściciele kamienic mogli się podłączyć do ciepła sieciowego, 6. ciągle są termomodernizowane miejskie obiekty, wymieniane są w nich źródła ciepła na ekologiczne przykłady chociażby z 2 ostatnich lat: MOSIR (4 obiekty w różnych dzielnicach), przedszkola i szkoły - 8 obiektów, OSP Popielów, niezliczona ilość budynków ZGM - ostatnio na ul. Rzecznej obok targowiska. Również na plus możnaby wymienić inwestycje Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Wspólnot które za środki z kredytów lub lokatorów masowo termomodernizują obiekty mieszkalne. A teraz ja zadam pytanie. Co robią właściciele 17 tys. pieców i kominów w domach jednorodzinnych? Przecież to są ich nieruchomości - dlaczego nie chcą wreszcie o nie zadbać? Nie mają środków - niech to sprzedają, zburzą lub wezmą kredyt i zmodernizują. Możliwości jest naprawdę wiele tylko trzeba chcieć. Miasto daje im dobry przykład - to samo spółdzielnie i wspólnoty.

  • ~sympatykrybnika 2019-10-15
    17:49:52

    22 39

    Dawniej węgiel traktowano jako źródło dobrobytu. Dziś szanse na rozwój i modernizację są gdzie indziej

    Przyzwyczailiśmy się do myślenia, że Polska na węglu stoi i stać będzie. Z „czarnym złotem” wiążemy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Tradycyjnie odrzucamy możliwość odejścia, nawet jeżeli to ma być stopniowe, od korzystania z niego.
    Być może kiedyś węgiel dało się traktować jako źródło naszego dobrobytu, najbardziej wtedy, kiedy jego eksport ratował załamującą się gospodarkę lat 80. XX wieku, ale dziś trudno już tak na to patrzeć. I nie chodzi już nawet o obecną w debacie publicznej od lat opowieść o NIERENTOWNYCH KOPALNIACH. Tę śmiało można sobie darować. Chodzi o to, że świat się zmienia i gdzie indziej tkwią teraz SZANSE NA ROZWÓJ I MODERNIZACJĘ WCIĄŻ PERYFERYJNEJ POLSKIEJ GOSPODARKI.
    Przede wszystkim walka ze zmianami klimatu toczy się nie tylko na ulicach. Drugim frontem jest rynek finansowy, czyli między innymi słynne już koszty emisji CO2. Jego mechanikę przynajmniej w części wymyślił i doskonale opisał ekonomiczny noblista z ubiegłego roku prof. William Nordhaus. Chodzi w tym dokładnie o to, by zbudować takie narzędzia finansowe, które będą nagradzać innowatorów decydujących się na rozwiązania inne niż te oparte na paliwach kopalnych.
    Te działają i na razie nic nie wskazuje, by miał nastąpić od nich jakiś większy odwrót. To oznacza, że powstaje ogromny rynek na rozwiązania pozwalające energię oszczędzać oraz innowacje związane z wytwarzaniem jej ze źródeł odnawialnych i bezemisyjnych. Wśród tego są na przykład zeroemisyjne domy i budynki, które więcej energii produkują, niż zużywają. Jednocześnie branża budowlana odpowiada za sporą część naszego PKB i jest jedną z tych przestrzeni, gdzie nie wszystko znajduje się w rękach zagranicznych korporacji, a nasze firmy mają środki pozwalające rywalizować w innowacjach.
    Rzecz w tym, że trudniej wyobrazić sobie zadanie lepiej pozwalające na wsparcie polskich rozwiązań i firm w tych dziedzinach, niż konieczność szybkiej modernizacji kilku milionów polskich domów. A jest to dokładnie ZADANIE, KTÓRE PRZED RZĄDZĄCYMI STAWIA WALKA ZE SMOGIEM. Tak duży projekt daje państwu gigantyczne możliwości zapewnienia impulsu modernizacyjnego.
    My jednak zamiast z niego korzystać, zmarnowaliśmy kilka lat na spory, czy można domy ogrzewać węglowym mułem i czy „delegalizacja” bezklasowego sprzętu nie wykończy polskich producentów kotłów. Dziś widać doskonale, że spory były stratą czasu, a producenci – przynajmniej ci lepiej wyczuwający zmiany na rynku i gotowi się do nich przystosować – korzystają na odejściu od kopciuchów i środki przekierowują na rozwijanie urządzeń bardziej nowoczesnych i takich, z którymi mogą później powalczyć też na półkach zagranicznych sklepów. Na pytanie dlaczego marnujemy czas i świetną okazję do modernizacji, potrafię sobie odpowiedzieć tylko korzystając z myśli cytowanego już Stefana Bratkowskiego. Ten w doskonałej „Skąd przychodzimy” (to książka, którą, gdyby to zależało ode mnie, umieściłbym na pierwszym miejscu szkolnej listy lektur) tłumaczył, że przyzwyczailiśmy się do tego, że jesteśmy CHRYSTUSEM NARODÓW

  • ~Janusz_mąż_Grażyny 2019-10-15
    17:59:20

    62 19

    dzień bez g...burzy o smogu jest dniem straconym

  • ~Janusz_mąż_Grażyny 2019-10-15
    18:03:24

    44 16

    Co robią właściciele 17 tys. pieców i kominów w domach jednorodzinnych?
    w odróżnieniu od mieszkańców "komunalki"finansują poprzez wnoszone opłaty i podatki, działania, które władze miasta czynią w swoich (czyli naprawdę czyich ?) wymienionych wyżej obiektach, w odróżnieniu od właścicieli domów nie licząc się z ich kosztami - podatnik i tak za nie zapłaci

  • ~Mariusz Grodecki 2019-10-15
    18:08:03

    47 12

    ~Piotr Czaja , w czasie wojny okupant też wszystko zabierał Polakom. Nie daleko Twoje myślenie od jego czynów. Większość górników ma wypłacany węgiel do wypłaty lub jednorazowo w formie przelewu na konto. Warto zaktualizować swoją wiedzę bo jak widać jest bardzo marna. Pozdrawiam

  • ~Arteks 2019-10-15
    18:33:59

    20 68

    @Janusz_mąż_Grażyny - jeśli reprezentujesz mieszkańców chałup palących w piecach, pragnę pogratulować nicka. Pasuje jak ulał. :D Płacenie podatków to nie łaska tylko obowiązek. Płacimy je wszyscy. A warto pamiętać, że obiekty o dużych kubaturach są największymi płatnikami podatków od miasta. Czym wyższy budynek tym większe wpływy do miasta - tym bardziej dziwi mnie, że miasto w planie zagospodarowania nie motywuje inwestorów do budowy wysokich budynków. Poza tym czym bardziej rozdrobniona struktura mieszkaniowa - tym wyższe koszty utrzymania. Z tego powodu np. w Detroit władze miasta likwidowały infrastrukturę wodno-kanalizacyjno-cieplną w dzielnicach jednorodzinnych z których większość obywateli się wyprowadziła - nawet jeśli niektórzy tam jeszcze mieszkali. Powód - zbyt wysokie koszty utrzymania. U nas koszty gospodarki śmieciowej są bardzo wysokie przez trzy czynniki - duży obszar miasta, bardzo rozwlekła zabudowa, gigantyczne ilości popiołów wyprodukowanych przez piece.

  • ~Janusz_mąż_Grażyny 2019-10-15
    18:46:58

    58 9

    ~Arteks
    szkoda, że jak nie masz niczego mądrego do napisania, to zaczynasz zaraz osobiste ataki pod adresem moim i mojego nicka
    mam fotowoltaikę i grzeję pompą ciepła, dlatego twoje prymitywne zaczepki pozostawię bez odpowiedzi...
    u nas koszty gospodarki śmieciowej są bardzo wysokie ? ciekawe, że w rozległych wiejskich gminach , gdzie dominuje rozdrobniona zabudowa jednorodzinna, koszty wywozu śmieci nie są wyższe, a nawet niższe niż u nas, a dominuje tam wywóz popiołu, panie cuda ekonomii, bo wątpię, by o wiele biedniejsze gminy dopłacały do tego interesu

  • ~Janusz_mąż_Grażyny 2019-10-15
    18:56:33

    65 10

    przy okazji Arteks, jak ogrzewasz swoje lokum w "czysty " sposób, że rościsz sobie pretensje do atakowania innych ?
    czy reprezentujesz pogląd, że ciepło jest "z rury" a skąd się tam bierze, to nie twój problem ?
    może jednak tak i na tym się skup, a nie na klepaniu "mądrości" znad klawiatury ?

  • ~Arteks 2019-10-15
    19:09:12

    18 59

    @Janusz_mąż_Grażyny - mi jest kompletnie obojętnie jak państwo rozwiąże problem dostawy ciepła i w jaki sposób ono będzie produkowane. W porównaniu do indywidualnych kotłów - produkcja ciepła przez ciepłownie nie powoduje NIGDZIE w Polsce takich komunikatów jak ten u nas na Śląsku. Zauważ - Centrum Zarządzania Kryzysowego musi ostrzegać ludzi przed czymś co powodują sami mieszkańcy. PS. Prawdziwy Janusz używa pieca "Made in Janusz", a nie jakichś niestworzonych "technik z zachodu". Tylko wongel se liczy. ;)

  • ~Janusz_mąż_Grażyny 2019-10-15
    19:38:43

    63 14

    "mi jest kompletnie obojętnie jak państwo rozwiąże problem dostawy ciepła i w jaki sposób ono będzie produkowane"
    pierwszy raz słyszę, by państwo miało obowiązek zapewniania ciepła do bloków, jeżeli jesteś za likwidacją " kopciuchów, to wszystkich, także przestarzałych kotłowni takich jak ta ciepłownia w Chwałowicach

  • ~rybnikus 2019-10-15
    19:47:44

    26 26

    Spoko, jak PO wróci do tego co było to znowu podwyższy normy smogu i będzie sukces, smog zniknie. A wstrętny PIS na złość, zaostrza te normy.

  • ~minowa 2019-10-15
    20:05:07

    45 8

    Obecnie (20.00) jest w Rybniku lepiej niż w Krakowie,. okolicach Poznania i Bydgoszczy !

  • ~Arteks 2019-10-15
    20:13:05

    10 54

    @Janusz - piszesz dosłownie jak @ursus... Ja jestem przeciwnikiem wszystkich kopciuchów ale w przypadku ciepłowni - to najmniej uciążliwy dla środowiska sposób ogrzewania. No i jakże wygodny dla tych którzy mają przyjemność z tego korzystać. O nic się nie trzeba martwić, nie ma rozpalania, nie ma dodatkowego pyłu w mieszkaniu, nie ma dymu z pieca, nie ma popiołów... O tym mówił też senator Piecha na Radzie Miasta. Wspomniał, że w wielu miastach problem smogu jest znikomy bo większość budynków podłączonych jest do ciepłociągów i ogrzewanych przez ciepłownie. Niestety u nas pozwolono na żywioł - i skutki tego mamy. Za jakieś pół godziny, zacznie się proces duszenia okolicy przez rozpalane piece węglowe w prawie każdym domu. A może ktoś z czytelników powie swoim rodziców, dziadkom, wujkom, sąsiadom, że życie z piecami to... dziadowanie.

  • ~Arteks 2019-10-15
    20:14:58

    9 56

    @minowa - mogłeś tego nie pisać, bo niektórzy kotłowi są w stanie potraktować to jako "wyzwanie" i za godzinę, dwie będziemy na bordowo... ;(

  • ~psyche09 2019-10-15
    21:04:19

    21 4

    ~exx Zatem należy przypuszczać, że poziom smogu ma się nijak do palenia w piecach...

  • ~Monique A. 2019-10-15
    21:31:06

    41 3

    Arteks jest 21:30, nadal na zielono, coś z tym alarmem jest chyba nie tak ;)

  • ~ 2019-10-15
    21:39:53

    24 2

    ~Arteks 2019-10-15 20:13:05
    "@Janusz - piszesz dosłownie jak @ursus... "
    nie kopię się z koniem i nie karmię troli, dlatego nie próbuj mnie wciągać w swoje gierki
    "Ja jestem przeciwnikiem wszystkich kopciuchów ale w przypadku ciepłowni - to najmniej uciążliwy dla środowiska sposób ogrzewania."
    ale nie masz na myśli retro ciepłowni w Chwałowicach ?
    "No i jakże wygodny dla tych którzy mają przyjemność z tego korzystać. O nic się nie trzeba martwić, nie ma rozpalania, nie ma dodatkowego pyłu w mieszkaniu, nie ma dymu z pieca, nie ma popiołów..."
    pył w mieszkaniu ? chyba w blokach w których były "kachloki", dym "chowa" się do worków i też go nie ma w odróżnieniu od tego z domów, z jedną rzeczą zgoda, odkręcam zawór i mam w nosie dymy, kopcenie i emisję CO2 (wkrótce będzie to problem także ogrzewających gazem w nowoczesny sposób) bo JA NIE KOPCĘ , ciepłownia robi to za mnie
    " O tym mówił też senator Piecha na Radzie Miasta. Wspomniał, że w wielu miastach problem smogu jest znikomy bo większość budynków podłączonych jest do ciepłociągów i ogrzewanych przez ciepłownie. "
    wiele miast, w odróżnieniu do Rybnika ma nowoczesne lub zmodernizowane ciepłownie, a u nas od 15 lat mówi się najpierw o modernizacji Chwałowic, później o cieple z elektrowni i teraz po latach nadal jesteśmy w punkcie wyjścia, sam chętnie podłączyłbym się do ciepłowni., mimo że rura kończy się niedaleko, niestety, pomimo pustej gadki nie ma takiej możliwości

  • ~Arteks 2019-10-15
    21:51:57

    10 23

    @ursus - i twoje ostatnie zdanie potwierdza, że ciepło z ciepłowni to jedno z najpewniejszych źródeł ciepła ze stabilnymi cenami o którym marzysz. Ja nie muszę o tym marzyć bo kupując mieszkanie świadomie brałem pod uwagę poza miejscem, układem, ceną także to, że lokum musi mieć centralne - to był niezbędny warunek. Moje osiedle zużywa co raz mnie ciepła - bo coraz bliżej do zakończenia jego pełnej termomodernizacji. Z roku na rok - ciepła ucieka co raz mniej. Sam chętnie byś się podłączył i dobrze byś zrobił. Każda racjonalna osoba powie, że lepiej aby kopcił jeden komin z filtrami niż tysiące bez jakichkolwiek zabezpieczeń i w dodatku z diabelskimi dmuchawami. Lepiej aby paleniem w kotłowni zajmowała się profesjonalna instytucja i ludzie którzy się na tym znają niż przypadkowe osoby bez jakiegokolwiek szkolenia, nie potrafiące prawidłowo nawet rozpalić pieca.

  • ~Arteks 2019-10-15
    21:53:01

    6 33

    @Monique - tym razem być może pomógł nam wiatr. Ale jak go nie ma - mamy katastrofę ekologiczną i to niestety dość często.

  • ~submarin11 2019-10-15
    22:11:42

    8 2

    Posłuchajcie o co chodzi z takimi walkami ze smogiem, CO2....

    https://drive.google.com/file/d/1QEobMTtMCsGhwOFRkP0V2NkFfSvJ_EON/view?fbclid=IwAR0n2KRDQ5cuAy8NVu94UrWJyVpBYq1XUTVv7TSi6rnM6YxkKg9xjo6McE0

  • ~ 2019-10-15
    23:17:59

    6 3

    ~Arteks 2019-10-15 21:51:57
    "@ursus - i twoje ostatnie zdanie potwierdza, że ciepło z ciepłowni to jedno z najpewniejszych źródeł ciepła ze stabilnymi cenami o którym marzysz."
    akurat marzenia mam "nieco" (czytaj zupełnie) inne, oczywiście kolejny raz wmawiasz mi rzeczy których nie powiedziałem, bo ani nie jest najpewniejsze, ani ceny nie muszą być stabilne, chociaż przynajmniej w teorii produkcja hurtowa powinna być tańsza od detalicznej, ale można uprawiać wtedy hipokryzję w stylu "ja jestem czysty , kopcą inni"
    "Ja nie muszę o tym marzyć"
    tylko pogratulować, że spełniło się twoje marzenie
    "bo kupując mieszkanie świadomie brałem pod uwagę poza miejscem, układem, ceną także to, że lokum musi mieć centralne - to był niezbędny warunek"
    jeżeli są (a przynajmniej były w okresie zakupu ) jeszcze takie "nowoczesne" mieszkania w takiej lokalizacji bez centralnego (pomijam temat źródła ciepła), że należy wogóle brać pod uwagę takie kryterium, to gdzie tu nowoczesność ?

  • ~ 2019-10-15
    23:48:48

    15 1

    Alarm smogowy jak najbardziej aktualny, ale w Krakowie, gdyż tam na mapie Airly:

    "Jakość powietrza nie jest najlepsza, zalecamy ograniczenie i rozważenie podjęcia aktywności na wolnym powietrzu".


    W Rybniku mamy: "Wspaniałe powietrze! Złap oddech!"

    Arteks, niech UM zainwestuje w elektrociepłownię, wprowadzi zasady dzięki, którym mieszkańcy będą mogli się podłączyć. Ja w centrum w XXI wieku w centrum tego miasta nadal nie mam takiej możliwości a bardzo chcę. Prawda jest taka, że PO umie wprowadzać tylko kary, ograniczenia i straszyć ludzi. Niczego nie proponują, żadnych rozwiązań a miasto i mieszkańcy tak naprawdę ich nie interesuje. Żeby rzucić samo hasło: "zakaz" nie trzeba zarabiać kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie z budżetu miasta.

  • ~notosru 2019-10-16
    00:28:26

    16 1

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Uno Sardegna 2019-10-16
    06:31:20

    5 9

    Raportujcie kopciuchów na stronie https://brudnykomin.pl

  • ~ 2019-10-16
    06:56:01

    15 2

    @Arteks,
    Ad 1. Edukacja - gdzie? Jak? Jakoś tej edukacji nie widzę. Na czym ona polega? Na publicznej kłótnio-dyskusji od czasu do czasu o ekologii? Zainstalowaniu czujnikow Airly? Czy może na naklejaniu naklejek że "piec (!) nalezy wymienić do 2022"?
    Działania które prędzej przyniosłoby efekt to spotkania z mieszkańcami w małym gronie z pokazaniem palenia od góry i jakie to daje efekty (np. z chłopakami z grupy "Rybnik bez dymu") czy pokazaniem dlaczego spalanie węgla i drewna w wysokiej temperaturze jest bardziej ekologiczne niż w niskiej oraz że dobieranie kotłów węglowych na podstawie metrażu budynku oraz na zasadzie "to będzie 25kW" jest jak najbardziej złym podejściem. Tak nie jest to super ekologiczne rozwiązanie ale na kilka przejściowych lat mogłoby pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie. Koszty mniejsze niż wybudowanie ledwo używanych ścieżek rowerowych (bo po chodniku wzdłuż tej ścieżki jest lepiej jeździć) a efekty ekologiczne dużo większe. Tym bardziej gdyby te działania zacząć 5 lat temu a nie tylko gadać o tym co by tu zrobić.

    Co do reszty to zgoda. Ale to są dzialania w ostatnich ~5 latach. Które mają na celu poprawę sytuację którą spowodowało podejście przez poprzednie 25 lat. Czyż to nie wtedy miasto dotowało wymianę starych kopciuchow na trochę nowsze? Czyż to nie wtedy miasto nie miało nic przeciwko używaniu węgla w domowym paleniskach? Gdzie wtedy była rozbudowa sieci ciepłowniczej i gazowej? Gdzie była wtedy szumna edukacja ekologiczna?

    A co robią właściciele 17 tys domków? Skoro miasto przez tyle lat nie zapewnia im możliwości korzystania z ciepłociągu lub gazociągu to co mają robić? Sami sobie wybudować? Wydać pozwolenie na budowę domku było łatwo, zbierać podatki za niego też ale budować infrastrukture już się Miastu nie chciało.
    To tak samo jakby powiedzieć że od teraz jest zakaz używania sprzętów poniżej klasy energetycznej a++ ? Nie stać cię? Nie musisz uzywac lodówki czy pralki.

  • ~Terrorysta 2019-10-16
    08:20:36

    18 5

    hehe czyli każde ogrzewanie na węgiel jest złe oprócz tego co grzeje doope Arteksowi :D

  • ~sympatykrybnika 2019-10-16
    08:57:27

    1 5

    Do ~sympatykrybnika z 17:49 cd:
    Na pytanie dlaczego marnujemy czas i świetną okazję do modernizacji, potrafię sobie odpowiedzieć tylko korzystając z myśli cytowanego już Stefana Bratkowskiego. Ten w doskonałej „Skąd przychodzimy” (to książka, którą, gdyby to zależało ode mnie, umieściłbym na pierwszym miejscu szkolnej listy lektur) tłumaczył, że przyzwyczailiśmy się do tego, że jesteśmy CHRYSTUSEM NARODÓW, A NIE ICH EDISONEM.
    Jednak akurat w przestrzeni antysmogowej kampanii nie ma wielu powodów, by nie spróbować zabawić się w Edisona. Gdyby zmiany przyspieszyć, a państwo ma do tego niezbędne narzędzia – moment też jest jeszcze taki, że inni nie odjechali nam za daleko – nie widać żadnego powodu, by typowy polski dom budowany za 20 lat, nie miał być zeroemisyjnym budynkiem [o tym jak może to wyglądać sporo można dowiedzieć się z kampanii prowadzonej przez polskich producentów pomp ciepła, której nazwa to „Dom bez rachunków”] ogrzewanym polską pompą ciepła, do której energię zapewniają produkowane w Polsce, a nie w Chinach, panele słoneczne. I o izolację którego dbają innowacyjne polskie materiały budowlane. A to wszystko, dodajmy, nadaje się na eksport.
    Gra jest warta świeczki. Szacunki Polskiego Alarmu Smogowego pokazują (to oczywiście scenariusz idealny), że gdyby miliony polskich domów ogrzewanych z pomocą paliw stałych przeszły na źródła odnawialne, oszczędzilibyśmy ponad 20 milionów ton emisji CO2 rocznie. To mniej więcej tak, jakby z polskich dróg zdjąć nagle ponad 10 milionów samochodów. W kontekście emisji z energetyki może nie jest to liczba imponująca. Czy znacząca? Warta uwagi.

  • ~igoola 2019-10-16
    09:01:02

    3 2

    cieszy, że EC Chwałowice wkrótce również odejdzie od węgla jako źródła ciepła dla Miasta Rybnik, kotły gazowe na środku kopalni - naprawdę idzie lepsze :)

  • ~arkussinus 2019-10-16
    10:10:49

    5 2

    czy ta mapka będzie nam "towarzyszyła" aż do kwietnia? Czy może jakaś miesięczna "aktualizacja" się odbędzie?

  • ~Mariusz Kotula 2019-10-16
    10:18:27

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2019-10-16
    10:30:14

    7 12

    @tf2 - niech obecny parlament wreszcie zmieni prawo odnośnie obligatoryjności podłączania się do sieci i niech PEC to wykorzysta bo jest państwową instytucją więc może to zadanie skutecznie skonsumować. @owen - oczywiście można mieć pretensje do władz miasta, że być może nie stawiały problemu smogu na pierwszym miejscu ale jak zapewne pamiętasz wcześniej skupiano się na innych problemach - budowie parkingów, nowych dróg czy budowie kanalizacji. Akurat w przypadku Nacyny mamy niesamowitą metamorfozę, dzięki konkretnym działaniom władz miasta. A w przypadku aut - no niestety ale wieloletnia polityka w tym temacie przyniosła dodatkowe straty dla miasta. Auta nie tylko kopcą ale także roznoszą pył wyprodukowany przez chałupy. Uważam, że w przypadku dramatu złego powietrza bardzo dużo zła zrobili sami mieszkańcy oraz prymitywni producenci pieców wciskający niezorientowanym mieszkańcom archaiczną tandetę i to do nowych budynków! Osobiście nie wierzę aby w innych regionach Polski ludzie po wejściu kraju do EU montowali w nowych domach piece śmieciuchy!!! A dlaczego uważasz, że nie było rozbudowy sieci ciepłowniczej czy gazowej jak była? Przecież w wielu nowych miejscach pojawiły się takie instalacje. Przykładowo Zamysłów czy Niedobczyce - tam naprawdę rozwinięto sieć gazową. A czy jest efekt tego? Tylko budowane szeregowce i nieliczne inne budynki nie kopcą... Reszta woli tradycyjnie z syfem, smrodem i popiołami. Takie mamy jakieś nieogarnięte społeczeństwo. Piszesz o edukacji palenia od góry. Może to byłby jakiś sposób ale niech ci którzy na to zwracają uwagę powiedzą jaka garstka właścicieli pieców jest tym zainteresowana...

  • ~Arteks 2019-10-16
    10:31:46

    3 13

    @arkussinus - tak złe mapki i ostrzeżenia będą jeszcze niestety przez dwa sezony czyli do czasu kiedy uchwała antysmogowa nie wymusi wywalenia na złom najstarszych śmieciuchów.

  • ~Mariusz Kotula 2019-10-16
    10:53:30

    8 5

    Piotr Czaja- Widzisz moje deputaty to barbórka-12 tyś. netto , czternastka- 12 tyś netto, deputat węglowy-4,3 tyś netto, kartki żywnościowe- 5 tyś netto, zapytasz dlaczego? - bo się nie bałem zawalczyć o swoje i zmierzyć się z tą pracą, jak masz jakieś kompleksy co do swoich płac to otwórz się na świat i zawalcz o swoje a nie jak dziecko wypłakujesz się na tym portalu

  • ~ 2019-10-16
    11:12:16

    11 1

    @Arteks,
    A to UM Rybnik nie potrafi przeprowadzać tych akcji równocześnie? Wydział ekologii prowadzil budowę kanalizacji, nowych dróg i parkingów że nie miał czasu na zajęcie się tematem smogu? A nawet jak nie miał to należało taki wydział stworzyć.
    A ta metamorfoza Nacyny jak wpłynęła na jakość powietrza zima w mieście? A kto ją przeprowadził: mieszkańcy bo chcieli tam przebywać czy miasto dla mieszkańców? Skoro piszesz że miasto to dlaczego nie ma przeprowadzać akcji poprawy jakości powietrza w miejsce a mają to robić sami właściciele domków?

    I nie mówię że nie przeprowadzali rozbudowy sieci a jedynie że nie była prowadzona w wystarczający sposób żeby nadążyć za wydawanymi pozwoleniami na budowe.

    A co do palenia od góry. Piszesz że są niezainteresowani. Bo to wymaga większego wysiłku i trochę nauki. Ile było edukacji o tym? 2 czy 3 artykuły? Do tego dwie prezentacje przy okazji "happeningów" jak rozpalić kozę? To nie jest edukacja! To jest populizm.
    Akcja edukacyjna miałaby sens gdyby był zespół lub najlepiej kilka i w czasie sezonu grzewczego umawiali się z poszczegolnymi właścicielami domów bezpośrednio i pokazywali na żywo i na ich kotle efekty palenia od góry i jak to realizowac dzień po dniu, rozpalenie po rozpaleniu np przed 2 czy 3 dni z rzędu. Wtedy to jest akcja edukacyjna. I wtedy możesz pokazac ile mniej paliwa zuzyjesz i powiedzieć o ile więcej pieniędzy na koniec sezonu Ci zostanie, jak również o ile mniej obsługi to wymaga. Czy ktoś takie działania przeprowadzil? Zrobił chociażby ankietę ile osób czymś takim jest zainteresowane? Co że za trudne? Za dużo wysiłku? Chcesz powiedzieć że nasz Prezydent Miasta tego też nie może zrobić? Czy może po prostu mu się nie chce skoro on woli powiedzieć "ja nic nie mogę" i czeka aż inni to zrobią. Niech się zdecyduje czy chce być dla mieszkańców i robić coś dla nich czy mieszkańcy mają być dla niego.

    I na koniec. Piec to nie kocioł. Kocioł to nie piec. To nie są określenia wymienne.

  • ~Mariusz Kotula 2019-10-16
    11:55:21

    7 6

    Piotr Czaja- Pamiętaj że gdyby nie górnictwo na Śląsku województwo by przypominało obecne Opolskie a ty zamiast siedzieć sobie w mieszkanku przy komputerku pasł byś dalej krówki w mieścinie twoich rodziców gdzieś w Polsce więc troszkę szacunku i wyobrazni

  • ~arkussinus 2019-10-16
    12:43:59

    13 0

    panie arteks a tak liczyłem na pańską "wrodzoną inteligencję"......i niestety znów się zawiodłem!! Poprawiam się zatem: Czy ta sama mapka będzie nam "towarzyszyła" dzień w dzień, tydzień w tydzień, miesiąc w miesiąc ...aż do kwietnia? Czy może jakaś miesięczna "aktualizacja" się odbędzie?

  • ~Arteks 2019-10-16
    18:40:38

    2 9

    @MariuszKotula - górnictwo było przez dekady motorem Śląska ale czasami się zastanawiam dlaczego osoby zarządzający tą branżą nie zadbają o lepszy wizerunek i postrzeganie górnictwa w naszym kraju. Niestety ale w mediach czy w ogólnych opiniach jest z tym co raz gorzej, a górnictwo jest traktowane jako coś przestarzałego i niepotrzebnego, jako przyczyna zmian klimatycznych (mimo, że jest uch przecież wiele) i ogólnie jako samo zło. Może to nie jest idealny przykład ale producenci żywności współpracują z producentami sprzętu AGD aby to co produkują było jak najbardziej smaczne i zachęcało konsumentów do zakupów. Dlaczego górnictwo przez lata pozwalało na to aby produkowano byle jakie piece? Dlaczego nie instruowano ludzi o mocy jaką potrzebują dla swoich domów? Dlaczego nie lobbowało w kierunku budowy ciepłociągów i nowych ciepłowni zbiorczych? A w kontekście naszego miasta i okolic - dlaczego pozwala na to aby górnicy blokowali swoimi autami każdy wolny kąt w odległości 1 km od każdej kopalni - zamiast np. podjąć współpracę z władzami miast odnośnie dopłacania np. do biletów komunikacji miejskiej, a przez to polepszenia obsługi komunikacji np. w godzinach wieczornych czy nocnych? Dlaczego górnictwo toleruje sprzedaż detaliczną na ciężarówki które są sporą uciążliwością dla okolicznych mieszkańców, przyczyniają się do niszczenia dróg i produkcji dodatkowych spalin. A przecież można by wprowadzić zasadę, że każdy kontrahent który ma powyżej 50 km do kopalni - otrzyma węgiel wyłącznie koleją do jakiegoś firmowego punktu sprzedaży. Dlaczego kopalnie nie tworzą z hałd jakichś miejsc rekreacji? Skoro przyczyniły się do zajęcia terenu i jego zdegradowania - dlaczego nie oddadzą go społeczeństwu w formie zrekultywowanej? Jak u nas wygląda np. Kielowiec - każdy może sprawdzić. Jak księżyc. ;(

  • ~Mariusz Kotula 2019-10-16
    20:14:48

    10 3

    Arteks-- Czy wy nie potraficie zrozumieć i uszanować tego że tak naprawdę tworzymy jeden "eko system" i jesteśmy "skazani na siebie", Panie Arteks nie jesteśmy dziady weglowe , dziada węglowego to sobie poszukaj Pan w domu, obecnie przechodzę na ogrzewanie gazowe ale to boli , to koszt rzędu 20 tyś. więc boli chociaż wraz z żoną dobrze zarabiamy , ale nie potrafię sobie wyobrazić zwyczajnej rodziny która ma wybulić 20 tyś w imię smogu

  • ~Mariusz Kotula 2019-10-16
    20:56:08

    6 0

    Arteks- ty to jesteś bardzo wykształcony , twoja wyobraznia jest z tej Stanisława Lema

  • ~Arteks 2019-10-16
    21:40:38

    2 7

    @MariuszKotula - sam widzisz jak to jest, dobrze zarabiacie i dopiero teraz chcecie wymienić piec. A może właśnie z tego powodu aby wasi znajomi z was nie szydzili albo żeby was dom nie wylądował na stronie brudnykomin.pl? Każda nieruchomość ma jakąś wartość w gospodarce rynkowej. Można ją sprzedać lub wynająć. Rozumiem osoby starsze - i do nich powinno się wyciągnąć rękę, pomóc ich, przekonać, zaoferować mieszkania komunalne z centralnym ale inni mogą sobie radzić za pomocą takich samych mechanizmów kredytowych jakie obowiązują na całym świecie. Dzisiaj bez problemu każdy pracujący dostanie kredyt. Zwracałem już uwagę, że w USA kilka milionów ludzi mieszka w przyczepach campingowych. Mimo możliwości finansowych dużo większych niż w Polsce nikt tam nie truje nikogo z "biedy". Co najwyżej wybierają taki poziom lokum na jaki ich w danym momencie życia stać. Posiadanie kotłowni węglowej w swoim domu w XXI wieku to nie tylko problem związany z naszymi nosami. To zwykłe dziadowanie - i ludziom trzeba uświadamiać, że cywilizacyjnie zatrzymali się w rozwoju.

  • ~Andrzej Musik 2019-10-17
    07:24:28

    0 1

    Kupcie sobie flaszkę - https://www.youtube.com/watch?v=BptHromeRJc&t=506s , będzie oszczędniej j i czyściej, ok. 15 min. filmu ( ale warto obejrzeć cały)

  • ~melemele 2019-10-17
    08:33:19

    1 2

    Do owen
    Widzę , że jesteś świadomym palaczem - ile spalasz na sezon grzewczy ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5332