zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

„Życie w przedwojennym Rybniku”: spotkanie autorskie z Michałem M. Palicą

2021-11-04, Autor:  ad

W Halo! Rybnik zostanie zorganizowane spotkanie z Michałem M. Palicą, autorem nowo wydanej książki „Życie w przedwojennym Rybniku”.

Reklama

Michał M. Palica od wielu lat bada historię międzywojennego Rybnika. Jest autorem setek artykułów prasowych w lokalnych mediach. Historię rybnickiego międzywojnia stara się propagować również w pismach periodycznych w całej Polsce.

Teraz, staraniem redakcji Rybnik.com.pl ukazała się na rynku jego najnowsza książka „Życie w przedwojennym Rybniku”.

Michał M. Palica na podstawie materiałów źródłowych, ale przede wszystkim własnych badań i dziesiątkach przeprowadzonych wywiadów ze świadkami tamtych czasów, serwuje nam pasjonującą opowieść o losach znanych ludzi, ale przede wszystkim życiu zwykłych rybniczan.
Podczas spotkania autorskiego Michał M. Palica opowie o kulisach powstawania książki, ale przede wszystkim o urokach o blaskach życia w przedwojennym Rybniku.

Spotkanie autorskie, które odbędzie się w Halo! Rybnik w poniedziałek 8 listopada o godzinie 17:00, poprowadzi red. Wacław Wrana. Wstęp wolny.

Po spotkaniu będzie można zakupić książkę z autografem autora.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~rzyt 2021-11-06
  17:19:02

  0 1

  Szacunek dla tych co próbują nas uchronić przed zapomnieniem naszej przeszłości. Ciekawe, czy my czyli nowoczesne społeczeństwo z memory five wstydzimy się swojej przeszłości, swoich korzeni?

  Z historii można wyciągać wnioski, a to wstęp do logiki, która potrzebna jest do życia tak jak woda.

 • ~artefaks 2021-11-06
  18:14:27

  1 0

  @Rzyt. Chyba pierwszy raz się z Tobą zgadzam.....
  Z historii można wyciągnąć wnioski i jest to wstęp do logiki.
  Ok. to się zgadza. Ale jak ktoś głosi że mamy ,,największe sukcesy od czasów rozbiorów " To jestem w konsternacji. Jak powszechnie wiadomo żywot II RP skończył się targowicą. Do której rzadzący teraz nawiązują. I niestety to widać
  www.youtube.com/watch?v=DHjw-9zbHeg
  Ale Polacy nie zgadzają się z logikom jedynie słusznej i sprawiedliwej tkwiącą w mrokach średniowiecza

 • ~Arteks 2021-11-06
  20:17:56

  3 0

  @rzyt - tak, należy się takim osobom jak ten autor szacunek. Odnośnie twojego pytania. Niestety wygląda na to, że w Rybniku wstydzimy się np. tego, że przez wieki miasto było niemieckie, a najpiękniejsze zabytki zawdzięczamy tamtym czasom. Zdecydowanie więcej nacisku jest na celebrowanie okresu 1922-1939 relatywnie krótkiego w historii miasta. Dlaczego w Rybniku nie ma ul. Rogera, Donnersmarcków, Bacha, Schneidera (projektanta bazyliki), Lutra? W Zabrzu czy Katowicach - jest pod tym względem zdecydowanie większy pluralizm historyczny.

 • ~rzyt 2021-11-06
  20:25:39

  0 1

  ~artefaks, jak patrzę na programy nauczania historii to mnie krew zalewa. Ale ta tendencja jest w chyba całej Europie; ostatnio Austriakowi opowiadałem o odsieczy wiedeńskiej, a Hiszpanom o królowej katolickiej Izabeli, o Arevalo, Medina del Campo z zamkiem La Mota, o Tordesillas, gdzie podzielono świat na Portugalię i Hiszpanię...

  Teraz króluje "przemysł mówiony", a gwoździa nie ma kto przybić.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.