zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Jaki był nasz przedwojenny Rybnik?

2021-11-09, Autor: 

Jaki był nasz przedwojenny Rybnik? Odpowiedzi to pytanie szukali uczestnicy spotkania autorskiego z Michałem M. Palicą, autorem książki „Życie w przedwojennym Rybniku”.

Reklama

„Życie w przedwojennym Rybniku” to nowa pozycja na lokalnym rynku wydawniczym. Książka Michała Palicy została wydana z okazji 20-lecia portalu Rybnik.com.pl.

W poniedziałkowy wieczór (8 listopada) rybniczanie mieli okazję spotkać się z Michałem Palicą w halo!Rybnik. Spotkanie autorskie poprowadził redaktor naczelny Rybnik.com.pl – Wacław Wrana.

Rybnik centrum subregionu, ale tak jak dziś trochę na peryferiach

Michał Palica pytany był o pozycję Rybnika w województwie śląskim przed wojną. Okazuje się, że podobnie jak dziś, nasze miasto było najważniejszym punktem regionu.

Dwoma najważniejszymi miastami tej części Śląska był Rybnik i Racibórz, przy czym drugie z tych miast po I wojnie światowej pozostało po niemieckiej części granicy. O w miarę silnej pozycji Rybnika decydowała lokalizacja sądu, urzędów, takich jak urząd skarbowy czy urząd górniczy. Duże było znaczenie szkół - gimnazjum Powstańców Śląskich, Urszulanek, szkoły handlowa i rolniczej – wylicza Michał M. Palica.

Historyk przyznaje jednak, że również tak samo jak dziś, Rybnikowi daleko było do centrum regionu, czyli Katowic. To tam tętniło serce Śląska, a wzmianek o Rybniku w źródłach historycznych jest bardzo mało. Jego zdaniem, ważniejszymi punktami na mapie województwa śląskiego były prócz Katowic: Chorzów, Tarnowskie Góry, Cieszyn czy Bielsko.

Miejsca w Rybniku, których już nie ma

Wacław Wrana spytał też Michała Palicę o miejsca w Rybniku, których już dziś nie ma, a do których czuje szczególny sentyment. Autor książki o przedwojennym Rybniku bez wahania wskazał restaurację Polonia.

Wspominam to miejsce przechodząc przed skwer Biegeszowej. Zastanawiam się jak tam było przed wojna, chętnie bym tam wstąpił. To właśnie w Polonii założony został Rybnicki Klub Motorowy, swoją siedzibę miał tam klub bokserski, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, jakiś czas funkcjonowała też szkoła muzyczna braci Szafranków – wspomina Michał M. Palica.

Redaktor Wrana przypomniał, że w XXI wieku w Rybniku redakcja Rybnik.com.pl od wielu wybiera Człowieka Roku. - Gdyby miał Pan wybrać najważniejszą osobowość Rybnika okresu międzywojennego, jakie trzy postacie nominowałby Pan do takiego wyróżnienia – spytał prowokacyjnie.

Pierwsza postać, która przychodzi do głowy, to oczywiście burmistrz Władysław Weber - za jego wielkopolską zaradność, dzięki której zrobił tak wiele dobrego w Rybniku – powiedział Michał M. Palica.

Zwrócił uwagę, że od zawsze w cieniu burmistrza Webera był Alojzy Prus, wieloletni przewodniczący rady miasta. Ślad po nim zaginął na Kresach, we wrześniu 1939 roku. Okazuje się, że to również postać bardzo zasłużona dla naszego miasta. I to jego, jako drugiego kandydata do tytułu największej osobowości okresu międzywojennego wskazał historyk.

Kto trzeci? Charyzmatyczny kapłan - ks. Tomasz Reginek.

To był prawdziwy lokalny patriota. Zabiegał nawet o to, by w Rybniku mieściła się siedziba kurii, czyli diecezji rybnickiej, która ostatecznie nigdy nie powstała – wspomina Michał M. Palica.

Prowadzący spotkanie autorskie Wacław Wrana zwierzył się, że największe wrażenie w książce Michała M. Palicy wywarł na nim błyskotliwy opis nocy sylwestrowej roku 1936. Wynika z niego, że rybniczanie uwielbiali dobrą zabawę, a w śródmieściu było wiele miejsc, gdzie można było wybrać się np. na wytworny bal. - Czy to oznacza, że Rybnik lat trzydziestych był bardziej rozrywkowy niż dziś – pytał.

Myślę, że to zbyt daleko idący wniosek. Choćby dlatego, że bardzo wielu osób nie było na to stać. Ale rzeczywiście było kilka miejsc, gdzie można było dobrze się zabawić. Od tego były takie lokale jak Świerklaniec, Hotel Polski, Dwór Śląski, oczywiście restauracja Polonia – wylicza historyk.

Niedoceniane kobiety przedwojennego Rybnika

Padło też pytanie jaka część przedwojennej historii Rybnika wymaga dalszych badań i opisania. Zdaniem Michała M. Palicy historia zabytkowej kamienicy Świerklaniec to materiał sam w sobie na ciekawą opowieść. Zwrócił też uwagę na inną rzecz.

Ogromną rolę w życiu miasta odgrywały kobiety, a jakoś zawsze pozostawały w cieniu. Jak choćby żona burmistrza – Eufrozyna Weberowa. Takich zasłużonych pań było znacznie więcej Myślę, że warto byłoby się pokusić o przedstawienie sylwetek kobiet zasłużonych dla Rybnika – stwierdził Michał M. Palica.

Spotkanie autorskie z Michałem M. Palicą było dla rybniczan okazją do wzruszających wspomnień. O autograf autora poprosił między innymi Aleksander Fros, wnuk jednego z bohaterów książki – Jana Frosa.

Książkę życie w przedwojennym Rybniku możecie kupić w księgarni Orbita, w halo! Rybnik oraz w serwisie Allegro.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~ 2021-11-09
    22:09:51

    2 6

    Szkoda że niewiele wiadomo jaki był Rybnik przed ZABOREM pruskim?

  • ~Arteks 2021-11-09
    22:20:27

    11 5

    @Cas64ju - sęk w tym, że Rybnik nie trafił w ręce zaborców bo... nie należał przed zaborami do Rzeczpospolitej. Polecam Atlas Historyczny lub mapy dostępne także w necie, a także monografię Rybnika. :)

  • ~ 2021-11-09
    22:30:08

    4 5

    Panie Arteks moze pan przeliterować słowo "zabór"?
    Wiem z dziada pradziada że są to ziemie czesko&polskie a NIGDY germańskie .

  • ~Arteks 2021-11-09
    23:14:56

    10 10

    @Cas64ju - ja się opieram na polskich danych historycznych. Ty na... opowieściach dziadków. A pamiętasz jak starsze pokolenia często mówiły na Śląsku "za Niymca" wspominając jakieś sytuacje sprzed 1922? Uszanuj wielokulturowość Śląska i to, że był przez stulecia regionem pod wpływem Niemiec. Czy to źle? Niemcy przynajmniej tu inwestowali i pozostawili po sobie solidne budowle. Twoi PiSowcy w Rybniku nic nie inwestują, za to zaczęli demolkę szpitala który powstał dzięki zapałowi ekipy Gierka. Po rządach Szydło-Morawieckiego w Rybniku pozostanie "NIC"...

  • ~ 2021-11-09
    23:49:30

    7 3

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2021-11-09
    23:54:34

    2 2

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~rob78 2021-11-10
    08:16:09

    7 4

    @Arteks ale żeś sie "wkopoł" w dyskusja z betonowym pisowskim trolem i fanatykiem. Powodzenia ;)))

  • ~Moneta 2021-11-10
    09:23:26

    8 2

    Ksiazka powędrowala do mojej "rybnickiej" biblioteczki, gdzie jest wszystko co się o nim ukazuje oprócz "tfurczości" Szołtyska.

    Dzięki redakcji za wydanie, dzięki autorowi za napisanie bo jest naprawdę ciekawa. Tytuł jednak wydaje mi się mylący i sieje niestety rozczarowanie co do treści.
    Sięgając po lekturę książki o tym tytule spodziewałem się historii o przedwojennym rybniku napisanym z perspektywy jego mieszkańców a nie instytucji. Albo opisania tychże z perspektywy uczestników, ich członków, prezesów, klientów itd. Tymczasem mamy trochę pozycję napisaną poprawnie, ale tak jak pisało sie książki za komuny lub jeszcze 30 lat temu. To co mamy jest ciekawe , ale dla geeków historii a nie przeciętnego czytelnika. Można gdybać, że większość świadków historii już nie żyje, ale są dokumenty, są żyjące rodziny. Skoro "Szuflada Małgosi" dostarcza interesujących treści o społeczności mniejszości żydowskiej z odleglejszych czasów, nie powinno być problemów ze znalezieniem historii rybniczan z tamtego okresu. To dałoby obraz "ŻYCIA w przedwojennym Rybniku"

  • ~Moneta 2021-11-10
    09:37:37

    5 0

    @Cas64ju
    Wiele wiadomo jaki był Rybnik przed zaborem pruskim. Rybnik był AUSTRIACKI - bo prusy go "zabrały" monarchii Habsbuskiej w 18 wieku. Paniał czy tego w szkole nie uczyli? A wcześniej był Czeski przez kilkaset lat. A wcześniej w nim ryby hodowali ludzie, którzy nie wiem czy zdawali sobie sprawę jakiej narodowości byli, pewnie "tutejsi", bo narodowości nie było a z państwem też nie mieli do czynienia tylko ze swoimi piastowskimi panami (którzy walczyli z "Kazimierzem królem Polski".

  • ~Lokalny 2021-11-10
    11:03:36

    3 1

    @Arteks nie wiem dlaczego obwiniasz za dzisiejszą nieudolność rządzących miastem PiS skoro rządzi Rybnikiem drugą kadencję PO? Jakoś inne miasta w Polsce rozwijają się niezależnie kto jest u władzy w Warszawie, a my się niestety jako miasto zwijamy.

  • ~Arteks 2021-11-10
    11:37:32

    3 6

    @lokalny - w czym się zwijamy?! To tylko populistyczne hasło bo miasto stale się rozwija - ale to są inwestycje albo miejskie albo prywatne. Winię PiS za to, że w Rybniku nie ma żadnych inwestycji państwowych z budżetu centralnego. Potrafisz wyjaśnić dlaczego parlamentarzyści nie wpisali naszej obwodnicy do programu 100 obwodnic? Dlaczego wstrzymana została obiecana inwestycja państwowa w salę koncertową? Dlaczego PGG nie rewitalizuje hałdy na terenie miasta? Przypomnę tylko, że za czasów PO, w Rybniku powstała KAS, Sąd Okręgowy, WORD, rozbudowano komendę policję, podjęto decyzję o remoncie dwóch ważnych linii kolejowych przebiegających przez Rybnik, wyremontowano przystanek Rybnik Paruszowiec i pewnie jeszcze wiele innych o których zapomniałem. A w czasach rządów PiS? NIIIIC!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5268