Zwycięstwo na inaugurację sezonu II ligi! Energetyk ROW lepszy od Rakowa

2014-08-01, Autor:
W pierwszym meczu w sezonie 2014/2015 piłkarze ROW-u wygrali z Rakowem Częstochowa 2:1. Gole dla rybniczan zdobyli Michał Płonka i Paweł Mandrysz.

Dziś na stadionie przy ul. Gliwickiej piłkarze ROW-u rozpoczęli nowy sezon. W I kolejce II ligi do Rybnika przyjechał Raków Częstochowa, którego trenerem jest były piłkarz reprezentacji Polski, Jerzy Brzęczek. Z kolei po stronie ROW-u w pierwszym meczu o stawkę zaprezentował się nowy szkoleniowiec rybniczan, Marcin Prasoł. Niestety nie mógł on skorzystać z Marcina GrolikaDawida Jarki, którzy narzekają na drobne urazy. Z kontuzji tego drugiego skorzystał inny napastnik, Patryk Dudziński. 18-letni piłkarz swoją szansę mógł wykorzystać już w 8. minucie, ale piłka po jego strzale minimalnie minęła słupek bramki strzeżonej przez Przemysława Wróbla. W 17. minucie dobrą akcją z prawej strony popisał się Marek Krotofil. Pomocnik ROW-u precyzyjnie dośrodkował do Dudzińskiego, który wyłożył piłkę Michałowi Płonce, a ten bez problemów pokonał bramkarza gości. Chwilę później mogło być już 2:0. W sytuacji sam na sam z Wróblem znalazł się Grzegorz Fonfara. Nowy nabytek rybnickiej drużyny zamiast strzelać na bramkę, próbował podawać do lepiej ustawionego Dudzińskiego. Jego akcję przerwał jednak obrońca Rakowa. Tuż przed przerwą rzut rożny dla ROW-u wykonywał Mariusz Muszalik. W polu karnym najwyżej wyskoczył Mateusz Bodzioch, ale jego uderzenie znakomicie obronił Wróbel.W pierwszej połowie więcej z gry mieli rybniczanie, którzy szukali podwyższenia wyniku. Nie inaczej było po zmianie stron. Sporo ożywienia w poczynania ROW-u wprowadził Paweł Mandrysz, który w 57. minucie zastąpił Dudzińskiego. W tym momencie na środku ataku ustawił się Szymon Sobczak. W 65. minucie Mandrysz popisał się indywidualną akcją. Z lewej strony najpierw ograł obrońców Rakowa i w sytuacji sam na sam z bramkarzem nie dał szans Wróblowi. Energetyk ROW prowadził już 2:0! Chwilę później w głównej roli ponownie wystąpił Mandrysz. 16-latek prostopadłym podaniem uruchomił Płonkę, a ten zamiast strzelać, oddał mu piłkę. Wbiegający w pole karne Mandrysz nie trafił jednak w piłkę i rybniczanie nadal prowadzili tylko 2:0. W 76. minucie goście strzelili bramkę kontaktową. W polu karnym ROW-u fatalnie zachował się Mandrysz, który w niegroźnej sytuacji podciął Dariusza Pawlusińskiego. Sędzia bez wahania wskazał na „jedenastkę”. Rzut karny bez problemów wykorzystał Pawlusiński. Jego koledzy poczuli szansę na wyrównanie i zepchnęli rybniczan do obrony. W doliczonym czasie gry byli blisko osiągnięcia celu. Po rzucie rożnym w światło bramki nie trafił jednak Artur Pląskowski. Ostatecznie rybnickim piłkarzom udało się dowieźć prowadzenie do końca. Tym samym Energetyk ROW wygrał na inaugurację sezonu z Rakowem 2:1.

W II kolejce rybniczanie zmierzą się w Katowicach z Rozwojem. Mecz zostanie rozegrany w sobotę 9 sierpnia o godzinie 17:00.

Pomeczowe wypowiedzi:

Jerzy Brzęczek – trener Rakowa Częstochowa

Kibice zobaczyli ciekawe spotkanie. Szkoda, że w ostatniej minucie zmarnowaliśmy szansę na wyrównanie. Mieliśmy zbyt łatwe straty, brakowało nam dokładnych podań. Liczyliśmy dziś na więcej. To nie była taka drużyna, jakiej oczekuję.

Marcin Prasoł – trener Energetyka ROW Rybnik

Konsekwentna gra w obronie była kluczem do sukcesu. Szybko strzelona bramka pozwoliła nam na grę z kontry. Szkoda, że nie podwyższyliśmy prowadzenia, bo po rzucie karnym zrobiło się nerwowo. Na szczęście wygraliśmy i mogę pogratulować mojej drużynie zwycięstwa.

Paweł Mandrysz – Energetyk ROW Rybnik

Miałem dobre wejście, bo szybko zdobyłem gola. Szkoda, że z mojej winy był rzut karny, po którym goście strzelili bramkę kontaktową. Przez mój błąd drużyna musiała dwa razy ciężej pracować. Jednak udało się wygrać i to jest najważniejsze. Na pewno będę walczył o pierwszy skład, ale na razie chyba nie jestem jeszcze gotowy na całe spotkanie. Lubię wejść na zmęczonego przeciwnika, bo jestem typem szybkościowca.

Grzegorz Fonfara – Energetyk ROW Rybnik

Trenuję z zespołem dopiero od poniedziałku. Uczę się tej drużyny. Dziękuję za zaufanie, jakim obdarzył mnie trener i zarząd rybnickiego klubu. Mam nadzieję, że będę mógł się odwdzięczyć dobrą grą. Dziś na pewno mogłem zagrać lepiej. Pierwszy mecz sezonu to zawsze duża loteria. Najważniejsze jest zwycięstwo drużyny.

Energetyk ROW Rybnik - Raków Częstochowa 2:1 (1:0)

1:0 - Michał Płonka (17), 2:0 - Paweł Mandrysz (65), 2:1 - Dariusz Pawlusiński (76 - karny)

Energetyk ROW: Daniel Kajzer - Dawid Gojny, Mateusz Bodzioch, Szymon Jary, Petar Borovicanin, Grzegorz Fonfara (90+1' Adam Wolniewicz), Michał Płonka, Szymon Sobczak (90+2' Sebastian Musiolik), Mariusz Muszalik, Marek Krotofil (85' Konrad Gilewicz), Patryk Dudziński (57' Paweł Mandrysz)

Raków: Przemysław Wróbel - Łukasz Góra (46' Tomasz Pełka), Wojciech Reiman, Daniel Junio Da Luz Silva, Artur Pląskowski, Łukasz Kmieć (79' Patryk Serafin), Dariusz Pawlusiński, Robert Brzęczek (79' Arkadiusz Porochnicki), Mariusz Holik, Paweł Baraniak (66' Adrian Kural), Przemysław Mońka