zamknij

Wiadomości

Zwonowice: nieznana substancja z zakładu trafiła do potoku

2021-04-08, Autor: PN

W Zwonowicach kolor wody w strumyku zmienił barwę na mleczno-białą. Kto zanieczyścił wodę i czym to zrobił?

Reklama

Zaniepokojony czytelnik poinformował nas ostatnio o zanieczyszczeniu jednego z potoków w Zwonowicach:

"Przejeżdżałem w Zwonowicach ul. Groblową (droga leśna) i zauważyłem, że potok, który tam płynie jest biały, ktoś go ewidentnie zanieczyścił, potok wg mapy płynie ze Zwonowic i jest dopływem rzeki Suminy a ta Odry. "

Z załączonych zdjęć można zauważyć, że kolor wody w strumyku zmienił barwę na mleczno-białą.

O sprawie wie już Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska:

– Inspektorzy przeprowadzili rozeznanie w terenie jeszcze tego samego dnia, kiedy otrzymali zgłoszenie to znaczy 1 kwietnia br. Do zanieczyszczenia doszło w wyniku awarii, jaka miała miejsce na terenie jednej z firm w Zwonowicach. Dopływ rzeki Suminy został zabezpieczony rękawami sorpcyjnymi przez strażaków, którzy przeprowadzili również badanie pH wody, wynik badania wyniósł 6 – poinformowała nas Małgorzata Zielonka, naczelnik wydziału organizacyjno-administracyjnego.

Dla przypomnienia, skala pH czystej chemicznie wody wynosi 7 – to znaczy, że substancja, która dostała się do potoku jest kwasowa. Czy stwarza to niebezpieczeństwo?

– Z kart charakterystyki substancji wynika, że nie była to substancja niebezpieczna, a do środowiska przedostało się jej około 100 litrów – dodaje Małgorzata Zielonka.

W czasie oględzin na terenie firmy pracowały beczkowozy asenizacyjne, które wypompowywały zanieczyszczenie, te same działania planowane były na dzień następny.

Inspektorzy pobrali próbki wody do badań. Zostały przekazane do Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ w Częstochowie. Na wyniki będzie trzeba jednak poczekać do przyszłego tygodnia – dopiero wówczas podjęte zostaną decyzje dotyczące kolejnych działań.

Będziemy wracać do tego tematu.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~nairuk 2021-04-08 14:45:12

  stary kotlet i ten klik bajtowy tytuł - potrzebne wyświetlenia strony?

  a idąc do meritum sprawy i uczciwości dziennikarskiej warto by opisać sytuacje aktualną a nie z przed tygodnia. To jest istota sprawy a nie że coś gdzieś kiedyś się wydarzyło z masą pytań bez odpowiedzi.

  26 2
 • ~Lateks 2021-04-08 15:06:55

  Z Paruszowca co chwilę wypływa taka woda i nikt afery nie robi...

  10 10
 • ~mokujin 2021-04-08 17:59:48

  I co, dobrze że nie robi afery?

  6 1
 • ~Lateks 2021-04-08 18:29:02

  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,potok-na-paruszowcu-zmienil-kolor-na-niebieski,wia5-3266-21565.html

  0 3
 • ~Arteks 2021-04-08 18:35:02

  @lateks - najpierw piszesz, że "co chwilę" wypływa taka woda i "nikt afery nie robi", a po jakimś refleksie podajesz linka który świadczy, że od razu media się takim zanieczyszczeniem zainteresowały. Przy czym ten materiał jest z... 2013 roku. Co więc w tym kontekście znaczy sformułowanie "co chwilę"?

  9 7
 • ~Lateks 2021-04-09 22:02:13

  ~mokujin nie wiem czy to dobrze czy źle, pocieszającym jest fakt że mimo wszystko nie zgłaszano przypadków żeby ryby z tego powodu padały w Rudzie czy zalewie, ale czy to normalne? dla mnie słabe, bo mamy w Rybniku kanalizację za grube pieniądze, a jak przychodzi co do czego to nikt nic nie może i wszystko jest w zgodzie z prawem.
  Szkoda, bo tereny przez które przepływa ten ciek wodny są zielone pełno ścieżek po których chodzi dużo ludzi, jeździ na rowerach, spacerują z psami, i widać jak tam płynie czysta woda kilka dni, by później zamienić się w "mleko" a co to może być? nie mam pojęcia...
  SM i tak nic nie może, zresztą ostatnio też...
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,list-czytelniczki-odnajdzmy-zrodlo-chemicznego-powietrza,wia5-3266-46006.html

  0 2
 • ~artefaks 2021-04-09 22:21:18

  @Lateks. Ten strumyk nie leży w zlewni Rudy. Zresztą i w Rybniku podobna ciecz wlewa się czasami z rury pod mostem na Kotucza pod którym prowadzi ścieżka rowerowa

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3571