Żużel: Mikkel Michelsen mistrzem Europy

2021-07-10, Autor:

Dziś na stadionie w Rybniku odbyła się finałowa runda cyklu Speedway Euro Championship w Rybniku. Po zaciętych zawodach indywidualnym mistrzem Europy został Duńczyk, Mikkel Michelsen. Srebrny medal wywalczył Leon Madsen, a brązowy - Patryk Dudek.

Po trzech rundach Speedway Euro Championship w czołówce był duży ścisk. Prowadzili Mikkel Michelsen i Piotr Pawlicki, którzy przed decydującym starciem w Rybniku mieli po 39 punktów. O dwa oczka mniej uzbierał Leon Madsen. Do walki o podium chciał się włączyć Patryk Dudek (33 punkty).

Z wymienionej czwórki najwięcej powodów do radości po rundzie zasadniczej w Rybniku miał Dudek. On i Bartosz Smektała awansowali do biegu finałowego z dwóch pierwszych miejsc. Awans do decydującego starcia w biegu barażowym uzyskali Michelsen i Madsen.

Przed biegiem finałowym Michelsen miał trzy punkty przewagi na Madsenem i tylko jakaś katastrofa mogłaby odebrać mu tytuł mistrzowski. Duńczyk wytrzymał presję i długo jechał pierwszy. Co prawda jego rodak Madsen wyprzedził go na trzecim okrążeniu, ale to nie zmieniło faktu, że Michelsen został mistrzem Europy. Madsen wygrał zawody w Rybniku, ale w ostatecznym rozrachunku musiał zadowolić się srebrnym medalem. Trzeci na mecie Dudek zakończył cykl z brązowym krążkiem.

Największym pechowcem rybnickich zawodów okazał się Piotr Pawlicki. Polak zdobył tylko 7 punktów i w klasyfikacji generalnej spadł na czwarte miejsce. O jego losie zadecydował wyścig dodatkowy, w którym walkę o pudło przegrał z Dudkiem.

W drugim z biegów dodatkowych, którego stawką było piąte miejsce całego cyklu, Daniel Bewley pokonał Smektałę.

Do przyszłorocznym zmagań w SEC zakwalifikowali się żużlowcy z miejsc 2-5, czyli Madsen, Dudek, Pawlicki i Bewley. Z kolei mistrz Europy Michelsen w nagrodę znalazł się w gronie stałych uczestników w Speedway Grand Prix 2022.

Dziś na torze przy ul. Gliwickiej zobaczyliśmy w akcji trzech reprezentantów ROW-u Rybnik. Najlepiej z nich spisał się stały uczestnik cyklu SEC, Siergiej Łogaczow. Rosjanin zdobył 10 punktów i uplasował się na 5. pozycji. Klasyfikację generalną zakończył na 8 miejscu (30 punktów w 4 turniejach).

Z dziką kartą startował Rune Holta, ale on swojego występu przed własną publicznością nie zaliczy do udanych. Norweg z polskim paszportem uzbierał tylko 4 punkty. Dało mu to 12. miejsce.

W roli rezerwowego raz pojawił się Wiktor Trofimow. W gonitwie nr 18 żużlowiec ROW-u przyjechał ostatni.