zamknij

Wiadomości

Zuchwała kradzież z kopalni: łupem złodziei 3,5-tonowe silniki. Wśród oskarżonych rybniczanin

2017-02-07, Autor: tora

Siedmiu mieszkańców Jastrzębia Zdroju i okolic oraz przedsiębiorca z Rybnika usłyszało prokuratorskie zarzuty kradzieży mienia znacznej wartości, a ostatni z nich również paserstwa. W zuchwały sposób okradli Jastrzębską Spółkę Węglową z dwóch masywnych silników maszyn dołowych, które z zyskiem sprzedali. 

Reklama

Do kradzieży doszło w grudniu na terenie kopalni Jas-Mos. Złodzieje wzięli na cel dwa silniki z maszyn dołowych, które czekały na powierzchni na remont. Każdy ważył około 3,5 tony. Ich wartość sięgała 196 tys. zł. W pewnym momencie zorientowano się na kopalni, że urządzenia zniknęły. Kopalnia zawiadomiła policję, która wszczęła śledztwo.

Co się okazało. Silniki znajdowały się w pobliżu miejsca, w którym składowano kopalniany złom. Połakomił się na nie człowiek, który miał podpisaną z kopalnią umowę na odbiór złomu. Wszedł w porozumienie z sześcioma pracownikami zewnętrznej firmy obsługującej kopalniane złomowisko. Dogadali się i wraz z jedną partią stalowych odpadów przygotowali wywózkę silników. Przewieźli je wózkiem widłowym, a przy pomocy suwnicy załadowali na ciężarówkę.

Potem przysypali je metalowymi odpadami. Każdy z pracowników złomowiska dostał za pomoc w rabunku około dwóch tys. zł. Ładunek wyglądał tak naturalnie, że nie wzbudził niczyich podejrzeń ani na wadze, ani na bramie wyjazdowej.
Złodziej sprzedał za 16 tys. zł silniki właścicielowi firmy z Rybnika zajmującej się regeneracją tego typu maszyn.

Dodajmy, że rybnicki przedsiębiorca miał już zarzut paserstwa. Zakupione silniki odmalował i sprzedał firmie w Legnicy. Policjanci zdołali wytropić zarówno urządzenia, jak i ustalić wszystkich zamieszanych w kradzież.

Podejrzani są w wieku od 34 do 50 lat. Wszystkim Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju postawiła zarzut kradzieży, a rybnickiemu przedsiębiorcy również zarzut paserstwa. Przyznali się do zarzucanych czynów. Wobec „mózgu” operacji zastosowano poręczenie majątkowe. Wkrótce prokurator skieruje do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu akt oskarżenia. Podejrzanym grozi do pięciu lat więzienia. Odzyskane silniki wróciły do kopalni.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ 2017-02-07
  08:29:04

  43 16

  Górnictwo kuleje a do tego jak widać jeszcze dokładają swoje 5 groszy delikwenci jak powyżej.
  Jak coś jest państwowe to nie znaczy, że niczyje.
  Każde przedsiębiorstwo prywatne, żeby istnieć liczy koszty, wybiera rozwiązania tańsze w długim terminie i zwraca uwagę na kontrolę jakości.
  Jak długo jeszcze kopalnie pójdą swoim torem? Jak cena węgla spadnie...
  Gdzie są dziś związki zawodowe? - u Jarka.

 • ~exx 2017-02-07
  11:48:55

  51 23

  Nooo prywatnego to już tylko ozłocić i na pomnik. Rzygać mi się chce jak słysze, że prywaciarz to umie zarządzić. Poczytaj jak zarządzali prezesy Almy, pracownicy do dziś nie mają wypłat a wszyscy z rady nadzorczej już zrezygnowali ze stanowisk. Polak jedyne co umie to ciąć koszty, żadnych inwestycji no chyba, że w basen do swojej willi. To jest wina naszej mentalności, jak państwowe to można kraść jak mam swój biznes to okradam pracowników.

 • ~ 2017-02-07
  12:54:30

  29 28

  exx to załóż firmę i rozbuduj ją do rozmiarów Almy.
  Pewnie skończone technikum, albo V LO, gdzie prawie wszystkich przyjmują i hura. Zawiść, zazdrość i brak kompetencji, chęci i kreatywności to typowe dla wyborców ,,dobrej" zmiany itp. PRawdziwy POLAK-Katolik. Jak drugiemu się powodzi to spróbować zmieszać z błotem.
  Zachęcam do podjęcia ryzyka i założenia własnej działalności. Wtedy porozmawiamy o inwestycjach.

 • ~ 2017-02-07
  14:24:20

  15 4

  Redakcjo najpierw nazywacie ludzi złodziejami a poniżej piszecie że są podejrzanymi gdzie tu konsekwencja?

 • ~exx 2017-02-07
  14:26:50

  20 13

  Niedzwiedziu, ja byłem pewny, że ktoś napisze "to otwórz własny biznes". No i co chcesz przez to powiedzieć ? Chcesz usprawiedliwić oszukiwanie pracowników przez pracodawce ? Bo ja twoje słowa rozumiem tak, otwórz swój biznes i prowadz zgodnie z przepisami bo ja (niedzwiedz) nie potrafie i musze oszukiwać żeby utrzymać się na rynku.
  Brak kompetencji i kreatywności to standard w polskiej firmie dotyczy to tzw. kadry i zarządu. A ja zachęcam cie do popracowania na zachodzie wtedy otworzą ci sie oczy i zobaczysz co to znaczy zarządzanie, nie tylko cięcie kosztów, bo to może byle koleś po podstawówce.

 • ~ 2017-02-07
  14:38:43

  21 19

  Ex jakbyś był bardziej kompetentny to wiedziałbyś ile zostaje miesięcznie z pracy pracownika po odjęciu składek itd. A nazywanie złodziejami pracodawców to nic innego jak sianie populistycznych, zawistnych haseł.
  Wszystkim pokrzywdzonym radzę założyć własna działalność i nabrać kredytów, aby zobaczyć jak to fajnie :-)
  Na Zachodzie pracuje najwięcej nieudaczników z Polski. Z samego Rybnika wyjeżdżają absolwenci the bill college po których idzie sie na magazyny, do łopaty lub obsługi prostych maszyn. A złapanych z marihuana do Holandii. Potem wstyd jechac na zachód widząc te miernoty mieszkające w barakach i odbierających pracę rodowitym mieszkańcom. Dziwne, ze jeszcze maja prawa wyborcze w kraju, z którego wyjechali.

 • ~Ancymon 2017-02-07
  15:36:26

  25 25

  Większość prywaciorzy którzy zatrudniają ludzi oszukują na czym się da .Od płac , zatrudnienia bez umowy do przekroczonych godzin pracy .W większości to wyborcy PO ,mam nadzieję że odpowiednie organy przyjrzą się tym pseudo biznesmenom .

 • ~exx 2017-02-07
  15:48:08

  10 6

  Niedzwiedziu, zrozum, że aby biznes się kręcił muszą być dwie grupy, pracodawcy i pracownicy inaczej sie nie da. Dlaczego mam otwierać swój biznes i szarpać sie z US i ZUS ? To może ty zatrudnij się i typowego polskiego pracodawcy i zobacz jaki to miód czekać na wypłate i jeszcze w dwóch ratach a do tego oszukaną .
  A ilu pracodawców chodzi głosować choćby tylko po to, żeby zmienić tą sytuacje, podejrzewam, że przy takiej frekwencji to bardzo mało. A pózniej narzekanie, taki my naród, Polski ród.

 • ~Henryk Adamczyk 2017-02-07
  17:22:30

  13 5

  a nie czasem pokazano ułomność , kanał w którym można wyjechać z kopalni kombajnem i nikt nie zauważy ? ochrona jest zatrudniona na dwie umowy i pracują po 16 godzin .

 • ~ 2017-02-07
  19:31:36

  16 1

  TO? to sa plotki prawdziwi zlodzieje siedza na kopalni w stolkach ! nie jeden glowny mechanik sie dorobil !!!

 • ~Lateks 2017-02-08
  00:12:14

  14 4

  ~niedzwiedz1231
  "Wszystkim pokrzywdzonym radzę założyć własna działalność i nabrać kredytów, aby zobaczyć jak to fajnie :-) "
  Typowe myślenie polskich biznesmenów. Nie wiem czemu Polacy mają takie przekonanie że banki to fundacje gdzie każdy kretyn na wniosek dostaje pieniądze nie ponosząc żadnych kosztów.
  "Na Zachodzie pracuje najwięcej nieudaczników z Polski. Z samego Rybnika wyjeżdżają absolwenci the bill college po których idzie sie na magazyny, do łopaty lub obsługi prostych maszyn. A złapanych z marihuana do Holandii. Potem wstyd jechac na zachód widząc te miernoty mieszkające w barakach i odbierających pracę rodowitym mieszkańcom. Dziwne, ze jeszcze maja prawa wyborcze w kraju, z którego wyjechali. "
  Tutaj tylko pokazałeś jakim jesteś nieudacznikiem. Zresztą jakim trzeba być idiotą by takie coś napisać. To tak jakbyś zupełnie nie widział tego że w zachodnich krajach można pracować jako pracownik najniższego szczebla, bez specjalnych kwalifikacji i zarabiać godziwe pieniądze. Gdzie w Polsce mając odpowiednie kwalifikacje, wiedzę, doświadczenie i umiejętności ciężko jest zarobić godziwe pieniądze pracując 40 godzin tygodniowo.
  Ale co się dziwić znajomy kierowca międzynarodowy miał porównanie: w Polsce firma transportowa 5 lat działalności kredyty na 100 samochodów, i wieczne problemy finansowe.
  W Niemczech firma z 50 letnim doświadczeniem i 5 nowych samochodów bez kredytów, wypłata na czas po Niemieckich stawkach, ale firmę rozpoczął dziadek i teraz prowadzi to wnuk z pomocą Ojca. Tak to wygląda: polska spędzamy najwięcej czasu pracy, pracownicy udają że pracują, pracodawcy udają że płacą, a politycy udają że rozsądnie wydają pieniądze z podatków.

 • ~Da Wid 2017-02-08
  07:26:53

  12 1

  Złapali detalistów a gdzie grube ryby?

 • ~ 2017-02-08
  10:14:58

  7 6

  Lateks gratuluje umiejętności czytania. Skoro już ustaliliśmy, że ciemna masa potrafi czytać to bilet na Zachód także kupić potrafisz. Szerokiej drogi, tylko z całą rodziną jedź. Tak, co za 1600euro uda się miesięcznie wynająć lub kupić mieszkanie, zakupić żywność i dokonać opłat. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma co?
  Beata Szydło już robi dobry grunt pod interesy z Angelą...
  Przykład firmy transportowej to najlepszy dowód na brak rozeznania w dziedzinach gospodarki UE.
  Do Niemiec nam daleko, ale cudów też u nich nie ma. To nie są lata 90te.

 • ~ 2017-02-08
  11:19:13

  5 3

  @ niedzwiedz1231 - chyba nie zakumałeś, dlaczego głównie ludzie wyjeżdżają. Ci, którzy wyjechali na pewno zauważą różnicę w relacjach cen do zarobków - czyli siłę nabywczą pieniądza. 1600 EUR? Jakieś podstawy czy wyssałeś to z palca?

 • ~ 2017-02-08
  12:27:21

  10 12

  Tokarz z doświadczeniem zarabia 9-11 euro za godzinę w Niemczech. Dodatkowo pokój do zamieszkania. Powrót do domu co 3-4 tygodnie. Czynsz za mieszkanie 38 metrów = 400euro + opłaty. Jakby miał tam zamieszkać na stałe to ile zostanie?
  Nie niszczy się własnego gniazda. Jak siebie nie uszanujemy to nikt tego nie zrobi.
  Antoni zniszczył już armię a programy socjalistyczne typu 500+ sponsorowane są na kredyt. Ceny rosną, inwestycje spadają. Poczekamy rok, dwa i sami się obudzicie po ,,dobrej" zmianie. Czesi idą jak burza a są blisko...
  Powodzenia.

 • ~Lateks 2017-02-08
  23:36:36

  2 4

  Ohhh niedźwiadku coś się tobie w główce pomieszało.
  Ale cóż takie brednie to mogą wychodzić skoro słuchasz Ryśka Swetru i jego kolegów typu Bronek. Twierdzisz że taka tragedia w kraju bo każdy chce zarabiać a nie pracować ku chwale pracodawcy...
  Ja nie narzekam a jeśli Tobie tak źle to na co czekasz?
  Chyba że mimo wszystko skusiłeś się jednak na to 500+ buhahahaha

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2218