zamknij

Biznes

Znany ekonomista w Rybniku: trzeba zlikwidować ZUS i „skarbówkę”

2012-04-20, Autor: Wacław Wrana

- Radzę wszystkim wziąć na poważnie słowa wicepremiera Pawlaka i nie liczyć na to, że w przyszłości dostaniemy jakąkolwiek emeryturę. Polacy, zakładajcie firmy, zarabiajcie pieniądze, inwestujcie w złoto i markowe wina, nie wierzcie politykom, że system emerytalny jest wydolny - mówił na spotkaniu z rybnickimi przedsiębiorcami Robert Gwiazdowski.

Prezydent Centrum Adama Smitha przyjechał do Rybnika na zaproszenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, którego jest prezesem rady nadzorczej. W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej ciekawie opowiadał o polskim systemie emerytalnym, podatkowym oraz o konieczności zrzeszania się przedsiębiorców i lobbingu na rzecz uproszczenia systemu podatkowego.

Reklama

 

> Czytaj więcej wypowiedzi Roberta Gwiazdowskiego

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców funkcjonuje od 2 lat. Zrzesza obecnie ponad 100 członków. Oferta związku skierowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W głównej mierze ZPP oferuje swoim członkom ochronę prawną przed aparatem państwa i samorządami.

 

> Zdjęcia ze spotkania z Robertem Gwiazdowskim

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~balia111 2012-04-20 12:40:23

  ...trzeba zlikwidować ZUS i „skarbówkę” no w końcu ktoś to powiedział

  0 0
 • ~Maniak 2012-04-20 13:06:28

  Do tego ten cyrk na wiejskiej

  0 0
 • ~markiz 2012-04-20 13:09:31

  Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia.
  Gdyby gość był górnikiem czy szwaczką (szwaczem) i popatrzył z ich perspektywy, to nie opowiadał by głupot. Państwo żeby funkcjonować musi mieć wojsko, służby specjalne, policję, służbę zdrowia, system emerytalny i inne. Nie wszyscy będą biznesmenami. Niektóre osoby pozostają bez mieszkania czy środków na życie. Państwo jest obowiązane im pomóc. A populistom już dziękujemy.

  0 1
 • ~auralfloat 2012-04-20 13:30:56

  http://zus.pox.pl/banki/jaka-emerytura-z-zus.htm

  Dodatkowo należy zlikwidować socjalistyczny PiS

  1 0
 • ~gam3r 2012-04-20 13:48:19

  @markiz : Gwiazdowski nie twierdzi że na miejsce skarbówki nie miałoby powstać coś innego, a co spełniałoby podobne funkcje (ale byłoby znacznie prostsze w istocie swojego działania i tańsze przede wszystkim!!). Nie twierdzi że ma nie być wojska, służb, specjalnych, policji, pomocy społecznej czy systemu emerytalnego. On ma po prostu inną koncepcję na te instytucje. Więc albo się Pan doinformuj o tych pomysłach, albo zamilcz.

  1 0
 • ~mamborambo 2012-04-20 13:50:27

  Według mnie jeden z mądrzejszych ludzi w Polsce.

  0 0
 • ~bywu 2012-04-20 14:00:48

  popieram zlikwidować darmozjadów nic z nich nie ma i nie bedzię!!!!! a budynki przeznaczyć na przedszkola wtedy rodzice bedą mogli spokojnie oddać dzieci i nie kombinować co zrobić z dziećmi żeby wyjść do pracy

  1 0
 • ~pawelito 2012-04-20 14:43:29

  Fajne spotkanie było. Wszystko w wywiadzie w linku. Szkoda, że nie wszystkim chce się czytać takie długie teksty. A to i tak jest wyjaśnione "jak krowie na rowie". Smutna konkluzja: jeżeli nie masz pleców w postaci silnej grupy zawodowej a umiesz liczyć to licz na siebie. Żaden tu cytat za R.G. "ZUS, SRUS, OFE" ci nie pomoże.

  0 0
 • ~truman20 2012-04-20 15:47:12

  Gdyby w Polsce nie rządziło złodziejstwo, kolesiostwo, jeden polak nie kantowałby drugiego polaka a wszyscy byli by równo traktowani, to żylibyśmy w dobrobycie a inne państwa by się od nas uczyły. Tyle w temacie. Żadna likwidacja ZUSu czy skarbówki nic nie da. Powstaną instytucje zastępcze i będą robiły to samo, tylko pod inną nazwą. Pan Gwiazdowski mówi, że system emerytalny jest niewydolny i jest złą rzeczą, że nasze składki krążą w różne miejsca. To lepiej żeby leżały? Jak będą tylko leżały, to cała zebrana kwota będzie w czasie mojej emerytury warta tyle, co dwa ogórki zgniłe. Mój Szef zawsze powtarzał, że pieniądze muszą być cały czas w obiegu, wtedy są coś warte i na siebie zarabiają. Łatwo powiedzieć - inwestujcie i zakładajcie firmy, a jak założę firmę np. handlową, to kto będzie u mnie kupował jak ludzie nie mają pieniędzy? I koło się zamyka. Nie w tym rzecz! Tutaj trzeba najpierw zająć się uchodzeniem naszych pieniędzy. Bo obywatele ciągle wlewają a naczynie jest puste! Dlaczego prezes banku zarabia 200tyś zł miesięcznie? Dlaczego jakiś marny aktorzyna zbiera milion złotych za reklamę? Jakiś marny prezenter za umiejętność czytania zarabia 100tyś miesięcznie, dlaczego? Dlaczego prezes PZPN bierze miesięcznie 50tyś za nic nie robienie (czy się stoi, czy się leży...)? Paru ludzi okantowało Państwo na 500mln zł, odpoczną trochę w więzieniu i wyjdą a co z kasą? To są właśnie moje, twoje i nas wszystkich pieniążki, potem się ludzie dziwią, gdzie się one podziały.

  0 1
 • ~gam3r 2012-04-20 16:10:52

  @truman20 : naprawde weź się doinformuj nt. działalności Gwiazdowskiego, jego pomysłów, wypowiedzi i projektów. W skrócie powiem Ci tyle że właśnie na sporą część przytoczonych przez Ciebie problemów proponuje on konkretne rozwiązania, począwszy od uciążliwego systemu podatkowego, niewydolnego i niesprawiedliwego systemu emerytalnego po obsadzanie swoich kolesi w różnych panstwowych firmach, a kończąc na działaniu samorządów i ordynacji wyborczej.

  0 0
 • ~charlie 2012-04-20 16:16:20

  Przecież ludzie chcą ZUSu, urzędu skarbowego, biurokracji itd. Pokazują to co cztery lata od dwudziestu lat. Ja nie wiem o co wam chodzi. Od 20 lat wybieracie i ZUS i skarbówkę. Nie politycy, ale wy. Jak jakiś powie, że obie instytucje są złe, że należy zlikwidować itd. to jest oszołom. Skończcie już hipokryci bo słuchać, czytać was się nie chce. Zapamiętajcie jedno. Mówiąc, że Tusk, Kaczyński czy inni są do dupy, mówicie jednocześnie, że wy jesteście do dupy. Żyjemy w demokracji, jełopy same się nie wybierają. Te jełopy są wybierane przez jełopów wyborców.

  0 0
 • ~Porta 2012-04-20 16:41:41

  Problemem ZUSu jest jego struktura i wysokość składek. IMHO składki powinny byc bardziej progresywne, bo jest to niesprawiedliwe, ze wszyscy pracodawcy płacą obowiązkowo te 900 zł miesięcznie, od fryzjerki do wielkiego kapitalisty. Dla fryzjerki czy drobnego sklepikarza to zbyt wiele, dla właściciela wielkiej firmy to smieszny pieniądz. A pomysły Gwiazdowskiego typu likwidacja skarbówki czy zusu to jakaś parodia. Równie smieszne są pomysły UPRowców by wprowadzić podatek pogłówny, znieść płacę minimalną, albo (ostatnio popularne wśród polskich i amerykańkich libertarian) by przeprowadzić desant do somalii i stworzyć tam wolnorynkowe państwo. Zaproście kogos konkretnego do Rybnika, np G. Kołodko. wracając do tematu: OSTRA BEKA Z UPROWCOW I RYBNICKICH BYZNESMENOW!!11

  0 0
 • ~ 2012-04-20 18:12:06

  Nie byłem na tym spotkaniu, ale znam stanowisko Pana Roberta Gwiazdowskiego z innych wypowiedzi. System emerytalny został załamany buzkową OFErmą (reformą emerytalną, w skrócie - OFErmą). Problem z roku na rok jest coraz większy, ZUS część pieniędzy musi przekazać do OFE, ci potrącają sobie sporą część, grają na giełdzie i czasem zyskują czasem tracą. Ale jak tracą to nie swoje, a przyszłych emerytów. Za tą OFErmę oraz za przymus przynależności do OFE trzeba by postawić AWSowskich członków rządu przed Trybunałem Stanu, a doradców przed sądem za działanie na szkodę Polski.

  0 0
 • ~pit75rk 2012-04-20 20:59:40

  Rozumiem tego pana i innych panów od ekonomii i takiego wymądrzania się. Zastanawia mnie jedno. Dlaczego Ci niby tacy mądrzy nie wystartują w wyborach i nie wprowadzą takich "prostych" i mądrych pomysłów w życie? Tylu już ludzi z kręgu biznesu i nauki przedstawiało swoję i nie tylko rozwiązania dla Polski ale jakoś nikt z nich nigdy nie próbował nic z tym zrobić. Politycy również mają dużo suuuper pomysłów jak naprawić gospodarkę a po wyborach co? Wręcz odwrotnie, wystarczy podać przykład tych durnych pajaców Tuska i tego angola Rostowskiego, którzy przed wyborami mówili że nie będą grzebać w emeryturach i nikomu na to nie pozwolą a czym się zajęli na pierwszy ogień? ..... Właśnie. Skoro wszyscy profesorowie i ekonomiści tak popularni z TV wiedzą jak uzdrowić to porypane czasem państwo to niech wystartują w najbliższych wyborach a na pewno będą mieli mój głos i wtedy ciekaw jestem czy tak chętnie podjęli by się tego o czym tak namiętnie mówią za każdym razem gdy są przed kamerami.

  0 0
 • ~swistak 2012-04-20 21:30:42

  mądry człowiek..Ale co z tego...Jak mamy inwestować skoro każdą małą z firm zarzyna Zus ? Nie skarbówka.Podatki płacimy od usługi, haracz Zus od bycia poprostu ....

  0 0
 • ~werkk 2012-04-20 22:24:18

  + PUP

  0 0
 • ~mar_iwa 2012-04-21 09:48:37

  ja się pytam po co ludzie chodzą na wybory skoro jest źle, ja nie chodzę już na wybory od czasu Kwacha, bo widzę że nic to nie daje, bo kogo by nie wybrać zawsze jest źle, z kim nie gadam to mówi że też nie idzie głosować to skąd nagle się bierze te prawie 60% frekwencji wyborczej, czemu nie może dojść do bojkotu wyborów, może to by dało komuś do myślenia

  0 0
 • ~Teddy 2012-04-21 11:30:12

  Cwaniaczek od Żydków z CAS, jak taki mądry to niech się zajmie gospodarka i niech powstrzyma Tuska, żeby kolejny raz nie kradł naszych pieniędzy to będziemy mieli emerytury!! Jak krach w budżecie to najlepiej zabrać ludziom pieniądze tylko nie odjąć sobie od ryjów diet i dodatków - normalka. Nie ma co słuchać oszołoma, bo robi wodę z mózgu.

  0 0
 • ~Don C. 2012-04-21 17:18:33

  Tacy oto żydzi i masoni rządza tym krajem.Oni by chcieli żeby ludzie zarabiali po 500 zł i najlepiej jakby robili 7 dni w tygodniu.Za to te oszołomy co godzine w innym krawacie.No i spędzanie czasu na ciężkiej pracy w trójkącie -kort tenisowy,jacuzzi,jazda konna.
  Dziwię się tym co tu się wpisali pozytywnie powyżej bo oni sra*ą na takich jak wy.Oni to współcześni hrabiowie a wy niewolnicy.

  0 0
 • ~gam3r 2012-04-21 19:38:46

  @Don C. : weź się doinformuj najpierw o kim piszesz a potem ewentualnie obrażaj człowieka.

  0 0
 • ~ 2012-04-22 00:54:03

  Pan Robert Gwiazdowski ma rację, tylko: kto, kiedy i jak to zrobi?

  0 0
 • ~Kurz 2012-04-22 15:05:23


  Imć Pan Gwiazdowski,
  Mam ciche nadzieje !.
  W końcu z pustego
  W próżne naleje.

  0 0
 • ~auralfloat 2012-04-22 20:26:16

  Istnienie ZUSu jako instytucji, która miałaby nie kraść, a po prostu odkładać z naszych składek na nasze emerytury jest nie możliwie i bezsensu. Przecież każdy zarabiający czy prowadzący działalność może wg własnej idei zarządzać swoimi pieniędzmi. Przedsiębiorca odkładający przez 45 lat działania firmy ok. 1000zł miesięcznie (na dzień dzisiejszy), a więc 412zł na samą emeryturę daje mu 728zł przez 8 lat emerytury!!! W rzeczywistości odłożyłby 223tyś. zł. Gdyby tą kwotę rozdzielić matematycznie na 8 lat emerytury, da to niecałe 2323zł. A więc ewidentnie 2/3 odkładanych środków zasila złodziejskie kieszenie. Nie ukrywam, że i wśród nich są młode kobiety prowadzące działalność i będące na urlopach macierzyńskich, wychowawczych i L4 (płacąc przez 3 m-ce składki pełne podstawy rocznej, uzyskują kilkadziesiąt tysięcy "zapomogi", nawet do ok. 50tyś. zł). I jak tu ma być normalnie? A co się dzieje z resztą składek na ubezpieczenie zdrowotne, FG i FGŚP czy jak im tam?? Masa żerujących, udających chorych, świadczenia dla grup tzw. wyższego ryzyka. Skandal. Obawiam się, że obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ustawa je regulująca jest wbrew konstytucji RP. TK wnet się tym zajmie. Mam nadzieję.

  0 0
 • ~damian 2012-04-22 21:00:11

  ludzie co wy tak panikujecie wiadomo us, zus można by zlikwidować
  ale czemu nikt nie pisze wprost że podatek dochodowy do skarbówki płacimy po osiągnięciu dochodu co w przypadku prywaciarzy wiadomo jak bywa. Zus zaś sprytnie się omija ubezpieczając się na Słowacji czy UK za średni 400 zł m-c.
  pozostaje vat ale tu znowu furtka 150 000 zł limit do wejścia
  dobry księgowy wam to podpowie ale prawda że w Rybniku mało księgowych z chęcią większą niż wypisywanie przelewów pozdrawiam

  0 0
 • ~waldus 2012-04-29 09:40:59

  wiekszosc sie zgadza tzn zamknac zus i sklarbowke. a kto to zrobi ... korwin-mikke rzecierz to zawsze mowi a dostaje 3% poparcia. moze wreszcie ruszycie szarymi komorkami i zaglsujecie na kogo trzeba? korwin tez mowi ze 80% tych co rzadza pwoinno siedziec w kryminale ... tez chyba jest zgoda nie ?

  0 0
 • ~zbig67 2012-05-01 19:06:25

  zlikwidować ZUS i skarbówkę. ludzi tam pracujących wysłać na bezrobocie a emerytów pognać na syberię. czy to miał na myśli? bo jak ma być to państwo zorganizowane jeśli mamy 6 mln emerytów?

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Popierasz strajk nauczycieli?
Oddanych głosów: 4926