zamknij

Wiadomości

Zdążyli w ostatniej chwili

2007-08-08, Autor: 
Już drugą próbę popełnienia samobójstwa odnotowała w ostatnim tygodniu rybnicka policja.

Reklama

Najpierw 2 sierpnia samobójstwo usiłował popełnić 29-letni mieszkaniec Czerwionki, którego uratowali policjanci z komisariatu w Czerwionce – Leszczynach – czytaj więcej.


Z kolei z soboty na niedzielę próbę samobójczą podjęła 30-letnia mieszkanka ulicy Kościuszki w Rybniku. Pół godziny po północy zadzwoniła do swojego męża pożegnać się i poinformować, że zamierza odebrać sobie życie. Zostawiła też list pożegnalny. Mąż kobiety natychmiast zaalarmował rybnicką policję. Na miejsce udało się 4 funkcjonariuszy, którzy wyważyli drzwi mieszkania i wyratowali kobietę, która chwilę wcześniej powiesiła się na pasku. - Nieszczęście było naprawdę blisko. Policjanci zdążyli w ostatniej chwili. Niedoszła samobójczyni została przewieziona do szpitala – mówi Aleksandra Nowara z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.


- Osoby myślące o samobójstwie

zwykle wysyłają sygnały

swojemu otoczeniu - mówi

psycholog Barbara Kłosek

- Porszke.

Jak mówią policjanci, trudno na gorąco oceniać jakie były przyczyny tych prób samobójczych. Zdaniem psychologów, w takich wypadkach zwykle mamy do czynienia z zespołem czynników, które skłaniają ludzi do prób samobójczych. Jest to najczęściej załamanie systemu wartości, niska samoocena, nieumiejętność rozwiązania napotkanych problemów. Współcześnie, problemami z którymi nie radzą sobie osoby pogrążone w kryzysie są: kłopoty w pracy, problemy finansowe i konflikty rodzinne.


- Wiek obu osób oraz sposób w jaki chciały odebrać sobie życie wskazuje, że w przeciwieństwie do prób samobójczych podejmowanych przez nastolatków, nie było tu mowy o chęci zwrócenia siebie uwagi, a przemyślanej decyzji o samobójstwie – komentuje ostatnie wydarzenia w regionie Barbara Kłosek – Porszke z Ośrodka Psychologiczno – Psychoterapeutycznego w Rybniku.


Warto wiedzieć o tym, że osoby noszące się z myślami o samobójstwie, prawie zawsze wysyłają sygnały otoczeniu. - Najczęściej próby samobójcze poprzedzone są nagłymi zmianami w zachowaniu człowieka. Myślom samobójczym często towarzyszą zaburzenia snu, łaknienia, niedbałość o wygląd zewnętrzny. Klasycznymi objawami kryzysu są też: wycofanie się z życia towarzyskiego i używanie sformułowań typu „nie chce mi się żyć” - wymienia Kłosek – Porszke.


Wacław Wrana

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
  • ~ 2007-08-08
    11:28:34

    0 0

    Co zrobić... wystarczy wyjść na ulicę i zobaczeć jak ludzie są daleko od siebie. Mało kto reaguje gdy coś się dzieje, przeważnie robi sie publiczniość, albo ludzie idą dalej. Tak sobie sam człowiek dla siebie ułożył świat. A psycholodzy to wcale nie są tacy wspaniali. Biorą kase za rozmawanie z ludźmi. Pracują (bo czy tak naprawdę pomagają trudno jest stwierdzić) to pielęgniarki i lekarze np. w szpitalu psychiatrycznym o którym teraz się głośno mówi. Psycholodzy potrafią się tylko mądrzyć, choć oczywiście nie wszyscy. Niech ktoś mi wyjaśni na czym polega pomoc niesiona przez psychologa? Nikt mi nie powie. Oni sami twierdzą, że pomóc powinien sobie człowiek sam, że oni tylko mogą porozmawiać i doradzić. Za to biorą pieniądzę (często duże). Choć oczywiście nie wszyscy tacy są, to trzeba podkreślić. A później się dziwimy, że ktoś kto nie wyglądał na samobójcę zrobił to bądź usiłował. To że pomoc jest tak szeroko dostępna to jest pic na wodę. To jest po prostu zwykły system w którym ważniejszy jest sam system a nie człowiek. Kto sądzi, że człowiek w dołku życiowym szuka wytrwale pomocy w systemie? Wystarczyło by po prostu zainteresowanie najbliższego otoczenia. "Wysysłanie Sygnałów" jak to mądrze pani psycholog powiedziała. Czy coś się zmieni? Nie, bo ludzie zapominają o sprawach najważniejszych czyli drugim człowieku, a skupiają się na systemie, który sobie stworzyli i w którym muszą sami przetrwać. Takie jest moje zdanie.

  • ~bonifacy 2007-08-08
    14:03:57

    0 0

    A czy ktoś słyszał o efekcie Wertera?? Im więcej w mediach o samobójcach, tym więcej samobójstw. Dlatego nie nakręcajcie tego.

  • ~halsza 2007-08-10
    18:13:50

    0 0

    A ja sądzę, że ludzie myślą "stereotypami" i boją się iść do psychologa lub psychiatry! A ci lekarze od tego są żeby pomóc gdy twój świat się wali. Jestem pozytywnego zdania o ich profesjonaliżmie. Mój syn już próbował skakać z okna, wieszać się ale w porę poszłam z nim do lekarzy, którzy stwierdzili ciężką depresję i po terapii i leczeniu syn wrócił do równowagi psychicznej.Spotkało to mnie osobiście i dlatego nie powiem złego słowa ani o psychologach ani o psychiatrach. A w Rybniku mamy ich naprawdę dobrych (chyba że juz uciekli za granicę)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?





Oddanych głosów: 329