zamknij

Wiadomości

Zbigniew Stonoga: „mega afera w Rybniku”. Czy listy wyborcze weryfikowały osoby nieuprawnione?

2015-09-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Dzieje się w naszym mieście. Wczoraj do rybnickiego magistratu wkroczyli przedstawiciele Komitetu Wyborczego Wyborców Zbigniewa Stonogi. Twierdzili, że listy z podpisami weryfikują osoby do tego nieuprawnione. Wezwana została policja. Sam Zbigniew Stonoga pisze na portalu społecznościowym, że do akcji wkroczyli agenci ABW. Jak było naprawdę? Byliśmy na miejscu.

Reklama

- W Rybniku mega afera. Na miejscu jest ABW lokalne media. Nasze listy były fałszowane i niszczone. Na miejscu nie było i nie ma przedstawicieli komisji, a weryfikacje list prowadzili nieuprawnieni działacze PSL-u. Czekam na zdjęcia i relację video. Policja zatrzymała dwóch pracowników urzędu którzy nie mieli prawa weryfikować naszych list - jest to złamanie art.209 par 2 i 3 kodeksu wyborczego – grzmiał w czwartek na Facebooku Zbigniew Stonoga.

O akcji dowiedzieliśmy się od przedstawicieli KWW Zbigniewa Stonogi. Od razu udaliśmy się do rybnickiego magistratu. Co tam zastaliśmy? Na miejscu byli już policjanci oraz kandydaci, którzy gorączkowo próbowali przekonać funkcjonariuszy do swoich racji. - Rzecz w tym, że nieuprawnione osoby sprawdzają nasze listy poparcia kandydatów na posłów. Weryfikacji podpisów w trakcie rejestracji do okręgów może wykonywać tylko osoba z komisji wyborczej, a w tej chwili robią to urzędnicy, wśród których nie ma żadnego uczestnika OKW – tłumaczył Damian Dobkowski, kandydat KWW Zbigniewa Stonogi z okręgu 35 w Olsztynie.

Jak dalej wyjaśniał nasz rozmówca, aby startować w wyborach ogólnopolskich, należy wcześniej zarejestrować 21 okręgów z 41. - Czyli w 21 okręgach trzeba przedłożyć po 5 tysięcy podpisów poparcia osób. Aktualnie mamy zarejestrowane 20 okręgów, brakuje nam jednego żeby startować w wyborach ogólnopolskich. W tej chwili listy są weryfikowane w Katowicach, Koszalinie i Rybniku. We wszystkich tych trzech okręgach jest identyczna sytuacja, podpisy są sprawdzane przez nieuprawnione osoby. Komisje na siłę szukają błędów – dodał Damian Dobkowski.

Przybyli na miejsce nieumundurowani policjanci rozeznali się w sytuacji, po czym poinformowali zgłaszających, że zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa czy wykroczenia, należy złożyć do prokuratury lub Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. - My możemy w tej chwili tylko pouczyć i wskazać, kto może się tą sprawą dalej zajmować – usłyszeliśmy od funkcjonariuszy.

Zdaniem pełnomocnika wyborczego KWW – adwokata Piotra Młynarczyka, członkowie komisji, w tym ci urzędnicy, którzy nie mają uprawnień do weryfikacji, wykreślili około 2 tys. podpisów ze względu na błędy. - Komisja sprawdzała numery PESEL podpisanych osób. W momencie, kiedy wyskakiwało im niezgadzające się miejsce zameldowania, wykreślali nazwisko. Nie brali w ogóle pod uwagę miejsca zamieszkania, czyli tego, gdzie dana osoba przebywa – dodaje Wojciech Burek, „jedynka” z rybnickiej listy KWW Zbigniewa Stonogi. - Afera za aferą. Przyjechali tutaj nawet ludzie z Warszawy, przedstawiciele sztabu, cała „góra”. Dzwoniliśmy do ABW i do CBŚ. Weryfikują informacje, oczywiście wszyscy idą na czas, by nasz okręg odrzucić – dodał nasz rozmówca.

Jak na powyższe zarzuty odniosła się Okręgowa Komisja Wyborcza w Rybniku? Sędzia Monika Julianna Zielińska potwierdza, że w jej skład weszli urzędnicy wykonujący powierzone przez OKW czynności. - Natomiast jeżeli chodzi o zarzuty merytoryczne, to nie będziemy w tej chwili dyskutować, musimy zapoznać się z raportami by podjąć dyskusję – oznajmiła.

Z kolei Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu podkreśla, że urząd miasta użycza jedynie przestrzeń i budynek dla Państwowej Komisji Wyborczej. - Ta sprawa dotyczy Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli chodzi o aresztowanie pracowników i wizytę ABW – nic takiego się nie wydarzyło. PKW prosiło nas o delegowanie o dwóch pracowników technicznych do pomocy – ucina.

Wojciech Burek zapowiada, że sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury. Co o zajściu w Rybniku może powiedzieć Państwowa Komisja Wyborcza? Do tematu jeszcze wrócimy.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~tuptyś 2015-09-18 07:56:53

  Podczas ostatnich wyborów samorządowych mocno zaangażowani byli pracownicy wydziału geodezji, tak że nie można było niczego załatwić. Tak jak dzisiaj. Brawo!!!

  21 0
 • ~ 2015-09-18 07:59:18

  panie stonoga w pana parti to same nieroby każdy ich zna i nie ma czemu się dziwić za małą ilość głosów

  0 12
 • ~biuro@. 2015-09-18 08:22:01

  Ameryki nie odkrył ,ale brawo dla Zbyszka , skandalem jest skala ogólno krajowa PO w tym kontekscie..

  15 0
 • ~hartom 2015-09-18 08:23:24

  Stonoga nic innego nie potrafi jak tylko wymyślać afery, daje mu to 5 minut rozgłosu, a potem okazuje się że prawda jest inna.
  Co do weryfikacji list, to są to osoby wynaczone/uprawnione przez PKW na czas przeliczania podpisów, podobnie jak w komisjach wyborczych. Gdyby to miałby być osoby z PKW to ile komisja wyborcza musiała by zapewnić etatów. To jest nierealne i nigdzie się tego nie praktykuje.
  Niech się lepiej przyznają że nie byli w stanie zebrać podpisów.

  5 0
 • ~Jan R. 2015-09-18 08:44:04

  "Policja zatrzymała dwóch pracowników urzędu którzy nie mieli prawa weryfikować naszych list - jest to złamanie art.209 par 2 i 3 kodeksu wyborczego – grzmi na Facebooku Zbigniew Stonoga." Co ten Stonoga wypisuje za bzdury? Gdzie w art. art.209 par 2 i 3 pisze kto ma weryfikować listy? Podrzucam brzmienie tych przepisów: "Art. 209. § 2. Wyborca udzielający poparcia liście kandydatów składa podpis obok czytelnie wpisanego swojego nazwiska i imienia, adresu zamieszkania i numeru ewidencyjnego PESEL.
  § 3. Wykaz podpisów musi zawierać na każdej stronie nazwę komitetu wyborczego zgłaszającego listę, numer okręgu wyborczego, w którym lista jest zgłaszana, oraz adnotację:
  "Udzielam poparcia liście kandydatów na posłów zgłaszanej przez ............... (nazwa komitetu wyborczego) w okręgu wyborczym .............................. (numer okręgu) w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na .............. (dzień, miesiąc, rok)."". I taki facet chce stanowić prawo? To powinno być przestrogą dla wszystkich, którym przyjdzie do głowy szalona myśl, by na niego i ludzi jego pospolitego ruszenia głosować.

  30 0
 • ~Afordancja 2015-09-18 08:55:45

  Ma ktoś statystyki ile już Stonoga ZAPOWIEDZIAŁ, że coś ujawni, i skończyło się jak skończyło?

  17 0
 • ~piotrekdec 2015-09-18 09:28:55

  zbyszek, zbyszek ; )) sprawa nr 1. przeciętnie myślący człowiek czytając coś takiego "Czyli w 21 okręgach trzeba przedłożyć po 5 tysięcy podpisów poparcia osób. Aktualnie mamy zarejestrowane 20 okręgów, brakuje nam jednego żeby startować w wyborach ogólnopolskich. W tej chwili listy są weryfikowane w (...)i Rybniku. We wszystkich kręgach jest identyczna sytuacja, podpisy są sprawdzane przez nieuprawnione osoby. Komisje na siłę szukają błędów" --> pomijając brzmienie art. na których powołuje się zbyszek :) czy ktoś na chama szukając błędów robiłby to przez osoby nieuprawione samemu się podkładając, a co za tym idzie spalając swoją "akcje"? sprawa nr 2. do redakcji: dlaczego stosuje cudzysłów pisząc o mega aferze? oczywiście może napisać, że to tylko cytat z innej strony, ale mi to bardziej wygląda na odcinania się od tego świra, który to jaki niedawno pisaliście upolitycznił samobójstwo młodego górnika; jeśli to drugie to w sumie lepiej późno niż wcale; ps. zbyszek piszę te posty z wronek czy jak się wprawy u niego mają? ; )

  13 0
 • ~lewy_gwint 2015-09-18 09:30:56

  Zwykłe buraki i tyle

  13 0
 • ~Abisall 2015-09-18 09:36:40

  Jan R. to dodatkowo fajnie brzmi w świetle tego w jaki sposób zbierali te podpisy :P ( dla przypomnienia http://www.rybnik.com.pl/forum/viewtopic.php?p=63547#p63547 )

  9 0
 • ~Jan R. 2015-09-18 09:45:14

  Abisall, nie wiem jak to określić, ale widocznie piwo zalało listy poparcia i nie można odczytać danych>:-)

  8 0
 • ~siwy_rybnik 2015-09-18 09:46:18

  Najlepiej niech ten Stonoga utworzy rząd na uchodźtwie. Człowiek i jego ludzie stosują brednie, gdyż w końcu prokuratura zaczęła badać ciemne interesy tego Pana. Dopóki mu wszystko szło fajnie, to jakoś nie postanowił walczyć z władzą. Gdy w końcu ktoś zwrócił uwagę, że jego interesy nie do końca są legalne, to nagle okazało się, że temu Panu przeszkadzają polskie władze. Żałosne

  11 0
 • ~swistak 2015-09-18 11:05:13

  Brawo Zbyszek. Ktoś w końcu ma oko na święte krowy. Urzedasy i politycy nie boją się już nikogo.A tu zonk. Teraz tu rączka rączkę myje po wpisach widać.Hehe brońcie się mądrze bo Was Zbysiu dojedzie.

  0 1
 • ~Kajzer 2015-09-18 11:34:30

  Stonoga nie rozumie jednego ,że niektórzy bardzo niechlujnie zbierają podpisy.. By mieć pewność, że komitet jest zarejstrowany trzeba zebarć ponad 7 tysięcy podpisów wymóg 5 tysięcy.. Zawsze sporo tych podpisów odlatuje. A tak Stonoga pewnie zebrał na styk i teraz ma problemy..!!

  5 0
 • ~Abisall 2015-09-18 11:48:39

  Coś wychodzi że zamiast "mega afery" jest rybnicka wersja dowcipu o rozdawaniu samochodów na Placu Czerwonym :)
  Nie kradzież podpisów przez PSL a odrzucenie prze komisję po odkryciu że dane się nie zgadzają
  Nie nieuprawnieni urzędnicy w komisji a oddelegowani na wniosek i prośbę OKW techniczni pracownicy urzędu
  Nie ABW,CBŚ, MOSSAD, KGB, CIA, SANEPID, ZUS a dwóch funkcjonariuszy z miejskiego komisariatu
  Nie aresztowanie a pouczenie o tym komu i gdzie można złożyć ewentualne doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - swoją drogą ciekawe czy pana mecenasa też pouczali?
  I było by to "mega śmieszne" gdyby nie fakt że to się dzieje na poważnie i sporo obywateli tego kraju jest tak zniesmaczonych politykami że dobrowolnie włazi w ręce ludziom takim jak pan Stonoga...

  9 0
 • ~sabina_b2@vp.pl 2015-09-18 12:05:02

  złożono 8 tys podpisów dziwnym trafem tylko ta partia miała je sprawdzane przez ponad 48 godzin przypadek?

  1 0
 • ~ 2015-09-18 12:22:37

  Karol Zajo jak popracujesz jak ekipa od Zbyszka jeżdżąc po całym kraju na spotkania 24/24 w trasie po wtedy możesz coś powiedzieć, a teraz za bramę z resztą hejterów chłopakiz SPP pilnujcie ostro tych nierobów w OKW

  0 4
 • ~ 2015-09-18 13:12:55

  To jest te 25 lat wolności.... Już przy listach poparcia przekręty,fałszerstwa. Boją się pana Zbyszka bo wie że z nimi zrobi porządek i dlatego nie chcą go zarejestrować. Jedziesz z Nimi Zbyszku!

  7 0
 • ~pit75rk 2015-09-18 15:19:02

  Weryfikacji podpisów w trakcie rejestracji do okręgów może wykonywać tylko osoba z komisji wyborczej, a w tej chwili robią to urzędnicy, wśród których nie ma żadnego uczestnika OKW – tłumaczył Damian Dobkowski, kandydat KWW Zbigniewa Stonogi z okręgu 35 w Olsztynie. Ja się pytam co w Rybniku robił facet z Olsztyna? Z drugiej strony taka sama sytuacja miała miejsce gdy zbierano podpisy w sprawie referendum o likwidację straży miejskiej wtedy podpisów strzegła..... Straż Miejska i w nocy fałszowali lub niszczyli listy i dlatego referendum się nie odbyło bo ówcześni włodarze widzieli jaki będzie wynik referendum.

  4 0
 • ~Abisall 2015-09-18 15:53:47

  Zadałem sobie trud i sprawdziłem jak to jest z tym kto może weryfikować podpisy na listach i wychodzi mi że szanowni przedstawicie KWW Stokłosy robią butel dla samego butlu bez zapoznania się z dokumentami prawnymi które tą kwestię regulują ( czyli w tym wypadku Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 3 września 2015r) A stoi tam tak :
  "Przyjmowanie dokumentów zgłoszenia komisja może powierzyć wyznaczonym osobom bądź utworzonym w tym celu zespołom, w skład których mogą wchodzić m. in. członkowie komisji, pracownicy delegatur Krajowego Biura Wyborczego lub inne osoby wskazane przez dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego albo sekretarza komisji. [...]Niezwłocznie po przyjęciu zgłoszenia okręgowa komisja wyborcza bada je w regulaminowym składzie i ustala, czy zgłoszenie spełnia ustawowe wymagania. Wykonanie czynności technicznych związanych z badaniem zgłoszenia, a w szczególności ze sprawdzaniem wykazów podpisów, komisja może powierzyć osobom, o których mowa w II. pkt 2 zdanie 2"

  3 0
 • ~ 2015-09-18 23:47:39

  W Szczecinie po wydaniu protokołu o rejestracji Komisja podjęła czynności ponownego sprawdzania list. Panuje tu nerwowa atmosfera. To nie do pojęcia iż tylko komitet Wyborczy Zbigniewa Stonogi jest w ten sposób sprawdzany. Kto i w jakim celu wydał polecenia można się domyślić. Podobnie miał Korwin - Mikke.To dżihad. Trudno jest dopuścić do władzy ludzi kochających swoją Ojczyznę?Dzisiejsza sprawa w kwestii winnych w sprawie afery podsłuchowej jednoznacznie ujawnia iż żyjemy w państwie nie demokratycznym.Zbyszek jedziesz z nimi. Chwała Bohaterom.

  7 0
 • ~S1J1Z1 2015-09-18 23:54:15

  @Abisall-tłuku nie wiesz o czym piszesz KWW Stokłosy??? czy Stonogi??? Bo Stonoga nie ma wątpliwości zabrał się za układowy rybniczek i komuś widać czapa na łbie gore. He,he.

  3 0
 • ~Sznyta 2015-09-18 23:55:14

  "wykreślili około 2 tys. podpisów ze względu na błędy. - Komisja sprawdzała numery PESEL podpisanych osób. W momencie, kiedy wyskakiwało im niezgadzające się miejsce zameldowania, wykreślali nazwisko. Nie brali w ogóle pod uwagę miejsca zamieszkania, czyli tego, gdzie dana osoba przebywa"
  A jak można zweryfikować miejsce zamieszkania po numerze PESEL? Zameldowanie a zamieszkanie to dwie różne rzeczy. Mieszkasz w Rybniku a zameldowany jesteś w Helu. Czemu o tym nie piszecie tylko o tym kto ma uprawnienia? A czy jest dokument potwierdzający, że dane osoby maja powierzenie czynności kontrolnych przez Komisję? Ktoś kto może być kontrolerem nie oznacza, że nim jest.

  8 0
 • ~lewy_gwint 2015-09-19 16:53:32

  buraczane cwaniaki, pewnie mieli mało podpisów i startowali z tymi samymi do różnych okręgów, ot cała afera. A tu ogólnopolski system komputerowy w dupę im kopnął

  0 0
 • ~Abisall 2015-09-20 10:24:40

  ~S1J1Z1 Stonoga Stokłosa ot mieszają się te wszystkie hucpiarskie pseudo partyjki a tu po dodaniu komentarza nie da się edytować . Mogę być tłukiem ale ten tłuk zadał sobie trud a by sprawdzić kto jest uprawniony do weryfikacji podpisów a mądrzy panowie Stonoga, Burek, Dobkowski, Młynarczyk nie raczyli nawet zajrzeć do aktu prawnego który tą kwestię reguluje.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3770