Wiadomości
Za tydzień morsy zaczynają sezon. Jak do nich dołączyć?
To już taka niepisana tradycja w Rybniku. Wraz z nastaniem chłodnych dni na kąpielisku Ruda pojawiają się morsy, czyli osoby, które nie boją się zanurzyć w zimnej, a nawet lodowatej wodzie. Jak dołączyć do grupy?
Pierwsza ważna informacja: morsowanie z Rybnicką Grupą Biegową rozpoczyna się już za tydzień (24 listopada), o godzinie 15.00. Impreza odbywa się co niedzielę aż do 1 marca 2020 roku.
Celem imprezy jest popularyzacja zimowych kąpieli wodnych oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców Rybnika i okolic bez względu na wiek.
Zobacz także
Warunkiem dopuszczenia do kąpieli będzie własnoręczne podpisanie oświadczenia zawierającego akceptację warunków regulaminu, deklarację dobrowolnego uczestnictwa w kąpieli i zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do udziału w zimowych kąpielach. Będzie można to zrobić już na kąpielisku przed rozpoczęciem morsowania. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność.
Z kolei organizator – Rybnicka Grupa Biegowa - zapewnia dostęp do szatni, przebieralni, rozgrzewkę w rytm muzyki. Organizator zapewnia też obecność Ratownika Medycznego.
Czym jest morsowanie?
Morsowanie to nie tylko dobra zabawa i to jak niektórzy twierdzą nie do końca poważna. Jest to sposób na życie dla ludzi mających ochotę ruszyć się z domu i zrobić coś ze sobą, ze swoim zdrowiem.
Kto może zostać morsem?
Z zimnych kąpieli może korzystać w zasadzie każdy człowiek. Jedynym przeciwwskazaniem może być tu niewydolność krążeniowo-oddechowa lub przebyta choroba, o której wiadomo, że nie toleruje zimna (np. borelioza), a i te przypadki warto byłoby skonsultować z lekarzem specjalistą. Jeśli na coś chorujesz lub chorowałeś (-aś) spytaj swojego lekarza czy możesz morsować. Warto obserwować zachowanie organizmu, by optymalnie dostosować czas kąpieli do predyspozycji. Mors nie musi wykazywać się jakimiś specjalnymi predyspozycjami fizycznymi. Nie istnieją też jakieś ograniczenia wiekowe.
Jak zostać morsem?
Rozpoczynając przygodę z morsowaniem warto skorzystać z porad kogoś doświadczonego, wykonać pierwsze morsowanie krótko. Warto też się przygotować, dobrym sposobem jest przyzwyczajanie organizmu do zimnej wody. Istnieje na to kilka sposobów, jedni spacerują bosymi stopami po plaży, inni hartują ciało zimnymi prysznicami.
Potrzebny sprzęt
Nie potrzeba tu, jak w przypadku innych sportów, kupować żadnego specjalnego, a co za tym idzie drogiego sprzętu. Każdy szanujący się mors zabiera na kąpiel: ręcznik, strój kąpielowy, klapki lub buty do wody, czapkę i rękawiczki, rzeczy do przebrania po morsowaniu. Warto zabrać ze sobą termos z kawą lub herbatą (przyda się po kąpieli).
Technika kąpieli
Technik kąpieli z zimnej wodzie jest tak dużo, jak kąpiących się. Przed kąpielą bezwarunkowo rozgrzewamy się! Może to być klasyczna rozgrzewka lub można trochę pobiegać. Czynimy to na tyle intensywnie by rozgrzać wszystkie mięśnie i stawy, ale się nie spocić. Samo zanurzanie się musimy wypracować indywidualnie (jednym odpowiada szybkie zanurzenie innym powolne przyzwyczajanie się do wody). Czas spędzony w wodzie dla początkujących morsów zalecany to około 30 do 60 sekund, bardziej doświadczeni przebywają w wodzie kilka minut. Po kąpieli natychmiast osuszamy ciało ręcznikiem i ubieramy się, by zbytnio nie wychłodzić organizmu. Dobrym pomysłem jest rozgrzewka po kąpieli. Następnie pozostaje nam jeszcze jeden rytuał... kubek gorącej herbaty lub kawy.
7. ZASADY KORZYSTANIA Z ZIMNYCH KĄPIELI
1. 15 minut przed wejściem do zimnej wody Zespół wykonuje rozgrzewkę.
2. Rozgrzewkę wykonuje się w stroju sportowym.
3. Rozgrzewkę prowadzi osoba wyznaczona przez Organizatora.
4. Po zakończeniu rozgrzewki i na wyraźny znak osoby prowadzącej można zacząć korzystać z kąpieli.
5. Zalecany czas trwania zimnej kąpieli:
- od 20 sekund do 3 minut (dotyczy osób rozpoczynających zimne kąpiele),
- do 10 minut (dotyczy osób ze stażem od roku do trzech aktywnego korzystania z zimnych kąpieli,
- do 15 minut (dotyczy osób ze stażem powyżej trzech lat aktywnego korzystania z zimnych kąpieli).
W razie pytań dzwońcie do Marka Podeszwy z Rybnickiej Grupy Biegowej „Pędzimy razem”. Nr tel. 690-507-886.
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
-
Tyle dalekobieżnych pociągów z Rybnika jeszcze nie było. Sprawdź, gdzie dojedziesz
+615 / -19 -
Nowy ordynator chirurgii: pacjenci z nowotworem nie mogą czekać
+270 / -14 -
Maluszek silnie krwawił. Mundurowi eskortowali go do szpitala
+215 / -11 -
Paweł Rek leci do Bangkoku na przeszczep komórek macierzystych!
+206 / -4 -
„Koniaczek” przy Miejskiej straci koncesję na alkohol
+350 / -182
Najczęściej komentowane
-
Nie ma 110 mln złotych w miejskiej kasie! Będą cięcia w budżecie
124 -
Akcja Karny Kopciuch. Lawina zgłoszeń i nowi partnerzy!
112 -
Karny Kopciuch poruszył internautów. W tydzień 120 zgłoszeń trucicieli
66 -
Rybnik. Konferencja „Tęczowa zaraza...” nie doszła do skutku
61 -
Rusza akcja społeczna Karny Kopciuch
46
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy to dobrze, że konferencja "Tęczowa zaraza - antychrześcijańska rewolucja w Polsce” nie odbyła się?
Oddanych głosów: 2161
~monolith- 2019-11-16 23:02:42
Podziwiam!
~Benett 2019-11-17 09:14:05
Madrzy ludzie, prxynjmniej basen nie bedzie za_rany...