zamknij

Wiadomości

„Za chwilę urząd miasta będzie płakał, że ma pozwy”. Czytelnicy narzekają na Rybnik skuty lodem

2024-01-23, Autor: 

Dzisiejsza podróż do pracy/szkoły była nie lada wyzwaniem. Wszystko przez chodniki i jezdnie skute lodem. Czytelnicy za stan rzeczy obarczają rybnicki magistrat. - Za chwilę urząd miasta będzie płakał, że ma pozwy. Dziś podejrzewam SOR rybnicki, o ile jeszcze istnieje, będzie miał pełne ręce roboty – piszą. Jak sytuację komentuje urząd?

Reklama

Rybniczanie narzekają na miasto skute lodem. Podają przykłady

Najczęściej padający tekst na początku tego tygodnia wśród rybniczan? Zapewne coś w stylu: „idź powoli i uważaj, bo ślisko! Moment i noga złamana”. Otrzymujemy od Was informacje o oblodzonych jezdniach i chodnikach.

Ania: Tak wyglądają chodniki Reymonta (przystanek) i Gliwicka (od Aldi w dół świateł). Za chwilę urząd miasta będzie płakał, że ma pozwy. Szczerze... cały Rybnik to szklanka:


Dobrosława: Kwintesencja „odśnieżonego” Rybnika:

Czytelniczka opublikowała zdjęcie osoby na wózku inwalidzkim. Porusza się ona środkiem jezdni. Posypały się komentarze:

- Znam gościa i on w lato też jeździ drogą. Ale oczywiście, braku odśnieżenia chodnika nic nie tłumaczy.

- Na pięknych kolorowych zdjęciach z drona tych problemów nie widać. Zapewne fejk.

- Drogi osiedlowe skute lodem, a część chodników głównych też pokryte lodem

- Dziś rano od ul. Wodzisławskiej przez ul Hetmańską do Szkoły Podstawowej nr 21 warstwa lodu na chodniku powodowała upadki dzieci...zaraz obok ulica, wystarczyła chwila nieuwagi i dziecko mogło znaleźć się pod kołami samochodu. Co roku droga posypana była piaskiem lub solą ...w tym roku chyba miasto woli wypłacać odszkodowania.

- Ja się mu nie dziwię, że drogą jedzie, mam problem z wózkiem z dzieckiem przejechać po tych "zadbanych" chodnikach. Wielce sieć chwalą, że drogi ogarniają, a chodników nie trzeba?

- Pan Prezydent w wywiadzie w radiu stwierdził, iż Rybnik jest zbyt duży i nie da się go „ogarnąć”.

Na grupie Rybnik.com.pl pojawiło się też niedawno zdjęcie z przejazdu rowerem w centrum Rybnika.

Szkoda, że ścieżki rowerowe chociaż w centrum nie są odśnieżone. Wyobraźcie sobie w tym Urzędzie Miasta, że niektórzy jeżdżą na rowerze. Np. na 3 Maja, ulica odśnieżona, ścieżka tuż obok już nie… Na skrzyżowaniu z Piłsudskiego to samo-w dodatku w tym miejscu pod śniegiem nie widać tych wypustek (nie wiem jak to się nazywa) z nawierzchni, co jest dość niebezpieczne - pisze internautka.

Pod zdjęciem też pojawiły się komentarze:

- Ścieżki rowerowe...o czym wy mówicie. .drogi to jeden wielki lód. I w wielu miejscach nie ma piasku czy soli. Np. na Józefa

- Ścieżki rowerowe nieodśnieżone...chyba marzyć się komuś zachciało. Szkoda, że dziś nie zrobiłem zdjęcia na jeden drodze… jaka szklanka, że pieszo strach był podejść pod górkę…

- W Rybniku podnieść podatki do stawek maksymalnych to chwila, zaś zapewnić bezpieczeństwo w stopniu minimalnym - nie do zrobienia. Dosłownie 20 minut temu, starszy gościu strzelił ynta przy Kilińskiego. Śmiechu było co niemiara, na szczęście w tym przypadku tylko śmiechu. Wszędzie pełno lodu, nikt tego nie sypie, wszyscy czekają aż zniknie.

- U nas w Tarnowskich Górach za to na odwrót - ścieżki rowerowe odśnieżone na cacy - drogi białe

- Dziś podejrzewam SOR rybnicki, o ile jeszcze istnieje, będzie miał pełne ręce roboty, bo nieodśnieżone chodniki i ulice zamieniły się w lodowiska. Nie posypane także niczym. Rano kilka osób już trenowało taniec na lodzie.

Pogoda nie pomogła służbom

Co na to magistrat w Rybniku? O ile właściciele posesji muszą zadbać o swoje kawałki chodnika, o tyle Czytelnicy wskazują, że miasto nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Odmiennego zdania jest Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

Oblodzenia związane ze zmianami temperatury w ciągu dnia i nocy występują już od niedzielnego popołudnia i cały czas Rybnickie Służby Komunalne starają się niwelować skutki zmiennych temperatur. Tzw. brygady ręczne zabezpieczają trakty komunikacyjne solą i piaskiem – wyjaśnia.

Przyznaje jednak, że dzisiejszej nocy pogoda nie pomogła służbom.

Padający deszcz zmył z części nawierzchni sól i piasek, a nagłe obniżenie temperatury w godzinach porannych spowodowało wystąpienie gołoledzi, zarówno na trasach drogowych, jak i pieszych – zauważa.

Rzeczniczka magistratu podkreśla, że „niezwłocznie od chwili wystąpienia utrudnień w poruszaniu się miejskiej służby działają, starają się przeciwdziałać temu zjawisku w miarę posiadanych środków i możliwości”.

Od niedzieli wysypano na drogi i chodniki ponad 40 ton soli

Jak dowiadujemy się w magistracie, tylko od niedzielnego popołudnia (21.01.2024) RSK zużyło do posypywania dróg i chodników 40,5 tony soli drogowej, oraz 19,5 tony piasku.

Ogółem w trakcie tegorocznej Akcji Zima, którą prowadzą od 21.11.2023 zużyto 1 930 ton soli drogowej i 245 ton piasku. W tym czasie piaskarki przejechały łącznie w ramach zimowego utrzymania 35 000 km – wymienia Agnieszka Skupień.

Czy lód zalegający na chodnikach i jezdniach dał Wam się we znaki?

---

Jeszcze tej nocy możemy spodziewać się przymrozków. Od środy czeka nas odwilż - zarówno za dnia, jak i nocy. Synoptycy zapowiadają jednak opady deszczu i silnie wiejący wiatr.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 115

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Hopsasa 2024-01-23
  14:29:30

  71 9

  Co ta baba pitoli? Jakby wcześniej te chodniki były posypane solą to nie byłoby takiej pokrywy lodowej! Boguszowice osiedle i stare do przedszkola nr 50 to jakaś porażka, odsnieżona tylko słynna kładka. Jesteście choler.nymi ignorantami wożącymi tył.ki autami. Co roku ten sam problem i czekanie na odwilż....

 • ~Aco87 2024-01-23
  15:49:57

  31 39

  To właśnie jest deszcz i mróz występujący jednocześnie! Przecież większość nocy padało i spłukało sól i piasek z chodników. Po wystąpieniu porannych przymrozków wszystko zamarzło. Lodowiska są nieuniknione. Takie wahania temperatur też nie oszczędzają asfaltu...
  Taki mamy klimat.

 • ~Hopsasa 2024-01-23
  16:14:30

  46 8

  ~Aco87 jakby te chodniki były odśnieżone (a nie są, bo dziennie chodzę na 2 osiedle do przedszkola! Sorry takie mamy durne zasady) to nie byłoby tak grubej pokrywy lodowej. Ale RSK woli przyjechać pod kładkę, posiedzieć w aucie, poudawać, że odśnieżyli i pojechać. Tak, widziałam ich, a wokoło nic nie było odśnieżone, nawet kładka! Więc niech mi nie wyliczają ile soli i piasku zużywają, bo u nas nie widać! O radny Kłosek może by sprzątną swój plakacik, bo już połamany leży. I niech teraz pstryknie fote pod przystankiem skutym lodem!

 • ~Maksymilian Popeć 2024-01-23
  17:05:51

  40 4

  Wypryskali się z soli gdy był piękny biały śnieg i zrobili szlam. Teraz na lód nie ma już środków i zasobów. Szklanka jest wszędzie, nie ma co płakać, jutro po deszczu zejdzie. Ja uważam, że miasto i osiedla zbyt bardzo "walczą" ze śniegiem. Dokładnie tak jak walczą z liśćmi czy dużymi drzewami. Nadmiar środków i zasobów.

 • ~Otto 2024-01-24
  00:00:13

  28 7

  Prowda je taka, ze jadac nah Rybnik drogi czorne a w Rybniku nieodsniezone i zaniedbane. Po czasie drogi sa przejezdne, po tym jak kierowcy je odsnieza kolami.
  Jak to mowia EUrokomuchy: "taki mamy klimat"i to usprawiedliwia w 100% nieudolnosc.

 • ~James Bond spod F2F 2024-01-24
  09:25:58

  14 2

  Skupień jak zawsze najmądrzejsza... w każdym temacie zawsze wie najlepiej

 • ~axie 2024-01-26
  23:49:14

  2 4

  Ścieżki rowerowe i przejścia posypuje się w Rybniku piaskiem, nie solą (bo tak taniej)... śnieg dawno stopniał, a na ścieżkach pełno szlamu i piasku, jak trochę popada jest mega ślisko, jeden przejazd rowerem i łańcuch i zębatki zgrzytają od piachu, przerzutki blokują się, rower wygląda jak po rajdzie Paryż-Dakar (a pomijając już dyskomfort jazdy, wymienione elementy zużywają się w tempie ekspresowym)... tak wygląda panie prezydencie dbałość o użytkowników ekologicznego środka, która pan tak niby promuje? Jeśli się buduje ścieżki rowerowe, to się je odśnieża i utrzymuje w czystości (zamiata ten piach, czyści z gałęzi, kamieni itp.), chyba że pan buduje tylko ścieżki dla rekreacji i pod swój własny (letni) dojazd.

 • ~antyk23 2024-01-27
  09:16:32

  2 3

  axie kolejny rowerkowy ekoterrorysta. Ponad połowa Rybnika była oblodzona, zaśnieżona bez piasku, bez soli, a ten płacze o kilka ziarenek ??? Koleś po wypadku w Palowicach( na szczęście bez ofiar śmiertelnych) służby powiatowe/gminne ( nie wiem, kto dokładnie w sołectwach ma wykonywać te zadania) zasoliły cztery ulice i odgarnęły pół kilometra ścieżki rowerowej( no ponoć taką mają-JEDNOKIERUNKOWĄ). Niestety dla "rządców" musi się coś poważnego stać, aby zaczęli cokolwiek robić??? A ty skamlesz o kilka małych ziarenek piasku??? Może jak chcesz jeździć w zimowych warunkach, to załóż błotniki? Ale teraz trendy jest zrobić sobie fotkę z zabrudzonymi ubraniami, twarzą...?

 • ~axie 2024-01-28
  14:32:29

  6 1

  antyk23 Zanim coś napiszesz, to upewnij się, że rozumiesz co przeczytałeś i nie pisz co ci ślina na język przyniesie. Po pierwsze jakim prawem uzurpujesz sobie tego typu pogardliwe teksty: rowerkowy ekoterrorysta. To już wszystko o tobie mówi. Ale ok wyłuszczę ci. Całą praktycznie zimę piasku ani soli nie sypano, nikogo nie interesowało zbytnio, że chodniki i ścieżki były zasypane. Posypano dopiero jak spadł deszcz i w jednej chwili powstały wszędzie ślizgawki, że chcąc nie chcąc rowerem byś nie przejechał. Po drugie mam błotniki, ale możesz tego nie wiedzieć (jak widać na pewni nie wiesz), że błotniki nie chronią trybów, łańcucha, mechanizmów przerzutek przed wszędzie wdzierającym się piaskiem w ilości znacznie większej niż kilka ziarenek piasku. Jak czegoś nie wiesz lub nie doświadczyłeś, to nie komentuj miernoto. Jakbyś dokładnie czytał, to napisałem, że jest ślisko nie tylko na ścieżkach ale też na przejściach na pieszych, bo mieszanina tego piasku z wilgocią tworzy mega śliskie błoto, które teraz zalegać będzie tygodniami, w przeciwieństwie do kilku dni śniegu, a ponadto gdy śnieg stopnieje i piasek opadnie na powierzchnię, to za nic na świecie, nie będzie już spełniał jakiejkolwiek, poza brudzeniem, roli, w przeciwieństwie do soli. I jeśli, ktoś nasyfił, to niech spełnia swą służebną rolę i uruchomi "wirujące szczoty"... czy na tym tez się oszczędza? Gdyby było odśnieżane tymi małymi pługami, co zresztą mają na stanie, to nie trzeba by nawet posypywać!

 • ~antyk23 2024-01-28
  15:53:11

  1 4

  axie...zanim coś napiszesz, to pomyśl, że NIE JESTEŚ PĘPKIEM ŚWIATA, ani nawet Rybnika. Poza tym jak ci księżniczko pedałów przeszkadza piasek, czy sól na "velostradzie", to sobie zamów drużynę CURLINGOWĄ, to może ci tymi miotełkami pomogą następnym razem?

 • ~axie 2024-01-28
  16:26:29

  2 3

  antyk23 BYŚ WIEDZIAŁ, ŻE NIE JESTEM, w przeciwieństwie do nagminnie wymuszających pierwszeństwo kierowców na przejściach i przejazdach rowerowych, nagminnie przekraczających dozwolone prędkości, nagminnie parkujących na chodnikach, nie zważając nawet na fakt, że na jezdni i chodniku leży lód i pieszy omijający taki "PĘPEK" narażają się na kontuzję. Widzę, że uważasz się za kogoś znacznie lepszego, tylko dlatego, że jeździsz metalową puszką, która wyraźnie podnosi twoje ego, nic poza tym. A miotełki w curlingu służą do zwiększenia poślizgu, no ale skąd i to mógłbyś wiedzieć.

 • ~exploriurbex 2024-01-28
  16:50:54

  2 2

  @antyk23 ciągle się awanturujesz bez żadnego rozsądnego powodu. Może by ci się przydał jakiś środek uspokajający albo wyjazd do sanatorium?

 • ~antyk23 2024-01-29
  08:41:51

  0 3

  exploriurbex....jednym z niewielu awanturników jesteś ty!!! Poza tym skoro sugerujesz taką "pomoc", to zapytam: tobie pomogło???

 • ~antyk23 2024-01-29
  08:56:18

  0 3

  ~axie....następnym razem jak będziesz skamlał, to spróbuj przeczytać coś ZE ZROZUMIENIEM! Ja użyłem słowa "miotełka"( i ona jest/mogaby być do zamiatania ścieżki, czy chodnika przed jadącym rowerkiem pępkiem świata rowerkowego) , a ty za pomocą wuja google piszesz o poślizgu. Zatem przyjmij do wiadomości, że ta "miotełka" nazywa się szczotką i powoduje poślizg/przyspieszenie wypchniętego kamienia do gry w curling, ale dopiero po energicznym poruszaniu szczotką( rozgrzewa) prostopadle do kierunku ślizgu kamienia. Wczoraj będąc w Katowicach na meczu hokejowym w czasie przerwy między tercjami przyszła mi do głowy myśl, aby ci zaproponować wynajęcie/zakup ROLBY(maszyna do utrzymania/kosmetyki tafli lodowiska) z opcją czyszczenia/ ucinania lodu z wyłączaniem funkcji wylewania wody, która zamarza. A tak na poważnie ja jakbym widział jakie niekorzystne warunki są na ścieżkach/chodnikach, to po prostu rower zostawiłbym w domu

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3966