zamknij

Wiadomości

Wydawał wyroki, sam wkrótce go usłyszy

2021-10-13, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wracamy do głośnej sprawy Ryszarda F. - sędziego z Rybnika, który spowodował kolizję drogową pod wpływem alkoholu. Jak udało nam się dowiedzieć, w grudniu ruszy rozprawa sądowa.

Reklama

Dokładnie rok temu (13 października 2020 roku) doszło do kolizji drogowej. Zdarzenie jak każde w naszym mieście. Rzecz w tym, że spowodował je sędzia Sądu Okręgowego w Rybniku – Ryszard F. - jedna z najbardziej znanych osobistości w świecie prawniczym. Prowadził on wiele najgłośniejszych procesów z naszego regionu. Cieszył się bardzo dobrą opinią wśród innych sędziów, za rzetelne i staranne podejście do swoich obowiązków. Był też chwalony przez dziennikarzy i jego otwarte podejście do relacjonowania przebiegów rozpraw.

Do kolizji doszło po południu na ul. Gliwickiej.

- Kierowca skody nie zachował należytej ostrożności i najechał na tył forda, który wykonywał manewr skrętu w lewo, w ulicę Karłowicza – relacjonowała wtedy Bogusława Kobeszko – rzecznik prasowa rybnickiej policji.

Szybko okazało się, że 63-letni sędzia kierował samochodem pod wpływem alkoholu.

- Przeprowadzone badanie wykazało bowiem, iż kierując autem miał 0,63 mg/l w wydychanym powietrzu (ponad 1,3 promila alkoholu) – dowiedzieliśmy się w ubiegłym roku w Prokuraturze Wydziału Spraw Wewnętrznych.

Ryszardowi F. uchylono immunitet, zawieszono go też w czynnościach służbowych oraz obniżono wynagrodzenie.

Na tym nie koniec kłopotów sędziego. Czeka go jeszcze sprawa karna. Do Sądu Rejonowego w Krakowie Śródmieściu trafił akt oskarżenia, o czym informuje Prokuratura Krajowa.

- Akt oskarżenia przeciwko Ryszardowi F. Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego w Rybniku 15 lutego 2021 r. Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości wynoszącym 0,63 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. przestępstwa z art. 178 a § 1 kk. Na wniosek Sądu Rejonowego w Rybniku, Sąd Najwyższy przekazał sprawę do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu – Sądowi Rejonowemu dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie – potwierdza dział prasowy PK.

Do pierwszej rozprawy dojdzie w najbliższej przyszłości o czym informuje nas Beata Górszczyk, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Krakowie.

- Z uzyskanych z Sądu Rejonowego dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie, II Wydział Karny wynika, iż sprawa została zarejestrowana. W przedmiotowej sprawie został wyznaczony termin rozprawy na dzień 7 grudnia 2021 roku – potwierdza.

Jeżeli sąd uzna winę Ryszarda F, może na niego nałożyć grzywnę, ograniczyć wolność lub pozbawić wolności do 2 lat.

Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 37 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Longina b 2021-10-13
  17:43:59

  40 13

  Nosił wilk razy kilka,teraz poniosą wilka.Mam taką nadzieję.

 • ~abdoupinaza 2021-10-13
  19:56:08

  1 5

  .
  .
  .
  .

 • ~Fischer 2021-10-13
  21:38:40

  22 5

  Byli ty tacy, którzy obawiali się, że sprawa zostanie ukręcona. Pewnie teraz napiszą, że wyrok będzie wyjątkowo łagodny. Więcej wiary! Kto inny może napisać, że dla przykładu wyrok może być rażąco wysoki. Ja wierzę, że będzie sprawiedliwy.

 • ~ 2021-10-13
  22:08:27

  34 9

  gdyby odmówił dmuchania i wzięto go na krew, jest szansa że wyszłoby 0,49
  a tak na poważnie, to wyrok w tej sprawie pokaże czy sądy wymagają reformy

 • ~Franek 7 2021-10-13
  22:39:16

  23 20

  A kto się ze mną założy, że facet nie zostanie prawomocnie skazany? O flaszkę???

 • ~Franek 7 2021-10-14
  07:23:58

  16 22

  Ale są tacy w tym kraju, którzy mogą być surowo potraktowani. Taka informacja:

  Krakowska policja umorzyła dochodzenie w sprawie napisów kredą przed tamtejszą siedzibą PiS — ustaliło Radio Zet. W czwartek dzieci malowały na chodniku smutne buzie oraz napisy w obronie migrantów. Policjanci, którzy interweniowali na miejscu skonfiskowali kredy dzieci. Teraz mają je oddać.

  A Kaziu Smołka nasz PiSowski płatny trol nie rozumiał kiedy pisałem, że żyjemy w komunizmie. Tak właśnie Kaziu wyglada komunizm.
  I mam jeszcze jeden przykład komunizmu w jakim żyjemy dzięki PiS. Wczoraj moj kolega Arkadiusz Szczurek z tzw. Lotnej Brygady Opozycji został wczoraj uniewinniony przed Sądem Rejonowym w Warszawie, za wejście na pomnik Lecha Kaczyńskiego z banerem z napisem „ Gdzie jest wrak!!???”. Policja oskarżyła go o zakłócenie porządku. Jego heppening miał miejsce dwa lata temu. Sytuacja była zabawna bo Lotną Brygada w niezauważony sposób niezauważony dla licznych patroli milicji Kaczyńskiego przyniosła drabinę po której Arek Szczurek wszedł na pomnik. Kiedy milicjanci Kaczyńskiego się zorientowali to Arek siedział już na pomniku a drabiny nie było. Policja wezwała Straż Pożarna i siła ściągnęła go z pomnika. Baner z napisem „Gdzie jest wrak!!!???” zarekwirowała. Wczoraj Sąd rozjechał oskarżenia Policji, yyyy znaczy Milicji Kaczyńskiego twierdząc, że każdy ma prawo zrobić taki happening w wolnym kraju a zadane pytanie jest ważne dla społeczeństwa. Arek został uniewinniony a baner będzie mu zwrócony. Pozostał tylko niesmak z powodu działań Milicji. No ale oni wstydu nie mają. Są pieskami Kaczyńskiego i zrobią wszystko co on każe. Nie ważne czy zgodnie czy niezgodnie z prawem.

  Właśnie tak wygląda komunizm Kaziu. To jest esencja komunizmu.

 • ~Franek 7 2021-10-14
  07:28:08

  12 20

  Dodam tylko, że Arek Szczurek miał już do tej pory zrobionych około 100 spraw za podobne czyny i od wszystkich został uniewinniony co kompromituje PiS i Milicję Kaczyńskiego. Tracą czas i pieniądze publiczne. No ale to nie ich pieniądze…

 • ~Franek 7 2021-10-14
  07:31:15

  15 17

  Oooo, i jeszcze tak wygląda komunizm:

  W Sejmie doszło do awarii elektronicznego systemu do głosowania. Nie doszło w związku z tym do głosowania zaplanowanego na godzinę 14.30. Poinformowała o tym wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. "To nie system się zepsuł, tylko PiS nie miał większości w Sejmie. Po ogłoszeniu przez prezesa PiS nowego ministra sportu 'system znów zadziałał'" - skomentował na Twitterze poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński. Jarosław Kaczyński ogłosił w środę po południu, że ministrem sportu zostanie Kamil Bortniczuk, poseł należący do Partii Republikańskiej. Większość członków partii Adama Bielana nie brała udziału w porannych głosowaniach.

 • ~ 2021-10-14
  08:59:04

  16 3

  już sam fakt że mija rok od zdarzenia a tu jeszcze rozprawa się nie zaczęła jest niepokojący,ale poczekajmy czy zapadnie wyrok analogiczny jak w innych tego typu przestępstwach,poza tym zastanawia mnie jak to możliwe że gość który jest tak skrajnie nieodpowiedzialny ,że wsiada pijany za kierownicę mógł skazywać ludzi na najcięższe kary,szczęściem w nieszczęściu w całej sytuacji jest tylko to że obyło się bez ofiar bo statystyki porażają,w samym 2020 roku pijani kierowcy przyczynili się do śmierci aż 216 osób!

 • ~Franek 7 2021-10-14
  11:00:17

  9 16

  Kolego Wandai ( Kaziu Smołka) to jak? Uważasz, że to normalny kraj kiedy Policja ściga dzieci za malowanie na chodniku i odbiera im kredę na protokół a do tego przysyła techników kryminalistyki do zabezpieczenia śladów tej zbrodni? Cieszysz się, że żyjemy w takim państwie? Twoim zdaniem jest to komunizm czy nie jest? Głosowałeś na tych oszołomów z PiSuaru to powiedz nam teraz…

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 394