zamknij

Wiadomości

Wyborcze zaskoczenie. Olimpijczyk z Rybnika na senatora

2023-08-22, Autor: 

Reprezentant Polski w windsurfingu na Olimpiadzie w Atlancie zbiera podpisy pod kandydaturą. - Jestem stąd, z Rybnika, bezpartyjny, apolityczny - mówi Mirosław Małek w rozmowie z naszym portalem. Skąd taka decyzja?

Reklama

Dlaczego chce pan kandydować do Senatu. Potrzebuje pan sukcesu? Adrenaliny?

Zawsze reprezentowałem hajmat jako zawodnik, przedsiębiorca, inwestor, działacz społeczny i sportowy. Teraz marzy mi się lepszy Rybnik, bo zasługujemy na lepszy Rybnik. Naszemu miastu potrzeba nowej energii, a ja mam jej nadal bardzo dużo. Nie tylko energii, ale uporu i wytrwałości w dążeniu do celu. W polityce jak w sporcie – sukcesy nie przychodzą same

W porządku, ale dlaczego właśnie Polska 2050, a nie PiS, KO, inna partia?

Byłem zaskoczony, że nie mogę sam się zgłosić, tylko potrzebuję do tego partii. Polska 2050, która nie ma nic wspólnego z partią pana Hołowni, jako jedyna zgodziła się, bym wystartował z jej listy. Inne mi odmówiły. Prawo wyborcze w Polsce nie przewiduje innej możliwości kandydowania – trzeba figurować na liście partyjnej, co wcale nie oznacza automatycznie przynależności partyjnej. Podkreślam, że partia o nazwie „Polska 2050” została zarejestrowana przed partią pana Hołowni, której pełna nazwa brzmi „Polska 2050 Szymona Hołowni”. Ja jestem zwykłym człowiekiem, trenerem, sportowcem i działaczem społecznym. Nie miałem bladego pojęcia jak to wszystko wygląda z wyborami. Ostatecznie dobrze wyszło – nie należę do żadnej partii. I na pewno się nie zapiszę.

I co dalej?Jakie plany na najbliższe tygodnie?

Aktualnie jestem w Giżycku na zgrupowaniu. Przygotowuję dzieci z Rybnika do żeglarskich Mistrzostw Polski - najważniejszej imprezy w roku. Polityka musi poczekać. Za parę dni pojawią się miejsca w Rybniku, gdzie można będzie oddać podpis na mnie, bo zgodnie z prawem, muszę zebrać dwa tysiące podpisów pod kandydaturą. Ja sam zamierzam się spotkać z wyborcami w środę 30 sierpnia od 10:00 do 15:00 na rybnickim Rynku. A potem o 18:00 na spotkaniu z Lepszym Rybnikiem w InoWino. Zapraszam wszystkich, bez wyjątku. Odpowiem na każde pytanie.

Załóżmy, że udało się zebrać podpisy, jest pan oficjalnym kandydatem do Senatu. Jest pan na to przygotowany?

Tak, oczywiście. Na konferencji prasowej przedstawię mój program i opowiem o priorytetach. Jako senator Rzeczypospolitej, będę chciał przede wszystkim pozyskać inwestorów i źródła finansowania dla miasta i ziemi rybnickiej. Wykorzystam własne doświadczenia sportowe i menedżerskie. Chcę pracować dla mojego miasta. Jestem stąd, tu się urodziłem, tu mieszkam całe życie, tu urodziła się moja córka, tu mieszkamy z żoną. Nie interesuje mnie popularność, tytuły, zaszczyty, ordery. I na pewno nie zdradzę sportowej zasady fair play. Dla mnie to sprawa honoru.

Proszę coś powiedzieć o programie wyborczym

Szczegóły przedstawię niedługo. Do końca tygodnia trenuję z dziećmi z Rybnika. Uczę ich nie tylko żeglarstwa – chcę, by nabrali wiary w siebie i przekonania, że ich działania przyniosą pozytywny skutek. Oddaję im to, co sam dostałem od moich trenerów.

Dziękuję za rozmowę.

Oceń publikację: + 1 + 83 - 1 - 142

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Franek 7 2023-08-22
  07:42:25

  22 66

  No i świetnie. Każdy byle nie PiSowiec.

 • ~antyk23 2023-08-22
  08:04:53

  63 11

  Panie prawie kandydacie: "Przygotowuję dzieci z Rybnika do żeglarskich Mistrzostw Polski - najważniejszej imprezy w roku"...i mnie się wydaje, że to jest Pana miejsce i powołanie życiowe. Nawet jak Pan zostanie wybrany, to jako rekomendowany bezpartyjny "członek" partii/ugrupowania zmuszony Pan będzie do podnoszenia łapki wg ROZKAZÓW.
  Fracek7 skoro tego Pana traktujesz jako tzw. "mniejsze zło", to słabo to wygląda. Jedyny program wszystkich na tzw. opozycji, szeroko pojętej : wygrać z PiS, bo teraz k.....a my do koryta jest żadnym programem, ale byłby to może jakiś zaczątek lepszego???

 • ~mariusz mewa 2023-08-22
  08:07:30

  53 10

  "Jestem ostatnią osobą, która chciałaby bawić się w politykę" - Mirosław Małek dla Rybnik.com.pl w 2021 r. Tak więc ostrożnie z tymi różnymi obietnicami i pięknymi słowami. Mimo wszystko życzę powodzenia, ale czekam na konkrety.

 • ~Lokalny 2023-08-22
  08:17:40

  33 42

  Czeli do senatu w Rybniku będziemy mieli do wyboru:
  Piecha - głosuj na mnie, bo jestem bratem Piechy
  Masłowski - przez 9 lat nic w Rybniku oprócz afer nie zrobiłem, ale w Senacie to już na pewno zrobię
  Małek - bezpartyjny, olimpijczyk, trener, przedsiębiorca.
  Dobrze, że pojawiła się trzecia alternatywa. Trzymam kciuki.

 • ~boorecki 2023-08-22
  09:39:45

  66 4

  "a jestem zwykłym człowiekiem, trenerem, sportowcem i działaczem społecznym. Nie miałem bladego pojęcia jak to wszystko wygląda z wyborami."

  Aha, do senatu wybiera się ktoś, kto dopiero co dowiedział się jak wygląda cały proces - spoko. Nie kwestionuję dobrych chęci, ale jakoś tego nie widzę :)

 • ~stam55 2023-08-22
  09:56:44

  79 10

  to już wrócił z emigracji smogowej na maderze ?

 • ~hanys21219 2023-08-22
  12:50:38

  60 5

  Czy to ten co mu tak powietrze w Rybniku przeszkadzało i musiał wyjechać za granice?
  Słabo to widzę a zima tuż tuż hahahahahah

 • ~umbrtatacici 2023-08-22
  14:06:27

  57 3

  Żenada. Jakieś zmyłki „Polska 2050” vs „Polska 2050 Szymona Hołowni”, i traktowanie potencjalnych wyborców jak idiotów

 • ~aronis 2023-08-22
  17:25:35

  38 4

  A ja trochę inaczej:

  Chciałbym zwrócić uwagę na pewne kwestie, związane z Pana działaniami społecznymi oraz decyzją o ubieganiu się o stanowisko Senatora. Rozumiem, że jest Pan osobą o bogatym dorobku sportowym, co jest z pewnością godne podziwu. Niemniej jednak, w kontekście ubiegania się o tak ważną funkcję, warto również skupić uwagę na innych aspektach.

  Mam świadomość, że jest Pan aktywny społecznie, jednak brakuje mi informacji na temat inicjatyw pro bono, które mogłyby zwrócić uwagę lokalnej społeczności. Widziałbym z zadowoleniem, gdyby był Pan w stanie podzielić się konkretnymi działaniami, które prowadził Pan na rzecz wspólnoty w ostatnich latach?

  Przyjmując, że sport to jedna z wielu sfer życia, chciałbym zapoznać się również z Pana osiągnięciami zawodowymi, kompetencjami oraz wykształceniem. Oczywiście, osiągnięcia sportowe są istotne, ale praca na rzecz społeczności i zdobyte doświadczenie również wpływają na skuteczność działań politycznych i są dla mnie zdecydowanie ważniejsze.

  Zgadzam się, że polityka to obszar, który wymaga rozległej wiedzy i umiejętności. Muzyków i sportowców mieliśmy już wielu w polityce, jednak wyniki bywały różne i często marne.
  Chciałbym abyśmy wybierali kandydatów, którzy są w pełni świadomi procesu powoływania do odpowiedzialnych funkcji i którzy mają doświadczenie oraz kompetencje potrzebne do pełnienia tych ról. Moim zdaniem Pan ich nie posiada.
  A decyzję zostawmy suwerenowi:)
  Pozdrawiam serdecznie

 • ~Lateks 2023-08-22
  21:35:18

  15 5

  Czyli jednym słowem każdy głos się liczy przy wyborze partii i głosy oddane na Masłowskiego są również głosami Małka i odwrotnie.
  A wygra ten kto będzie mieć więcej głosów czy najzwyczajniej senatorem zostanie osoba nr1 na danej liście.
  To ja już wolę nie ryzykować...

 • ~hub381 2023-08-23
  16:37:28

  6 2

  Panie Małek, rób pan to co robisz, nie pchaj się do brudnej polityki.

 • ~hub381 2023-08-23
  16:38:01

  3 2

  Panie Małek, rób pan to co robisz, nie pchaj się do brudnej polityki.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604