zamknij

Wiadomości

WSS nr 3: dwa oddziały definitywnie zlikwidowane. Nie wiadomo, czy otworzy się interna

2022-11-25, Autor: 

Dwa oddziały, które były zawieszone, zostały definitywnie zlikwidowane. Brakuje ludzi – mówi dr Janusz Kowalski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w WSS nr 3 w Rybniku. Chodzi o odział laryngologii dziecięcej i oddział laryngologii dorosłych. Z kolei rokowania otwarcia oddziału wewnętrznego nie są optymistyczne. - Oceniłbym je pół na pół – dodaje.

Reklama

Zaraz wybije 1,5 roku od momentu zawieszenia oddziałów laryngologii dla dzieci i dorosłych. Jak się okazuje, nie ma już co liczyć, że będą uruchomione.

Dwa oddziały, które były zawieszone, zostały definitywnie zlikwidowane. Brakuje ludzi. Mieliśmy okres przejściowy, kiedy był zawieszony oddział chirurgii ogólnej. Od 1 sierpnia został uruchomiony, pracujemy nadal. Przez 2 miesiące zawieszony był oddział neonatologiczny, głównie z problemów braków kadrowych. Udało nam się go uruchomić – wylicza dr Janusz Kowalski.

Zawieszony pozostaje jeszcze oddział chorób wewnętrznych. Rokowania ponownego otwarcia nie są optymistyczne.

Oceniłbym je pół na pół. Potrzebny jest zespół 5-6 osób, co najmniej 4-5 specjalistów. Do tego rezydent, wolontariusz. To nasza bolączka, ale wynika to głównie z braku ludzi – internistów jest mało. Większość z nich przeszła do lecznictwa otwartego. Mało jest chętnych w oddziałach szpitalnych. Pozyskanie kadry jest co najmniej trudne – stwierdza zastępca dyrektora WSS nr 3 w Rybniku.

Dodaje, że w okolicznych szpitalach też widać problemy. To fakt, od 1 grudnia wodzisławski szpital zawiesza pediatrię. To oznacza, że mali pacjenci z powiatu wodzisławskiego będą trafiali do rybnickiej lecznicy.

Przyjmujemy pacjentów z całego regionu, ale po zawieszeniu pediatrii, obłożenie w WSS nr 3 urośnie. Już odczuwamy przyrost pacjentów na izbach przyjęć. Nie leczą się w poradniach lekarza rodzinnego, w nocnej pomocy świątecznej. Leczą się w SOR-ze, ale gdzieś muszą się leczyć – zauważa nasz rozmówca.

Jest jeszcze jeden problem. W zasadzie istnieje od zawsze. Chodzi o kwestię problemów finansowych, z jakimi boryka się szpitalnictwo.

Z początkiem lipca weszła w życie ustawa regulująca poziom wynagrodzeń personelu szpitalnego. Trudno określić, na jakiej podstawie były szacowane koszty takich podwyżek, ponieważ z prostego przelicznika wynika, że podwyżka kosztuje szpital około 1,5 mln złotych miesięcznie. Czyli przez pół roku ponieśliśmy już 9 mln złotych strat na samych podwyżkach pensji. Przyszły rok będzie równie ciężki, a jeszcze słyszymy, że w połowie 2023 roku Ministerstwo Zdrowia szykuje korektę ustawy – mówi Janusz Kowalski.

Jak informował portal branżowy prawo.pl podwyżki najniższego wynagrodzenia zasadniczego wyniosły dla lekarzy specjalistów I stopnia – 2009 zł (wzrost z 6201 zł do 8210 zł), a dla lekarzy specjalistów II stopnia – 1441 zł (wzrost z 6769 zł do 8210 zł). Najniższe wynagrodzenie zasadnicze opiekunów medycznych i techników medycznych ze średnim wykształceniem wzrosło o 1097 zł (wzrost z 3772 zł do 4870 zł).

Najniższe wynagrodzenie zasadnicze ratowników medycznych i pielęgniarek ze średnim wykształceniem wzrosło o 1550 zł (wzrost z 3772 zł do 5323 zł), magistrów pielęgniarstwa, fizjoterapii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych ze specjalizacją o 1827 zł (wzrost z 5478 zł do 7304 zł).

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 56

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~rudobrody 2022-11-25
  10:00:43

  17 88

  "Nie leczą się w poradniach lekarza rodzinnego, w nocnej pomocy świątecznej. Leczą się w SOR-ze, ale gdzieś muszą się leczyć – zauważa nasz rozmówca."

  No tak, po co maja rodzić do lekarza rodzinnego jak zostaną bez problemu przyjęci na SOR.
  Wystarczy odsyłać z SOR przypadki które można leczyć w POZ czy pomocy świątecznej to się ludzie nauczą. Ale nie, lepiej przyjmować i narzekać że przychodzą.

  Ale w sumie mogę podziękować za poradę że można przyjść na SOR zamiast do lekarza rodzinnego. Skorzystam przy pierwszej okazji :)

 • ~Rycerz 2022-11-25
  10:04:05

  Brawo panie Kuczera ! Miasto idzie na dno ale wazne ze drzewa sie sadzi na rynku !

 • ~Kurt_Wallander 2022-11-25
  10:38:43

  85 6

  @rudobrody, jak będziesz siedział w POZie np. 2-3h, czekając na lekarza, to zmienisz zdanie. Przychodnia otwarta od 8 a o 9.30 lekarza jeszcze nie ma. I huk, z tym że się zapisałeś na konkretną godzinę jak na miejscu i tak obowiązuje "kolejka kto pierwszy". Nie dziwię się potem, że pacjenci wieszają psy na lekarzach i przychodniach, że korzystają z SOR/pogotowia z byle pierdołami, jak do lekarza się dostać nie mogą. Błędne koło.

 • ~Arteks 2022-11-25
  10:44:03

  75 36

  @Rycerz - chciałbym żeby Kuczera odpowiadał za szpital. Na pewno nawet nie pomyślałby, że można likwidować jakiś oddział! No ale niestety za szpital wojewódzki odpowiadał rządzący w województwie PiS. W tym tygodniu doszło do zmiany u steru władzy - można mieć nadzieję, że może to coś zmieni w dłuższej perspektywie.

 • ~przykopa 2022-11-25
  11:05:02

  42 16

  @Rycerz. Jak nie jesteś miękkiszonem. To porusz ten problem w POP piss (podstawowa organizacja partyjna ) .
  Powiedz że szpital się mylnie nazywa ,,wojewódzki " i piss niezasłużenie traci na tym dobrą opinię jaką ma w społeczeństwie....

 • ~prawda12 2022-11-25
  11:31:44

  84 3

  Czy to nie pan te 1.5 roku temu razem z E.Ficą, panem Chełstowskim (zmieniającym właśnie barwy polityczne, który jak szczur ucieka z tonącego pisowskiego okrętu) zapewniał że lekarzy jest na pęczki i bez problemu znajdą się nowi na miejsce zwolnionych ZA PANA KADENCJI? Lekką ręką pozbyliście się (tak! Pan również) prawie 20stu lekarzy z oddziału interny (specjalistów i rezydentów) obrażając ich, że przecież są niskich lotów a przez 1.5 roku nie potraficie znaleźć 5-6ciu na ich miejsce? Zamknęliście bez mrugnięcia okiem laryngologie doroslych, gdzie pracowali lekarze o których niemal „biły się” inne placówki. To samo z laryngologią dziecięcą. Poniżaliście, wyśmiewaliście, obrażaliście a to dzięki wam (PANU RÓWNIEŻ PANIE JANUSZU) My mieszkańcy jesteśmy pozbawieni opieki specjalistycznej jak i tej „podstawowej niezbednej” jakim jest oddział interny. Nie wiem jak może pan patrzeć w lustro? Powinnien pan mieć resztki godności i zrezygnować z funkcji która ewidentnie pana przerasta. A pan jeszcze bezczelnie gwiazdorzy w mediach. Wstyd! Ps. Nieprawda że lekarze którzy odeszli 1.5 roku temu wybrali lecznictwo otwarte. Większość z nich pracuje normalnie w okolicznych PAŃSTWOWYCH szpitalach i dobrze pan o tym wie, bo nadal pan do nich wydzwania i próbuje nakłonić do powrotu do rybnika

 • ~Rycerz 2022-11-25
  11:52:32

  33 76

  Do Arteks -
  Ludzie z tej partii co twoj prezydet likwidowali wszystko np.policje,wojsko,pkp itd Widać ze nie jesteś w temacie lub wolisz tego nie wiedzieć ! ja dziękuję za takie rządzenie.Człowieku mniej TVNu i gazety wyborczej !

 • ~Pawel Krys 2022-11-25
  12:02:26

  64 21

  Rycerzu co ty chcesz od Kuczery?
  To szpital wojewódzki!
  Ale najważniejsze że na TVP idą 2 mld rocznie

 • ~przykopa 2022-11-25
  12:08:48

  47 17

  @Rycerz. Polską armię osłabił akurat błędny rycerz o szalonym wzroku antoni, co do tej pory jest vice przewodniczącym pissu.
  @Rycerzu. Dlaczego zaniedbujesz podstawowe obowiązki członka partii pis i nie chodzisz na zebrania POP ?

 • ~Arteks 2022-11-25
  12:13:25

  60 24

  @Rycerz - czy ty myślisz co piszesz? Jak likwidowali policję jak w czasach PO w Rybniku rozbudowano komendę? Jak likwidowano PKP skoro w czasach PO wyremontowano linie do Katowic i Chałupek oraz wprowadzono do planu remont Nędza-Chybie dzięki czemu skrócił się czas jazdy pociągów do Raciborza, Wrocławia, Wisły i Bielska, a przez Rybnika zaczęły jeździć pociągi międzynarodowe? Natomiast ja ci przypomnę, że za PiS zlikwidowano: ważne oddziały w szpitalu wojewódzkim w Rybniku, przychodnie nocne, pociągi Kolei Śląskich do Bohumina - ważne dla podróżników oraz w ruchu przygranicznym, dopłaty do In-Vitro, kopalnię Krupiński z milionami ton niewydobytego węgla, mały biznes handlowy i gastronomiczny który pada z powodu Polskiego Ładu i PiSowskiej drożyzny. Twój PiS jako nie wprowadził w naszym kraju stanu wyjątkowego - w przeciwieństwie do innych krajów przez co znowu nieprawdopodobnie ucierpiał nasz biznes. Helga czy Petra dostały odszkodowania, a nasza Basia prowadząca interes nie dostała niczego poza... tarczą z dykty. Człowieku, mniej manipulowania - włącz myślenie. Prawie każdy już to widzi, że PiS to niepowetowane straty dla Rybnika i Polski.

 • ~przykopa 2022-11-25
  12:32:53

  15 5

  Coś tu wygląda na to że pojawił się nieodżałowany Rybnikus w nowym wcieleniu . Ale już bez barw LGBT i po ekstrakcji niebieskiej trąby. Niestety.
  Ale jak pamiętam to on był narażony na promieniowanie elektromagnetyczne , bo mieszkał w bezpośrednim sąsiedztwie głównej rozdzielni z ER w Wielopolu ?

 • ~rudobrody 2022-11-25
  13:07:58

  7 28

  @Kurt_Wallander,

  "jak będziesz siedział w POZie np. 2-3h, czekając na lekarza, to zmienisz zdanie. "
  Ty też wzorem Arteksa wiesz lepiej jakie mam zdanie? Jesteś jego alter ego czy co?
  Bywam w POZ, czekam po 2-3h i jakoś zdania nie zmieniłem.

  Poza tym, po co POZ ma się starać, skoro ludzie i tak do niego walą drzwiami i oknami, niezależnie czy czekają tam 5 min czy 5 tygodni. Gdyby przestali przychodzić to byłby powód żeby poprawić obsługę.
  Mając prywatną firmę, do której przychodzą klienci niezależnie od tego jak słaba jest obsługa, miałbyś motywację coś zmieniać?

  Ale to nie zmienia mojej opinii - przypadki które nadają się do leczenia ambulatoryjnego powinny być bezwzględnie odsyłane z SOR.

 • ~Franek 7 2022-11-25
  13:52:35

  26 6

  Polska publiczna służba zdrowia to fikcja. Jedyne co można dostać w zamian za składkę to receptę od lekarza rodzinnego. Nic więcej.
  Jedyna służba zdrowia jaka w Polsce działa poprawnie to jest weterynaria bo jest prywatna ale przeciętny Polak nigdy nie zrozumie i nie zgodzi się na ten jedyny skuteczny model finansowania służby zdrowia.

 • ~Rycerz 2022-11-25
  14:04:02

  12 52

  Do Aeteks -
  Remont policji w Rybn.był w 2015r a to za rządow PiS wiec nie trafiłes.i zob.ile komend pol.w KRAJU zamkneli ! Co do koleii to dajesz mi za przyklad jedną trase ale zobacz w skali całego kraju ile zlokwidowali linii i zamkneli dworcow pkp itd Wojsko zwojali bo uwazali ze Putin to nasz przyjaciel a co teraz sie dzieje ? Szkoda mi czasu na ciebie !

 • ~Rycerz 2022-11-25
  14:10:05

  9 63

  Do Paweł Krys -
  W wielu krajach dotuje sie do tv ! Poczytaj sobie ! Jak zrobią obowiązkową opłate za tv to moze nie trzeba bedzie pomagać tv.
  A tvn ma i tak większą kase i to za same kłamstwa !

 • ~Arteks 2022-11-25
  15:25:39

  25 12

  @Rycerz - nigdy nie kłam bo dzięki artykułom w mediach i datach przy nich wszystko łatwo sprawdzić. Realizacja przeciągnęła się do 2015 ale decyzja i zabezpieczenie finansów za czasów PO w 2013:
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,juz-wkrotce-remont-budynku-policji-znamy-koszt-inwestycji,wia5-3266-22294.html
  W czasach PO, rybnicki szpital należał do najlepszych w województwie i był w pierwszej 50. najlepszych szpitali w kraju. Nawet nie pytam jak to się ma w czasach PiS:
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,szpital-rybnik-wysoka-pozycja-w-rankingu-szpitali-8222-rz-8221,wia5-3273-22221.html

 • ~Rybniczek:) 2022-11-26
  19:54:19

  5 4

  Ostatnio pierwszy raz od dłuższego czasu byłem w szpitalu, w odwiedzinach. Syf i niedoinwestowanie widać już na wejściu - odrapane korytarze malowane chyba z 15 lat temu, windy dające wrażenie, że za chwilę się rozlecą, a na oddziale smród i odór potu.. masakra.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1637