Wieści spod kosza

2005-12-13, Autor:
Wicelider poległ w Rybniku. W meczu na szczycie I ligi kobiet RMKS Rybnik pokonał Filara Sosnowiec. Koszykarze MMKS ponieśli klęskę w Krakowie.

Drużyna gości od paru lat zdecydowanie dominuje na kobiecych parkietach na Śląsku. Wczoraj jednak rybniczanki udowodniły, że potrafią stawić czoła najlepszym i ostatecznie pokonały sosnowiczanki aż 16 punktami - 77:61! Najlepszą zawodniczką w  szeregach RMKS-u była Aleksandra Lewoń (poprzednio grająca w... Filarze), która zapisała na swoim koncie 25 punktów i 10 asyst.

Mecz rozpoczął się od akcji sosnowiczanek, zakończonej celnym rzutem Agnieszki Stypki. W odpowiedzi punkty po asyście Aleksandry Lewoń zdobywa Iwona Niedobecka. Następne minuty to niesamowita seria rybniczanek - zza linii 6,25 trafiają Lewoń (dwukrotnie) i Niedobecka i RMKS obejmuje prowadzenie 11:4. Trener sosnowiczanek  poprosił o czas. Po tej przerwie obraz gry się nie zmienił. Po wielu dobrych akcjach na 46 sekund przed końcem pierwszej kwarty RMKS prowadził już 25:9. Kwartę popisowo zakończyła solową akcją Aleksandra Lewoń, która przekozłowała całe boisko mijając niczym tyczki slalomowe zawodniczki z Sosnowca i zdobyła punkty po dwutakcie ustalając wynik tej części gry na 27:11.

Drugą kwartę lepiej rozpoczęły przyjezdne. Filar postawił w tej części gry obronę strefową, z którą zupełnie nie potrafiły sobie poradzić rybniczanki i pogubiły się w grze w ataku. Do tego doszły jeszcze 3 przewinienia osobiste Niedobeckiej (12 minuta) i Sękowskiej (14 minuta) co skomplikowało sytuację podopiecznych trenera Mirosława Orczyka. Przewaga zmniejszała się z minuty na minutę, a w barwach sosnowickiej drużyny rozegrała się Małgorzata Krusiec. W 16 minucie po akcji Kozak - Czajkowska zakończonej punktami tej drugiej, RMKS prowadził jeszcze 34:21. Jednak później na boisku ze strony rybnickiej panował tylko chaos, co wykorzystała drużyna gości. Punktują dla Filara Dąbkowska i Kosczielny, a wynik brzmi 34:30 dla rybniczanek. Ostatecznie kwartę wygrywa Filar 23:9, a połówka kończy się wynikiem 36:34 dla RMKS-u.

Druga połowa to zdecydowana poprawa gry rybniczanek. Przede wszystkim RMKS grał spokojną i ustawioną koszykówke, co przyniosło oczekiwany efekt. Dobry okres gry notuje Anna Sękowska, która zdobywa 4 punkty pod rząd. Niestety dla niej, jak i całego naszego zespołu, sędziowie odgwizdują jej 4 faul i w 25 minucie trener Orczyk, nie chcąc ryzykować utraty swej podstawowej zawodniczki sadza ją na ławce. To jednak nie deprymuje zawodniczek RMKS-u. Pewna gra w ataku Niedobeckiej i Lewoń pozwala osiągnąć bezpieczną przewagę. Po kolejnej "trójce" rybnickiej rozgrywającej rybniczanki wychodzą na prowadzenie 50:39. RMKS nie poprzestawał jednak na tym. Po następnej akcji zakończonej punktami Czajkowskiej, i znakomitej solowej akcji Karoliny Kozak nasze koszykarki wygrywają już 56:41. Kwartę kończy tradycyjnie akcja Aleksandry Lewoń, która tym razem znakomitym podaniem obsługuje Czajkowską, a ta ustala wynik meczu po 3 kwartach na 58:43 dla RMKS-u.

Ostatnią część meczu rozpoczynają zawodniczki Filaru od trzypunktowej akcji Krusiec. Jednak szybko odpowiedziała na to celnym rzutem z dystansu Niedobecka. Sosnowiczanki jednak nie były dłużne, a zza lini 6,25 trafia Kosczielny. W 34 minucie na boisku w miejsce Lepiorz pojawia się Sękowska, co okazało sę kluczem do zwycięstwa. Anka zdobyła kilka punktów i zebrała bardzo ważne piłki pod tablicą, co uspokaja obraz gry. Zawodniczki z Sosnowca postawiły wszystko na jedną kartę chcąc zniwelować straty rzutami za "3". Te jednak okazały się nieskuteczne, a nie do zatrzymania była Lewoń, która kolejną popisową akcją wyprowadza RMKS na prowadzenie 71:55. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem rybniczanek 77:61 !

Po meczu swojego zadowolenia nie krył trener naszej drużyny Mirosław Orczyk.   - Zrewanżowaliśmy się wszystkim śląskim drużynom za porażki w przedsezonowym turnieju o Puchar Śląska w Mysłowicach. Tam przegraliśmy z drużynami z Bytomia, Mysłowic i właśnie Sosnowca. W lidze natomiast wszystkie te mecze zakończyliśmy zwycięstwami i można powiedzieć, że na Śląsku jesteśmy w lidze najlepsi , co bardzo mnie cieszy – powiedział Orczyk.

RMKS Rybnik - Filar Sosnowiec 77:61 (27:11, 9:23, 22:9, 19:18)

RMKS: Aleksandra Lewoń 25 (3x3), Iwona Niedobecka 22 (3x3), Joanna Czajkowska 13, Anna Sękowska 9 , Karolina Kozak 8, Ewelina Lepiorz 0.

Filar: Małgorzata Krusiec 15, Agnieszka Stypka i Paulina  Dąbkowska po 14, Katarzyna Kosczielny 13, Joanna Bogacka 3, Agnieszka Dębiec 2, Dorota Gacek 0, Katarzyna Wiesner 0

Spotkanie z Filarem zakończyło I rundę tegorocznych rozgrywek. Od najbliższej soboty rozpocznie sie runda rewanżowa w zmienionym układzie, gdyż w trakcie rozgrywek wycofał się z nich zespół z Tarnowa. Pierwszy mecz rewanżowy rybniczanki rozegrają w Rybniku już za tydzień 17 grudnia a rywalem będzie UKS Krynica. Początek meczu o godz. 17.00 w hali MOSiR w Rybniku Boguszowicach.

Marcin Troszka

Znacznie poniżej oczekiwań spisali się koszykarze MMKS Rybnik. O ile porażka wyjazdowa z Koroną Kraków była do przewidzenia, to na pewno porażka 28-punktami rozczarowała rybnickich kibiców. Szansę na rehabilitację rybniccy koszykarze będą mieli już w najbliższą sobotę. 17 grudnia o godz. 17.00 zmierzą się w na własnym parkiecie z MOSiR-em Krosno.

Korona Kraków - MKKS Rybnik 99:71 (15:17, 23:18, 32:16, 29:20)

Punkty dla MKKS-u zdobywali: Frankowski 16, Rener 12, Grabiec 12, Kozieł 10, Ochodek 7, Marczyk 6, Majewski 4, Gołucki 2, Rduch 2, Anduła 0.