Parlament Europejski poparł porozumienie w sprawie unijnej listy surowców krytycznych. W tym zestawieniu jest węgiel koksowy, którego największym producentem w Europie jest Jastrzębska Spółka Węglowa. - To ogromny sukces dla Polski i Śląska - podkreśla Izabela Kloc, europosłanka pochodząca ze Śląska.
Komisja Parlamentu Europejskiego ds. przemysłu, badań naukowych i energii poparła porozumienie w sprawie tzw. listy surowców krytycznych w UE. Jest to dla Polski dobra informacja, ponieważ na liście znajduje się węgiel koksowy, którego jesteśmy liderem wydobycia w Europie – podaje Polska Agencja Prasowa.
- Uznanie roli węgla koksowego dla europejskiej gospodarki to sukces Polski i jednocześnie ważny wyłom w antywęglowej polityce Brukseli – mówi Izabela Kloc, współsprawozdawca raportu o surowcach krytycznych w komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.
Przypomina, że Polska jest producentem dwóch surowców niezwykle ważnych w procesie transformacji energetycznej: węgla koksowego, niezbędnego do produkcji stali oraz miedzi, koniecznej do produkcji kabli i półprzewodników.
W ramach trudnych, ale efektywnych negocjacji w Parlamencie Europejskim, udało się utrzymać status węgla koksowego jako surowca krytycznego. Wyjątkowa rola węgla koksowego dla europejskiej gospodarki, to fakt dostrzeżony nawet przez urzędników Komisji Europejskiej. Europejska transformacja energetyczna potrzebuje stali, potrzebuje miedzi i wielu innych kluczowych surowców, których trzeba szukać przede wszystkim w Europie - podkreśla.
Pochodząca ze Śląska europosłanka wyjaśnia, że ustawodawstwo unijne musi teraz uwzględniać wyjątkowy status tego surowca. Komisja Europejska nie będzie mogła nakładać na kopalnie węgla koksowego zbyt dużych obciążeń związanych choćby z redukcją emisji metanu. Oznacza to również większe możliwości pozyskiwania środków finansowych na inwestycje, chociażby z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Przypomnijmy, Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi kampanię edukacyjną pod hasłem „Zielona transformacja zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią”.
Trudno o bardziej trafne podsumowanie unijnej polityki klimatycznej - ocenia Izabela Kloc. - Węgiel koksowy jest jednym z podstawowych paliw zielonej transformacji. Bez niego nie byłoby stali, która jest podstawowym materiałem do produkcji turbin wiatrowych i paneli solarnych. Wszyscy o tym wiedzą, a mimo tego z utrzymaniem węgla koksowego na liście surowców zawsze jest problem.
Tak było w 2020 roku, podczas poprzedniej aktualizacji listy surowców krytycznych. Ostatecznie wówczas węgiel koksowy został na nią wpisany. Od tamtego czasu minęły trzy lata, które - co zaznacza europosłanka - okazały się najgorszym okresem w powojennej historii Europy i świata.
Nie opadł – rzecz jasna – ekologiczny zapał unijnej większości, ale zmieniły się geopolityczne reguły gry. Wojna na Ukrainie i zawodność energetyki odnawialnej pokazały na jak kruchych fundamentach oparte jest bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej. Bruksela musiała też dostrzec inne problemy - mówi.
Uzależnienie od kluczowych surowców sprowadzanych spoza obszaru Unii Europejskiej, sprowadzanie materiałów niezbędnych do transformacji technologicznej z Australii, Kanady, ale także z Chin, Konga, Turcji i innych państw, które trudno uznać za politycznych sojuszników i gospodarczych partnerów Polski - to zdaniem ekspertó główne powody, dla których węgiel koksowy znalazł się na tegorocznej liście surowców krytycznych
Na decyzji Unii Europejskiej skorzystać może Jastrzębska Spółka Węglowa, która za sprawą postanowienia staje się kluczowym przedsiębiorstwem dla utrzymania konkurencyjności polskiej i śląskiej gospodarki.
- Najważniejsze jednak dostosowanie tempa transformacji do możliwości technologicznych i zasobów surowcowych naszego kontynentu. Zbyt szybkie, rewolucyjne tempo zmian doprowadza do ucieczki firm i deindustrializacji Unii Europejskiej. Europejska gospodarka nie będzie atrakcyjna, ani nie będzie dla nikogo przykładem, jeśli okaże się historią zwycięstwa ideologii nad zdrowym rozsądkiem. Cieszę się, że rozporządzenie dotyczące surowców krytycznych jest przejawem zachowania zdrowego rozsądku w myśleniu o gospodarce - podsumowuje Izabela Kloc.
Tagi: węgiel koksowy na liście surowców krytycznych, węgiel koksowy, Izabela Kloc, polska węgiel koksowy, unia europejska surowce krytyczne
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ci pracownicy będą najczęściej poszukiwani. W Rybniku i powiecie jest ich deficyt. Znamy „barometr zawodów” na 2025 rok
20621Market przy Żorskiej zostanie zamknięty szybciej niż zakładano
15040Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
12581Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie. Jak jest w Rybniku?
11291O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
4887O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+65 / -9Market przy Żorskiej zostanie zamknięty szybciej niż zakładano
+51 / -11Ci pracownicy będą najczęściej poszukiwani. W Rybniku i powiecie jest ich deficyt. Znamy „barometr zawodów” na 2025 rok
+33 / -26Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej - twój przepis na sukces
+2 / -0ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok
+3 / -3Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
21O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
18Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
3Market przy Żorskiej zostanie zamknięty szybciej niż zakładano
3Mały ZUS Plus tylko do 31 stycznia. Jak się zgłosić, ile wynosi, kto skorzysta?
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~piotruos 2023-12-13
14:48:59
Spokojnie Rudy z nowego rządu już sie postara żeby JSW przejęli jego chlebodawcy Niemcy :)
~piotruos 2023-12-13
14:51:29
Już za niedługo sie okaże że nam nie opłaca się wydobywać lepiej zakład sprzedać naszym sąsiadą Niemieckim :)