zamknij

Wiadomości

Wciąż nie wiadomo co z „magisterką” na akademii

Trwają przepychanki między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Akademią Ekonomiczną w Katowicach. Przedmiotem sporu jest legalność prowadzonych przez akademię studiów magisterskich w Rybniku.

Reklama

Kilka tygodni temu, środowisko rybnickich studentów zaskoczyła informacja, że być może studia magisterskie w Rybnickim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Akademii Ekonomicznej prowadzone są niezgodnie z prawem. Wszystko za sprawą pisma, jakie wystosowało do rektora Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerialni urzędnicy żądają wyjaśnień, na jakich podstawach w Rybniku prowadzone są studia II stopnia. - Podczas przeglądania strony internetowej Akademii Ekonomicznej w Katowicach natknęliśmy się na informację, że w Rybniku prowadzone są studia magisterskie. Zgodnie z prawem w ośrodkach zamiejscowych można prowadzić studia jedynie na poziomie licencjackim - tłumaczy Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pełnomocnik Rektora ds. ROND - dr Jan Czempas nie widzi powodu do niepokoju, gdyż według niego, ośrodek w Rybniku nie jest ośrodkiem zamiejscowym. - Rybnik znajduje się w tym samym obszarze metropolitarnym co Katowice. Dlatego zajęcia w Rybniku traktowane są tak, jakby odbywały się w Katowicach, tyle że na innej ulicy – wyjaśnia. - Takie rozwiązanie jest całkowicie zgodne z prawem – dodaje.


Zupełnie innego zdania jest rzecznik ministerstwa. - Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wyraźnie mówi o tym, że zapis o obszarze metropolitarnym tyczy się wyłącznie studiów na poziomie licencjackim. Studia magisterskie muszą być prowadzone w budynku uczelni macierzystej, w tym przypadku w Katowicach – mówi.


W obronie akademii staje prof. Marek Rocki, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej, który zwraca uwagę na całkiem inną kwestię. - Bardzo dużą rolę odgrywa nazewnictwo ośrodków. Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska nazwały swoje oddziały „ośrodek dydaktyczny” i dlatego mogą prowadzić studia jedynie na poziomie licencjackim. Z kolei akademia użyła nazwy „ośrodek naukowo-dydaktyczny” i to całkowicie zmienia postać rzeczy – powiedział.


Zarówno akademia, jak i ministerstwo upierają się przy swoim stanowisku. Rzecznik MNiSW pytanie o przyszłość najbardziej zainteresowanych, czyli studentów zbył milczeniem. Z kolei rzecznik Akademii Ekonomicznej w Katowicach Marcin Baron uspokoja, że żacy nie mają się czego obawiać i na pewno uda im się ukończyć studia w Rybniku. - Nie ma ani prawnych, ani organizacyjnych podstaw do budowania negatywnych scenariuszy. Stan prawny jest jasny, a akredytacja PKA wykazała, że studia prowadzone są prawidłowo – przekonuje rzecznik.


Podobnego zdania, co rzecznik uczelni jest przewodniczący samorządu studenckiego Dorian Dyrcz. - Według mnie naprawdę nie ma się czego obawiać, a władze uczelni wiedzą co robią i nie złamałyby prawa. Akademia ma swój prestiż i dba o dobre imię – mówi. Inni studenci po usłyszeniu informacji o zastrzeżeniach ministerstwa nie byli już tacy spokojni. - Mamy nadzieję, że wszystko dobrze się skończy. Nie wyobrażamy sobie, co będzie jeśli nasze studia magisterskie okażą się nielegalne – usłyszeliśmy na uczelni.


O kolejnym kroku ministerstwa będzie wiadomo w ciągu kilku dni. Póki co, ze strony internetowej akademii usunięto budzący wiele wątpliwości zapis określający ośrodek w Rybniku jako „zamiejscowy”. - Było to niedopatrzenie autorów powstałe kilka lat temu. Obecnie struktura strony podlega modyfikacjom i usunięto ten mylący zapis – mówi Marcin Baron.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~minges 2010-06-10 10:24:16

  W planach jest utworzenie magisterki na UŚ, mówiono coś o dziennikarstwie ale na razie i tak sprawa stoi w miejscu. Oby więcej takich inicjatyw, dobrze by było, gdyby magisterka była w Rybniku także na UŚ i PŚ.

  0 0
 • ~majunia 2010-06-10 10:33:49

  A co od października? Miałam zamiar zacząć dziennie logistykę. Nie wyobrażam sobie studiowania w Katowicach. Wystarczy, że trzeba tam jeździć na niektóre egzaminy. Tam jest obskurnie po prostu. Jedynie budynek A, jako reprezentacyjny jakoś daje radę...

  0 0
 • ~ 2010-06-10 11:24:07

  To ciekawe, bo ustawa o ośrodkach zamiejscowych jest stara i jasna jak słońce. Podobne sytuacje miały miejsce w innych miastach. Z tego, co pamiętam każdy z elementów kampusu jest ośrodkiem zamiejscowym macierzystej uczelni, a czegoś takiego jak "ośrodek naukowo-dydaktyczny" po prostu nie ma. Co innego filia, albo wydział. Widać AE sobie nie dopilnowała szczegółów a teraz udaje Greka. Z kolei PAK sprawdza jakość studiów i zgodność ze standardami. Ciekawe co z tego będzie, mam nadzieję, że studenci nie ucierpią.

  0 0
 • ~ 2010-06-10 11:26:20

  No to ale się postarali. Takie kursy powinny być co godzinę. No ale przecież kolej nie jest po to, żeby przewozić ludzi i towary, tylko po to, żeby kolejarze mieli pracę.

  0 0
 • ~werkk 2010-06-10 14:30:19

  Najgorsze jest to ze teraz się zorientowali jak studenci są na finiszu wiec pytam jak wo gule otwarto ten wydział. Fakt jest taki lepiej wybrać sprawdzona uczelnię taka gdzie nie trzeba się po 5 latach zastanawia dają mi dyplom czy nie.Nie dawno pisano tutaj czy Rybnik jest miastem studentów nie jest i długo nie będzie.

  0 0
 • ~ 2010-06-10 15:55:17

  z tego co tu pisze to dotyczy to STUDIÓW DRUGIEGO STOPNIA... na dzień dzisiejszy studenci którzy robią magistra w Rybniku to studenci studiów jednolitych... dla studentów którzy zaczęli studia w Rybniku w roku 2006 i latach wczesniejszych nie było mozliwości studiowania w systemie bolońskim...taki system działa od 2007 na AE w Rybniku a studia drugiego stopnia jesli się zaczną to od przyszłego roku akademickiego...

  0 0
 • ~templariusz 2010-06-10 20:25:19

  Chcieliście to macie tą Waszą władzę z PO. Dowalą się do wszystkiego pomału. Dalej głosujcie na nich. Powodzenia.

  0 0
 • ~L5-S1 2010-06-10 21:38:53

  nie wiem, o co ta wojna. Przecież i tak ok. 80% tych "studentów" wyląduje na zmywakach na wyspach.

  0 0
 • ~celestine 2010-06-11 10:29:05

  niby dlaczego "studentów"? dlaczego umniejszasz to znaczenie? AE to dobra uczelnia i wątpie żeby ktoś po niej wylądował na zmywaku, chyba, że naprawdę by tego chciał.

  0 0
 • ~minges 2010-06-11 13:08:03

  L5-S1 - każdy sądzi po sobie :P

  0 0
 • ~widmo 2010-06-11 18:51:31

  A co na to A.Fudali? I właściwie gdzie jest jego zdjęcie? To skandal! Artykuł takiej rangi bez "Pierwszej po Bogu" osoby w tym mieście! Wstyd! hahaha

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3765