zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Warto godać po śląsku, ale wstyd nie mówić poprawnie po polsku

2013-10-17, Autor: 
Na początku października młodzież z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach spotkała się z popularyzatorami śląskiej mowy i kultury.

Reklama

Celem debaty było uświadomienie młodym odbiorcom, że: „...gwara śląska przeżywa swój renesans. Obok języka polskiego słychać ją na salonach, w ośrodkach kultury i mediach”. W ramach programu uczniowie wysłuchali felietonu Marka Szołtyska pt. „Pyndalowanie na kole”. Rybniczanin udowodnił, że mówiąc, można płynnie przeplatać gwarę z językiem polskim.

Z kolei o sposobie komunikacji i kreowania rzeczywistości w telewizji na przestrzeni ostatnich 40 lat opowiedziała dr hab. Iwona Loewe językoznawca z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

Zaś na temat gwary i stereotypów, dotyczących mowy śląskiej oraz świadomego przełączania obowiązujących kodów językowych i płynnego przechodzenia z gwary śląskiej na język polski wypowiadał się również dyrektor Teatru Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach – R. Talarczyk.

 

Spotkanie zakończył występ zespołu hip- hopowego 4p Rekordy. Muzycy z Bytomia, śpiewając o Śląsku i po śląsku, pokazują prawdziwy klimat naszego regionu.

 

Projekt został zorganizowany przez TVP Katowice i Kuratorium Oświaty w Katowicach, a współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~Sonia 2013-10-18
    14:40:30

    3 0

    To że gwara przechodzi swój renesans wszyscy wiemy tylko trzeba nam dbać zwłaszcza młodemu pokoleniu ,żeby nie zaginęła. Gwara śląska a szczególnie pojedyncze znaczenie słów giną wraz z odejściem Tych wszystkich,którzy nam ją przekazywali tj naszych starzików. Trzeba nam szkryflać tak jak nas nauczyli chociaż ogólnie wiadomo ,że inaczej będą ludzie godali spod Rybnika inaczej spod Rudy Śląskiej a inaczej spod Raciborza .Toteż nie należy się spierać jako godka jest prawidłowa nasza z Rybnika czy też z innych rejonów Śląska . Co do przeplatania gwary z językiem polskim to myślę że to dotyczy zwłaszcza młodych którzy raz mówią a raz godajom. Może łatwiej im zrozumieć albo domyślić się znaczenia poszczególnych słów gwarowych.A teraz zacznę z innej beczki .Otóż 11 i 12 października odbyło się w Nowym Targu III Śląsko-Podhalańskiego Spotkania Poetyckiego które dowiodło że mimo różnicy Ślązacy i Górale mają wiele wspólnego tj to samo podejście do gwary do tradycji ,do rodziny ,do ziemi ojczystej chociaż pochodzą spod Rybnika Jastrzębia i Zebrzydowic koło Cieszyna czy też z Nowego Targu Łopusznej czy Waksmundu . Myślę ,że te spotkania dają uczestnikom taką swoistą więź ii poszanowanie dla innych gwar. Może warto kontynuować takie spotkania na kierych godo sie po Naszymu jak i po góralsku.

  • ~Kurz 2013-10-18
    21:46:25

    7 0


    Godkom na Ślonsku
    Je ślonsko gwara,
    Lecz niech się też Ślązak
    Po polsku mówić stara.

  • ~Woziwoda 2013-10-18
    22:26:28

    1 7

    Szanowna "reniu_s1"; chwalebne to, że tak pozytywnie piszesz o gwarze i o dbałości o nią. Jednak w kontekście tytułu notki, zmieniając poprawne mówienie na poprawne pisanie, sugeruję dbałość o pisownię polską. Tak ogromna ilość błędnie napisanych przecinków i kropek w Twoim tekście jest rażąca. Spróbuj zapoznać się z podstawowymi zasadami, jak zapisywać znaki pisowni i interpunkcji.

  • ~Sonia 2013-10-19
    09:15:10

    3 0

    Szanowny ~Woziwoda przyznaję rację co do ilości błędnie napisanych kropek czy przecinków były one niezamierzone . Oczywiście na przyszłość postaram się bardziej uważać . Następnym razem niż coś napiszę poproszę Cię o korektę ,żeby się nie sfifrać jak to się mówi po Naszemu. Pozdrawiam

  • ~obserwathor 2013-10-19
    14:03:27

    3 0

    cieszy ponowne zainteresowanie regionalizmem,ale boli to,że tak naprawdę sprowadza się go często do folkloru,w czasach mojego dzieciństwa,śląski był mową pierwotną używaną w domu,wśród rówieśników na podwórku i w szkole,obecnie jeszcze w niektórych zakładach pracy,niestety po śląsku mówi się w domach wśród młodych coraz rzadziej (obserwuję to wśród moich znajomych),dzieci śląskie słowa poznają dopiero w szkole,bardziej jako ciekawostkę (można to zobaczyć w programach TV Katowice),kuchnia śląska (oprócz klusek z roladą i modrą kapustą),sprowadza się często do cepeliowych "karczm regionalnych",a twórczość to "bardzo ambitne" programy w lokalnych mediach,promujące "ślonskie ślagry" o "wybitnym" poziomie artystycznym,ośmieszające nasz region w kraju,do tego dochodzi wysyp różnych samozwańczych "ekspertów od śląskości" w mediach,czy w lokalnych konkursach śląskości,narzucających swoje,wg nich jedynie słuszne spojrzenie na Śląskość

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5337