zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Warto godać po śląsku, ale wstyd nie mówić poprawnie po polsku

2013-10-17, Autor: ld
Na początku października młodzież z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach spotkała się z popularyzatorami śląskiej mowy i kultury.

Reklama

Celem debaty było uświadomienie młodym odbiorcom, że: „...gwara śląska przeżywa swój renesans. Obok języka polskiego słychać ją na salonach, w ośrodkach kultury i mediach”. W ramach programu uczniowie wysłuchali felietonu Marka Szołtyska pt. „Pyndalowanie na kole”. Rybniczanin udowodnił, że mówiąc, można płynnie przeplatać gwarę z językiem polskim.

Z kolei o sposobie komunikacji i kreowania rzeczywistości w telewizji na przestrzeni ostatnich 40 lat opowiedziała dr hab. Iwona Loewe językoznawca z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

Zaś na temat gwary i stereotypów, dotyczących mowy śląskiej oraz świadomego przełączania obowiązujących kodów językowych i płynnego przechodzenia z gwary śląskiej na język polski wypowiadał się również dyrektor Teatru Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach – R. Talarczyk.

 

Spotkanie zakończył występ zespołu hip- hopowego 4p Rekordy. Muzycy z Bytomia, śpiewając o Śląsku i po śląsku, pokazują prawdziwy klimat naszego regionu.

 

Projekt został zorganizowany przez TVP Katowice i Kuratorium Oświaty w Katowicach, a współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Sonia 2013-10-18
  14:40:30

  3 0

  To że gwara przechodzi swój renesans wszyscy wiemy tylko trzeba nam dbać zwłaszcza młodemu pokoleniu ,żeby nie zaginęła. Gwara śląska a szczególnie pojedyncze znaczenie słów giną wraz z odejściem Tych wszystkich,którzy nam ją przekazywali tj naszych starzików. Trzeba nam szkryflać tak jak nas nauczyli chociaż ogólnie wiadomo ,że inaczej będą ludzie godali spod Rybnika inaczej spod Rudy Śląskiej a inaczej spod Raciborza .Toteż nie należy się spierać jako godka jest prawidłowa nasza z Rybnika czy też z innych rejonów Śląska . Co do przeplatania gwary z językiem polskim to myślę że to dotyczy zwłaszcza młodych którzy raz mówią a raz godajom. Może łatwiej im zrozumieć albo domyślić się znaczenia poszczególnych słów gwarowych.A teraz zacznę z innej beczki .Otóż 11 i 12 października odbyło się w Nowym Targu III Śląsko-Podhalańskiego Spotkania Poetyckiego które dowiodło że mimo różnicy Ślązacy i Górale mają wiele wspólnego tj to samo podejście do gwary do tradycji ,do rodziny ,do ziemi ojczystej chociaż pochodzą spod Rybnika Jastrzębia i Zebrzydowic koło Cieszyna czy też z Nowego Targu Łopusznej czy Waksmundu . Myślę ,że te spotkania dają uczestnikom taką swoistą więź ii poszanowanie dla innych gwar. Może warto kontynuować takie spotkania na kierych godo sie po Naszymu jak i po góralsku.

 • ~Kurz 2013-10-18
  21:46:25

  7 0


  Godkom na Ślonsku
  Je ślonsko gwara,
  Lecz niech się też Ślązak
  Po polsku mówić stara.

 • ~Woziwoda 2013-10-18
  22:26:28

  1 7

  Szanowna "reniu_s1"; chwalebne to, że tak pozytywnie piszesz o gwarze i o dbałości o nią. Jednak w kontekście tytułu notki, zmieniając poprawne mówienie na poprawne pisanie, sugeruję dbałość o pisownię polską. Tak ogromna ilość błędnie napisanych przecinków i kropek w Twoim tekście jest rażąca. Spróbuj zapoznać się z podstawowymi zasadami, jak zapisywać znaki pisowni i interpunkcji.

 • ~Sonia 2013-10-19
  09:15:10

  3 0

  Szanowny ~Woziwoda przyznaję rację co do ilości błędnie napisanych kropek czy przecinków były one niezamierzone . Oczywiście na przyszłość postaram się bardziej uważać . Następnym razem niż coś napiszę poproszę Cię o korektę ,żeby się nie sfifrać jak to się mówi po Naszemu. Pozdrawiam

 • ~obserwathor 2013-10-19
  14:03:27

  3 0

  cieszy ponowne zainteresowanie regionalizmem,ale boli to,że tak naprawdę sprowadza się go często do folkloru,w czasach mojego dzieciństwa,śląski był mową pierwotną używaną w domu,wśród rówieśników na podwórku i w szkole,obecnie jeszcze w niektórych zakładach pracy,niestety po śląsku mówi się w domach wśród młodych coraz rzadziej (obserwuję to wśród moich znajomych),dzieci śląskie słowa poznają dopiero w szkole,bardziej jako ciekawostkę (można to zobaczyć w programach TV Katowice),kuchnia śląska (oprócz klusek z roladą i modrą kapustą),sprowadza się często do cepeliowych "karczm regionalnych",a twórczość to "bardzo ambitne" programy w lokalnych mediach,promujące "ślonskie ślagry" o "wybitnym" poziomie artystycznym,ośmieszające nasz region w kraju,do tego dochodzi wysyp różnych samozwańczych "ekspertów od śląskości" w mediach,czy w lokalnych konkursach śląskości,narzucających swoje,wg nich jedynie słuszne spojrzenie na Śląskość

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.