Walczyli dzielnie

2007-12-03, Autor:
W Knurowie rozegrany został XIII Ogólnopolski Turniej Szermierczy „Gwiazdka ze szpadą” w szpadzie dziewcząt i chłopców w trzech kategoriach wiekowych (junior młodszy, młodzik, dzieci).

Maciej Brewczyk na

najwyższym stopniu podium.

Do rywalizacji przystąpiło prawie 350  zawodników reprezentujących kluby z całej Polski. Turniej juniorów młodszych, będący zarazem pierwszym turniejem kwalifikacyjnym do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży,  przebiegł pod dyktando szpadzisty Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego - Macieja Brewczyka, który zajął I miejsce. Brewczyk w całym turnieju nie przegrał ani jednej walki. W drodze do finału rybniczanin pokonał kolejno:

69 miejsce - Mańka Mateusz

W kategorii młodzika rybnickim szermierzom nie poszło już tak dobrze: - Trzeba jednak zauważyć, że wszyscy zawodnicy zaczęli uprawiać szermierkę niespełna rok temu – komentuje trener Krystian Fajkis. Najlepiej w tej kategorii spisał się Mikołaj Mroszczak, który zajął XIII miejsce. W ostatniej swojej walce przegrał wejście do 1/8 finału z Bartłomiejem Staszczakiem (KKS Kraków) 9:12.

i pucharem.

Zadowolony z postawy swoich podopiecznych w kategorii wiekowej dzieci jest trener Artur Fajkis: - Najmłodsi rybniczanie walczyli bardzo dzielnie, jednak już nie z takimi sukcesami jak ich starsi koledzy. Zawodników RMKS-u sklasyfikowano według kolejności: Ryszard Kałuziński (15. miejsce), Kacper Kordas (24. m), Szczepan Wita (26. m), Jarosław Fajkis (28. m). - Należy jednak podkreślić, że grupa ta trenuje stosunkowo krótko i dla większości z nich był to pierwszy start w zawodach – dodaje Fajkis.

W drugim dniu zawodów rozegrany został turniej dziewcząt, w którym brały udział dwie najmłodsze zawodniczki RMKS-u - Anna MroszczakEmilia Kucza. Obie po bardzo dobrych walkach na szermierczych planszach przegrały w 1\16 finału. Anna Mroszczak zajęła XVII miejsce, natomiast Emilia Kucza XXII miejsce.