zamknij

Biznes

W Rybniku powstał prototyp nowoczesnego wagonu

DB Cargo Polska w kooperacji z DB Cargo AG, w rybnickim zakładzie taboru kolejowego, wyprodukowała prototyp innowacyjnego wagonu towarowego, z modułową konstrukcją ramy i wymiennymi pudłami. To unikalna konstrukcja i jedyny tego rodzaju, najnowocześniejszy wagon w Europie.

Reklama

Wyprodukowane w rybnickim warsztacie DB Cargo Polska wagony m2 łączą w sobie wielofunkcyjność i modułowość. Konstrukcja wagonu może być dostosowywana do aktualnych wymagań – długość ramy oraz rodzaj zabudowy mogą być każdorazowo dobierane indywidualnie, zgodnie z wymaganiami klienta. Zapewnia to nadawcom ładunków dostosowane do ich potrzeb rozwiązania transportowe, a przewoźnikom możliwość szybkiej reakcji na pojawiające się oczekiwania klientów.

Wagony m2 cechuje bardzo wysoka jakość wykonania. Prototypy w całości spawane były ręcznie, metodą łukową w osłonie gazów aktywnych. Do tego celu zastosowano nowatorską technologię spawalniczą umożliwiającą wykonanie złączy o grubości przekraczającej 24mm. Opracowano cztery nowe technologie spawalnicze, pozwalające na spawanie stali o podwyższonej granicy plastyczności. Do projektu wyselekcjonowano wąską grupę spawaczy, o najwyższych umiejętnościach potwierdzonych próbą roboczą złącza. Cięcie i prefabrykacja elementów składowych konstrukcji wykonywane były przy pomocy wiązki lasera, metodą cięcia plazmowego oraz cięcia wodnego.

- Nie przez przypadek nasz rybnicki zakład taboru kolejowego został wybrany na wykonawcę wagonów m2. Doskonałe zaplecze techniczne, dobra lokalizacja oraz wysokie kompetencje i umiejętności, potwierdzone wieloletnim doświadczeniem w zakresie modernizacji i remontów wagonów z Niemiec, czy realizacją nietypowych projektów jak modernizacja wagonów platform serii Snps 468, zbudowały zaufanie, co do terminowości i wysokiej jakości wykonania – mówi Robert Nowakowski, członek zarządu ds. Produkcji DB Cargo Polska.

Po udanej budowie wagony prototypowe poddawane są licznym testom w terenie. Aktualnie testy hamulców pod różnymi obciążeniami zostały pomyślnie zakończone. Wykonano z sukcesem również pierwsze testy dynamiczne. Następnym krokiem są testy hałasu i testy obciążenia statycznego.

Oceń publikację: + 1 + 142 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (56):
 • ~Arteks 2020-07-16 16:42:50

  No proszę. Mamy w naszym mieście zakład który nie tylko naprawia ale i produkuje wagony i to pod szyldem DB - która uchodzi za najlepszą kolej w Europie. :)))

  85 46
 • ~pawelbudowa 2020-07-16 17:19:12

  Jak się chce to można... Wisienką na torcie była by nowa lokomotywa o nazwie "Rybniczanka" :D

  49 6
 • ~ 2020-07-16 17:41:09

  DB ma wielkie tradycje w transporcie na terenie Polski . Dawniej przewieźli miliony ludzi.

  64 64
 • ~ 2020-07-16 17:44:09

  Oczywiście gratulacje. Jednak nie należy zapomnieć, że w warunkach warsztatowych to tylko pospawano kilka gotowych podłużnic i elementów, bo są wolne moce produkcyjne i tania siła robocza. Jednak projekt powstał gdzie indziej, a wózki czyli zestawy kołowe, zderzaki, i wszystkie inne części, są produkowane gdzie indziej.

  44 48
 • ~Konrad Klink 2020-07-16 17:50:47

  @Coronawirus - typowy komentarz niedouczonego internauty. To nie DB woziło te miliony o które tobie chodzi a DR. No ale czego oczekiwać od typowego znawcy wszelkiego tematu.
  @artefakc - być może masz rację, ale nie wiesz tego na pewno. Być może projekt powstał w zakładach w Kłokocinie. Poza tym mało jest teraz produktów finalnych, które powstają w jednym tylko zakładzie produkcyjnym.

  62 19
 • ~ 2020-07-16 18:01:43

  Rzeczywiście pomyliłem się . Przecież to niemcy byli pierwszym wyzwolonym krajem spod okupacji nazistów i to ci naziści wozili DR , a ci wyzwoleni którzy nie mieli nic wspólnego z nazistami odzyskali wolność to stworzyli DB . Ten poprzedni post to jednak moja pomyłka.

  35 52
 • ~Jan R. 2020-07-16 18:05:50

  Napiszcie jeszcze czy można szybko przystosować ten wagon do torów na ch.. szerszych?

  32 6
 • ~Jan R. 2020-07-16 18:16:11

  Germanofobia pisiorstwa jest chorobliwa. Warto poczytać co o nacjonalizmie pisze ojciec prof. Józef Bocheński. NACJONALIZM. Pogląd wyrażający się najczęściej słowami: “naród jest najwyższym dobrem”. Niezależnie od pojęcia narodu - różnego w różnych krajach - każdy nacjonalizm zawiera dwa twierdzenia: po pierwsze, że dany naród jest rodzajem absolutu, bóstwa stojącego ponad wszystkim, a więc także ponad jednostką, która winna wszystko dla niego poświęcić; po drugie, że dany naród jest czymś lepszym, godniejszym, bardziej wartościowym niż inne narody. Trudno oprzeć się tutaj pokusie zacytowania poety, w tym wypadku Miłosza:

  “Nie znoszę ludzi, którym nazbyt słabe głowy
  Zamąca moczopędny trunek narodowy.
  Ich mieszanina jęków od czasów Popiela
  Jątrzy mnie i do cierpkich wyrażeń ośmiela.”

  Nacjonalizm jest bałwochwalstwem i jako taki zabobonem - jest nawet zabobonem szczególnie niebezpiecznym, bo bardzo wiele morderstw i innych niesprawiedliwości dokonano niedawno i dalej się dokonuje w jego imieniu.

  Pomijając bałwochwalczą stronę nacjonalizmu, jego zabobonny charakter wynika już z tego, że naród jest tylko jedną z licznych grup, do których człowiek należy. Bo każdy człowiek jest przecież najpierw członkiem swojej rodziny, dalej regionu, grupy zawodowej, klasy. Poza granice narodu sięga jego przynależność do wspólnot kulturowych i religijnych. Pomijać je wszystkie na rzecz jednego tylko narodu, przypisywać mu bezwzględnie pierwszeństwo przed wszystkimi innymi jest oczywistym zabobonem.

  Co jest przyczyną ogromnego powodzenia tego zabobonu? Dlaczego ludzie tak łatwo i chętnie zabijają i dają się zabijać dla dobra narodu? Niełatwo jest na to pytanie odpowiedzieć. Wydaje się, że należy rozłożyć je na dwie części i pytać najpierw, dlaczego ludzie w ogóle poświęcają się dla jakiejś wspólnoty, a następnie, dlaczego tą wspólnotą jest najczęściej właśnie naród. Odpowiedź na pierwsze pytanie jest zapewne złożona, a na drugie można bodaj najlepiej odpowiedzieć wskazując na wpływ literatów, poetów, wieszczów itp., którzy wmówili w ludzi, że ich naród jest godnym uwielbienia bóstwem, dla którego należy poświęcić wszystko, nawet życie własne i najbliższych. Można też wskazać na pożyteczność tego zabobonu dla obrony grupy ludzkiej, gdyż motywuje ludzi do walki w obronie grupy.

  Z nacjonalizmem nie należy mieszać patriotyzmu, który w przeciwieństwie do niego nie jest zabobonem, ale postawą rozsądną. Na skutek tego pomieszania zdarza się, że ludzie popadają w inny zabobon, a mianowicie w internacjonalizm, przeczący, by człowiek miał prawo zabiegać o dobro własnego narodu, że bezwzględne pierwszeństwo przed innymi wspólnotami ludzkimi ma bądź klasa, bądź ludzkość.

  49 39
 • ~Jan R. 2020-07-16 18:18:19

  I tego samego autora: PATRIOTYZM. Miłość ojczyzny i rodaków bynajmniej nie jest zabobonem, ale cnotą godną pielęgnowania, podobnie jak miłość rodziny itd. Ale z patriotyzmem łączą się dwa wzajemnie przeciwne zabobony: jeden z nich przywiązuje do miłości ojczyzny zbyt dużą wagę i czyni z patriotyzmu nacjonalizm, a więc zabobon. Drugi, przeciwny mu, także miesza patriotyzm z nacjonalizmem, a nawet z rasizmem i potępia go jako taki.

  Jeśli chodzi o utożsamienie patriotyzmu z nacjonalizmem, wystarczy zauważyć, że kto kocha własny kraj, niekoniecznie musi tym samym ubóstwiać go ani pogardzać innymi krajami, a tym mniej ich nienawidzieć. Nie musi też wcale uważać narodu za “najwyższe dobro”, tak jakby tego chciał nacjonalizm. Robić więc z patriotyzmu nacjonalizm jest zabobonem.

  Znacznie groźniejszy jest drugi rozpowszechniony dziś zabobon. Wielu zwłaszcza tzw. lewicowców (wyrażenie, którego sens bardzo trudno zrozumieć) przyznaje się do tego: każdy, kto ośmiela się twierdzić, że kocha swój kraj bardziej niż, powiedzmy, Ekwador czy Wietnam, jest oskarżany o “rasizm”. Tym bardziej każdy, kto zmuszony jest do wyboru, daje pierwszeństwo własnemu rodakowi przed obcym, uchodzi za rasistowskiego zbrodniarza, w rodzaju hitlerowców.

  Że to jest zabobonem, że każdy człowiek ma święte prawo dbać przede wszystkim o ludzi sobie bliskich, a to bez żadnej nawet myśli o wyższości tej czy innej rasy, czy narodowości, powinno być jasne.

  Może następująca (prawdziwa) historyjka pomoże w zrozumieniu, o co chodzi. Jeden z moich przyjaciół, Jan, miał bardzo brzydką, zezującą matkę, która w dodatku była kleptomanką i raz już była aresztowana za kradzież. Kiedy go ktoś zapytał, a więc dlaczego ty ją tak kochasz, że stawiasz ją ponad wszystkich innych, Jan odpowiedział: dlaczego? - bo jest moją matką! Mniej więcej taki sam jest stosunek każdego uczciwego człowieka do swojej ojczyzny. Kto temu przeczy, jest ofiarą zabobonu.

  41 27
 • ~ada24 2020-07-16 18:35:21

  Nie rozumiem tej germanofobii szczgólnie na Śląsku czy tu w Rybniku? Wszak większość "prawdziwych Ślązaków " ma niemieckie korzenie, przodków, rodzinę w DE. Rozumiem, Że JK, czy PAD może ich nienawidzić... Z tego wynika, że ci co głosowali na PIS i są obarczeni tą fobią to pochodzą z innych regionów Polski czy z Podkarpacia. Wszak w latach 60-80 -tych masa napływowej ludności tu dotarła. To kto głosował na PIS w Rybniku, Ślązacy czy tzw. Gorole ;)???

  62 31
 • ~ 2020-07-16 18:49:32

  "Wszak większość "prawdziwych Ślązaków " ma niemieckie korzenie, przodków, rodzinę w DE" - gdyby to była prawda to Rybnik na mocy plebiscytu nie przeszedłby we władanie Polskie tylko pozostał niemiecki . A to że że mamy na ślasku więcej folksdojczy niż w czasie okupacji to prawda.

  27 58
 • ~takiuj 2020-07-16 18:55:09

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  12 47
 • ~Konrad Klink 2020-07-16 19:04:01

  @Coronawirus czyli idąc twoim tropem dzisiejsze Luftwaffe bombardowało polskie miasta, Lufthansa ma doświadczenie w przewożeniu nazistów. VW produkując pojazdy bojowe dał nam tak mocno w kość, że co drugi jeździ ich samochodami, Nikt do ust też nie weźmie leków Bayer'a. IBM mimo że amerykański też odpada. Nawet Brytyjczycy mają swój niechlubny epizod z nazistami. No ale po co daleko szukać, skoro część Polaków kolaborowała z nazistami. Pewnie są to także przodkowie dzisiejszych "patriotów".

  42 25
 • ~ 2020-07-16 19:13:44

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  17 35
 • ~ 2020-07-16 19:49:50

  ~JanR~miło że cytujesz Miłosza, choć to dość osobliwe ,gdyż pełowcy nie darzą zbytnim szacunkiem ludzi wywodzących się podobnie jak ten poeta -ze wsi .

  17 37
 • ~obserwathor 2020-07-16 20:05:00

  ~Konrad Klink
  "typowy komentarz niedouczonego internauty. To nie DB woziło te miliony o które tobie chodzi a DR."
  skąd wzięło się DB z powietrza ?
  po podziale Niemiec po II wojnie światowej kolej w NRD pozostała pod dawna nazwa DR, a tą w RFN dla odmiany nazwano DB, po zjednoczenu Niemiec dla odmiany tą z NRD włączono w struktury DB w rale twierdzenie że jest to "inna "kolej świadczy tylko o niedouczeniu autora takiej tezy

  19 28
 • ~Konrad Klink 2020-07-16 20:16:15

  @obserwathor - też prawda. Ale brnąc dalej w szczegóły to DR wożąca jeńców i więźniów została rozwiązana w 1949. Faktycznie nazwa DR pozostała nazwą kolei wschodnioniemieckich. Co nie zmienia faktu, że to nie DB woziło wspomniane miliony. Idąc takim tokiem myślenia można śmiało stwierdzić, że nie tylko DR ale i SNCF a PKP użyczała taboru.

  29 14
 • ~obserwathor 2020-07-16 20:36:10

  ~Konrad Klink 2020-07-16 20:16:15
  " Idąc takim tokiem myślenia można śmiało stwierdzić, że nie tylko DR ale i SNCF a PKP użyczała taboru."
  mocno naciągana teoria, PKP w tym okresie nie istniały, bo po siłowym zajęciu kraju przez okupacyjne Niemcy polska kolej decyzją okupanta została włączona w struktury DR, dlatego trudno tu mówić o użyczeniu taboru

  12 25
 • ~Konrad Klink 2020-07-16 20:43:38

  @obserwathor - miło tu z kimś sensownie podyskutować. PKP faktycznie w tym okresie nie istniały. Tak jak piszesz cały tabor został wcielony w struktury DR. Niemniej jednak, idąc tokiem myślenia, że nie można w pewnym sensie, odciąć się w żaden sposób od swojej spuścizny, to tabor wcielony do DR był taborem PKP. Gdzieś czytałem nawet, że wiele z wagonów nie zostało nawet przemalowanych i kursowało z oznaczeniami PKP.
  Więc skoro DB, pomimo chęci odcięcia się od swojego poprzednika, nie jest wstanie tego zrobić, bo w świadomości ludzi pozostaje jako przewoźnik więźniów do obozów zagłady, to PKP nie może zaprzeczyć że ich lokomotywy i wagony brały w tym udział.

  24 9
 • ~obserwathor 2020-07-16 21:03:14

  ~Konrad Klink 2020-07-16 20:43:38
  "@obserwathor - miło tu z kimś sensownie podyskutować"
  dziękuję
  "to tabor wcielony do DR był taborem PKP."
  jak wszystko, co polskie zostało wtedy przejęte przez Niemców
  "to PKP nie może zaprzeczyć że ich lokomotywy i wagony brały w tym udział"
  oczywiście to prawda, tylko równiez nie mozna zaprzeczyć że PKP ( które i tak wtedy nie istniały ) ze względu na bieg historii nie miały wpływu na wykorzystanie swojego taboru przez okupanta

  8 3
 • ~Konrad Klink 2020-07-16 21:08:39

  @obserwathor - tak jak dzisiejsze DB Cargo AG - które nie istniało w latach 40 XX wieku, nie ma wpływu na to do czego naziści wykorzystywali DR.

  8 7
 • ~Arteks 2020-07-16 21:33:38

  Zupełnie nie rozumiem tej dyskusji. Zamiast się cieszyć z sukcesu firmy która daje pracę i podatek od nieruchomości w naszym mieście - to wyjeżdżacie tu z jakąś antyniemieckością? A jak wasz Rydzyk był w Niemczech i zbierał tam datki na swoją rozgłośnię radiową to Niemcy były dobre? Albo jak paczki przysyłano z Niemiec w czasie stanu wojennego i różne dary czy jak udzielano schronienia desydentom i emigrantom z Polski to też były dobre? Bez sensu jest przypominanie ciągle okresu wojny - szczególnie przez tych którzy sami mają ciągotki do narodowej dyktatury... @coronawirus - ci którzy byli wychowani przez Niemców trzymali tu niemiecki porządek. Ale czy można nadal powiedzieć, że na Śląsku jest czyściej, lepiej, nowocześnie niż w innych regionach? Chociażby nasze zaniedbane szare chałupy z piecami-kopciuchami których jest tu więcej niż w innych regionach są zaprzeczeniem jakiegokolwiek postępu i powodem do wstydu wobec przyjezdnych.

  18 29
 • ~PawelE39 2020-07-16 22:00:09

  Arteks, czy ty każdą dyskusje musisz sprowadzać do pieców?? Taka ciekawostka, w zeszłym roku byłem na krótkim urlopie w okolicach Władysławowa. Wieczory chłodne bo była druga połowa sierpnia. Jak o 17 zaczęli dookoła chajcowac mułem to trzabylo grilla gasić bo kiełbasa by naszła smrodem. Więc gadania że to Śląsk jest bleee i że tylko tu walą syfem w piecach jest bardzo nie na miejscu. Nie podoba się możesz wyemigrować tam kaj czysto i bogato hehe

  28 5
 • ~ 2020-07-16 22:26:14

  Piece zostaną wyeliminowane zgodnie z przepisami .A co ze śmierdzącą Wisłą i Warszawą ?Kiedy rybnickie peło ruszy na pomoc POtrzaskowi ? Takie tęgie głowy tu deliberują nad ekologią .A nad Wisłą już wycieczki kręcą nosem .Wstyd ci na Śląsku Arteks przed przyjezdnymi?A za Warszawę zalaną szambem przez niekompetencje jednego z was ,to nie wstyd?!!!!To jest dopiero zakłamanie .Jak już krytykujecie , to zacznijcie od swoich.

  23 14
 • ~Arteks 2020-07-16 22:32:08

  @PawelE39 - sorry ale o ile możemy być dumni z przemysłowego i finansowego wkładu naszego regionu to niestety jeśli chodzi o zachowania społeczne - po prostu dołujemy i jest mi zwyczajnie wstyd za nasze kopciuchy. Ja przynajmniej coś zawsze napiszę w temacie - a najwyżej krótki wątek poświęcę czemuś ogólnemu. Ty nie napisałeś ani zdania o sukcesie naszego zakładu. :) Ja też byłem we Władysławowie i spotkałem tam jeszcze w 2014 roku skład węgla. Co ciekawe - nie było tam w sprzedaży tak ubóstwianego na Śląsku mułu. Nie wierzę też w to, że ktoś by na Pomorzu palił węglem (muł tam jest czymś nieznanym) i to w sezonie letnim bo zwyczajnie by to im odstraszało turystów. Ściemniasz lub pomyliłeś smród ze smażalni i grillów z tym z pieców.

  6 31
 • ~ 2020-07-16 23:36:48

  Niemcy w czasie wojny zniszczyli nasz przemysł który był w rozkwicie i wybili wszystkich wartościowych ludzi resztę ukradli,przez nich jesteśmy tacy zacofani i trzeba o tym przypominać

  25 5
 • ~ 2020-07-16 23:38:46

  barbarzyński naród

  16 3
 • ~Arteks 2020-07-16 23:47:41

  @elmek1 - polski przemysł przed wojną to tak naprawdę tylko kawałek Śląska jaki należał od 1922 do Polski, Zagłębie i Łódź, reszta to był kraj rolniczo-rzemieślniczy, a nie przemysłowy. To dopiero po wojnie otrzymaliśmy w darze niezwykle rozwinięty przemysł na ziemiach poniemieckich. Straty ludnościowe były ale jeśli chodzi o zyski dotyczące atrakcyjnych miejsc, nieruchomości, zabytków, linii kolejowych, zakładów przemysłowych i bogactw naturalnych są... totalnie niewspółmierne oczywiście na korzyść Polski.

  7 30
 • ~rzyt 2020-07-16 23:49:05

  Czy ten wagon może przewozić czołgi?

  11 3
 • ~obserwathor 2020-07-16 23:57:56

  patrząc ze strony odprowadzanego podatku od nieruchomości i pracy, jak na Rybnik niezłej, nalezy się cieszyć , ale patrząc z perspektywy sprowadzenia rybnickiego oddziału do roli spawalni wagonów i zakładu remontującego stare diesle w technologi sprzed wielu lat, wygląda to jakos mało perspektywicznie

  9 2
 • ~obserwathor 2020-07-17 00:02:40

  ~Arteks 2020-07-16 23:47:41
  "@elmek1 - polski przemysł przed wojną to tak naprawdę tylko kawałek Śląska jaki należał od 1922 do Polski, Zagłębie i Łódź, reszta to był kraj rolniczo-rzemieślniczy, a nie przemysłowy."
  słyszałeś chociażby o Centralnym Okręgu Przemysłowym ?
  chyba nie, skoro wypisujesz takie "rewelacje"

  20 2
 • ~PawelE39 2020-07-17 01:00:36

  Arteks, masz jakies podstawy żeby twierdzić że sciemniam??

  12 1
 • ~Łukasz Pieron 2020-07-17 09:14:47

  To ja szczelam blachy SQL drut na podwyższona wytrzymałość styki na UT, a pachwinki na MT projekt z Niemiec dla oszczędności wykonana w Polsce , a euforia redaktora przesadzona.

  10 0
 • ~tf2 2020-07-17 10:07:34

  Germanofobia, germanofobia, ale jaki jest sens takich konstrukcji? Pomijając kwestię ceny takiego wagonu, to jeszcze trzeba go przerabiać na inny typ (kolejny koszt). Ma to sens w wypadku gdy potrzebne wagony sa niedostępne i trzeba przerabiać. To nam chyba jednak nke grozi.

  5 2
 • ~Arteks 2020-07-17 10:12:59

  @obserwathor - oczywiście, że słyszałem o COP ale on był budowany pod koniec lat 30. więc nie miał żadnego przełożenia na przedwojenną gospodarkę państwa. Nie wiem czy jest taki zakład jest perspektywiczny ale na pewno dużo ciekawszy i ambitniejszy niż montownie czy pakowalnie - które obecnie robią "za przemysł" w Polsce. @PawelE39 - ściemniasz bo tam nikt nie używał mułu - ludzie na Pomorzu mają więcej godności w sobie niż nasi mieszkańcy którym trzeba tego było zabronić uchwałą. Węgla też tam używają tylko najubożsi, podstawą ogrzewania jest gaz. Czytałem, że np. w Gdyni 85% mieszkańców używa do ogrzewania gazu. Gdyby u nas tak było - nikt by się nie czepiał problemu smogu.

  2 16
 • ~tf2 2020-07-17 10:43:38

  Z drugiej strony chyba łepsza ostrożna i uzasadniona historycznie i ekonomicznie germanofobia, niż naiwna i głupkowata germanofilia.

  9 5
 • ~PawelE39 2020-07-17 12:20:51

  Ja mówię o okolicach Władka a ten mi z Gdynią porównuje

  10 3
 • ~ 2020-07-17 13:40:42

  Arteks chociażby Centralny Okręg Przemysłowy mówi ci to coś?Skończ z tym Śląskiem bo każdy kraj posiadający ten obszar zrobiłby z niego użytek nie trzeba być Niemcem

  7 1
 • ~hub381 2020-07-17 14:42:24

  Och wy"C...e z Godule", nieumyte pismaki !
  Mieszacie technikę z polityką-idioty pasywne.

  5 9
 • ~obserwathor 2020-07-17 15:36:30

  Arteks 2020-07-17 10:12:59
  "@obserwathor - oczywiście, że słyszałem o COP ale on był budowany pod koniec lat 30. więc nie miał żadnego przełożenia na przedwojenną gospodarkę państwa. "
  czyżby ?
  wiele tych miejsc to nie uprawne pola, jak sugerujesz, tylko rejony gdzie przemysł metalowy istniał już od dawna, wspomnę tylko Starachowice, Skarżysko, czy Sanok ( o którym jako "rasowy" mikol powinieneś wiedzieć), w założeniu COP oprócz budowy wielu nowych obiektów w dużej mierze opierał sie na wykorzystaniu istniejącego już potencjału tkwiącego w obecny tam od lat przemyśle

  9 0
 • ~Arteks 2020-07-17 16:15:31

  @obserwathor - nie muszę znać Podkarpacia i nie za bardzo mnie ono obchodzi. To obszar kojarzący mi się tylko z zamiłowaniem do PiS, emigracją do innych regionów Polski i zagranicy oraz rolnictwem. Jeśli stamtąd pochodzisz nie dziwię się, że masz większą wiedzę i znasz tamtejsze niuanse co gdzie co.

  1 15
 • ~obserwathor 2020-07-17 16:27:49

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 1
 • ~tf2 2020-07-17 16:57:50

  Arteks a opolskie z czym ci się kojarzy?

  6 2
 • ~obserwathor 2020-07-17 17:11:19

  Atrteks, czyżbym napisał ci prawdę, że usunąłeś mój komentarz ? wyglśda na to że tak
  jednak wbrew temu co napisałeś znasz Podkarpacia i jednak cię ono obchodzi.
  u udowodnienie tego skutkowało usunięciem przez ciebie mojego komentarza
  nieladnie

  11 2
 • ~Arteks 2020-07-17 17:14:39

  @PawelE39 - muł to g. opał który był znany tylko na Śląsku i w Małopolsce (całe szczęście, że już jest na śmietniku historii). Więc nie ściemniaj, że we Władysławowie ktoś palił mułem bo to z twojej strony zwykła wpadka. Na Pomorzu jest już trochę jak na zachodzie - węgiel to coś staroświeckiego, brudnego, niepotrzebnego pod własnym dachem.

  2 11
 • ~PawelE39 2020-07-17 17:15:07

  Arteks taki swiatowy jest. Ciągle tu porównuje do Katowic, Wiednia czy Trójmiasta a Podkarpacie mu sie z PiSem kojarzy :D dla mnie Podkarpacie to Bieszczady. Swoją drogą tak wszystko poza rybnikiem krytykujesz ale jakos sie nie pochwaliles z jakiej ty wiochy przyjechales do rybnika

  11 2
 • ~Arteks 2020-07-17 17:40:26

  @PawelE39 - no i co, jednak ściemniałeś z tym Władysławowem... Chłopie jak można tak nie doceniać postępowych Kaszubów aby im insynuować palenie mułem... Takie dziadostwo to tylko u nas...
  Niech się inni pochwalą, ci co skądś przyjechali. Ja od urodzenia mieszczuch. Poza tym opacznie rozumiecie z @obserwathorem portale miejskie. To nie są plotkarskie pomponiki o prywatnych osobach. @obserwathor - jeśli chcesz to napisz coś więcej o sobie. O twoich dokonaniach albo ich braku. Ale nie zajmij się kimś innym tylko z tego powodu, że przegrywasz z nim prawie każdą dyskusję na argumenty i fakty.

  1 15
 • ~PawelE39 2020-07-17 17:49:43

  Ja ci niczego nie muszę udowadniać "mieszczuchu" z rybnika :D

  7 3
 • ~Arteks 2020-07-17 18:06:28

  @PawelE39 - nie musisz bo udawadniają swoje tezy czy poglądy tylko profesjonaliści. Ale następnym razem nie pisz też takich bzdur które tak łatwo zweryfikować i nie wykładaj się na czymś takim. W takim kurorcie jak Władysławowo, ktoś pali mułem latem... Koń (pardon - muł) by się uśmiał... ;) Poza tym kto w Polsce poza wiejskimi dzielnicami lub wsiami na Śląsku ogrzewałby wodę za pomocą pieca?!

  2 13
 • ~rzyt 2020-07-17 18:46:10

  @PawelE39, Arteks to je nasz chop ale musioł za bajtla kole glajzow lotać. Potym się przeciyp na autobusy i tak to go trzimie.

  P.S. Są zawody, które uprawniają do myślenia, że wszystko się wie i trzeba go słuchać. Jak coś takiego nałoży się na politykę to reszta ma problem.

  14 1
 • ~palaczzasypowy 2020-07-17 19:13:04

  Zobaczcie sobie kulturę jazdy kierowcy rybnickiego autobusu akcja od 8.32 https://youtu.be/FXCDd7d4-mA

  2 5
 • ~Zoltan666 2020-07-17 20:30:45

  długość komentarzy przekroczyła trzykrotnie długość wyprodukowanego wagonu :)

  8 0
 • ~PawelE39 2020-07-17 21:45:50

  Kto ogrzewa wodę?? Ten kto musi. Wyjdź z tego twojego apartamentu i przejedź się w opolskie, małopolskie, lubelskie, okolice Zamościa. Dużo by wymieniać. Nie wiem co Cię tu trzyma jeszcze wieczny narzekaczu. Pudełka po margarynie i wyjazd w rodzinne strony. Przy okazji klime dobij :]

  11 3
 • ~Arteks 2020-07-17 22:10:42

  @PawelE39 - wodę do kąpieli ogrzewać w piecach? Hehehe Nie ten kto musi ale ten kto jest prehistoryczny albo lubi klimat westernów. Tam też pamiętam, że były łaźnie z piecami na węgiel w środku - jak przystało na XIX wiek. Tylko jeśli lubi westerny to czemu nie jeździ na koniach i mułach zamiast autem? ;) Nie szukaj takich prehistoryków pod Zamościem. To u nas wielu mieszkańców jest tak zapatrzonych w węgiel, że nie wiedzą o istnieniu bojlerów i przepływowych ogrzewaczy na prąd. Śiadczą o tym kopcące kominy popołudniu i wieczorem w lipcu czy sierpniu. Tylko śmiech pozostaje na takich...

  2 13
 • ~ob_thor 2020-07-18 09:50:19

  Arteks 2020-07-17 17:40:26
  " @obserwathor - jeśli chcesz to napisz coś więcej o sobie. O twoich dokonaniach albo ich braku. Ale nie zajmij się kimś innym tylko z tego powodu, że przegrywasz z nim prawie każdą dyskusję na argumenty i fakty."
  pokazujesz, że jedyne co cię nakręca to prowadzenie "pojedynku na słowa"
  jak mam "wygrać", skoro jak zdemaskuję twoje kłamstwo (mój wpis z 2020-07-17 16:27:49) to w panice jako moderator usuwasz zaraz mój niewygodny wpis, po czym blokujesz mi możliwość pisania postów, bym przypadkiem nie napisał następnego, równie niewygodnego ?

  8 0
 • ~ob_thor 2020-07-18 10:33:52

  ~Arteks 2020-07-17 10:12:59
  @obserwathor. Nie wiem czy jest taki zakład jest perspektywiczny ale na pewno dużo ciekawszy i ambitniejszy niż montownie czy pakowalnie - które obecnie robią "za przemysł" w Polsce.
  a czym różni sie taka spawalnia od montowni ? różnica jest bardzo niewielka, całość przypomina troche ambitniejsze (ze względu na technologie spawalnicze) składanie mebli z paczek
  czasy kiedy w tem zakładzie (jeszcze pod innym szyldem) wykonywano innowacyjne jak na polskie warunki modernizacje lokomotyw (szkoda tylko że pojedynczych egzemplarzy). minęły już chyba bezpowrotnie

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.