zamknij

Wiadomości

W piątek najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu. Co w tym wyjątkowego?

2018-07-27, Autor: 

Ten rok jest wyjątkowy pod względem zjawisk, które możemy zaobserwować na niebie. Już dzisiaj (27 lipca) nastąpi całkowite i najdłuższe w tym stuleciu zaćmienie Księżyca. Do tego dochodzi jeszcze wyjątkowa pozycja Marsa. Pytanie, czy pogoda dopisze?

Reklama

Czym jest zaćmienie księżyca? Najprościej mówiąc – zjawisko astronomiczne, które powstaje w momencie, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem.

Dzisiejsza data jest wyjątkowa. - Możemy się spodziewać najdłuższego w tym stuleciu całkowitego zaćmienia Księżyca widocznego w całości w Polsce. Przy tej okazji będziemy mogli oglądać bardzo blisko Księżyca planetę Mars, która kilka godzin przed zaćmieniem naszego satelity, będzie najbliżej Ziemi, czyli niespełna 60 mln kilometrów. Już jest ładnie widoczny jako jasnopomarańczowa kropka. Po Księżycu to aktualnie najjaśniejszy obiekt na niebie – mówią Dawid Barteczko i Michał Witek z grupy Astrohunters, która ma swoje obserwatorium w Czernicy.

Marsa bez problemu dostrzeżemy na niebie, gdy popatrzymy w kierunku południowo-wchodnim.

Jak dodają nasi rozmówcy, cały rok 2018 jest wyjątkowy pod względem zjawisk astronomicznych. - W ciągu nocy jesteśmy w stanie zaobserwować nie tylko Marsa, ale i Jowisza, Saturna czy Wenus (jest dobrze widoczna w okolicach zachodu Słońca). Te wszystkie planety są albo po, albo przed maksymalnym zbliżeniem do Ziemi – dowiadujemy się.

Co do zaćmienia Księżyca – samo zjawisko w Polsce rozpocznie się pod horyzontem. Około godziny 21.00 rozpocznie decydująca faza zaćmienia, kiedy to „Srebrny Glob” zacznie wchodzić w stożek cienia Ziemi, wówczas jego tarcza przybierze czerwonawą barwę. Potrwa godzinę i czterdzieści trzy minuty. Około godziny 1.20 nastąpi zakończenie całego zjawiska.

Dodajmy, że do obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Zaćmienie będzie widoczne nieuzbrojonym okiem pod warunkiem, że nie będzie chmur na niebie. Natomiast teleskop, aparat z teleobiektywem albo lornetka naturalnie pokaże więcej.

Niestety, obserwację nieba może popsuć nam pogoda. Prognozy przewidują częściowe zachmurzenie, a nawet deszcz.

Mimo to zapraszamy jutro do Zabytkowej Kopalni Ignacy. O godzinie 19.00 rozpocznie się tam prelekcja Grzegorza Przybyły pt. „Historia odkryć astronomicznych”. Następnie chętni będą mogli obserwować zaćmienie oraz opozycję Marsa za pomocą teleskopów, oraz lunet z wieży widokowej.

Impreza organizowana wraz z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii O/Śląski.

Jeżeli chodzi o grupę Astrohunters, panowie zamierzają udać się do Zwardonia. - Zorganizowaliśmy wyjazd ze znajomymi. Jeśli warunki pozwolą, to zrobimy transmisję „na żywo” z zaćmienia – dodają.

Oceń publikację: + 1 + 39 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~azbest 2018-07-27
    09:30:30

    17 2

    W artykule znajduje się błąd. Mars najbliżej naszej planety będzie 31 lipca. 27 lipca wypada opozycja tej planety czyli będzie się znajdować dokładnie po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce a nie najbliżej. Najmniejsza odległość między tymi planetami oczywiście zawsze wypada w okolicy opozycji lecz nie musi to być ten sam dzień.

  • ~Blazej Balcerzak 2018-07-27
    11:44:46

    17 86

    Brakuje tu wypowiedzi rybnickiego proboszcza. Artykul nieobiektywny.

  • ~Jan R. 2018-07-27
    12:38:17

    13 18

    Szkoda, że psucie państwa przez pisiorów tak szybko nie minie.

  • ~toomann 2018-07-27
    17:35:57

    36 7

    ~Blazej Balcerzak; Jan R.: Czy Wasze wpisy to przejaw zboczenia, czy choroby psychicznej? We wszystkim widzieć wpływ KK lub PiS to się nadaje na wizytę na ul. Gliwickiej 33. Żużel będziecie mieli za darmo.

  • ~Blazej Balcerzak 2018-07-27
    20:11:39

    7 34

    @ Tooman
    Nie wiem. Wspomne tylko, ze za takie teksty 500 lat temu plonely stosy i ludzie umierali - to jak najbardziej dotyczy czarnych funkcjonariuszy prawdy. Mam nadzieje, ze nie potrwa tyle lat, aby kosciol sie kajal w innych sprawach jak Jan Pawel 2 za Galileusza.

    „...rzeczony Galileo, wezwany i będący przed obliczem Pana Kardynała, został, w obecności Jego Przewielebności Michelangelo Seghizzi (...), przez rzeczonego Kardynała ostrzeżony, że wymieniona wyżej opinia jest błędna i upomniany, aby ją porzucił; natychmiast potem, w obecności mojej i świadków, podczas gdy Pan Kardynał był wciąż obecny, rzeczonemu Galileo nakazał i zobowiązał go rzeczony Komisarz, w imieniu Jego Świątobliwości Papieża i całej Kongregacji Urzędu Świętego, aby całkowicie wyrzekł się rzeczonej opinii, że Słońce jest środkiem świata i jest nieruchome, i że Ziemia porusza się; ani nadal jej nie wyznawał, nauczał, albo bronił w jakikolwiek sposób, ustnie albo na piśmie; w przeciwnym wypadku postępowanie będzie wszczęte przeciwko niemu przez Urząd Święty; z którym to nakazem rzeczony Galileo zgodził się i przyrzekł mu być posłusznym”.

  • ~ 2018-07-27
    22:56:53

    3 1

    Ciekawe zjawisko

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5335