zamknij

Wiadomości

Uwaga! Oszuści mają metodę „na Blika”

2019-09-04, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Rybniccy policjanci ostrzegają przed kolejną metodą oszustów. Przestępcy wykradają dane do kont na popularnych profilach społecznościowych, a następnie, po zalogowaniu się, proszą znajdujące się w gronie znajomych osoby o opłacenie zamówienia lub pożyczkę. Mundurowi nazywają ten sposób „metodą na Blika”.

Reklama

Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Działający w ten sposób sprawca przejmuje konto pokrzywdzonej lub pokrzywdzonego i wysłał do znajomych prośbę o przesłanie kodu BLIK.

Wspomniany kod jest zestawieniem sześciu cyfr uwiarygodniającym nasz dostęp do konta. Działa tak samo jak karta płatnicza, akceptuje bowiem wypłatę w bankomacie lub w kasie. Przesłana przez sprawców informacja dotyczy najczęściej rzekomej nagłej sytuacji i związanej z tym pilnej potrzeby pomocy.

- Oszuści tłumaczą, że na przykład stoją przy kasie w sklepie lub aptece i mają problem z uregulowaniem płatności za zakupy. Jako powód podają fakt rozładowania się telefonu z powodu słabej baterii lub problemów z kartą. W rzeczywistości, po przesłaniu kodu, przestępcy wypłacają pieniądze ofiary z bankomatu

- mówi asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik rybnickiej policji.

Policjanci radzą zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:

- warto pilnować swoich haseł dostępowych i pamiętać, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa, co jakiś czas, powinno się je zmienić.

- zaleca się każdorazowe wylogowanie z aplikacji po zakończeniu użytkowania

- istotną rzeczą jest także informowanie dzieci o szkodliwych konsekwencjach korzystania internetu

- niewskazane jest również otwieranie maili od nieznanych nadawców

Bądźmy zatem czujni! Nie dajmy się zwieść pozorom! Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon!

- Zawsze zachowujmy ostrożność w przypadku podejrzanych wiadomości. Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze lub kody skontaktujmy się z taką osobą telefonicznie i sprawdźmy, czy faktycznie ktoś potrzebuje naszej pomocy

- dodaje policjantka.

Oceń publikację: + 1 + 39 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~schiphol1 2019-09-04 11:28:53

  Przecież podanie 6 cyfrowego kodu nic nie daje bez akceptacji transakcji w telefonie, gdzie w powiadomieniu jest kwota i adres bankomatu czy sklepu. Trzeba być skończonym durniem, żeby się dać na to nabrać. Nawet mi takich nie szkoda. Poza tym gdyby ja czy mój znajomy chcielibyśmy pożyczyć od siebie pieniądze to po prostu do siebie dzwonimy, a nie piszemy na gówno portalach społecznościowych.

  77 1
 • ~polk 2019-09-05 07:08:33

  W powiadomieniu nie ma żadnego adresu bankomatu lub sklepu, jest tylko nazwa pośrednika PayU czy innego, przez którego następuje płatność.
  Oszust właśnie liczy na naiwnych, którzy potwierdzą kod blik w aplikacji bankowej, dlatego pisze z konta znajomego.
  Nie rozumiem jak można nie zadzwonić i się nie upewnić przed autoryzacją czy to faktycznie znajomy.
  Ludzie mówili o naiwności starszych osób przy oszustwach na wnuczka, a tymczasem młodsi są jeszcze bardziej naiwni, bo wierzą w to co napisane jest w jakimś głupim portalu.
  Poza tym temat o szustwach na blik nie jest taki nowy, pierwsze artykuły były już na niebezpieczniku w listopadzie zeszłego roku.

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 1458