zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

To jest objaw egoizmu – Szumowski o braku noszenia maseczek

2020-04-29, Autor: Tomasz Raudner

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na której premier ogłaszał kolejny etap luzowania gospodarki, mocno wybrzmiały słowa ministra zdrowia o osobach, które w miejscach publicznych nie noszą maseczek, albo mają je zsunięte: - To jest objaw egoizmu.

Reklama

Premier i minister zdrowia powiedzieli podczas konferencji dotyczącej II etapu łagodzenia obostrzeń, że dziś jest pierwszy dzień, w którym więcej osób zdrowieje, niż ulega zakażeniu koronawirusem. - Z tego się niezwykle cieszymy. Chciałbym, aby w tym kierunku wszystko przebiegało – skomentował Łukasz Szumowski. Jednocześnie dodał.

Szumowski: bardzo apeluję - zakładajmy maski

- Wczoraj jechałem do pracy rowerem i ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie miała maski w ogóle, albo miała ją zsuniętą maskę na brodę. To nie jest odwaga, to nie jest pokazanie, jaki ja jestem dzielny i nie boję się wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu. Dlatego bardzo proszę i bardzo apeluję - w przestrzeni publicznej zakładajmy maski – powiedział minister zdrowia.

- Kiedyś one nie były potrzebne, teraz, kiedy mamy już ponad 300 osób ma milion mieszkańców chorych, pewnie bezobjawowych jest nieco więcej, nośmy te maski, żeby chronić innych - dodał.

Minister zdrowia: proszę o rozsądek podczas majówki

- Bardzo proszę o rozsądek podczas majówki, od tego zależą kolejne decyzje o zniesieniu obostrzeń - zaapelował Szumowski.

Na konferencji prasowej dziennikarz pytał o możliwość udziału w większych spotkaniach oraz imprezach takich, jak wesela czy chrzciny. Szumowski podkreślił, że podczas epidemii kluczowy jest zdrowy rozsądek.

- Utrzymujemy ten zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób nadal, ale też nie rekomendujemy dużych spotkań tego typu, jak wesela czy imprezy towarzyskie. Wiemy z historii innych krajów, że imprezy masowe były jedną z tych bomb epidemicznych, ale takie duże spotkania mogą być taką bombą w skali mikro - ostrzegł Szumowski.

Szumowski: od naszej odpowiedzialności zależą dalsze łagodzenia

Zaapelował o odpowiedzialność, między innymi o przestrzeganie nakazu dystansowania się oraz zasłaniania ust i nosa.

- Od tego będzie zależało jak dalej będzie rozwijała się epidemia i co za tym idzie - czy możliwe będzie dalsze łagodzenia obostrzeń w związku z koronawirusem – powiedział.

- Transmisja może bardzo szybko skoczyć w górę jeśli jedna osoba będzie zarażała nie tylko jedną, jak jest przy wskaźniku 1, ale np. dwie, wtedy za chwilę będziemy mieli sytuację jak w Hiszpanii czy we Francję, a tego byśmy bardzo, bardzo nie chcieli - dodał Łukasz Szumowski.

Czy Łukasz Szumowski ma rację mówiąc, że brak maseczki w miejscu publicznym to objaw egoizmu?

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 72 - 1 - 55

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~master4k 2020-04-29 18:22:45

  Szanowny Panie ministrze. Apelować, to można do zdyscyplinowanego, odpowiedzialnego i rozumiejącego kolektywne dobro społeczeństwa. U nas tradycyjnie sobiepaństwo w pełnym rozkwicie, a co drugi obywatel, to uznany wirusolog (na przemian z ekspertem od katastrof lotniczych). Jeśli stosowanie się do zakazów i nakazów będzie dalej wyglądało tak jak obecnie, to będziemy się z tym wirusem wozić przez miesiące, a może i lata, kiedy inni będą mieli ten problem dawno za sobą.

 • ~Arteks 2020-04-29 18:24:14

  Egoizm z powodu nienoszenia maseczek? Ale nieprzyzwoity przesadyzm ze strony ministra który w lutym kiedy już przybywało zachorowań w Europie - bawił na nartach we włoskich Alpach
  - w czasie kiedy granice Polski już powinny być zamknięte aby chronić naszych obywateli! Ta władza depcze nie raz konstytucję, ignoruje autorytety prawne, lekceważy procedury, zachowuje się w sposób arogancki i despotyczny. To naprawdę tupet aby w ten sposób zwracać się do obywateli, którzy już tracą cierpliwość. Także przez was polityków, którzy jeszcze 10 IV celebrowaliście pod pomnikiem nie zachowując dystansu bez żadnych maseczek.

 • ~ 2020-04-29 18:41:58

  Zakazy i nakazy musza byc wydawane z glowa. Dzisiaj bylem na dwugodzinnym spacerze z psem, spotkalem dwie osoby - jedna w odleglosci okolo 3 metrow, a druga tak daleko, ze nawet nie wiem jakiej byla plci. I po cholere mialem przez 2 godziny te maseczke? A spocilem sie, zziajalem, bo oddycha sie w tym fatalnie, okulary zaparowane.

  Nakazy powinny byc logiczne i dla dobra ludzi. Moze wtedy bym ufal panu Biada Biada Szumowskiemu. Bo jak na razie to trudno ufac osobie, ktora zamyka cmentarze, dla ktotej maseczki sa zle a potem kaze nosic wszystkim i wszedzie, ktora zamyka las i otwiera las , a kopalnie - ogniska choroby jakos go nie interesuja. Niech on mi nie chrzani co jest egoizmem a co nim nie jest, bo ja to doskonale wiem i nie bedzie mnie jakis sprzedawczyk uczyl

 • ~Piotr Czaja 2020-04-29 18:51:52

  Panie ministrze Szumowski-Ta epidemia nie zależy od ilości maseczek.Ta epidemia nie pasuje tylko do proponowago terminu wyborów.Bardziej niż koronawirusa boję się kolanoświrusa.Ten to jest tragedią narodu.

 • ~Franz Kawka 2020-04-29 18:53:29

  A mały kulawy teoretyk socjalizmu pałętał się po cmentarzu bez maseczki. Czy to nie objaw egoizmu?

 • ~Trop leminga 2020-04-29 19:09:41

  do herr Czaja/Franz - Powiedzcie mi drogie platfuski, dlaczego dziś nikt w PO nie chce się przyznać kto zrobił tą krzywdę Małgosi Inspiratorce i wystawił ją jako kandydatkę w wyborach prezydenckich? Przecież mogła siedzieć na swojej grzędzie i udawać inteligentną. Niektórzy na to się nabierali. będzie mogła POwiedzieć .... udziału nie brałam, a i tak 3% dostałam, lubią mnie ......

  41 81
 • ~Piotr Czaja 2020-04-29 19:16:47

  Panie Szumowski - wyrazy współczucia z powodu śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyża Maltańskiego.Mam nadzieję że następca nie będzie wybierany drogą korespondencyjną.Proszę mieć nadzieję że wszystko będzie dobrze i wybierzecie nowego Mistrza zgodnie z prawem zakonu.

  45 28
 • ~zak 2020-04-29 19:26:11

  @ do totalsów pytanie - co byście mówili , gdyby nakazu noszenia maseczek nie było ? to ja wam powiem ... "cała europa nosi , a my nie
  co to za głupi rząd " ?

  48 68
 • ~Piotr Czaja 2020-04-29 19:45:15

  W Niderlandii nie noszą maseczek.Tam zajmują się gospodarką i ekonomią.Nie zajmują się durnymi zakazami i nakazami.

  49 42
 • ~Kwinto 2020-04-29 20:36:17

  Objaw egoizmu to organizowanie wyborów w szczycie epidemii. Przykład olewania epidemii idzie z samej góry więc nie dziwcie się ludziom że nie stosują się do wymogów.

  71 31
 • ~stam55 2020-04-29 21:08:21

  czaja,twoja histeria już sięgnęła zenitu,czy jeszcze coś masz w zanadrzu ?

  24 19
 • ~norton 2020-04-29 22:19:56

  Panie Szumowski - pewnie Pan nie przeczyta tego co napisałem. Każda sprężyna i śruba - dokręcana i ściskana kiedyś pęknie. Tak jak pęka teraz polskie społeczeństwo. Ściskane i szantażowane. Policją, mandatami, karami administracyjnymi. Błąkacie się ze swoimi zakazami jak we mgle. Zakazami z jednej strony bzdurnymi z drugiej całkowicie nierealnymi. Władza w Waszym wykonaniu sama łamie przepisy i pokazuje, że są bzdurne (zgromadzenie pod pomnikiem) Skoro rzecznik prasowy MZ występuję w telewizji bez maseczki - twierdząc, że jest w pracy i jej nosić nie musi. Świetny przykład dla Polaków. Zamykacie dla ludzi lasy - miejsca gdzie można odetchnąć a spotkać można jeża i zająca. A teraz szykujecie nam wybory kombinując z prawem - tak jak robiliście z zakazami. Zdrowia życzę i rozsądku.

  68 20
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-29 22:40:01

  mister Szumowski - gdy na rurach wydechowych z wyciętym DPFem diesli pojawią się "maseczki" i gdy na smrodzących kominach pojawią się "maseczki", to my ludzie też będziemy je nosić. Bo to jest realne zagrożenie.! Oczami wyobraźni już widzę naszego mistera, gdy zrobi się tylko nieco cieplej i bardziej wilgotno, jak jedzie na rowerze z maseczką.

  20 20
 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-29 22:44:32

  Gdyby rządzący mieli choć mikro ślady zdrowego rozsądku i ZALECILIBY (a nie kazali i straszyli karami ZOMO z pałami) noszenie maseczek w sklepach, komunikacji publicznej i strefach kumulacji ludzi, to może ludzie traktowali by ich nieco serio.

  27 20
 • ~adam656 2020-04-29 23:27:25

  w 100% popieram opinie" Objaw egoizmu to organizowanie wyborów w szczycie epidemii. Przykład olewania epidemii idzie z samej góry więc nie dziwcie się ludziom że nie stosują się do wymogów" A co do maseczek to nikt tego nie kontroluje w ubiegła niedziele dzieci w najlepsze bawiły się na placu zabaw za kampusem i nikt nie miał maseczek ... na mieście tez co 4 jej nie nosi albo ma maseczkę na brodzie... o czym mówimy

  28 13
 • ~rosthost1 2020-04-30 05:58:24

  Notron - na Malcie za kara za nieprzestrzeganie obostrzen związanych z pandemia wynosi 10 000 euro. I co? Poczytaj o liczbie infekcji w tym kraju.

  10 15
 • ~etet 2020-04-30 07:00:30

  A w sklepach już całkowite rozluźnienie. W kolejce jakaś baba praktycznie depcze mi po piętach. Mówię żeby się odsunęła to wielkie oburzenie.

  20 3
 • ~Franek7 2020-04-30 07:34:43

  Może miał na myśli Kaczyńskiego ze swoją świtą na obchodach katastrofy smoleńskiej?

  A tak na poważnie to noszenie masek dłuższy czas jest szkodliwe dlatego ja nie noszę i nie będę. W tych głupich przepisach jest furtka i wystarczy powiedzieć że nie noszę ze względów zdrowotnych. Nie trzeba posiadać żadnych zaświadczeń lekarskich. Wystarczy krótko odpowiedzieć że stan zdrowia mi nie pozwala.

  21 10
 • ~artefaks 2020-04-30 07:41:04

  Na początku to trzeba posprzątać panie ministrze posprzątać własną stajnię Augiasza.Wódz lata prowokacyjnie bez maseczki z całą świtą.Jak jeden przyszedł przez pomyłkę w maseczce to został skarcony wzrokiem i szybko biedak musiał zdjąć...

  23 6
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-04-30 09:02:46

  Franek7,

  Nom jak na oszusta i klamce z opozycji przystalo. Wszedzie znajdziecie „furtke”, zeby oszukiwac innych.

  6 6
 • ~norton 2020-04-30 10:17:44

  rosthost1 myślisz, że choroba wystraszyła się tych 10 000 euro kary? Zobacz jak wygląda Malta, ilu tam mieszka ludzi i jakie wielkie są hmm ośrodki miejskie.

  6 5
 • ~Radosław Grzelak 2020-04-30 17:42:09

  Jak Pan śmiesz mówić takie rzeczy. Wszystkie osoby, które mają na ten temat merytoryczną wiedzę odradzają noszenie tych kagańców ze względu na zdrowie. Pomińmy, iż to były atrybuty niewolników.

  10 2
 • ~harrykeogh 2020-05-01 20:16:06

  Normalnie schizofrenia
  https://youtu.be/tsf1HL4deH4 - wtedy minister NIE WIEDZIAŁ po co są maski, Teraz już wie. i dlatego jadąć drogą na rowerze trzeba ją mieć, kierowca samochodu czy motocykla nie musi, OK.
  Panie ministrze jak się wrzuca przepis słuszny razem z nonsensownym ZAWSZE skutkuje to lekceważeniem OBYDWU. Ludzie nie będą mieć masek tam gdzie trzeba (sklep , rynek miasta, ciasne chodniki) bo jakiś kretyn wymyślił maski na rowerze, rolkach albo parkingu w lesie...Przepisy muszą być sensowne.

  6 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1074