zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Szkoły jednak zamknięte do 7 czerwca?

2020-05-14, Autor: bf

Ministerstwo Edukacji Narodowej dementuje słowa wiceministra edukacji - Macieja Kopcia. Szkoły mają być zamknięte nie do końca roku szkolnego, ale 7 czerwca.

Reklama

AKTUALIZACJA (godz. 18.30): rzeczniczka MEN - Anna Ostrowska zaprzeczyła słowom wiceministra. Wcześniej Maciej Kopieć oznajmił dla Wirtualnej Polski: 

Rozporządzenie, które zostanie wydane, ono będzie mówiło o przedłużeniu ograniczenia funkcjonowania szkół do 26 czerwca, do końca zajęć dydaktycznych

Anna Ostrowska przesłała do Polskiej Agencji Prasowej komunikat.

- Obecnie szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Do 24 maja br. zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Uczniowie mają zajęcia z wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość. W przygotowywanym rozporządzeniu będzie mowa o przedłużeniu terminu ograniczonego funkcjonowania szkół do 7 czerwca - czytamy.

Anna Ostrowska dodaje, że na chwilę obecną nie ma jeszcze decyzji, czy uczniowie będą się uczyli na odległość czy wrócą do nauki stacjonarnej w szkołach po 7 czerwca.

- Nie jeszcze także decyzji, w jaki sposób będzie wyglądała nauka od 8 do 26 czerwca br. Dalsze uruchomienie szkół i placówek oświatowych będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS - wyjaśnia.

Wcześniej pisaliśmy:

Przypomnijmy, wczoraj premier Mateusz Morawiecki ogłosił III etap zdejmowania obostrzeń. Od 18 maja otwarte będą salony fryzjerskie i kosmetyczne. Częściowo otwarta będzie też gastronomia. Zmian będzie więcej, o czym przeczytacie >>Premier: fryzjerzy, zakłady kosmetyczne będą otwarte od 18 maja<<

Zmianie ulegnie też obszar związany z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:

- praktyczne w szkołach policealnych,
- rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja rząd umożliwi prowadzenie:

- zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej. To jednak rodzice będą decydowali, czy puścić dzieci do szkół. Jeżeli nie, to będą nadal otrzymywali zasiłek opiekuńczy.
- konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Z kolei od 1 czerwca możliwe będą konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Przypomnijmy, że tegoroczne matury będą przeprowadzone od 8 do 29 czerwca - wyłącznie egzaminy pisemne. Natomiast trzydniowy egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 16 czerwca.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 34

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Marcin Kuczera 2020-05-14
  14:58:22

  45 56

  Ciekawe... czyli rodzice wracają do pracy a dziećmi się będzie zajmował Internet ? Upadli na głowę w tym MEN, ale coż chcieć od urzędników co to nie wiedzą jak się pieniądze zarabia...

 • ~ 2020-05-14
  15:43:46

  65 30

  A kto zaplaci nauczycielom za te konsultacje? Rzad znowu zepchnal na samorzady? I kiedy sie maja te konsultacje odbywac? Po zdalnym nauczaniu, czyli od 16tej do wieczora?

 • ~tf2 2020-05-14
  17:28:10

  30 9

  " a dziećmi się będzie zajmował Internet"

  Kuczera , twoimi na pewno. Szkoła to nie żłobek.

 • ~Marcin Kuczera 2020-05-14
  17:48:39

  19 33

  @tf2 - ile masz dzieci i w jakim wieku ?
  Wiesz co się dzieje, jak się skończą lekcje i jest nieograniczony dostęp do komputera a nadzoru rodziców nie ma, bo są w pracy ? Bo pieniądze nie biorą się z drukarki jak się to wielu wydaje, że rząd da, przecież ma, albo zrobi.

  Normalnie dzieciaki do tej 14-15 są w szkole, dostępu do komputera nie mają, chyba że za zgodą rodziców (przynajmniej moja 3jka). A tu - rodziciów nie ma, dzwonków nie ma i cały ynternet otworem stoi... jak myślisz co będą robić ? Książki czytać, bawić się klockami ?
  Bajki w ilości hard w najlepszym wypadku, albo jakieś ynteligentne gry...

 • ~rosthost1 2020-05-14
  19:25:38

  21 19

  "A kto zaplaci nauczycielom za te konsultacje? "- i już się zaczyna.

 • ~ 2020-05-14
  19:35:00

  24 13

  Za darmo maja pracowac ?

 • ~Marcin Dębosz 2020-05-14
  19:38:55

  23 34

  3 najlepsze fuchy podczas korowczAsów:
  Polityk- mogą wymyślać różne zakazy,bo jedzą za nasze i zawsze im starczy na opiekunki itp.
  Policja- jeżdżą sobie na kwarantanny i szukają,gdzie by tu mandacik dać. Przestępczość aktualnie minimalna.
  Nauczyciele- jak słyszałem od znajomych,jak aktualnie nauczają,to włos jeŻy się na głowie.

 • ~KIBO 2020-05-14
  19:55:43

  17 2

  Szanowna Redakcjo :"Ministerstwo Edukacji Narodowej demontuje słowa wiceministra edukacji - Macieja Kopcia"
  Powinno być :"dementuje"

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1715