zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

13,5 tys. górników do badania! Od piątku mogą być problemy na ulicach

2020-05-14, Autor: tora

W piątek 15 maja rusza drugi etap badań przesiewowych dla górników z pięciu kopalń, w których odnotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem. Wojewoda informuje, że łącznie testami ma być objętych 13,5 tys. górników.

Reklama

Blisko 7 tys. wymazów od piątku do niedzieli planowane jest do pobrania od pracowników 3 zakładów PGG, blisko 1800 z kolei od górników KWK Bobrek, zaś od pracowników KWK Pniówek tylko jutro ma być pobrane 1400 próbek.

– Badani będą ci pracownicy, którym wyszły wyniki ujemne podczas pierwszego etapu. Musimy mieć pewność, iż ci górnicy zdrowi będą mogli wrócić do pracy – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Testy odbywają się w formie drive-thru, a pracownicy zakładów podjeżdżają do punktów pobierania wymazów swoimi samochodami. W piątek, sobotę i niedzielę wojewoda rekomenduje więc omijanie ulic, na których odbywać się będą testy przesiewowe, ponieważ mogą tam wystąpić utrudnienia w ruchu.

– Łącznie zamierzamy przetestować kolejnych 13,5 tys. górników – wylicza Jarosław Wieczorek.

Punkty badań dla górników z PGG:
– KWK Jankowice – punkt przy dyrekcji kopalni ROW (ul. Jastrzębska 10 w Rybniku),
– KWK Murcki-Staszic – punkt przed kopalnią (ul. Karolinki 1 w Katowicach),
– KWK Sośnica – punkt przed kopalnią (ul. Błonie 6 w Gliwicach),
– punkt przed Areną Gliwice (ul. Akademicka 50 w Gliwicach).

Do pobierania próbek biologicznych w tych punktach zaangażowanych będzie 13 zespołów specjalistów. Górnicy KWK Bobrek będą poddawani testom w punkcie przy kopalni (ul. Konstytucji 76) w godzinach od 9 do 19. Aby proces badania odbywał się sprawnie, tutaj również zaangażowanych będzie kilka zespołów. Jeżeli będzie potrzeba, uruchamiane będą kolejne punkty. Z kolei pracownicy KWK Pniówek będą mieć pobierany wymaz w czterech punktach w okolicy zakładu (ul. Krucza w Pawłowicach). O szczegółach opowie jutro wojewoda podczas briefingu prasowego

Tymczasem badania genetyczne wykazały zakażenie kolejnych mieszkańców: 78 pracowników pięciu kopalń, mieszkanki w średnim wieku z powiatu tarnogórskiego, 2 mieszkańców Tarnowskich Gór (starszej kobiety i młodego mężczyzny), starszego mieszkańca Bielska-Białej, mieszkanki w sile wieku z Zabrza, 3 młodych mieszkańców powiatu pszczyńskiego, młodej mieszkanki Tychów, mieszkanki Bytomia w średnim wieku, mieszkańca Lublińca w sile wieku, 2 mieszkańców Katowic (młody i w sile wieku) i 2 mieszkańców Żor (mężczyzna w sile wieku i starsza kobieta).

Czy Waszym zdaniem ponowne badania górników są potrzebne?

Oceń publikację: + 1 + 131 - 1 - 59

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~ 2020-05-14
  20:37:30

  Zwyczajni ludzie nie moga sie doprosic testow, dla lekarzy i pielegniarek nie ma, ale dla gornikow jest - zeby jak najszybciej mogli znowu wydobywac wegiel na zwaly

 • ~zygzak 2020-05-14
  21:00:34

  do ~ ciekawe z tymi zwałami bo pod kopalnią np. chwałowice stoi kolejka tirów za węglem i mniejszych aut też

 • ~człowiek z branży 2020-05-14
  21:08:52

  A czy to coś pomoże? W ostatni weekend górnicy blokując ulicę Energetyków wychodzili z aut na pogawędki w grupach, czasem i 4 osobowych, maseczki mieli, ale zostawione w samochodach więc proszę mi powiedzieć co to da? Jeśli z drugiej tury badań wyjdzie choćby jeden który miał wcześniej minus, to trzeba będzie za tydzień robić 3 podejście itd.
  Powinna zostać nałożona kwarantanna, zwielokrotnić ilość wymazobusów i każdemu pobierać próbke w domu. Oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad kwarantanny.

 • ~NeoQn 2020-05-14
  21:32:49

  Niechce nikogo bronić ani krytykować, ale jak by robili badania przesiewowo klientom marketów to pewnie też by był hejt bo tendencji spadkowej w życiu byśmy nie uzyskali -(pewnie i dlatego nie robią) a patrząc czasem na parkingi pod sklepami to wszędzie ludzie zachowują sie tak samo - ile razy widziałem pod sklepem na parkingu znajomi sie spotkali i dyskutują bez maseczek bez odległości - no halo - a myślicie że gdzieś indziej jest inaczej - pielegniarki lekarze itd w pracy przy postronnych w maseczkach przy współpracownikach bez w domu bez i przy znajomych bez - no to idąc tym tropem wszyscy chorujemy bezobjawowo - albo dawno żeśmy to przechorowali - życze zdrowia i zdroworozsądkowego podejścia do pisania komentarzy.

 • ~remmers 2020-05-14
  21:34:11

  83 37

  ~ nie wprowadzaj ludzi w błąd. Pielęgniarki i lekarze są sprawdzani na obecność przeciwciał. Jeżeli uważasz że nie możesz się doprosić testów to włącz sobie radio 90 i tam co chwile reklamuje się instytucja która wykona testy oczywiście odpłatnie - nie jest to mała suma. Jakbyś nie wiedział to zakłady pracy pokrywają koszt tych testów. Dwa dni temu w radiu 90 była informacja, że w Czechach można zrobić taniej sobie takie testy w przeliczeniu to był koszt 400 - 450 zł. Proponuję Ci nie użalać się tylko żyć zgodnie z wytycznymi. Na koniec dodam, że pewnie większość z nas mogła mieć tego wirusa i nawet tego nie zauważyli.

 • ~MJW 2020-05-14
  21:36:08

  Do ~
  górnicy to też zwyczajni ludzie i nie robi im się testów by mogli nadal wydobywać tylko dlatego by osoby z wynikiem pozytywnym i ich bliscy zostali poddani kwarantanie, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Obwiniasz o wszystko górników obrażając ich cały czas ale przypomnę Ci , mieszkasz na Śląsku a tu są kopalnie, górnicy i tradycje górnicze i długo tak jeszcze pozostanie więc może warto się z tym nauczyć żyć a nie pluć jadem. A tak na marginesie ile jest w jednym szpitalu lekarzy i pielęgniarek a ile pracowników w jednej kopalni ?

 • ~observator 2020-05-14
  21:36:33

  38 20

  Największy sukces - sterowanie populacją całego Świata :)
  Nie jestem zwolennikiem tej grupy (czyt. górników) i żadnej innej.
  Jeśli chodzi o "wirus" (o ile istnieje - bo jeszcze jest wiele innych chorób, na które ludzie umierają - tylko się teraz o tym nie mówi ) oraz te (pseudo)testy, to niech będą przeprowadzane dla każdej osoby żyjącej na Świecie.
  Tym, którzy poddają się tym testom (również będąc zdrowym), życzę wyniku negatywnego. :-) Pozdrawiam.

 • ~silberpunkt 2020-05-14
  21:54:16

  53 15

  Do ~

  Dosłownie pół godziny temu rozmawiałem z kumplem z pracy - okazało się, że jego znajomy ma wynik pozytywny więc miał wątpliwości, czy się też nie zaraził. Mieszka w Gliwicach, więc w dniu dzisiejszym telefonicznie umówił się tam na badanie i ma już wynik - na szczęście negatywny. Koszt - 100 zł. Tak więc jeśli komuś mocno zależy, to nie ma problemu, żeby zrobić sobie test. Cena nie jest mała ale jak na środek pandemii to nie jest wygórowana moim zdaniem.

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2020-05-14
  22:13:21

  57 56

  No cóż,jest pewna grupa ludzi w tym kraju w tym górników,którzy nie wierzą w istnienie koronawirusa. Nawet nie wierzą w wyniki testów.Są to między innymi zwolennicy teorii płaskiej ziemi itp. Resztę sobie dopowiedzcie.

 • ~Gidbin 2020-05-14
  22:21:05

  80 24

  Drodzy panikarze: pojedźcie sobie w najbliższym czasie do Ikei w Katowicach. Czasem miejsca na parkingu brakuje.

  Śmieszy mnie ta cała sytuacja. Śmieszą mnie panikarze. Przez tą całą panikę wszystko funkcjonuje źle oprócz przekrętów na wysokich szczeblach. Przez cyrk z koronawirusem niektórzy boją się nawet z zawałem pojechać do lekarza, ludzie z nowotworami nie zgłaszają się na zaplanowaną terapię.

  To jest absurdalne. Panika jest narzędziem. Pamiętajcie

 • ~sebi161 2020-05-14
  22:24:12

  45 21

  do ~ wprowadzasz ludzi w błąd lekarze i pielęgniarki mają dostęp do testów, ale najlepiej się wypowiada na tematy o których się nie ma pojęcia.

 • ~Arteks 2020-05-14
  22:33:40

  46 36

  @Gidbin - nie trzeba do Ikei. Wczoraj brakowało miejsc na parkingu nawet pod Agatą czy Obi. Ludzie już trochę "olewają" covida. Przekaz naszych władz jest niestety niekonkretny i chaotyczny. Znowu się okazało, że nasi sąsiedzi lepiej sobie poradzili z epidemią. Niemcy już otwarły niektóre granice, Czesi i Słowacy też już pomału zapominają o pandemii. U nas mamy chyba tak naprawdę dopiero szczyt zachorowań...

 • ~Gidbin 2020-05-14
  23:16:42

  37 28

  Arteks, skoro ktoś zapomina o epidemii a muszą mu o niej przypominać to znaczy, że słaba ta epidemia. Ja się nie boję wirusa. Boję się głupich panikarzy i złych decyzji gospodarczo- leczniczych. One mogą doprowadzić do ogromnej tragedii.
  Kto miał rację przekonamy się pewnie za rok jak porównamy wyniki Szwecji. Oby się nie ugięli pod naporem mainstreamu.
  Moim zdaniem to epidemia ludzkiej głupoty.

  Wirus jest wśród nas i możliwe, że zostanie. Lepiej natomiast abyśmy mieli co jeść, za co jeść i czuć się wolnymi ludźmi.

 • ~Arteks 2020-05-14
  23:20:18

  20 40

  @Gidbin - jest wiele wirusów które funkcjonują w społeczeństwie i nie znaleziono na nie skutecznych lekarstw i... nie siano takiej paniki jak z Covid (np. malaria, zenga, ebola).

 • ~prs 2020-05-14
  23:47:46

  31 10

  Szczęść Boże
  Górnicy zwracajcie proszę uwagę w jaki sposób pobierany jest od Was wymaz. Przy takiej ilości testów łatwo się zarazić . Nawet rękawiczki pobierającego muszą być zmienianie dla każdego wymazu.

 • ~rosthost1 2020-05-15
  06:36:14

  34 25

  Arteks na malarię są leki. Ale Ty zawsze masz swoje teorie- chore nieuleczalnie. I szczyt zachorowań nie mamy dzięki władzy a pazerności części górników na bony do mięsnego i braku odpowiedzialności dyrekcji.

 • ~artefaks 2020-05-15
  08:33:23

  15 5

  @prs
  Też zwróciłem na ten aspekt uwagę.Sami pobierający próbki do badań są zabezpieczeni.Ale kolejni podjeżdżający to już mają bezpośredni kontakt z kombinezonem pobierających. Szczytem hipokryzji jest postawienie namiotów na wejściu do pawilonu onkologicznego i do przychodni niedzielno-nocnej gdzie podjeżdżają chorzy.
  Dlatego zastanawiam się czy tu chodzi rzeczywiście o zahamowanie epidemii. czy raczej utrwaleniu zamknięcia kopalń...( nie użyłem słowa likwidacji)

 • ~ 2020-05-15
  09:58:53

  9 12

  Na Onecie dzisiaj jest nasz prezydent. Musze powiedziec, ze zaimponowal mi (po raz drugi w zyciu), przemowil glosem nas wszystkich, ktorzy na co dzien zyjemy wsrod swietych krow gornikow. Co prawda w delikatnych slowach, ale odwaznie powiedzial co przyczynilo sie do rozlania sie u nas zarazy. Brawo Panie Prezydencie!!

 • ~ 2020-05-15
  10:02:29

  16 10

  Owszem (to do kogos powyzej), moge sobie zrobic test prywatnie. I zaplace za siebie i za rodzine cala wyplate. A gornik ma za darmo i jego rodzina. Jak zawsze, przywileje bez konca.
  W calej Polsce hejtuja teraz gornikow i Slask. Szkoda, ze zapominaja, ze na Slasku mieszkaja tez niegornicy i to oni (ja np) maja najwiekszy problem.

 • ~Małgorzata Wija 2020-05-15
  14:36:24

  8 0

  Do ~
  Prawie każdemu jeśli są podstawy do zrobienia testu jest zrobiony test za darmo.
  Mieszkam na Śąsku nie jestem górnikiem i nie mam rzadnych problemów a Ty jeśli masz problem ( z tego co piszesz MASZ ICH SPORO ) to zrób coś z tym, zrób coś ze swoim życiem bo kiedyś się utopisz we własnej żółci .

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1718