zamknij

Wiadomości

Szpital w Rybniku nie przedłuża umów z pracownikami. „Jesteśmy jedyni w Polsce”

2020-12-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Koronawirus szaleje, szpitale „zabijają” się o pracowników, a tymczasem WSS nr 3 decyduje się ich zwalniać. Szpitala „Solidarność” alarmuje, że prace w rybnickiej lecznicy może stracić nawet 100 osób! Co na to dyrekcja?

Reklama

Z cyklu: takie sytuacje tylko w Rybniku. W dobie pandemii każdy pracownik szpitala jest na wagę złota. Tymczasem Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 zdecydował się nie przedłużać z nimi umów. Radio 90 informowało wczoraj o dwóch pielęgniarkach, które straciły pracę. Dla jednej z nich była to pierwsza praca po obronionym licencjacie. W rybnickim szpitalem chciała związać się zawodowo. Po 3 miesiącach szpital rozwiązał z nią umowę.

Okazuje się, że problem przybiera o wiele większą skalę, o czym mówi nam Piotr Rajman, przewodniczący szpitalnej „Solidarności”.

- Chodzą pogłoski, że do zwolnienia jest około 100 osób. Przed chwilą dowiedziałem się, że wypowiedzenia wysłano do kilku ratowników medycznych. Jesteśmy tym zaskoczeni. Nie rozumiemy tego, bo była przecież mowa: „wszystkie ręce na pokład”. A tu nagle nie przedłuża się umów zawodom medycznym. Mało tego, szpital wyraża zgody na zatrudnienie osób mających uprawnienia emerytalne lub już są na emeryturze. Gdzie tu logika? – pyta Piotr Rajman.

Szef „Solidarności” w WSS nr 3 dodaje, że dyrekcja mimo apeli jest nieprzejednana.

- W dobie covida to niezrozumiała sytuacja. Takie decyzje powinny być skonsultowane. Jakby nie było, jesteśmy pasem transmisyjnym informacji. Jeżeli się nas zaskakuje to trudno się spodziewać, że ludzie będą siedzieć cicho. Mam setki telefonów zaniepokojonych ludzi. To jedyny szpital, który robi takie numery – zauważa.

Piotr Rajman słyszał też plotkę, że WSS nr 3 ma 30 mln złotych długu za ten rok.

Co na to dyrekcja szpitala? Odpowiedź rzecznika prasowego jest lakoniczna.

- Nie komentuje tego, dlaczego osobom nie przedłużono umów zatrudnienia. To są sprawy personale, objęte ochroną danych osobowym między pracownikiem a pracodawcą – mówi Michał Sieroń, rzecznik WSS nr 3.

Przyznaje jednak, że szpital na czas określony zatrudnił 100 pielęgniarek i położnych. Jeżeli chodzi o straty finansowe, lecznica nie posiada jeszcze wyniku finansowego, ale ten prognozowany nie zapowiada strat na poziomie 30 mln zł.

Poniżej publikujemy treść pisma związkowców do dyrekcji szpitala:


Rybnik, 04 grudnia 2020 r.r.

Szanowna Pani
Bożena Mocha-Dziechciarz
Dyrektor
SP ZOZ Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku

Szanowna Pani Dyrektor,

działając w imieniu MOZ NSZZ „Solidarność”, w związku z pojawiającymi się informacjami dotyczącymi wycofania zgód na pracę w godzinach nadliczbowych za wynagrodzeniem oraz wprowadzenie w błąd pracowników, którzy już przepracowali soboty i niedzielę mających pewność, że pracują zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Cofanie zgód i mijanie się z prawdą nie świadczy o dobrej woli pracodawcy względem pracowników. Apelujemy o ponowne przemyślenie i wypłacenie nadgodzin, tam gdzie były wyrażone zgody. Rozumiejąc trudną sytuację szpitala nie będziemy oponować w przypadku podtrzymania decyzji o ograniczaniu wypłaty nadgodzin, jednak zdziwienie nasze budzi kazanie pracownikom wypełniać oświadczenia o jego zgodzie na wybieranie innego dnia bez wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach. Przypominamy, że zgodnie z zapisami w regulaminie pracy sobota jest dniem wolnym od pracy i traktujemy ten dzień jako niedzielę i święta. Składanie oświadczeń i wniosków powinno być dobrowolne i bez nacisków ze strony bezpośrednich przełożonych. W większości komórkach organizacyjnych świadczona praca jest od poniedziałku do piątku zgodnie z zapisami regulaminu pracy, który jest źródłem prawa pracy.

Jednocześnie nasze zaniepokojenie budzi fakt nieprzedłużania umów o pracę pracownikom medycznym i niemedycznym przy jednoczesnym wyrażaniu zgód na pracę pracownikom, którzy są na emeryturze lub mają uprawnienia emerytalne. Tacy pracownicy są z punktu patrzenia ekonomicznego większym obciążeniem dla finansów szpitala niż początkujący merytoryczni i z poza układów nieformalnych. Inną rzeczą jest przerosty zatrudnienia w komórkach organizacyjnych w tych ośrodkach powstawania kosztów, gdzie choćby ilość dostawianych biurek mówi o tym fakcie.

Wysyłanie do domu pracowników wypowiedzeń bez rozmowy z nimi nie świadczy o szacunku i budzi niepokój, a wręcz oburzenie wśród załogi szpitala przy jednoczesnym wzroście wartości umów cywilno-prawnych wśród wybranych grup pracowniczych.

Inna niepokojąca sprawą jest jakaś lista 100 osób do zwolnienia. Jeśli tak to czy jest to prawdą i z czego to wynika.

W dobie pandemii COVID 19 gdzie mówi się wszystkie ręce na pokład’ jest działaniem pozbawionym racjonalności i chyba nie do końca przemyślaną decyzją.

Prosimy potraktować sprawę jako pilną i ważną.

Zarząd NSZZ Solidarność WSS-3 w Rybniku z przewodniczącym Piotrem Rajmanem

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 61

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~ 2020-12-04
  13:24:21

  65 13

  to lekarze na śmieciówkach tam pracują? : D to jest dramat

 • ~siarzewski 2020-12-04
  13:37:44

  Chcieliście wyborcy PISSu 500+ i cały socjal ??

  To teraz będziecie leczyć się prywatnie.

  Cała budżetówka zarżnięta na amen.

 • ~pprywatne 2020-12-04
  13:44:51

  67 25

  Już niedługo nie będą nikomu potrzebni, to znaczy nie będzie kogo leczyć. Szczepionka cudowna uleczy wszystkich.

 • ~sympatykrybnika 2020-12-04
  13:56:12

  58 15

  Coś z tym Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorek jest nie tak. Poprzednio polecił prezydentom miast, burmistrzom i wójtom OGRANICZENIE do niezbędnego minimum KONTROLI w indywidualnych gospodarstwach domowych, wynikających z Planu działań krótkoterminowych określonych w „Programie ochrony powietrza dla województwa śląskiego.
  A teraz w podlegającym mu szpitalowi wojewódzkiemu* pozwala na redukcję zatrudnienia w WSS 3.
  ~kocanka1234 tak to jest dramat. Przecież dramatem jest cały system ochrony zdrowia w naszym kraju.
  ____________
  * Wojewódzki szpital zespolony oraz specjalistyczny zespół opieki zdrowotnej są samodzielnymi jednostkami organizacyjnymi i budżetowymi tworzonymi przez wojewodę i jemu podlegającymi.

 • ~ 2020-12-04
  14:20:26

  50 12

  Tyle długu a co chwilę wsparcie ludzi,woda , jabłuszka, maseczki , przyłbice.... Zrzucamy się te 30 mln....

 • ~tf2 2020-12-04
  14:21:26

  40 34

  "Chodzą pogłoski", taki tytuł powinien mieć ten artykuł. Szkoda tylko, że po sprostowaniu za każdym razem pamięta się tylko o szumie jakie wywołały nieprzedłużone umowy kilku osobom. A może byly uzasadnione powody?
  Od kiedy to nadgodziny się rąbie bez zgody pracodawcy?

 • ~MNovak 2020-12-04
  14:35:14

  64 19

  W pierwszej kolejności należy zapytać redaktora głównego tegoż zacnego portalu od kiedy nie przedłużenie umowy o pracę jest zwolnieniem ?
  W drugiej kolejności należy wyjaśnić iż w sytuacji, gdy pracodawca stwierdzi, że nie chce przedłużyć umowy o pracę dla pracownika ten nie ma obowiązku poinformować go o tym w określonym terminie przed końcem umowy. Jakakolwiek informacja ze strony dyrekcji o powodach nie przedłużenia umowy osobom trzecim jest złamaniem prawa.
  Po trzecie skoro osoby z którymi nie chciano przedłużyć umowy(nie znanych redakcji przyczyn) a są specjalistkami na pewno już dzisiaj pracują w innym szpitalu.
  Związków zawodowych to już nawet nie ma co komentować. Twór który nie ma racji bytu w dzisiejszych czasach

 • ~sympatykrybnika 2020-12-04
  14:57:31

  29 17

  ~tf2, ~MNovak – problemem jest redukcja zatrudnienia personelu medycznego w WSS 3, a nie nieprzedłużone umowy kilku osobom.
  A propos wojewodów – Panie Wieczorek, wojewodów też odwołują wystarczy, że nastąpi UTRATA ZAUFANIA. Minister Mariusz Kamiński zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska Wojewody Wielkopolskiego. Jako powód podano utrata zaufania po podjęciu decyzji w sprawie tzw. zamku w Stobnicy.

 • ~rybnikus 2020-12-04
  17:15:03

  11 11

  ~siarzewski, „Jesteśmy jedyni w Polsce”. Ciekawe jak inni sobie dają radę?

 • ~piotruos1 2020-12-04
  18:45:11

  11 6

  PogromcaSzkodnikow co Ty na takie wiadomości czekamy na twoją złotą myśl ?

 • ~artefaks 2020-12-04
  21:15:31

  26 10

  Matheo długonosy pinokio . Kolejny raz ogłosił koniec epidemii. To medyków tylu nie potrzeba. Schwartz minister edukacyi w zalecanych lekturach patryotycznych przeczytał że wystarczy wsadzić chorego do pieca na 3 zdrowaśki

 • ~ 2020-12-04
  23:00:42

  12 32

  @artefaks - nie pij tyle , gdzie to premier ogłosił koniec epidemii ? link proszę ? jesli nie , to nie kłam kłamczuszku :) bo masz nos większy od PInokia .

 • ~sympatykrybnika 2020-12-04
  23:40:37

  26 4

  ~zak – oj tam oj tam, czepiasz się ~artefaksa, który napisał "Kolejny raz ogłosił koniec epidemii." Przecież PMM w dniu 30 listopada napisał na Facebooku "Odłożone w czasie efekty właściwych decyzji właśnie obserwujemy. Dane nie kłamią. Proszę spojrzeć na wykres. Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada!" https://www.facebook.com/BIPolska/posts/1883574668447588

 • ~artefaks 2020-12-05
  10:42:12

  17 8

  Izaak . Stoczyliście się do poziomu yebnikusa ? i pozostały już jedynie kłamstwa wyzwiska pomówienia i inwektywy?
  A tak dobrze rokowaliście.
  Wasz kochany konfabulant przedstawił na konferencji prasowej stojąc na tle wykresów kolejne ,,zwycięstwo" nad wirusem. Nie zamieszczę linka , bo usuną.
  Materiały są dostępne w wielu miejscach np. eska.pl co aktualnie przeglądam.
  Martwię się twoim stanem psychicznym . Obawiam się że teleporada może tu nie wystarczyć. I mówię to nie jako wróg ,lecz z troską jako przyjaciel. Który widzi pogrążającego się w niemocy człowieka

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 282