zamknij

Wiadomości

Szok! Rybniczanie pokazują jak „czyste” mamy powietrze

2014-11-26, Autor: ww
Zdzisław Kuczma i członkowie Stowarzyszenia na rzecz czystego powietrza w Rybniku po raz kolejny udowadniają, że fatalny stan powietrza w naszym mieście to nie abstrakcja i nic niemówiące liczby. Kilka dni temu nagrali filmik pokazujący jak wygląda filtr z oczyszczacza powietrza po ledwie 5 miesiącach użytkowania.

Reklama

Filtr w urządzeniu, którego posiadaczem jest Zdzisław Kuczma, w normalnych warunkach powinien "wytrzymać" około roku. W mieszkaniu rybniczanina nadawał się do wymiany już po 5 miesiącach. Dlaczego? Zobaczcie sami:

Przypomnijmy, Zdzisław Kuczma i członkowie Stowarzyszenia na rzecz czystego powietrza w Rybniku od 2 lat próbują wymusić na polskich władzach, by poważnie zajęły się problemem zanieczyszczenia powietrza. Ostatnio złożyli skargę do Komisji Europejskiej na państwo polskie. Dlaczego? Okazało się, że Sejmik Województwa Śląskiego nie przyjął Programu Ochrony Powietrza, do którego uchwalenia był zobowiązany do końca października - czytaj więcej na ten temat.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~ 2014-11-26 09:31:33

  No i czym się dziwić? Jak się tak rozglądam, to tam ktoś pali flotem albo mułem, sąsiedzi zza ściany palą starymi meblami i dosłownie "czym popadnie". Auto, jak postoi pod domem dwa dni, to na nim osadza się pył podobny do tego, jakbym zmielił resztki skutego cementu no i sadza. Feria barw z komina czasem poraża a jak widzę, to niektórzy w okolicy palą wieczorem czymś innym, niż drewno i węgiel - bo w powietrzu unosi się taki dym i smród... szkoda gadać.

  25 0
 • ~GilScott 2014-11-26 09:50:53

  Ja nie wiem jak to działa ale według tej statystyki zawartość siarki we flocie jest porówynawlna tą w groszku... także argument o tym, że ktoś pali flotem jest inwalidą! Chyba, że się mylę, wtedy proszę o wyjasnienie i uświadomienie:)

  http://wegiel.bielsko.pl/cennik_wegla

  12 0
 • ~ 2014-11-26 09:57:47

  Jasne ale pod warunkiem, że flotem pali się zgodnie ze "sztuką" ale jak widzę, jak ktoś pcha to do zwykłego pieca... szok. W każdym razie, flot (nie deprecjonujac jego wyższości nad mułem) i muł są szkodliwe ze względu na wyższą emisję pyłu (a nie o siarkę).

  10 0
 • ~Escape 2014-11-26 10:02:19

  drodzy przyjaciele :) myślicie ze to jest przyjemność palić węglem ?:) jestem normalny, nie pale śmieci, węgiel orzech.
  min. 3-4 tony rocznie + ze dwa metry drzewa to daje m.in. lekko ok 3000 rocznie , tyle samo co za ogrzewanie w bloku roczne.
  podłączcie domy w centrum pod siec, elektrownie , do innych dzielnic podciągnijcie gaz. Dajcie mi alternatywę , ew. dopłaty do prądu jak górnikom dajecie węgiel to mi dajcie 50 % upustu za prąd w sezonie.
  czym mam palić ? no czym ?:) czym :)

  58 0
 • ~ 2014-11-26 10:07:42

  Taaa... przyłączenie do sieci CO urastają do absurdalnej ceny. Interesowałem się tym tematem i jak mam być szczery - to bez dofinansowania, niech spadają na drzewo. Bez pomocy, wsyzstko to będzie krzywe i nikt się na to nie skusi. Pomijam instalację w mieszkaniu - ale jak widziałem ceny przyłącza, to "nie dzięki" a prezesowi ciepłowni mówiącemu, że on się dziwi czemu ludzie się nie interesują tematem bo to dużo nie kosztuje... dałbym przysłowiowego "z liścia" :)

  19 0
 • ~GilScott 2014-11-26 10:09:43

  znalazłem odpowiedź! wszystko zależy od instalacji i sposobu spalania!
  "Jednak spalanie większości rodzajów, nawet czystych, paliw w nieodpowiednich instalacjach z reguły jest nieefektywne, a co za tym idzie - szkodliwe dla środowiska. Jednocześnie nowoczesne, zautomatyzowane kotły centralnego ogrzewania, np. na węgiel typu ekogroszek czy pelety węglowe, kosztują od ok. 8 tys. zł. "
  Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,124132,16215179,Naukowcy__Czyste_spalanie_wegla_zalezy_od_paliwa_i.html#ixzz3KACNqGIo

  I jeszcze światełko w tunelu a mianowicie plan bezpośrednich dotacji do ociepleń domów i bardzo możliwe, że równiez instalacji.
  http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,15776151,Unijne_dotacje_na_ocieplanie_mieszkan__Kowalski_skorzysta_.html

  Do tego dobrze przygotowana kampania, mini kredyty na preferencyjnych warunkach i za parę lat Rybnik powiedzenie "powietrze kiere widać" będzie nieaktualne! Z czego niezmiernie bym się ucieszył!

  6 0
 • ~Escape 2014-11-26 10:11:00

  mysle ze UE wyskoczyłaby z paru miliardów , zeby rybnik podłączyć do elektrowni, a inntch do sieci , ....taki zanieczyszczony itp
  to uratowałoby pól rejonu europy itp :)
  ale trzeba mieć prezydenta a nie kolesi.
  tyle

  16 0
 • ~kutas 2014-11-26 10:17:03

  Jak się zarabia 1300 zł, to czym mam palić w zimę buraki ? Węglem który wychodzi 900 zł za tonę wraz z przywozem ? Dajcie zarobić i godnie żyć, to wtedy zmodernizuję piec za 10 tysięcy złoty i kupię normalny węgiel BURAKI !

  26 0
 • ~ariss19 2014-11-26 10:26:14

  woooooooowww!!!!! ale nowina niech się ten autor filmu kupi jeszcze 5 filtrów powietrza i jeden przenośny,żeby mógł na dwór wychodzić, bo w domu pewnie okien nie otwiera bo czad. To są ci co przyjechali na burakach najwięcej problemu mają i ciekawe jak jeździ samochodem to na tłumiku ma filtr założony

  11 0
 • ~spirit-of-the-town 2014-11-26 10:32:16

  Ogarnia mnie pusty śmiech, jak słyszę wciąż o zanieczyszczeniu powietrza. Dziwię się tym, którzy się dziwią takiemu stanowi rzeczy. Po prostu, poziom zanieczyszczenia powietrza jest odwrotnie proporcjonalny do zamożności społeczeństwa. NIGDY nie będzie czystego powietrza, jeśli będzie w przydomowych kotłowniach spalane najgorsze paliwo. NIGDY ludzie nie kupią dobrego paliwa lub pieca gazowego, gdy ich na to nie stać. Po prostu. Koniec tematu. Dla porównania; znajomy w Stanach płaci za ogrzewanie gazowe dwupiętrowego budynku 180$ miesięcznie (ogrzewanie na full), czyli mniej niż jedną dniówkę. Ile w Polsce kosztowałaby ta przyjemność? przypuszczam, że duuuużo więcej. Pozdrawiam

  29 0
 • ~truman20 2014-11-26 10:46:35

  ~Escape - niech UE (tfuuu) już się nie styrko do naszej gospodarki. Przez ostatnie 10 lat wystarczająco ją zatrzymała. Moim zdaniem są 3 przyczyny złego powietrza: zbrodniczo wysokie ceny paliw wysokiej jakości, karygodne błędy włodarzy w dzieleniu dofinansowaniami oraz sami ludzie. Co do cen, to nie będę się rozpisywał, bo ludzie odpowiedzialni za ceny paliw powinni być rozstrzelani przy pierwszej okazji. Błędy włodarzy: rozdają dofinansowania na durne solary oraz kotły ekologiczne nie kontrolując w ogóle tego procederu, co pociąga za sobą to, że ludzie pokupywali kotły dwupaleniskowe, zebrali dotację i dalej walą gówno do tych piecy, że wydychać nie można na dworze. Odkąd pojawił się ekogroszek, to palę tylko ekogroszkiem, więc powinienem teraz wystąpić do Państwa o zwrot poniesionych, nadmiernych kosztów ogrzewania oraz odszkodowanie za szkody zdrowotne, bo ja się troję i dwoję przez tyle lat żeby nie truć nikogo wokół a ludzie to mają w dupie, że mnie trują. Nie zarabiam kokosów, więc też powinienem mieć w dupie tych ludzi i gównem palić, ale zaciskam co roku zęby i kupuję ekogroszek i przynajmniej mam czyste sumienie i wygodę. ~spirit-of-the-town - Znam wieeeeelu ludzi, których było by stać na ekogroszek a gównem palą, ale jak to mówią: czym więcej ktoś ma, tym większa z niego skarpeta, także w wielu przypadkach nie chodzi o brak funduszy. Ludzie wolą smartfon lub tablet za 2tyś, bo wtedy mogą się pochwalić przed znajomymi, bo przecież opałem nie będą się chwalić.

  23 0
 • ~mateusz.kc@onet.pl 2014-11-26 11:15:08

  no a kiedys bylko czyste powietrze haha

  6 0
 • ~przemo7 2014-11-26 11:18:37

  szymon serej ---te twoje linki z informacjami normalnie powalają .raz że nie działaja dwa że trzeba było poszukać czegoś wiarygodniejszego a nie gazeta.pl ,wyboracza.biz --następny bedzie co fakt.pl albo skandale .pl

  0 1
 • ~GilScott 2014-11-26 11:39:25

  ~przemo7 nie jestem mistrzem researchu. Poprostu kiedyś czytałem o tych dotacjach w których rozpisany był przydział na poszczególne województwa, tyle że nie umiem tego znowu znaleźć, dlatego wziąłem pierwsze z brzegu. Według moich informacji dotacje miały być udzielane w przyszłym roku, jednak coś się tam przesunęło. Osobiście sam czekam z ocieplaniem i wymianem instalacji na tego typu dofinansowanie. pozdro!

  0 0
 • ~orient 2014-11-26 11:43:53

  Może to wygląda makabrycznie ale jakoś na Śląsku ludzie żyją dłużej niż np. w Afryce czy Bangladeszu gdzie powietrze jest czyściuteńkie... Nie demonizujmy znowu tego powietrza bo to nie jest jedyny czynnik istotny w naszej egzystencji. Co nie znaczy że nie chciałbym zimą aby można było cieszyć się wieczorami powietrzem bez smrodu z piecy węglowych. @kutas to powinieneś się postarać o mieszkanie socjalne lub komunalne. Osoba której nie stać na ogrzewanie nie powinna mieszkać w domu jednorodzinnym.

  0 15
 • ~Escape 2014-11-26 12:12:42

  orient, syfem palą ci z dziada pradziada, miejscowi z pokolenia na pokolenie.

  0 1
 • ~Lukasz_Cofalik 2014-11-26 13:17:43

  ??? Zmienia filtry co 5 miesięcy? To i tak za długo, ja w rekuperatorze muszę zmieniać częściej, są tak samo brudne i cuchną "smogiem".

  4 0
 • ~pit75rk 2014-11-26 16:58:28

  "Filtr w urządzeniu, którego posiadaczem jest Zdzisław Kuczma, w normalnych warunkach powinien "wytrzymać" około roku. " Ciekawi mnie jakie to są normalne warunki i myślę że to okolice Bora Bora lub jakiegoś innego archipelagu. Człowieku żyjesz na śląsku i nikt Cię tu nie sprowadzał więc krzyżyk na drogę. Swoją drogą ciekawi mnie również dla kogo ten pan pracuje że tak zaciekle walczy o.... no właśnie o co? Czyżby to pracownik Gazpromu? Może nawet to uśpiony agent GRU? Sam chyba nie wierzy w to co opowiada. Roboty się chyć człowieku a nie zawracej nom głowy takimi głupotami. Zawsze tu tak było i nawet gorzej i co? I nic. Chcesz mieć czystsze powietrze to sadź drzewa.

  2 0
 • ~markoz7304 2014-11-26 18:01:13

  to niech sprawdzą też kaj indzij a po za tym mieszkomy na śląsku

  0 8
 • ~auralfloat 2014-11-26 20:57:18

  Zakazać palenia węglem, kopalnie (z rylami, związkowcami i zarządem spółek) zalać, wdowy po górnikach wysłać na Bahamy i po kłopocie. Śmierdzi na tym Śląsku niesamowicie.

  0 4
 • ~kutas 2014-11-26 21:01:59

  @orient - za dużo zarabiam na socjal w skrócie: za mało by żyć, za dużo by zdechnąć ...

  11 0
 • ~kucz 2014-11-26 22:30:25

  jak widzę artykuły o pnau Kuczmie to mnie krew zalewa niech lepiej się przejdzie po 20 na kominy zobaczyć co ludzie palą ... zal czytac

  1 0
 • ~ 2014-11-26 23:15:06

  Czytam o tych frajerach typu kurczma czy jak im tam i innych mu przyklaskujacych to mi sie nóż w kapsie ......Z Salwadoru jadą na Śląsk materiały wysoko promieniotwórcze i urzędnicy na to zezwalają a wy wymagacie od zwykłych ludzi aby dbali o klimat? Czemu kurczma nie blokuje tego transportu?

  12 0
 • ~minowa 2014-11-27 21:18:40

  Coś innego "daje czadu" a nie muł i prywatne domy ! Oto dzisiejszy raport ze stacji przy ul Borki. Najwiecej PM10 - godz. 1.00 - 126, 2.00 - 105, 3.00 - 98, 4.00 - 86.... Natomiast od 16.00 do 20.00 - 44-53. Mam uwierzyć w to, że po południu nikt w piecach nie rozpala, natomiast pali jak wściekły po północy zarywając sen ? Zna ktoś odpowiedź, co tak daje popalić po północy ???

  3 0
 • ~Arteks 2014-11-27 21:51:44

  @minowa - w nocy ludzie w mniejszym stopniu boją sie palić śmieci niż w dzień bo sąsiedzi śpią więc, jest "cima" i nikt ich nie zgłosi. Straż Miejska jak przystało na okres wyborczy przestała się interesować problemem ale po wyborach pewnie znowu zaczną masowo wlepiać mandaty, a udowodnienie że ktoś pali jakieś świństwa w piecu wcale nie jest takie trudne.

  0 5
 • ~minowa 2014-11-28 09:39:41

  Arteks, mówię o pyle a nie o skażeniu chemicznym ze śmieci. Zresztą, tlenki azotu stale utrzymują się na podobnym poziomie w ciągu doby, więc to nie o śmieci chodzi, związki siarki - różnie, raz jest korelacja, raz nie . Trzeba sobie zobaczyć na raporty godzinowe a nie na całą dobę. Polecam też dane np. z Cieszyna i Żywca (też leżą w kotlinach, podobnie jak Rybnik) i tu widzimy zupełnie inny rozkład PM-10 w ciągu doby - jeden szczyt rano, drugi po południu. I to się zgadza - wtedy rozpala się w piecach lub/i dokłada, gdy rozpalono wcześniej. Zamierzam przez kilkanaście najbliższych dni robić wykresy godzinowe podawanych parametrów na jednej karcie i porównywać je, aby udowodnić, że to nie głównie indywidualne piece węglowe powodują zanieczyszczenie w Rybniku.

  4 0
 • ~meksykanin 2014-11-29 00:50:35

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 1
 • ~mikroster 2016-11-26 15:18:16

  Średnia płaca w Rybniku prawie 2 razy mniejsza niż w Jastrzębiu Zdroju. Prezesi, właściciele firm oraz urzędnicy wyższego szczebla zarabiają ok. 5 średnich krajowych. W W. Brytanii max . 2,5 raza więcej.
  Czyli około 10% mieszkańców zgarnia kasę a 90% z powodu braku środków zatruje ich dymem. Dopóki nie nauczymy się dzielić sprawiedliwiej wytworzonymi dobrami dopóty powietrze będzie takie jakie jest. Może pomogła by jakaś ustawa ograniczająca wysokość płac w Polsce. Karanie nie pomoże. Bo czym będzie palił ktoś komu zabiorą następne 500 zł ? Samymi śmieciami ?

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 752