Szermierze bez sukcesów w Krakowie

2009-03-28, Autor:
W Krakowie odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski juniorów (do 20 lat) w szermierce, na których pojawili się zawodnicy RMKS-u Rybnik.

Zawody w Krakowie to najważniejsza impreza w tym roku w kategorii juniorów w Polsce. Kwalifikacje do Mistrzostw Polski odbywają się w wyniku całorocznej rywalizacji w turniejach  klasyfikacyjnych, Pucharach Polski i tylko zawodnicy sklasyfikowani na liście Polskiego Związku Szermierczego mogą uczestniczyć w MP.

Zawodnicy RMKS-u Rybnik zakwalifikowali się indywidualnie, jak i drużynowo. Rybnicki klub reprezentowali: Wojciech Sworowski, Jan Kordas, Zachariasz Kłosek, Maciej Gryt (rezerwa).

W pierwszym dniu rozegrano turniej indywidualny, gdzie bardzo dobrze, aż do 1/8 finału,  walczył Wojciech Sworowski. Po bardzo dobrej walce Wojtek przegrał jednak 14:15 z późniejszym brązowym medalistą MP Filipem Broniszewskim i ostatecznie zajął 11 miejsce. Nieco gorzej spisali się pozostali dwaj młodsi zawodnicy RMKS–u. Jan Kordas zajął 33 miejsce, natomiast Zachariasz Kłosek – 58.

W drugim dniu rozegrano turniej drużynowy. RMKS Rybnik po walkach indywidualnych i wielkim niedosycie z dnia poprzedniego, rozstawiony został na 9 miejscu. W 1/8 finału i w  pierwszym pojedynku zawodnicy RMKS-u spotkali się z Muszkieterem II Gliwice, z którym wygrali po bardzo emocjonującej końcówce  44:43. W 1/4 finału rywal był bardziej wymagający - Muszkieter I Gliwice, rozstawiony z numerem „1”, z dwoma medalistami dnia poprzedniego (złotym medalistą Pawłem Krawczykiem i  brązowym Filipem Broniszewskim). Po bardzo dobrym początku i pięciu walkach prowadził Muszkieter 25:23. Nasi zawodnicy nie zdołali utrzymać dobrego tempa walki i ostatecznie przegrali 34:45, jak się okazało z późniejszym Drużynowym Mistrzem Polski.

Droga do medalu została zamknięta i nasi zawodnicy mogli walczyć tylko o miejsca od 5-8. W pierwszym pojedynku zawodnicy RMKS–u spotkali się z drużyną Legii Warszawa, gdzie po bardzo ciężkich walkach przegrali 43:44. Pozostał więc tylko mecz o 7 miejsce z MKS Kusym Szczecin. Nasi zawodnicy pomimo dwóch przegranych meczach zdołali się podnieść i wygrali bardzo spokojnie 45:38, ostatecznie zajmując 7 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski.