zamknij

Wiadomości

Szef sztabu WOŚP w Rybniku: najmłodszy wolontariusz będzie miał 3 miesiące w dniu finału

2024-01-15, Autor: 

- Już dawno przestaliśmy się ścigać w tym, by zebrać największą kwotę. Ile będzie, tyle będzie – mówi Arkadiusz Klimczak, szef rybnickiego sztabu WOŚP. Trwają przygotowania do finału tej akcji charytatywnej. W miasto i gminy powiatu rybnickiego ma wyjść ponad 300 osób. Najmłodszy wolontariusz w dniu finału będzie miał 3 miesiące – zdradza nasz rozmówca.

Reklama

Pomaganie wchodzi w krew

Na ten dzień czeka wielu mieszkańców naszego miasta i regionu. Za niecałe dwa tygodnie, w ostatnią niedzielę stycznia ruszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztabem WOŚP w Rybniku od 2013 roku szefuje Arkadiusz Klimczak.

To mój 14. finał. Ogólnie w WOŚP jestem od 2010 roku. Pamiętam ten rok, bo to był szczególny czas. Fundacja zbierała w środku roku środki na potrzeby zakupu sprzętów dla jednostek straży pożarnej. Wtedy akcja nosiła nazwę „Stop Powodziom” i wolontariusze rozdawali niebieskie serduszka – wspomina.

Arkadiusz Klimczak przyznaje, że myślał kiedyś o tym, by przekazać stery szefa sztabu komuś innemu.

Kiedyś powiedziałem sobie, że jak zbierzemy milion, to odpuszczę. Milion już dawno przekroczyliśmy – śmieje się i dodaje. - Zawsze tak jest, że jak kończą się wakacje, to człowiekowi zaczyna czegoś brakować. Pomaganie wchodzi w krew – zaznacza.

Jak dowiadujemy się, tylko od 2018 roku sztab WOŚP w Rybniku zebrał około 1 mln 340 tys. złotych.

Ogólnie, to dwie „bańki” mogliśmy już przekroczyć – dodaje nasz rozmówca.

Najmłodszy wolontariusz będzie w wózku

Swój udział w finale WOŚP zadeklarowało 325 osób. Będą zbierać datki w Rybniku i gminach powiatu rybnickiego. Arkadiusz Klimaczak podkreśla, że to jest limit ustalony przez „górę”.

Ilość wolontariuszy jest z góry ustalona przez fundację. Jeżeli nam się zgłosi więcej osób, to niestety - musimy im podziękować. Zdarza się jednak tak, że nie wszyscy wolontariusze przychodzą w dniu finału. Była kiedyś taka sytuacja, kiedy nie przyszło prawie 70 osób – wspomina.

Wiadomo, że najmłodszy wolontariusz nie będzie zbierał pieniędzy sam.

W dniu finału będzie miał 3. miesiące. To córka jednego z naszych wolontariuszy – uśmiecha się Arkadiusz Klimczak.

Po co się ścigać?

Nasz rozmówca nie widzi też sensu w wyścigach o ilość zebranych pieniędzy.

Już dawno przestaliśmy się prześcigać w tym, by zebrać największą kwotę. Ile będzie, tyle będzie. Już dawno się z tego wyleczyłem. Datki i tak idą do jednego wora – wyjaśnia.

Pytamy się też naszego rozmówcę o finał wojewódzki WOŚP. Ostatni w Rybniku miał miejsce w 2013 roku. Czy nasze miasto ma szansę na powtórkę? Wszystko zależy od sztabu wojewódzkiego.

Wtedy dostaliśmy informację, że finał jest u nas. My tylko prowadziliśmy zbiórkę, a resztą zajęło się województwo – wspomina Arkadiusz Klimczak.

Będą lokali artyści, będzie pokaz fireshow

Tak jak co roku, głównym punktem finału WOŚP w Rybniku będzie kampus. Na scenie od 14:30 zagrają Czornobrywc'i – zespół wokalny, którego skład tworzą Ukraińcy zamieszkali w Rybniku i okolicach.

Wystąpią też dzieci ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Będzie także kilka mocnych akcentów z zespołem The Farsk, a skocznych ze Sari Ska Band.

Na koniec wystąpi Piotr Tłustochowicz z zespołem. Odpalone zostanie również „światełko do nieba”.

To nie będą fajerwerki, ale pokaz fireshow – dowiadujemy się.

Nie zabraknie licytacji. Biorący udział w „kto da więcej” staną m.in. przed szansą wygrania samochodu na weekend.

Wystawia się ponadto nasza policja, lokalne OSP. Będzie wojsko. Podejrzewam, że znowu przyjadą ciągniki siodłowe. Jak pogoda pozwoli to pojawią się motocykliści – wymienia Arkadiusz Klimczak.

Weźmiecie udział w tegorocznym finale WOŚP?

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 68

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~rzyt 2024-01-15
  15:31:05

  23 14

  Sztab Rybnik, ... kojarzę słowo sztab z wojskiem i zabawkami do zabijania. Chyba nie o to chodzi...
  Pilnujcie się, bo podczas tej imprezy giną ludzie.

 • ~lewysierpowy 2024-01-15
  17:43:53

  25 19

  Dzieci będą żebrały na mrozie na spasionego owsiaka.

 • ~Arteks 2024-01-15
  18:10:06

  15 29

  @lewysierpowy to uczy dzieci empatii, współpracy, pomagania, solidarności z chorymi, odpowiedzialności za skarbonkę. To bardzo pożyteczna akcja którą każdy normalny człowiek popiera.

 • ~lewysierpowy 2024-01-15
  19:46:55

  21 16

  ~Arteks - "uczy odpowiedzialności za skarbonkę " - słabe , a ja nie ufam hejterowi , którym jest owsiak i hejter certyfikowany - wyrokami sądowymi . Pozakładał spółki na rodzinę ( Złoty Melon , Mrówka Cała) do których wyprowadza pieniądze ze zbiórek i nikomu , nawet przed sądem nie chce ujawnić rozliczeń WOŚP . Poza tym że zrobił z milionów ludzi żebraków którzy zbierają na niego po ulicach , którzy nie uczą się empatii i pomagania tylko jak być dymanym przez cwaniaków.

 • ~Arteks 2024-01-15
  20:26:45

  14 22

  @lewysierpowy - to ty chyba pomyliłeś Owsiaka z Rydzykiem... I dlatego napisałeś "spasiony" no bo ten zakonnik bardzo się utuczył... Przecież to Owsiak się rozlicza z każdej złotówki, a Rydzyk nie chce ujawnić np. skąd ma Maybacha czy gdzie zniknęły środki ze zbiórki na stocznie.

 • ~antyk23 2024-01-16
  07:12:40

  12 8

  arteks zdradź wszystkim tę tajemnicę jak się uczy trzymiesięcznego niemowlaka EMPATII??? Ciebie NIE UDAŁO się nauczyć, wpoić ci ochłapków empatii, a ponoć już masz swoje lata... Aha, żeby nie było jestem zwolennikiem Orkiestry. Nie rozumiem też tych przeciwników, którym p. Owsiak przeszkadza, bo zbiera na coś ważnego dla wielu ludzi, a NIE CHCĄ WIDZIEĆ milionowych(miliardowych) przekrętów...

 • ~jt4444 2024-01-16
  13:30:24

  13 2

  Trzeba przyznać że WOŚP to świetnie wymyślony i wylansowany produkt  "odpowiednich slużb " , same słowa w nazwie swięta i pomoc ( dobrze się kojarzą ) , pomaganie dzieciom ( kto  by niechciał pomóc dziecku ) , naklejki z serduszkiem  które  przyklejane na zakupiony z orkiestry sprzęt mają uświadomić ludziom  od kogo pochodzi pomoc w " państwowym szpitalu " ale i serduszka naklejane na ubrania ludzi by pokazać kto jest za " pomaganiem " a kto nie  .A i sam Owsiak  z jego " róbta co chceta  " nie jest postacią przypadkową .Jak nikt inny Owsiak z jego orkiestrą mógl liczyć na potężne wsparcie z wszystkich możliwych instytucji państwowych w których te " odpowiednie słuzby " miały potężne wpływy po " dogadaniu się " z tak zwaną  demokratyczną  opozycją  przy okrąglym stole  .Akcja pt. WOŚP była skierowana przede wszystkim dla młodzieży , tej młodszej jak i dorosłej  bo to oni będą decydować w przyszłości o losach kraju .Mamy rok 2024 , efekt " śnieżnej kuli " zadzialał .Ludzie dają pieniądze na orkiestrę bo przecież gdy byli z dzieckiem w szpitalu to korzystali ze sprzętu z naklejonym serduszkiem i trzeba się odwdzięczyć a teraz i te dzieci  pomagają Jurkowi Owsiakowi . I tak oto pan Owsiak stał się " nietykalny " bo jeśli powiesz coś krytycznego na Owsiaka to od razu  jest narracja że atakujesz " pomoc dzieciom " i tych  ludzi  którzy pomagają (wpłacają , są wolontariuszami ). A pan Owsiak , jego żona i niedoszły zięć porobili sobie dzięki WOŚP nieźłe biznesy zakładając sobie  różne spółki powiązane z WOŚP .Dzięki wpłatom ludzi WOŚP się utrzymuje , do tego dochodzą pieniądze z samorządów i z różnych instytucji a pan Owsiak może zgodnie ze statutem fundacji pewną część tych pieniędzy przeznaczyć na swoje cele , na bilbordy "przypadkowo zainstalowane "przed wyborami do Sejmu i Senatu  z określonym  przekazem  ,na festiwal gdzie zaprasza " odpowiednich gości" i gdzie przebywającej tam młodzieży jest wtłaczana do ich głów odpowiednia propaganda , nie wspominając już jak wielu tych ludzi zachowuje się tam w myśł slów Jurka  ",róbta co chceta " A więc nie jest ten Jureczek taki nieskalany i bezinteresowny w ",pomaganiu " , wogóle jego zachowanie i prymitywny język jest odrażające .Przegrał przecież sprawę swego czasu z blogerem "Matka Kurka". Z Owsiakiem jest tak jak z żydami albo LGBT można mówić tylko dobrze albo wcale , jeśli krytycznie wypowiesz się o zachowaniu żyda to jesteś faszystą , antysemitą.Jeśli o kimś z LGBT to jesteś faszystą i homofobem .

 • ~Arteks 2024-01-16
  13:45:31

  1 14

  @antyk23 - i jak zwykle zaś wyszła z ciebie małostkowa żółć... ;)
  @jt4444 - taaak, to świetnie wylansowany i bardzo pożyteczny społecznie projekt. Nawet ci którzy stoją do Owsiaka w opozycji, zauważają, że to działa, a w szpitalach jest sprzęt kupiony za środki uzbierane przez WOŚP! :) Owsiak nigdy nie liczył na jakieś państwowe dotacje w przeciwieństwie do fundacji i organizacji powołanych przez władze PiS których celem nie była pomoc innym tylko działalność polityczna np. 400 milionów na Rydzyka czy dziesiątki milionów na "Willę Czarnek".

 • ~jt4444 2024-01-16
  14:31:34

  9 3

  Arteks jak tam pan Owsiak apolityczny .
  Bardzo niepolityczni gośćie i rozmowy .Tak było w 2021 r i tak jest co roku .
  Pol'and'Rock Festival 2021. Poznaj gości Akademii Sztuk Przepięknych

  Akademii Sztuk Przepięknych działająca w ramach Pol'and'Rock Festival to inspirujące rozmowy i ciekawe spotkania. W tym roku goścmi ASP będą:

  Arkadiusz Jakubik
  Łukasz Czepiela
  Elżbieta Dzikowska
  Andrzej Chyra
  Sylwia Gregorczyk-Abram
  Michał Wawrzykiewicz
  Radosław Kotarski
  Przemysław Kossakowski i ekipa "Down The Road"
  Marta Lempart

  Spotkania z gośćmi ASP poprowadzą dziennikarze Onetu: Bartosz Węglarczyk, Katarzyna Janowska, Karol Kosiorowski, Karolina Walczowska, Kamil Dziubka, Jaśmina Marczewska i Janusz Schwertner.

  https://www.facebook.com/Onet/videos/polandrock-2021-sylwia-gregorczyk-abram-i-micha%C5%82-wawrykiewicz-na-asp-3007/873192186656119/
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwia_Gregorczyk-Abram
  https://www.wnp.pl/parlamentarny/osoba/michal-wawrykiewicz,193624.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Marta_Lempart

 • ~antyk23 2024-01-16
  15:00:54

  8 2

  arteks raz, chociaż raz w życiu odpowiedz na pytanie ! Po prostu raz w życiu pokaż, że masz przysłowiowe "jaja", bo jak na razie jak widać po ilości osób, które minusują większość twoich komentarzy, to innym odpowiadasz jakimś hmm elokwentnym bełkotem. Zatem chłopie bądź w końcu facetem

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4008