zamknij

Wiadomości

Świerklany: mieszkańcy zapłacą mniej za wywóz śmieci, jeśli złożyli nowe deklaracje

2013-07-25, Autor: Dominika Kuśka
Mieszkańcy Świerklan za wywóz śmieci zapłacą mniej niż się spodziewano. Ci, którzy złożyli już w urzędzie gminy nową deklarację, zapłacą 6,50 złotych. Problem mają jednak mieszkańcy, którzy o nowych deklaracjach nic nie słyszeli – te osoby będą musiały zapłacić aż 17 złotych za wywóz odpadów.

Reklama

W gminie Świerklany zmniejszyła się stawka za wywóz śmieci. Według nowych ustaleń każda osoba zapłaci 6,50 złotych. W przypadku gdy w jednym gospodarstwie domowym znajduje się powyżej siedmiu osób opłata będzie wynosiła 6 złotych.

Mieszkańcy są jednak oburzeni, bo choć niższa opłata wszystkim się podoba, to nie wszyscy o niej wiedzieli. – Składaliśmy deklaracje śmieciowe w kwietniu, jednak po zmianie stawki za wywóz odpadów należało złożyć nowe deklaracje. Informacja na ten temat pojawiła się w czasie ogłoszeń duszpasterskich w kościele, nie zaś w oficjalnych środkach przekazu. Te osoby, które nie złożyły nowej deklaracji do 12 lipca będą musiały zapłacić 17 złotych, czyli tak jak w przypadku odpadów niesegregowanych. Dlaczego więc gmina nie podała oficjalnej informacji o konieczności złożenia nowej deklaracji – pisze oburzony mieszkaniec Świerklan.

Informacji zaprzecza jednak wójt Świerklan. – O konieczności złożenia nowej deklaracji informowaliśmy nie tylko w kościołach naszej gminy, ale również za pośrednictwem „Kuriera” i naszej strony internetowej – mówi Antoni Mrowiec. – Pierwsze deklaracje miały na celu przeliczenie rzeczywistej liczby mieszkańców, którzy będą płacić za wywóz odpadów. Już wtedy pojawiała się informacja, że być może będzie trzeba składać nowe deklaracje. Po rozstrzygnięciu przetargu przeliczyliśmy wszystkie koszty i uznaliśmy, że mieszkańcy mogą płacić mniej – tłumaczy wójt Świerklan.


Wójt Świerklan twierdzi, że informacja o ostatecznym terminie składania deklaracji (12 lipca – przyp. red.) oraz o stawce 17 złotych od osoby za wywóz odpadów miała raczej charakter mobilizujący. – Mieszkańcy się ociągali i nie przynosili tych deklaracji. Musieliśmy przyjąć jakiś termin końcowy i ustalić konsekwencje. W praktyce wciąż przyjmujemy nowe deklaracje – tłumaczy Antoni Mrowiec.

Dwa dni temu brakowało jeszcze 150 deklaracji na 2,5 tys. wszystkich.

 

>> Jak śmieciowa rewolucja przebiega w Czerwionce-Leszczynach?

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~ 2013-07-25 11:24:21

  Na stronie urzędu gminy? A to bardzo ciekawe, bo takiej informacji nie ma tam do tej pory!
  Informacja o obniżenie opłat znalazła się tylko w BIP, który rzadko jest w ogóle czytany przez mieszkańców A DO TEGO NIE MA TAM KONKRETNEJ INFORMACJI, ŻE SKUTKUJE TO KONIECZNOŚCIĄ PONOWNEGO ODDANIA DEKLARACJI!
  Poza tym należałoby dodać jak jest dystrybuowany KURIER - otóż jest dostępny w bibliotece i OSP - no rzeczywiście są to miejsca na co dzień odwiedzane przez mieszkańców, szczególnie tych starszych i schorowanych, którzy np, również nie chodzą do Kościoła bo to ksiądz ich odwiedza.
  Abstrahując już od tego, że informacja była w jedną jedyną niedzielę maja - w okresie komunii, gdy nawet Ci którzy chodzą mogą być w innej parafii.
  Zresztą w jakim kraju my żyjemy żeby ogłoszenia były nadawane w Kościele? Czyli osoba z innego wyznania już takiej informacji nie potrzebuje?

  Ponadto, nie wiadomo czy mieszkańcy nie pójdą i trzeci raz składać deklaracji, ponieważ RIO zakwestionowała z uchwały gminy kilka zapisów (m.in obowiązek oddania 3 worków na rok na mieszkańca), zapis taki jest na deklaracjach więc jeśli sprawa trafi do sądu to kto wie, czy deklaracje nie będą ponownie do korekty.

  No ale wtedy to Urząd nauczony doświadczeniem pewnie znowu ogłosi to "wszystkim" w Kościele.

  3 0
 • ~Floid 2013-07-25 16:25:51

  Brawo za refleks rybnik.com.pl afera z 12-07-2013 . http://www.radio90.pl/nie-wiedzialem-ze-trzeba-zlozyc-korekte-do-deklaracji-smieciowej-teraz-mam-placic-17-zlotych.html

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 339