zamknij

Biznes

Świerklaniec powrócił! Byliśmy na otwarciu restauracji InoWino (zdjęcia)

Bartłomiej Furmanowicz 2022-05-12, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To wielki dzień w historii Rybnika. Po katastrofie budowlanej Świerklaniec znów błyszczy, jeszcze bardziej niż przedtem. Właśnie został otwarty, a wraz z nim restauracja InoWino. Byliśmy na miejscu, zobaczcie zdjęcia z wnętrza lokalu i co się w nim działo!

Reklama

Ponad rok temu doszło do katastrofy – zawaliła się ściana Świerklańca, historycznej kamienicy Rybnika. Wielu mieszkańców zastanawiało się, co dalej będzie z budynkiem? Czy w Rybniku pozostanie dziura po jednym z symboli miasta?

Już wtedy Grzegorz Piechaczek – właściciel Świerklańca powiedział kategoryczne „nie”.

Byłem w szoku, ale wiedziałem, że Świerklaniec musi zostać. To jest historia, która jest częścią Rybnika – mówi.

Dzisiaj, po roku pełnym nerwów odetchnął w końcu z ulgą i mógł napić się szampana.

Czuję satysfakcję, że możemy się tutaj spotkać. Udało nam się wszystkim. Bardzo dziękuję rybniczanom za wsparcie i kibicowanie. To dało nam dużo sił. Nasze drogi z Pawłem Nowakiem się spotkały i życzę mu wszystkiego, co najlepsze, by restauracja żyła. Świerklaniec wraca jako punkt kulturalny Rybnika! - podkreśla Grzegorz Piechaczek.

Właściciel nabył kamienicę w 2019 roku. Teraz myśli o tym, by powstał tu też hotel.

Chciałbym, żeby dwa piętra zostały zagospodarowane na hotel. Może się to uda. To byłby świetny kompleks w centrum miasta – mówi.

Otwarcie kamienicy to jedno. Trzeba też wyraźnie zaznaczyć, że działać zaczęła również restauracja InoWino. Dzięki projektantce Magdalenie Seydzie udało się tu stworzyć klimatyczne miejsce pełne wspominek w połączeniu z nowoczesnym wyglądem.

Nieskromnie powiem, że jest się czym pochwalić i jestem dumny. Chcieliśmy zrobić lokal z charakterem. Nasza projektantka Magda Seyda wymyśliła coś, by nie kosztowało to milionów. Wykorzystaliśmy to, co tutaj jest – stare drzwi ze Świerklańca, stare belki, deski. Każdy sufit ma swój charakter. Są tu też obrazy artystów z Rybnika, ale i nie tylko – wymienia Paweł Nowak, właściciel InoWino.

Na parterze znajdziemy restaurację, na pierwszym piętrze jest sala przyjęć. Ogromna przestrzeń robi wrażenie! Jest scena, jest też zdobiony sufit z żyrandolami. Goście mogą też przejść na balkon i obserwować deptak z góry.

Kiedy lokal zostanie otwarty dla gości? Trzeba jeszcze poczekać. InoWino już od jutra urządza imprezy okolicznościowe.

Oficjalnie otwieramy się w czwartek albo piątek. Mamy przygotowane bardzo podobne menu jak w lokalu na Kościuszki. Karta jest krótka, ale zwarta, każdy znajdzie coś dla siebie. Teraz mamy taką kuchnię, że możemy poszaleć – śmieje się Paweł Nowak.

Dodaje, że ma wokół siebie fajnych ludzi.

Oprócz tego zamierzamy w przyszłym roku otworzyć ogródek letni w pasażu. Zastanawiamy się nad hotelem – dowiadujemy się.

Paweł Nowak już na scenie dziękował swojej rodzinie, bliskim i znajomym za pomoc w budowie restauracji.

Pamiętam jak byłem pierwszy raz na tej sali. Wyszliśmy się i powiedziałem żonie, że to duże, że sporo roboty. Była mowa o restauracji na dole. Później spotkałem się panem Grzegorzem i usłyszałem, że albo chce wynająć 2 pietra, albo nic. Dlatego panie Grzesiu bardzo dziękuję. Dzięki panu mamy tak fantastyczną salę w centrum miasta. Było kilka upadków i chwil zwątpienia, ale nie poddaliśmy się – zwrócił się do właściciela kamienicy.

Goście oddali się rozmowie i próbowaniu przysmaków, a na scenę wszedł dobrze nam znany zespół Carrantuohill oraz Piotr Tłustochowicz.

Oceń publikację: + 1 + 68 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Arteks 2022-05-12
  21:15:46

  29 45

  Piękny budynek, super wnętrza, restauracja klasy premium. :D Każdy kto był u nich w poprzednim miejscu wie co mam na myśli. Musieli się rozwinąć bo czasami brakowało wolnych stolików. :)

 • ~rzyt 2022-05-12
  22:44:39

  27 28

  A ktoś odpowiedział za tą katastrofę budowlaną? Bo mi umknęło. Ciekawe czy mają mencię lub graševina?
  Verdejo z dobrej piwnicy też bym spróbował albo rosado prieto picudo...Czy do wina podają jakieś tapasy? Ale i tak gratuluję tym co im się chce złamać rybnickie przyzwyczajenia w spędzaniu czasu przy szkle.

 • ~Abisall 2022-05-12
  23:44:13

  4 8

  *Magdalena oczywiście

 • ~bikerek 2022-05-13
  07:25:04

  42 13

  Pjoter teraz będzie miał blisko na lampkę.

 • ~rob78 2022-05-13
  08:40:36

  11 4

  @rzyt
  "Wyrok zapadł 24 stycznia. Sąd Rejonowy w Rybniku zgodził się na orzeczenie uzgodnionej z Tomaszem Z. kary oraz środka karnego. Mężczyzna został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Ponadto musi zapłacić grzywnę w wysokości 50 tys. zł, pokryć koszty postępowania, tj. ponad 21 tys. zł. Ma również roczny zakaz pełnienia funkcji kierownika budowy, ale sędzia Agnieszka Bierza orzekła, że w poczet orzeczonego środka karnego zalicza się czas postępowania prowadzonego przez prokuraturę, tj. od 24 sierpnia 2021 do 24 stycznia 2022. "

 • ~hub381 2022-05-13
  11:07:36

  9 13

  Chylę czoła przed właścicielami Świerklańca. Ja pamiętam to miejsce jeszcze z lat 70-80 jak tym obiektem rozporządzała Społem(lub ???).
  Te słynne dansingi i te biegające szczury z jednego do drugiego miejsca.
  Jednym słowem:KULTURA XXI w.

 • ~Mateus4 2022-05-13
  11:25:56

  10 4

  Gratulacje i trzymam kciuki!

 • ~rzyt 2022-05-13
  11:49:31

  3 2

  ~rob78,
  Dzięki ...

 • ~Chachulski 2022-05-13
  12:42:17

  26 1

  Bardzo się cieszę, że Świerklaniec już odbudowany, że powstały nowe efektowne wnętrza, które będą tętnić życiem, czego właścicielom kamienicy i restauracji Ino Wino gorąco życzę. Natomiast pisanie o "wielkim dniu w historii miasta" to jednak gruba przesada. Większość ze stu trzydziestu kilku tysięcy mieszkańców Rybnika progu Świerklańca nigdy nie przekroczy, dla większości pozostanie on więc tylko ważnym, bo wyjątkowym elementem, jak to się teraz określa "przestrzeni publicznej śródmieścia", a jako takowy był już gotowy od pewnego czasu. Raz jeszcze gratuluję właścicielowi i najemcy! Czasy trudne, a będą trudniejsze, ale powodzenia!!!

 • ~Dador 2022-05-13
  14:16:54

  4 4

  ~rob78
  Czy coś Ci wiadomo, czy to chodzi o Tomasza Z......ego, rybnickiego przedsiębiorcę? Tak z ciekawości pytam.

 • ~rob78 2022-05-14
  08:26:31

  5 1

  @Dador, nie znam personaliów jegomościa. Zacytowałem tylko część wyroku.

 • ~rosthost1 2022-05-24
  21:58:47

  1 0

  Wyrok zapadł ubezpieczenie gość miał więc zapłaciła ubezpieczalnia. Czyli 70 tys dla Z ego nie ubedzie. Dobrze że nikt nie ucierpiał.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.