zamknij

Ekologia

Stan zanieczyszczenia powietrza jest efektem wielu czynników

2013-02-12, Autor: 
Niedawno pisaliśmy o konferencji pt. „Skąd się bierze smog w Rybniku?”, podczas której zaproszeni pracownicy naukowi przedstawiali różne przyczyny powstawania smogu. Informowaliśmy wcześniej, że najważniejszym czynnikiem powodującym smog jest niska emisja. Sprawdźcie, co jeszcze jest przyczyną tak dużego zanieczyszczenia powietrza.

Reklama

O tym, że stan powietrza atmosferycznego w Rybniku i w okolicach jest bardzo zły prelegenci konferencji nie musieli przekonywać ani siebie, ani zebranych mieszkańców. Po jednogłośnej ocenie naukowcy i eksperci wykazali szereg przyczyn takiego stanu powietrza.

Najważniejsze z powodów powstawania smogu to niska emisja spalin, stan pogodowy oraz topografia miasta. Eksperci skupili się przede wszystkim na niskiej emisji, którą emitują domki jednorodzinne wyposażone w nieekologiczne piece i złej jakości paliwa, a elektrownie, elektrociepłownie, które funkcjonują przez cały rok i mają odpowiedni wymogi co do emisji spalin, zaś samochodami również jeździmy przez cały rok. Smog zaś jest problemem okresu grzewczego.

 

>> Zobacz zdjęcia z konferencji „Skąd się bierze smog w Rybniku?”

 

Magdalena Żak z Katedry Ochrony Powietrza Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej podkreślała, że to właśnie mieszkańcy domów jednorodzinnych powinni zadbać o to, by powietrze było czyste i zdrowe. – Źródła indywidualne nie są kontrolowane. Spalanie jest niepełne, bez żadnej ochrony i uważam, że to ma bezpośredni wpływ na obecny stan powietrza – tłumaczyła Magdalena Żak.

 

Z kolei dr Leszek Ośródka, ekspert z Zakładu Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej uważa, że nie tylko nieekologiczne sposoby ogrzewania domów jednorodzinnych są przyczyną tak złego stanu powietrza. – Trzeba również zwrócić uwagę na ciągle utrzymującą się bezwietrzną i wyżową pogodę z inwersją temperatur, co choć dla ludzi wydaje się dobre, dla ekologii jest tragiczne w skutkach – mówi dr Leszek Ośródka. Przyczyną powstania smogu może być również układ topograficzny miasta. Rybnik jest położony na płaskowyżu w pobliżu zbiorników wodnych, co potęguje nagromadzenie zanieczyszczeń powietrza.

 

Znajomość przyczyn takiego stanu powietrza jest niezbędna do podjęcia ekologicznych działań. Na ten moment w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Rybnika” rybniczanie mogą liczyć na dofinansowanie wymiany kotłów na te bardziej ekologiczne np. na prąd, gaz, z podajnikiem czy pompę ciepła.

Z kolei dr Leszek Ośródka, ekspert z Zakładu Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej uważa, że nie tylko nieekologiczne sposoby ogrzewania domów jednorodzinnych są przyczyną tak złego stanu powietrza. – Trzeba również zwrócić uwagę na ciągle utrzymującą się bezwietrzną i wyżową pogodę z inwersją temperatur, co choć dla ludzi wydaje się dobre, dla ekologii jest tragiczne w skutkach – mówi dr Leszek Ośródka. Przyczyną powstania smogu może być również układ topograficzny miasta. Rybnik jest położony na płaskowyżu w pobliżu zbiorników wodnych, co potęguje nagromadzenie zanieczyszczeń powietrza.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~agatamiliard12 2013-02-12
    17:33:40

    0 0

    Kolejny raz piszą o dofinansowaniu do kotłów czemu nie napiszą ze to tylko do starych domów na wymiane jest dotacja nowych domów buduje się bardzo dużo i im sie nie należy zadna dotacja a jak ktos wymienia w starym domu piec to podejrzewam ze i tak ludzie kupuja bez podajnika.Sam teraz kupiłem piec do nowego domu i kupiłem smieciucha bo niestety nie stac mnie na piec za 9tys złotych gdybym dostał dotacje to oczywiscie kupił bym z podajnikiem ale do nowego budownictwa dofinansowanie sie nie należy

  • ~imrahil 2013-02-12
    21:04:30

    2 0

    zawsze można wybudować dom mniejszy o kilka metrów i zostanie na piec, albo na lepszą izolację i można ogrzewać prądem lub gazem (jeśli jest dostępny). stać ludzi na wybudowanie domu za kilkaset tys., to powinno też być stać na w miarę ekologiczny system ogrzewania. do pozwoleń na budowę nowych domów powinno być takie wymaganie

  • ~ 2013-02-12
    22:07:24

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. Redakcja

  • ~imrahil 2013-02-12
    22:26:22

    2 0

    ~stfu1 - tu się pomyliłeś, złosliwcu. od urodzenia mieszkam w domu (jak zresztą moi rodzice i ich rodzice), teraz akurat buduję swój i wyszedłem właśnie z takiego założenia jakie przedstawiłem powyżej. wg mnie lepiej wybudować mniejszy (ale wygodny), ale dobrze wykończony, tani w utrzymaniu, przemyślany dom niż robić tak jak większość - budować molocha, którego wykończenie i utrzymanie kosztuje fortunę. mieć bezobsługowe ogrzewanie tańsze w eksploatacji (i instalacji) niż śmieciuch czy kocioł na "eko"groszek. rozwiązaniem problemu jest to co napisałem (także dot. pozwoleń na budowę), natomiast dla starych domów - termomodernizacja, a nie dofinansowania do kolejnych kotłów czy solarów. a jak ktoś buduje dom (czy kupuje mieszkanie), to nie powinien dostawać żadnych dotacji, bo to śmierdzi pompowaniem kasy z podatków w ręce kolesi.

  • ~korin 2013-02-12
    22:46:11

    0 1

    imrahil: wybacz, ale chyba czegos nie zrozumialem - jakie ogrzewanie jest bezobslugowe i tansze w eksploatacji i instalacji niz smieciuch czy piec z podajnikiem? Chyba ze planujesz dom pasywny..

  • ~imrahil 2013-02-12
    23:36:24

    0 0

    ~korin nie dom pasywny, ale energooszczędny, którego koszt budowy szybko się zwróci. dom 123 metry (ogrzewane), różnica w cenie idzie w izolację, wentylację i dobry fundament. poza tym potrzebny jest dobry projekt (z czym niestety są problemy) i dobre wykonanie (z tym też są problemy, trzeba pilnować wykonawców na każdym kroku, ale to dotyczy każdego domu), dodatkowo sporo wiedzy. ogrzewanie prądem to 1300 zł na sezon (aczkolwiek czekam jeszcze na dokładne wyliczenia, żeby wiedzieć co ewentualnie zmienić w izolacji ścian i stropu). koszt instalacji ogrzewania elektrycznego jest znacznie niższy niż węglowego - dodatkowo można zrezygnować z kilku metrów kwadratowych na opał. koszt budowy to jakieś 10% więcejna matrze niż dom normowy. kosztem jest też rezygnacja z udziwnień bryły budynku. ja zrezygnowałem też z kilku metrów kwadratowych. można zrezygnować z kominów, kotła itp. takich domów buduje się coraz więcej, poza tym nadchodzą zmiany w przepisach dotyczących zapotrzebowania na ciepło (coś tam piszą w prasie), więc taki dom nie będzie już 10% droższy, ale np. 7%.

    gdybym miał gaz, to pewnie grzałbym właśnie nim, ale nie wiem czy dałbym mniej izolacji. pompa ciepła odpada - jest droga i może się zepsuć po gwarancji.

  • ~elcia78 2013-02-13
    11:22:53

    0 0

    co was bardziej przeraża: EKOLOGIA czy ONKOLOGIA?

  • ~jurempus 2013-02-14
    07:02:30

    0 0

    Żeby nie było smogu trzeba niegrzac w piecach w domach,zamknąc elektrownie,dwie najbliższe koksownie Czerwionka i Radlin.Ale zamknięcie tego powoduje brak ogrzewania w domach,brak prądu,brak zysku.Więc wybierać albo czyste powietrze bez ogrzewania i prądu albo smog i miec ciepło w domu i prąd.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5342