zamknij

Biznes

Sprzedawali, ale o kasie rejestrującej „zapomnieli”. Skarbówka ukarała przedsiębiorców z Rybnika

2023-11-20, Autor: 

Jak co roku ostatnie dni października oraz początek listopada to czas wzmożonych kontroli śląskiej skarbówki, związanych badaniem czy przedsiębiorcy rzetelnie rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych. Akcja objęła też Rybnik, podczas której „wpadło” czterech przedsiębiorców z naszego miasta.

Reklama

Funkcjonariusze i pracownicy ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przeprowadzili ponad 100 kontroli celno-skarbowych oraz nabyć sprawdzających. Czynności podjęto w 22 lokalizacjach na terenie województwa śląskiego.

Kontrolę przeprowadzono u podatników prowadzących kluby, puby, dyskoteki oraz restauracje. Najwięcej mandatów dla nieuczciwych przedsiębiorców z tych branż wystawiono na terenie Katowic, Sosnowca i Rybnika. W kolejnych dniach pracownicy i funkcjonariusze ze Śląskiego UCS sprawdzili, czy paragony fiskalne otrzymują klienci straganów, kiosków i punktów ze zniczami. Niestety i tu posypały się mandaty. Najwięcej na terenie Gliwic, Mysłowic oraz Tychów – mówi Katarzyna Klos z katowickiej KAS.

Nieuczciwi przedsiębiorcy zostali ukarani mandatami karanymi za popełnione wykroczenia skarbowe w łącznej kwocie ponad 123 tys. zł.

Jeżeli chodzi o Rybnik - ukarano 4 przedsiębiorców z branży rozrywkowo-gastronomicznej oraz kwiaciarni.

Łączna wartość wystawionych mandatów w Rybniku to 6 tys. zł. Przedsiębiorcy zostali ukarani mandatami karnymi za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej – dodaje Katarzyna Klos.

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach przypomina, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony – słyszymy.

Skarbówka zaznacza: zgodnie z przepisami, kto będąc zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej dokona sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. W przypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego, o którym mowa wyżej, może otrzymać mandat karny w wysokości od 360 zł do 18 tys. zł.

Oceń publikację: + 1 + 72 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~mariusz mewa 2023-11-20
  10:13:33

  34 10

  Od zawsze mnie zastanawia dlaczego ci wszyscy handlarze zniczami czy badziewia na odpuście nie mają kas fiskalnych. Dziwne, że za nich skarbówka się nie bierze.

 • ~krycha12 2023-11-20
  10:26:42

  33 15

  Bo ledwo dyszą ,działalność jednoosobowa pada i plajtuje strasznie !

 • ~norton 2023-11-20
  11:05:11

  26 6

  Pamietam czas gdy punkt xero zlokalizowany w US Rybnik nie dawał paragonów - wg Pani obsługującej "oni nie muszą"....

 • ~nutytyty 2023-11-20
  11:26:57

  35 6

  A ja sie dziwie dlaczego mechanicy samochodowi nie dawaja rachunkow.
  Kiedys zapytalem i otrzymalem odpowiedz ..
  a to cena bedzie wieksza...

 • ~exx 2023-11-20
  15:55:14

  24 2

  ~nutytyty,
  O więcej tych branż jest. Kominiarz mnie skasował 300zł za 15 minut roboty. Oczywiście bez rachunku.

 • ~ptfjshxxopjrzsy 2023-11-20
  18:00:11

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franek 7 2023-11-20
  21:03:36

  26 4

  Mariuszu Mewo- nie idź tą drogą. Droga typowego Polaka zawistnika. Nie każdy przedsiębiorca handlujący zniczami „czy innym badziewiem” jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej. Dopiero po przekroczeniu limitu 20.000 zł w ciągu roku podatkowego taka kasa jest wymagana.
  A co do tematu to terror skarbowo- milicyjny trwa i dojenie ludzi ciężko pracujących i wystających do pracy co rano ( również w niedzielę) o 4:30…
  Ktoś obliczył, że każdy pracujący człowiek oddaje panstwi w podatkach 63% swoich dochodów bo to nie tylko podatek dochodowy ale VAT za wszystko co kupujemy, opłaty paliwowe i inne ukryte w rachunkach za energię i wielu innych miejscach czyli podatek od podatku podatkiem poganiany. Ale tak to już jest w systemach niewolniczych. Niewolnikowi w cesarstwie Rzymskim zostawało więcej bo miał darmowy wikt, opierunek i dach nad głową ( a my nie). My musimy z tego co zostanie ( 37% ) utrzymać siebie i swoje rodziny i ciagle się zastanawiamy gdzie są te nasze pieniądze bo przecież zarobiliśmy sporo ale ciagle nie mamy.

 • ~grzegorz410 2023-11-21
  11:17:35

  14 5

  Franek 7 -dokładnie, płaćcie płaćcie, w końcu na wasze podatki czekają : górnicy, emeryci górniczy, krusowcy, świadczeniobiorcy wszelkiego rodzaju, mopsowcy, 40 letni emeryci policyjni, politycy, rodziny polityków zatrudnione w spółkach skarbu państwa, kościół, rydzyk i kto tam jeszcze nie wymieniony powyżej

 • ~jasiorex 2023-11-23
  16:50:13

  3 0

  Najlepiej zorganizowana grupa przestępczą w tym kraju.. zaraz obok ZUS-u

 • ~safo 2023-11-26
  11:12:57

  7 1

  Lepiej by się wzięli za prywatne gabinety lekarskie a w szczególności stomatologiczne które zdzierają z ludzi gigantyczne kwoty i nie dają paragonów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648