Rządzą na Śląsku

2007-04-20, Autor:
Młodzi szpadziści z Rybnika zdominowali Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Śląska.

Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Śląska juniorów młodszych (do 15 lat) w szpadzie chłopców rozegrane zostały w Gliwicach .

Zawody zostały zdominowane przez RMKS Rybnik. Rywalizację indywidualną wygrał zdobywając złoty medal i tytuł Mistrza Śląska Jan Kordas. Szpadzista rybnickiego RMKS-u w całym turnieju nie przegrał ani jednej walki. Po eliminacji grupowej z kompletem zwycięstw rozstawiony został z numerem pierwszym. Następnie w walkach pucharowych pokonał kolejno: Jakuba Dzikowskiego (Muszkieter Gliwice) 15:7, Aleksandra Staszulonka (Muszkieter Gliwice) 15:8, Mateusza Antkiewicza (Muszkieter) 15:12. W walce półfinałowej spotkał się z kolegą klubowym Zachariaszem Kłoskiem i wygrał 15:10. W finale wygrał z najgroźniejszym rywalem z planszy Mikołajem Smółką AZS AWF Katowice 15:11. Bardzo dobrze spisał się inny zawodnik RMKS Rybnik Zachariasz Kłosek. Przegrywając w półfinale z Kordasem zajął 3. miejsce i zdobył tym samym brązowy medal. Tuż za podium, bo na 6. miejscu zakończył walki Maciej Brewczyk - kolejny bardzo dobrze zapowiadający się zawodnik RMKS.

Pozostali rybniccy szermierze zajęli odpowiedni miejsca: Maciej Kotas – 20. miejsce, Mateusz Franke - 34. miejsce, Kamil Naszkowski - 35. miejsce, Bartosz Lasota - 37. miejsce, Krystian Fajkis - 38. miejsce.

Turniej drużynowy nie przyniósł niespodzianek. Drużyna RMKS I (Kordas, Kłosek Brewczyk, Kotas) w finale spotkała się z innym faworytem mistrzostw - AZS AWF. Po zaciętym pojedynku rybniczanie ulegli akademikom 42:45 zdobywając tym samym srebrny medal. Druga drużyna RMKS- u (Fajkis, Lasota, Naszkowski, Franke) zajęła 8. miejsce.

Doskonała postawa rybnickich szpadzistów jest bardzo dobry prognostykiem przed Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży (Mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej), która na początku maja rozegrana zostanie w Opolu.