zamknij

Wiadomości

Rybnik: które drogi będą odśnieżane jako pierwsze?

2017-11-29, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Pozostając w zimowych klimatach warto zwrócić uwagę na problemy związane z utrzymaniem dróg. Które jako pierwsze będą odśnieżane? Gdzie należy zgłaszać się w przypadku wystąpienia zagrożeń zimowych?

Reklama

Przypomnijmy, że przeszło 450 kilometrów dróg różnych kategorii odśnieżają Rybnickie Służby Komunalne w ramach akcji zima. Do zimowego utrzymywania dróg mogą korzystać z zasobów ok. 600 ton piasku, 1100 ton chlorku sodu oraz 1600 litrów roztworu solanki.

W zależności od panujących na drogach warunków, akcja zima co roku wzbudza wśród mieszkańców większe lub mniejsze emocje. Jak wygląda w praktyce zimowe utrzymanie dróg?

- Drogi główne – czyli wjazdowe i wyjazdowe z miasta oraz wszystkie drogi, po których porusza się komunikacja miejska utrzymywane są przez sprzęt RSK. Wyjazd do odśnieżania na te drogi odbywa się bezpośrednio po wystąpieniu opadów, a pługo-piaskarki pozostają na swoich trasach, aż do ustąpienia opadów i do uzyskania pełnej przejezdności tych dróg. Do utrzymania dróg używana jest sól drogowa, a drogi te utrzymywane są na czarno, według II i III standardu utrzymania zimowego, co oznacza iż jezdnia jest odśnieżona i posypana na całej szerokości drogi. Dopuszczalne są natomiast odstępstwa od tych standardów informujące, że po ustaniu opadów śnieg i błoto pośniegowe mogą zalegać na drodze od 4 – 6 godzin.

- Drogami bocznymi, dojazdowymi w każdej dzielnicy oraz chodnikami zajmują się podmioty zewnętrzne wyłonione w drodze procedury przetargowej tj. 31 ciągników rolniczych wyposażonych w pługi oraz trzy mniejsze ciągniki komunalne wykorzystywane do odśnieżania chodników. Drogi te są utrzymywane według IV kategorii odśnieżania co oznacza, iż drogi utrzymywane są na biało, a miejsca gdzie ruch mógłby być utrudniony (tj. podjazdy, łuki) posypywane są piaskiem lub solą przez sprzęt RSK. W IV standardzie utrzymania dróg jezdnia odśnieżona jest na całej szerokości, jezdnia posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu. Dopuszczalnym odstępstwem od tego standardu, po ustaniu opadów śniegu jest występowanie śniegu i błota pośniegowego przez 8 godz., występowanie zasp przez 8 godz., występowanie dopuszczalnych przerw w komunikacji do 8 godz.

- Część chodników w mieście jest odśnieżana i posypywana również ręcznie przez pracowników RSK. Należy jednak pamiętać, że obowiązek utrzymywania chodników bezpośrednio przylegających do posesji ciąży na właścicielu tej posesji.
Do Rybnickich Służb Komunalnych, pod całodobowym numerem telefonu 32 43 29 560 zgłaszać można wszelkie problemy związane z zimowym utrzymaniem dróg.

- Przypominamy jednocześnie, że akcja zimowa na drogach gminnych i lokalnych nie obejmuje terenów, których właścicielami są podmioty takie jak: spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, obiekty kulturalno-oświatowe i zakłady pracy oraz właściciele prywatnych dróg – słyszymy w rybnickim magistracie.

Telefony dyżurne „Akcji Zima":

Rybnickie Służby Komunalne:
- 432 95 60

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego:
- 422 10 00

Straż Miejska Rybnik:
- 422 72 54
- 986

Telefony dyżurne innych podmiotów gospodarczych:
- Straż Pożarna - 42 20 311, 998
- Urząd Miasta, Wydział Dróg - 43 92 148
- Urząd Miasta, Wydział Komunikacji - 43 92 056
- Zakłady Gazownicze - 42 23 419
- Zakład Energetyki Cieplnej - 42 24 645
- Wodociągi Rybnik - 42 23 681
- Zakład Zieleni Miejskiej - 42 48 838
- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej - 42 26 036

Łączna długość dróg, na których prowadzona będzie akcja odśnieżania:

- drogi krajowe: 17,5 km
- drogi wojewódzkie: 34,0 km
- drogi powiatowe: 98,2 km
- drogi gminne: 299,5 km

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~jaro_t 2017-11-29 09:58:07

  Ja myślę, że zgodnie z obowiązującymi w Rybniku trendami, służby komunalne powinny cały swój czas poświęcić na odśnieżanie ścieżek rowerowych. Pozdrawiam wszystkich kierowców.

  97 19
 • ~Arteks 2017-11-29 11:20:38

  @jaro_t - obecnie cały czas poświęcały na drogi, w bardzo niewielkim stopniu na chodniki. Zaboli cię to jeśli czasami mały pojazd przejedzie przez ścieżki rowerowe i je odśnieży czy posypie solą? Akurat wczoraj miałem okazję przechodzić koło tablicy liczącej rowerzystów przy przepuście na Kotucza. Skorzystało z przejazdu już 21 tys. rowerzystów. O tyle mniej przejechało przez obciążone Rondo Wileńskie! A więc to powinna być dobra wiadomość dla każdego kierowcy który się tam porusza, tylu mniej rowerzystów pojawiło się na tym skrzyżowaniu dzięki przepustowi. Czy rowerzyści w Rybniku to jakiś margines? No raczej nie skoro tylko z jednego kierunku w stronę centrum przez miesiące jesienne (!) przejechało 21 tys. osób na rowerach. A jeśliby takie bezkolizyjne osie transportowe powstały także w innych kierunkach?

  19 61
 • ~bartezz 2017-11-29 12:57:32

  Czasem jak widzę kogoś na rowerze jadącego w deszczu czy teraz po opadach śniegu na jednej z tych ścieżek to od razu przechodzi mnie myśl czy to czasem Arteks nie jedzie.

  45 7
 • ~jaro_t 2017-11-29 13:03:22

  Arteks nie ośmieszaj się swoim infantylnym myśleniem, że "skoro tam jest tak napisane to o tyle mniej przejechało przez rondo". Ja też jestem jak z pewnością wielu mieszkańców rowerzystą, który jednak z korzysta z roweru (przypuszczam że tak robi 99% innych ludzi) REKREACYJNIE i to nie ma nic wspólnego z koniecznością codziennej jazdy samochodem. Naprawdę sądzisz że w jakikolwiek funkcjonalny sposób da się porównać rower do samochodu? Powiedz to matkom, które wożą dzieci do szkół albo zaproponuj komuś jazdę do pracy z np. Rud do Rybnika podczas ulewy, mrozu itp. A po pracy pojedź na rowerze do centrum handlowego, wyjedź z niego z koszykiem i zapakuj się do swojego rowerka. Pomyśl co ty piszesz!

  48 8
 • ~Gruby21 2017-11-29 13:41:35

  @jaro_t - to że Ty jeździsz rowerem tylko rekreacyjnie, zaś na co dzień jeździsz samochodem nie oznacza, że nie ma takich osób w mieście, które dziennie korzystają komunikacyjnie z roweru. Ja należę do takich osób i wcale dziennie nie jeżdżę do marketu. Mimo, że mam dwójkę dzieci, odprowadzam je do przeszkola, które mam 2 minuty pieszo od domu a później jadę do pracy rowerem. W drodze powrotnej często wskakuję do lokalnego sklepu spożywczego i kupuję wszystko czego potrzebuję. Naprawdę współczuję wszystkim, którzy stoją dziennie w strasznych korkach ale myślę, że minimum w 50 % robią to na własne życzenie. I żeby nie było, naprawdę odczuwam niejedyny w zimie brak odśnieżonego chodnika na drodze czy zaśnieżone drogi rowerowe. Dobrze by było, żeby miasto wreszcie coś z tym zrobiło. Często w zimie przychodzi mi chodzić po jezdni bo po chodniku się nie da. Pomyśl co ty piszesz!

  8 21
 • ~Gruby21 2017-11-29 13:42:10

  Swoją drogą w zimie fajnie widać ile miejsca na jezdni faktycznie potrzebują samochody...

  13 1
 • ~Niemalże Rycerz Na Koniu 2017-11-29 15:41:38

  Witam. Kto odśnieżał dziś auto renkom bo myslał, że śnieg spadnie dopiero we wczwartek daje plusa a kto odśnieżył tylko przednią szybę i tak ruszył do pracy minusa a kto jechał rowerem po chodniku nic nie daje.

  2 5
 • ~jojo 2017-11-29 15:44:58

  Arteks te liczby to nie ilość rowerzystów .Ty sam przejechales tam z tysiąc razy.

  20 4
 • ~Ancymon 2017-11-29 17:02:37

  Zgadzam się się z ~gonzof w 100%.
  ~bartezz mylisz się z tymi myślami ~Arteks to zwykły teoretyk ,można o tym przekonać się po jego wpisach , o problemach rowerzystów dojeżdżających codziennie do pracy w różnych warunkach pogodowych z dzielnic biegnących wzdłuż ruchliwej drogi niema zielonego pojęcia.

  13 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 817