Rybnik górą!

2006-03-24, Autor:
Koszykarki Gimnazjum nr 2 w Rybniku wygrały finał gimnazjady województwa śląskiego w koszykówce dziewcząt.

W drodze po mistrzowski tytuł pokonały Gimnazjum nr 6 z Bytomia 65:23, a w wielkim finale okazały się lepsze od zawodniczek Gimnazjum z Pawłowic, pokonując je 56:41.

Turniej, które przebiegał pod hasłem "Graj z Lotosem - Lotos szkołom" odbył się na hali MOSiR w Rybniku Boguszowicach i dzięki tytularnemu sponsorowi miał niezwykle uroczystą oprawę. W ceremonii otwarcia turnieju wzięli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz Szkolnego Związku Sportowego, który był współorganizatorem tych zawodów. Po prezentacji drużyn i oficjalnym otwarciu turnieju, 4 wyłonione w drodze eliminacji drużyny przystąpiły do walki o tytuł tej najlepszej na śląsku wśród szkół gimnazjalnych.

Pierwszym rywalem rybniczanek wyłonionym w drodze losowania były gimnazjalistki z Bytomia. Po 1 minimalnie wygranej przez rybniczanki kwarcie 11:9, w 2 rybnickie gimnazjalistki wyraźnie odskoczyły swoim rywalkom na dystans kilkunastu punktów i prowadziły już 24:9. Do końca spotkania rybniczanki systematycznie powiększały przewagę, a zarazem oszczędzały siły na spotkanie finałowe. Mecz zakończył się zwycięstwem Gimnazjum nr 2 w Rybniku 65:23.

W drugim spotkaniu półfinałowym Gimnazjum z Pawłowic po wyrównanym pojedynku pokonało Gimnazjum nr 12 z Częstochowy 53:42.

Przegrani tych dwóch spotkań spotkali się w meczu, którego stawką było 3 miejsce. W meczu tym Gimnazjum z Częstochowy pokonało Gimnazjum z Bytomia 62:42.

W wielkim finale imprezy gimnazjalistki z Rybnika spotkały się z pawłowiczankami. Po I wyrównanej kwarcie, która zakończyła sie remisem 13:13, na początku 2 kwarty zaznaczyła sie minimalna przewaga rybniczanek ( 17:13, 23:17). Przewagę tą rybniczanki dowiozły do końca 1 połowy, która zakończyła się  27: 22 dla Gimnazjum nr 2 w Rybniku. Początek II połowy miał wyrównany przebieg. Od stanu 33:28 rybniczanki zdobyły z rzędu 8 punktów, powiększając tym samym przewagę do 12 oczek (40:28).

Przed ostatnią kwartą na tablicy świetlnej widniał wynik 41:32 dla rybniczanek i ostatnia część meczu rozpoczęły od zdobycia 6 punktów z rzędu i powiększyły przewagę do 15 punktów. I taką też różnicą zakończyła się finałowa rywalizacja. Gimnazjum nr 2 z Rybnika pokonało Gimnazjum z Pawłowic 56:41 i zostało mistrzem gimnazjady województwa śląskiego w koszykówce dziewcząt.

"Złotą" drużynę tworzą uczennice klas sportowych działających w rybnickim gimnazjum. W dwóch spotkaniach punkty dla Gimnazjum nr 2 w Rybniku zdobyły: Anna Gołyźniak 3 i 2, Aleksandra Kurdziel 4 i 6, Wiktoria Wistuba 4 i 5, Justyna Kaczorowska 11 i 6, Małgorzata Gołucka 4 i 0, Małgorzata Zientarska 12 i 0, Sonia Moszkowicz 7 i 8, Michalina Torebko 4 i 2, Justyna Chrobok 2 i 4, Aldona Morawiec 3 i 2, Natalia Przekop 9 i 20, Paula Szymczyk 2 i 1.

Podczas uroczystej ceremonii wręczania nagród, każdy zespół otrzymał puchar, a zawodniczki 3 najlepszych drużyn medale. Dodatkowo każda koszykarka otrzymała dyplom oraz puzle o tematyce koszykarskiej. Najlepszą zawodniczką turnieju została rybniczanka Natalia Przekop.

Już za tydzień w dniach 30-31 marca w Polkowicach rybniczanki będą reprezentować Śląsk w ogólnopolskim turnieju półfinałowym. Tam zmierzą się z mistrzyniami województw: opolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego.