Rybniczanie z trofeami

2007-01-18, Autor:
Rybniccy szermierze Jan Kordas i Krystian Fajkis odnieśli sukcesy na międzynarodowym turnieju w Krakowie.

W minioną sobotę szpadziści Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego walczyli w Krakowie w Międzynarodowym Turnieju Szermierczym „O Trofeum Smoka Wawelskiego”. Wystartowało w nim przeszło 200 zawodników reprezentujących kluby z całej Polski oraz reprezentanci Węgier, Litwy i Słowacji.

Rywalizacja w kategorii juniorów młodszych (14-15 latków) była jednocześnie eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Tę kategorię wiekową (startowało 93 zawodników) po fantastycznych walkach, z kompletem zwycięstw wygrał szpadzista RMKS Rybnik – Jan Kordas. Eliminację grupową (do 5 trafień) przebrnął bez większych problemów, rozstawiając się do walk pucharowych na szóstym miejscu, a w nich kolejno pokonał : Tomasza Kruka (KKS Kraków) 15:10, Bartłomieja Ogórka (Muszkieter Gliwice) 15:7, Bartłomieja Kuliga (Zerwikaptur Kraków) 15:7 i Tomasza Szczepanowskiego (IKS Warszawa) 15:14. Ostatnie dwie walki pucharowe były popisem umiejętności Jana Kordasa - obie wygrał stosunkiem trafień 15:8. Najpierw pokonał Oskara Metzę (Kusy Szczecin) - numer 1 listy rankingowej juniorów młodszych, a następnie Seweryna Brzozowskiego (Zagłoba Warszawa). Pozostali rybniczanie zajęli miejsca: M. Brewczyk 39, Z. Kłosek - 41, M. Kotas – 52 i M.Gryt - 77.

Również w kategorii młodzików (12-13 - latki) doskonale spisał się zawodnik RMKS-u Rybnik – Krystian Fajkis, zajmując w turnieju 2. miejsce. Fajkis zakończył eliminację grupową z kompletem zwycięstw, a w walkach pucharowych pokonał kolejno: Marcina Szymochę (Kmicic Coneco Częstochowa) 8:5, Jakuba Mazurkiewicza (Irwin Manieczki) 12:5, Jacka Trębińskiego (Irwin Manieczki) 12:6, Ignacego Mielniczka (KKS Kraków) 12:3 i dopiero w bardzo dramatycznej i wyrównanej walce o pierwsze miejsce przegrał z Sebastianem Majgierem (Muszkieter Gliwice) 11:12. Bardzo dobrze w tym turnieju walczył inny zawodnik RMKS-su Kamil Naszkowski, który zajął 8. miejsce. B. Lasota (RMKS) zajął 32. miejsce.

- To kolejny doskonały start naszych rybnickich szpadzistów. Miejsce Krystiana jest potwierdzeniem jego umiejętności i miejsca w ścisłej krajowej czołówce. Szkoda, że w tej kategorii wiekowej jeszcze nie są rozgrywane Mistrzostwa Polski (w ostatnich 12 miesiącach w turniejach zajmował zawsze miejsca na podium). Bardzo cieszy zwycięstwo Jasia w perspektywie zbliżających się lutowych Mistrzostw Polski juniorów. Miejscem tym potwierdził, iż będzie liczył się w walce o medale w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która rozegrana zostanie na początku maja w Opolu – skomentował występy rybnickich szermierzy trener Krystian Fajkis.