zamknij

Wiadomości

Rybniczanie pojadą z pomocą dla uchodźców do Usnarza Górnego

2021-08-23, Autor: 

Rybnicka parafia św. Michała Archanioła razem ze stowarzyszeniami Śląska Misja Medyczna i Azyland szykuje się do wyjazdu z pomocą medyczną i humanitarną na granicę polsko-białoruską.

Reklama

Przygotowania do wyjazdu do Usnarza Górnego koordynują ks. Wojciech Grzesiak – proboszcz parafii św. Michała Archanioła Katolickiego Kościoła Narodowego oraz Sławomir Sobczuk ze stowarzyszenia Azyland.

- Jesteśmy w gotowości, by wyruszyć na granicę polsko-białoruską z pomocą medyczną i humanitarną jak tylko zostanie odblokowany dostęp do koczujących tam ludzi – tłumaczy ks. Grzesiak.

I dodaje:

- Jeśli do soboty nic się nie zmieni, wyruszymy do Usnarza Górnego tak czy siak. Może taka presja organizacji społecznych skłoni rządzących do udzielenia pomocy tym ludziom.

Wiadomo już jakie rzeczy można przekazywać dla uchodźców: 

 • koce
 • jedzenie w formie konserw
 • herbatę
 • elektrolity rozpuszczalne w wodzie
 • leki przeciwbólowe dostępne bez recepty
 • plastry i opatrunki
 • chusteczki higieniczne
 • maseczki.

Dary zbierane będą do piątku do południa.

 Dodajmy, że w miniony weekend głos w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy zabrał też Episkopat Polski.

"Humanitarna i ewangeliczna reakcja na problemy związane z migrantami i uchodźcami nie może być nigdy ograniczana czy zawieszana przez jakąkolwiek jurysdykcję. Gościnność względem obcego jest jednym z wyznaczników naszej wiary" – napisał przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko.

Czy Waszym zdaniem polski rząd powinien udzielić pomocy uchodźcom koczującym na granicy z Białorusią? Jakiej?

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 154

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~takiuj 2021-08-23
  12:57:41

  Ale znaczna większość obywateli ich tutaj nie chce. Mogą wracać skąd przyszli. Proszę podać adresy ludzi którzy ich chcą i niech wezmą ich pod SWÓJ dach. Sapiecie że ludzie za nic dostają 500+ a lebrom i nierobom ze wschodu chcecie zasiłki przyznawać.

 • ~ 2021-08-23
  13:16:05

  A dlaczego na granicę? Jedźcie im pomagać tam gdzie są - na Białoruś.
  Czemu Soros czy Szechter pouczają nas o "miłości bliźniego" a sami nie widzą jak postępuje się w takich przypadkach w ich rodzinnym Izraelu?
  Turkmeniatan, Uzbekistan przyjeli ich kilkunastu, uszczelniając dobrze granice a my mamy tu samych lewackich POpaprańców, którzy Polakom nie pomogą, ale talibami nas bedą uparcie ubogacać.

 • ~ 2021-08-23
  13:30:04

  Ekspert TVN o gościach Merkel: „To lekarze, inżynierowie, matematycy"

  Serio, łykacie takie tanie kłamstwa?

 • ~Longina b 2021-08-23
  13:32:42

  88 11

  To będzie ciekawa wycieczka.Uchodźców już tam nie będzie.

 • ~ 2021-08-23
  13:37:50

  "Czy Waszym zdaniem polski rząd powinien udzielić pomocy uchodźcom koczującym na granicy z Białorusią? Jakiej?"

  A z jakiego kraju obięetego wojną lub klęską żywiołową owi "uchodźcy" pochodzą? Skąd redakcja ma te dane? Czy KGB was informowało skad ich zwozi na Białoruską granice? Nie wiecie kim są koczujący? To po co manipulujecie?

 • ~tesla 2021-08-23
  13:57:07

  94 19

  Ksiądz i episkopat raczej nie należą do największych bystrzaków. Białoruś stosuje w ten sposób wojnę hybrydową, a ten idzie z kanapkami. Poza tym nie ma czegoś takiego jak terytorium niczyje - albo ci "inżynierowie" są po stronie białoruskiej, albo polskiej. Aktualnie są po białoruskiej, bo Straż Graniczna ogarnia temat. Jeszcze. Jak was tak rwie do pomocy bliźnim wbrew wszelkiej logice, to nie trzeba aż pod granicę jechać. Ofiary kościelnej pedofilii są zdaje się bliżej, a i nie trzeba skreślać przy tym logiki.

 • ~Qwety 2021-08-23
  14:16:25

  Straszne braki w edukacji spieszących z "pomocą" widzę. Prawdziwi uchodźcy mogą zgłosić się w Mińsku do dowolnego konsulatu dowolnego państwa UE i złożyć wniosek o wizę humanitarną. Ale wtedy będą sprawdzeni, czy naprawdę są uchodźcami ( a nie np. terrorystami) i potrzebują pomocy. Ci wystający na granicach, to nie są prawdziwi uchodźcy, a aktorzy w grze Łukaszenki. Proszę w moim imieniu im nie pomagać w wojnie hybrydowej przeciw Polsce.

 • ~sipq 2021-08-23
  14:30:51

  116 3

  Episkopat nie ma tu nic do rzeczy, bo to jest probosz parafii Katolickiego Kościoła Narodowego, który z Kościołem Katolickim ma niewiele wspólnego poza wyrazami w nazwie.

 • ~Qwety 2021-08-23
  14:38:30

  ~spiq - czyli tytuł tego tekstu powinien brzmieć "Sekta z Rybnika jedzie wesprzeć Łukaszenkę w wojnie hybrydowej z Polską". Bo taka właśnie jest przykra prawda.

 • ~skuty 2021-08-23
  16:53:11

  62 12

  Oczywiście pomoc przekroczy LEGALNIE granice z Białorusią i poda im fanty od strony BIAŁORUSI, a nie POLSKI.

  W Polsce nie ma miejsca dla ismalmskich uchodźców, nigdy nie było i nie będzie.

  To są ludzie, którzy nigdy, przenigdy nie zaakceptują naszej kultury oraz nigdy się nie zasymilują z polskim społeczeństwem.

  I nie, oni nie będą jak polscy Tatarzy, którzy są tutaj od wielu lat, tylko będą jak każdy inny islamski "uchodźca" w Europie.

 • ~ 2021-08-23
  17:11:57

  52 19

  Panie skuty jesteś pan pewien co napisałeś,to dlaczego tego NIE WYKRZCZYSZ Tuskowi Kopacz i innym z POKO???
  Gdyby NIE Jarosław Wielki Naczelnik RP.,z kilkunastu tysięcy "uchodzców"6 lat temu ,miałbyś już dziś dzielnice w Rybniku,że gdyby policja tam wjechała,to cała by nie wyjechała.
  Takie są skutki"picia wódki"i totalnej beztroski.
  Już nawet nie chę pisac że POlak zawsze mądry PO szkodzie.
  Proponuję lemingom wraz ze swoimi dziewczynami tak po prostu spróbować przespacerowac się wieczorową porą po Molenbeck w Brukseli,lub choćby po niektorych dzielnicach Paryza jak i większości miast tzw.cywilizowanej i oświeconej Europy.
  Pozdrawiam.

 • ~Franek 7 2021-08-23
  17:44:54

  18 42

  No jak kościół zaczyna akcje „ pomocy” to najbardziej „ pomoże” sobie. Tak samo „pomaga” Caritas. Nie znam ani jednej osoby, której kościół/Caritas kiedykolwiek w jakikolwiek sposób pomógł…
  Jak dla mnie akcja pod publiczkę. No ale niech próbują. Zobaczymy…

 • ~TAKI JA 2021-08-23
  18:06:59

  14 30

  Dwadzieścia lat temu żaden Muzułmanin, Talib czy inny wyznawca Boga nie zapraszał POLSKIEGO KATOLICKIEGO ŻOŁNIERZA do Afganistanu. Jako sługłusy Amerykanów pojechali tam zabijać obywateli wolnego kraju. Każdy kraj ma rząd jaki sobie wybrał (My Polacy też) i nie należy wojskiem obcych krajów tego zmieniać. Jeszcze długo będziemy spłacać ten błąd. Amerykanie zrobili sobie poligon z Afganistanu na 20 lat a przy okazji sprzedali sprzęt wojskowy dla 300 tyś. armii. Polska na tej wojnie straciła przeszło CZTERDZIESTU obywateli i zyskała kilkaset inwalidów.
  Mleko się rozlało.

 • ~Longina b 2021-08-23
  18:09:25

  18 14

  AKTUALIZACJA.Niech czekają do wielkiej soboty.Może zechcieliby pomóc głodującym dzieciom w Afganistanie.Dziesięć milionów dzieci tam głoduje!

 • ~Pawel Krys 2021-08-23
  19:18:14

  16 40

  Franca77
  Najwięcej uchodzców z krajów islamskich przybyło do nas za pisu!

 • ~ 2021-08-23
  19:40:31

  41 11

  A kto to chce wpuszczać imigrantów "jak leci" czy to czasem nie Peło?
  Hardwig ,Kramek itd itp? TVN i GW wścieklizny omal nie dostaną, że PIS ich nie chce wpuszczać.
  Paweł Kryz -nie wysilaj się każdy widzi jak jest , kto granic broni, a pamiętamy kto był i jest nadal gotowy ściągać imigrantów do nas.
  A Jachirę to lepiej wyślijcie za darmo na Białoruś nawet dopłaccie żeby tam została,nie mogę uwierzyć,że są ludzie którzy na takie coś głosowali.

 • ~Paweł P Bromann 2021-08-23
  20:36:06

  12 40

  Taki wlasnie jest wasz katolicyzm - wulgarny, egoistyczny, nieczuly, bezczelny. Polska to kraj w ktorym domy dziecka sa pelne, a uchodzcy przepedzani. Obled hipokryzji. Nalezalo protestowac kiedy zolnierze z waszych podatkow bombardowali niewinnych cywilow w Iraku i Afganistanie, a nie teraz kiedy Ci ktorzy uciekaja przed rezimem potrzebuja pomocy.

 • ~ 2021-08-23
  21:20:57

  30 10

  Panie Bromann -NIE do tych ludzi kierujesz pan swoje żale,a powinien pan chyba do Millera i Kwaśniewskiego,czyż nie?

  Niee, oni są "niewinni"baa pan powiesz że nie mają NIC wspólnego z komunizmem,ach kaj,to przecież niemożliwe żeby z list PO SZEŚCIU komuchów z Komitetu Centralnego PZPR nagle stało się demokratami i zasiadają w PE, toż to się w głowie nie POmieści.
  Pozdrawiam.

 • ~ 2021-08-23
  21:40:35

  29 8

  Szkoda że ksiądz po prostu NIE ma pojęcia o czym gada i co chce zrobić jadąc w "Pas Nadgraniczny" NIE mieszkając w Rejonie Przygranicznym,bo wg.prawa mogą tam 0rzebywać JEDYNIE mieszkancy.
  Nie wiem czy ksiądz wie że KAŻDE naruszenie granicy może być POtraktowane "kulką"(przynajmniej tak bylo za "Millera i Kwasniewskiego,kiedy jeszcze nie byli europejczykami).
  Żołnierza pełniącego wartę na granicy nie dotyczą ŻADNE cywilne prawa czy widzimisię posłów,księży itp.. On ma przestrzegać regulaminu służby wartowniczej a tam napisane czarno na białym że jeżeli nie słucha się ostrzeżeń i poleceń wartownika można mu posłać kulkę.!

 • ~Franek 7 2021-08-23
  21:41:49

  10 32

  ~Pawel Krys 2021-08-23 19:18:14
  Franca77
  Najwięcej uchodzców z krajów islamskich przybyło do nas za pisu!”

  No wlasnie tak mówi statystyka.
  A ci ludzie na granicy to przede wszystkim ludzie. Jak mówiła Irena Sendlerowa każdej osobie która tonie należy podać pomocną dłoń. Każdej.
  Tym ludziom należy pomóc bo oni tej pomocy potrzebują. To nie ma nic wspólnego z otwieraniem granic dla uchodźców… Siedzą wiele dni pod gołym niebem, są wykończeni/ przemęczeni, chorzy itp. a nasze służby nie pozwalają podać im nawet ciepłego posiłku… To jest to chrześcijaństwo na pokaz. Kpina.
  Należy ich stamtąd zabrać , nakarmić i dać się ogrzać a później nawet ich odesłać jeśli to konieczne ale teraz trzeba im pomóc a nie czekać aż umrą.

 • ~Maksymilian Popeć 2021-08-23
  21:47:11

  11 26

  Parafii i proboszczowi się coś pomyliło... Polska to pogański kraj i KK ma tu w tym temacie największe zasługi - Jędraszewski, Rydzyk itp. dewiaci. Tu, każdy obcy to wróg. Bezinteresowna pomoc bliźniemu - chyba kogoś pogięło! Nienawiść do wszystkich nieco innych jest tu na porządku dziennym. Pislamiści znów wyczuli pismo nosem i znów próbują grać na tych samych nutach co w 2016r. Wiedzą doskonale, że dziś już tylko na nienawiści i straszeniu obcymi, mogą jeszcze cokolwiek ugrać w tym swoim docelowym, niewykształconym elektoracie.

 • ~ 2021-08-23
  21:55:50

  24 8

  Panie POpeć,weż pan ciepnij do Nacyny te świństwa które pan biere.
  Pozdrawiam i głowa do góry jeszcze nie wszystko stracone.

 • ~ 2021-08-23
  22:49:40

  22 10

  Franek - weż z tą swoją ateistyczną duszą,zrób zrzutkę, kup jakieś jedzenie i na Białoruś zawieść to tym biednym ludziom.Ciągle na katolików narzekasz, ale jak pomagać , to tylko oni.
  Maksymilian Popeć a wiesz,że Hołownia ma tylko maturę a na prezydenta startował? no jest wykształcony czy nie?obraziłeś większość wyborców-tak inteligent nie postępuje :)
  Bogaci muzułmanie mają afganczyków i innych w doopie , a my się mamy nimi przejmować z jakiej racji ? przecież ciągle piszecie jak to w Polsce jest żle i na nic pieniędzy nie ma,a tysiące ich chcecie sprowadzać ?

 • ~Franek 7 2021-08-24
  00:26:17

  8 18

  Antypoh/ Kaziu Smołka już ci napisałem, że nie słyszałem o żadnej osobie, której pomaga jakakolwiek kościelna organizacja. Żadnej takiej osoby nie znam i o niej nie słyszałem. Kościół pomaga tak żeby na końcu odnieść korzyść. Jak zaczął „pomagać” sierotom z Afryki czy Dominikany to się okazało, że ta „pomoc” polegała na gwałceniu dzieci. Jak zbiera pieniądze na biedne dzieci czy inne cele to nigdy nie rozlicza się z tego jak je wydał ( Caritas) i sprobuj się dowiedzieć. A jak Rydzyk sprzedawał cegiełki na ratowanie stoczni to sobie za to wybudował radio. Nie rozśmieszaj ludzi…
  Tym razem będzie podobnie…

 • ~Maksymilian Popeć 2021-08-24
  08:20:43

  8 14

  @antypoh - to czy ktoś ma jakiś papier czy go nie ma, nie świadczy o tym że jest wykształcony. Dobitny przykładem jest np Duda.

 • ~Lahcim 2021-08-24
  08:51:34

  14 16

  "Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego", żeby wam ateista musiał takie podstawowe rzeczy przypominać. PIS, katolicy od siedmiu boleści. Bronić księży pedofili to pierwsi, pomóc potrzebującym to żaden.

 • ~rzyt 2021-08-24
  09:07:02

  17 7

  @Lachim, co boskie Bogu, a co cesarskie cesarzowi... Chyba znasz tę odpowiedź Jezusa na zaczepki faryzeuszy. A wg mnie tymi "pomocnikami" bardziej rządzi pycha i mediokracja. Teraz wszyscy są Afgańczykami, kiedyś Syryjczykami bo dokumentów brak. To może zgodnie z deklarowaną narodowością tam ich odstawić.

 • ~polk 2021-08-24
  11:28:04

  21 10

  Ani jednego nie wpuszczać!!! Jakim cudem przebyli parę tysięcy km w parę dni, skąd się wzięli? Jeśli ktoś myśli, że to uchodźcy to jest chyba szalony.
  Krew się we mnie gotuje jak widzę pseudo dziennikarzy TVNu, którzy prowokują żołnierzy i pograniczników zadając głupie pytania. Podziwiam tych żołnierzy za cierpliwość do głąbów.
  Tak sobie myślę, że jakby w 1939 roku istniało TVN to 1 września pojawiła by się u nich informacja, że polscy żołnierze strzelają do niemieckiego statku wycieczkowego na Westerplatte.

 • ~Maksymilian Popeć 2021-08-24
  11:37:38

  7 18

  @polk - porównanie 32 ludzi zupełnie bez niczego, do niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein jest tak samo trafne, jak porównanie zagrożenia ze strony nietoperzy a zagrożenia od Covida. Bredzisz więc niepotrzebnie na potrzeby uśmierzenia twoich wydumanych strachów, nakręcanych przez TvPis... Co do "żołnierzy" ich pilnujących - to też byli tacy "żołnierze" którzy pilnowali obozów koncentracyjnych, aby nikt z nich nie uciekł.

 • ~ 2021-08-24
  11:38:47

  19 8

  Ludzie, którzy plują na Kościół, atakują księży, nagle przypomnieli sobie, że istnieje Ewangelia; że głodnego trzeba nakarmić, spragnionego napoić, w dom przyjąć. Ewangelia nam, katolikom, nie mówi, że mamy pozbyć się rozsądku. Pomagać trzeba, ale nie w taki sposób, by zaszkodzić własnej Ojczyźnie.

 • ~polk 2021-08-24
  11:44:22

  17 1

  Maksymilian a czy ja kogoś do czegoś porównuję? To moja luźna dygresja o dziennikarzach tej stacji.
  Jeśli chodzi o tych 32 ludzi bez niczego to skoro im tak źle to czemu nie idą na przejście graniczne 20km dalej tylko koczują od dwóch tygodni na "zielonej granicy"? Przebyli parę tysięcy km a teraz nie potrafią już przejść 20km?
  Dlaczego nie poproszą normalnie na przejściu granicznym o azyl albo wizę???
  Na pierwszym pontonie przez Morze Śródziemne też przepłynęło parę osób a jak się to później skończyło to wszyscy wiemy.

 • ~ 2021-08-24
  12:00:51

  12 7

  10 września stanie u granic RP ponad 100 000 rosyjskich i bialoruskich żołnierzy. Na poligonie w Brześciu będą ćwiczyć także doborowe oddziały Specnazu.

  Oby te PO..by nie doprowadziły swoją nieobliczalną głuPOtą do wybuchu wojny.

 • ~Franek 7 2021-08-24
  15:24:10

  8 8

  Jest 2015 rok, Pani Stefania ma 74 lata. Niestety jest bardzo schorowana i nie ma praktycznie żadnej rodziny która mogłaby pomóc jej w codziennym funkcjonowaniu. Czasem pomagają jej sąsiadki i sąsiedzi, Pani Stefania dosyć często potrzebuje pojechać do lekarza, nie jest w stanie sama zrobić sobie zakupów, a z ośrodka pomocy przysyłana jest opiekunka na 2 godziny raz w tygodniu.

  Pewnego dnia zgłasza się do niej ksiądz Marek, wikary miejscowej parafii. Oferuje jej pomoc, kompleksową opiekę. Pani Stefania korzysta z tej pomocy przez kilka miesięcy, dochodzi do wniosku że zrobi darowiznę na rzecz księdza Marka i przekaże mu własność swojego domu wraz z działką. Ksiądz Marek zapowiada że będzie miała prawo do użytkowania swojego domu aż do śmierci. Obiecuje też że będzie się Panią Stefanią opiekował.

  W kilka miesięcy po sporządzeniu umowy darowizny ksiądz Marek żąda od Pani Stefanii aby przeniosła swoje rzeczy do jednego pokoju. Informuje że w pozostałych dwóch pokojach niebawem zamieszkają najemcy. Rzeczywiście wkrótce do domu który miała Pani Stefania użytkować aż do śmierci, wprowadzają się nowi współmieszkańcy. Jest 2016 rok, początek wakacji. Niebawem ksiądz Marek zaczyna odmawiać pomocy w transporcie Pani Stefanii do lekarza. Odmawia pomocy w robieniu zakupów, codziennej opiece nad Panią Stefanią. Pod koniec 2016 roku w domu Pani Stefanii mieszka dodatkowych 8 osób, ksiądz Marek zakłada zamki w drzwiach do kuchni i łazienki, Pani Stefania nie może już z tych pomieszczeń korzystać. Na początku 2017 Pani Stefania trafia do naszej kancelarii, prosi o pomoc. Próbujemy podjąć negocjacje z księdzem Markiem, jednak jego postawa nie pozostawia wątpliwości, iż nie jest zainteresowany polubownym rozwiązaniem sytuacji.

  Jest czerwiec 2017 roku, Pani Stefania składa oświadczenie woli wobec księdza Marka o odwołaniu darowizny ze względu na rażącą niewdzięczność obdarowanego, jednocześnie wnosimy pozew o obowiązek złożenia odpowiedniego oświadczenia woli, mającego doprowadzić do przejścia własności z powrotem na Panią Stefanię. Jednocześnie składamy wniosek o zabezpieczenie powództwa w postaci zakazu zbywania nieruchomości oraz nakaz umożliwienia użytkowania do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia. Sad przychyla się do naszych wniosków. W końcu na początku 2020 roku Sąd uznaje nasze powództwo w całości i „przysądza” prawo własności Pani Stefanii. Niestety ksiądz Marek nie poddaje się, składa apelację . Dzisiaj Sąd Apelacyjny odrzucił apelację księdza Marka. Orzeczenie jest prawomocne, dom wrócił do Pani Stefanii.

  Piotr Chabora


  Tak właśnie pomaga kościół i księża…

 • ~ 2021-08-24
  15:44:09

  3 5

  Franek jak powiedział Św.Franciszek "nawet ateista może być zbawiony jeśli czyni dobro" tego ci życzę.

 • ~przykopa 2021-08-24
  16:02:05

  1 5

  @Franek. Jak podają źródła staruszkę w hospicjum wyłonaczoł diabeł w księżowskim habicie. Abp Marek z Krakowa dopiero po 4 latach przed wyjazdem do Rzymu zawiadomił o tym fakcie organy ścigania.

 • ~Halina Skiba 2021-08-27
  15:56:03

  1 0

  a czego się spodziewać przeciez mamy władzę PO to trzeba powielać ich czyny za chwilę będziecie przez tych poszkodowanych wywaleni z własnych domów ich u nas nie ma to goście białorusi i dostali pomoc której nie przyjęli a ci co jadą do usnarza gdzie nie ma przejścia legalnego to też przestępcy szkodzący własnej ojczyznie czy nasi rządzący w tym mieście też postradali rozum

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1846