Od 13 kwietnia w ramach Festiwalu Sztuk Pięknych Rybnik 2018 Fundacji PGE Energia Ciepła w pięciu rybnickich placówkach będzie można podziwiać prace przygotowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W ramach wydarzenia zorganizowane zostaną również wykłady z pokazami multimedialnymi i warsztaty plastyczne dla uczniów szkół średnich.
Festiwal Sztuk Pięknych Rybnik 2018 Fundacji PGE Energia Ciepła, który odbędzie się w dniach 13-27 kwietnia ma na celu upowszechnienie wiedzy oraz podwyższenie poziomu intelektualnego młodego pokolenia w zakresie osiągnięć współczesnej sztuki akademickiej. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną osiągnięcia uczelni artystycznej, poprzez udostępnianie bezpośredniego kontaktu ze sztuką profesjonalną i tym samym zaszczepiając w odbiorcach chęć pogłębiania wiedzy.
W pięciu placówkach kulturalnych w Rybniku: Fundacji PGE Energia Ciepła, Teatrze Ziemi Rybnickiej, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Halo! Rybnik oraz w Industrialnym Centrum Kultury odbędą się wystawy prezentujące osiągnięcia katowickiej ASP.
Festiwal Sztuk Pięknych Rybnik 2018 Fundacji PGE Energia Ciepła rozpocznie się 13 kwietnia o godzinie 10:00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej, a zakończy 27 kwietnia o godzinie 17:00 w Fundacji PGE Energia Ciepła wernisażem wystawy powarsztatowej z udziałem wszystkich uczestników Festiwalu.
Głównym Organizatorem Festiwalu jest Fundacja PGE Energia Ciepła, Współorganizatorem – Miasto Rybnik, a Partnerem – Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Prezentacja Festiwalu oraz zajęcia otwarte odbędą się 14 i 15 kwietnia, w godzinach 10:00–13:00 w Halo! Rybnik.
14 kwietnia
Am I Blue? Opowiadanie Obrazem – wykład oraz prezentacja multimedialna
Prowadzenie: Antonina Konopelska, Magdalena Grundwald – doktorantki Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP w Katowicach.
Uczestnicy warsztatów przeanalizują wybrane elementy gramatyki obrazu takie jak przestrzeń w kadrze (perspektywa, faktura, tło), oś akcji, kompozycja, scenografia, kostium. Realizowane w trakcie spotkania ćwiczenia fotograficzne mają pomóc w świadomym kreowaniu wypowiedzi artystycznej i w nauce pracy w grupie. Warsztaty zostaną poprzedzone krótkim wprowadzeniem, prezentacją multimedialną i dyskusją.
15 kwietnia
Party Animal – wykład oraz prezentacja multimedialna: przykłady prac artystycznych z dziedziny animal studies (Eduardo Kac, Allora i Cazadilla, Karolina Żyniewicz). Prowadzenie: Agata Szymanek, Hanna Rozpara – doktorantki Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP w Katowicach.
Warsztat „Party Animal” pomoże uczestnikom na wybranie odpowiedniej formy artystycznej do wyrażenia własnej refleksji na temat wizerunku zwierzęcia we współczesnej kulturze. Podczas warsztatu podejmiemy tematy skomplikowanej relacji między rzeczywistym obrazem przedstawicieli fauny a tym wykreowanym. Zastanowimy się jakie zabiegi stosuje się na wizerunku zwierzęcia i czemu mają one służyć. Dodatkowo uczestnicy warsztatów będą mogli swobodnie wybierać sposoby twórczego działania, które może być związane z obiektem, kolażem, czy też pracą z ciałem.
WYSTAWY
Fundacja PGE Energia Ciepła
Tytuł wystawy: BETWEEN | color
Medium wystawy – malarstwo, obiekt graficzny
Autorzy: Martyna Majchrowicz, Adrian Zert, Krzysztof Korab – studenci Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Tytułowe BETWEEN mieści się w bliżej nieokreślonej przestrzeni: wielowymiarowej, wielopłaszczyznowej, fizycznej i metafizycznej. Posiada, w skali makro i mikro, bliżej nieokreśloną ilość odsłon, form, relacji, paradygmatów. Jedno jest pewne, stałe i niezmienne: dotyka każdego, nie pozwala na pozostanie obojętnym, naznacza i oznacza.
BETWEEN to: między, wśród, pośród, wpośród, śród, w otoczeniu, w gronie. Dookreślone i poniekąd ograniczone antonimami: nad, pod, blisko, koło czegoś, niedaleko, obok, w pobliżu, tworzy nową jakość wizualną i semantyczną.
Odsłona BETWEEN | color przenosi odbiorcę do świata wykreowanego feerią i fuzją kolorów.
W niektórych momentach przypominającego oniryczny sen pomiędzy jawą a snem, w który odbiorca zostaje niespodziewanie zanurzony. A wszystko po to, by kontemplować dzieło, zatracić się
w wyobraźni, w przestrzeni niejednoznacznej i nieoczywistej, posiadającej wiele wymiarów... pomiędzy którymi musi odnaleźć się i artysta, i odbiorca.
Teatr Ziemi Rybnickiej
Tytuł wystawy: „The Wax of Poland”
Medium wystawy – fotografia
Autorka: Antonina Konopelska – doktorantka Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
The Wax of Poland to cyfrowy gabinet figur wmanekinowanych przez Antoninę Konopelską w cykl sterylnych portretów, które w ulotny sposób przestają być – nomen omen – czystą fotografią, której od jej początków odmawiano bycia sztuką, a stają się „preparatami”, czy też może „portreparatami” jutra. Okazy przepoczwarzają się i w swojej nowej formie – w stadzie – osaczają widza, który zdziwiony i zaskoczony pyta: – Jak to możliwe, że jutro jest na wyciągnięcie ręki? – Dokąd idziemy? – Co jest istotą obrazu człowieka prawdziwego? – Kiedy nas zaczną drukować (w 3D)? – Czy człowiek uprzedmiotowiony może mieć duszę? Chłód i komputerowa formalina nie odbierają tej wystawie emocji. Oni tu są. Bardziej. Formą. Sztuką, przecież.
Tytuł wystawy: Artur Oleś – about:blank
Medium wystawy – plakat
Autor: Artur Oleś – asystent Katedry Grafiki Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych
w Katowicach.
about:blank to wystawa plakatu młodego grafika, projektanta i muzyka w jednej osobie – skromnego artysty Artura Olesia. W wolnej interpretacji wystawa o pustce, która za chwilę, za moment zostanie wypełniona Barthesowskim punctum – ukłuciem, użądleniem, zranieniem – działającym przez krótką chwilę, lecz posiadającym dużą siłę ekspansji na wrażliwość odbiorcy dzieła sztuki.
about:blank to początek procesu tworzenia – pusta/czysta kartka papieru, pusty/czysty obszar roboczy, puste/czyste płótno. Moment, chwila wyczekiwania na inspirację, zatrzymanie przed czymś, co zaraz się wydarzy i zostanie przelane na pustą/czystą płaszczyznę, i stanie się dziełem sztuki, plakatem, utworem…
Halo! Rybnik
Tytuł wystawy: „Tomorrow Never Knows”
Medium wystawy – fotografia/obiekt
Autorka: Antonina Konopelska – doktorantka Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Tomorrow Never Knows, projekt inaugurujący działalność przestrzeni wystawienniczej młodych BASEN w Pracowni Działań Multigraficznych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zapraszając widza do małego tête-à-tête z bohaterką jej opowieści oraz określanym jednym z najbardziej eksperymentalnych utworów Beatlesów. Jak śpiewa podmiot liryczny w pierwszych słowach: Turn off your mind, relax and float down stream (...).
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Tytuł wystawy: BETWEEN | grey
Medium wystawy – rysunek, grafika, obiekt graficzny
Autorzy: Martyna Majchrowicz, Adrian Zert, Magdalena Niemiec, Magdalena Domagała – studenci Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Odsłona BETWEEN | grey w całej swej rozciągliwości jest bardzo wnikliwą notatką, szkicem, grafiką, studium ludzkiej kondycji (i tej fizycznej, i tej psychicznej). Świetną obserwacją współczesnego świata przeprowadzoną przez młodych artystów. Przepuszczoną przez ich wrażliwość, emocje, relacje
i przemyślenia. Uzewnętrznioną i zatrzymaną w bogatej skali szarości, pomiędzy nimi – artystami
a nami – odbiorcami.
Industrialne Centrum Kultury
Tytuł wystawy: Spotkania – wystawa doktorantów ASP w Katowicach
Medium wystawy – malarstwo, fotografia, rysunek, instalacja, obiekt, książka, video
Autorzy: Lena Achtelik, Maciej Cholewa, Marta Czarnecka, Marcin Czarnopyś, Magdalena Grundwald, Aleksandra Jarosz, Antonina Konopelska, Klaudia Lata, Monika Mysiak, Marek Pośpiech, Hanna Rozpara, Iwona Wilczek, Łukasz Zaręba – doktoranci Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Ekspozycja prezentuje różnorodne postawy artystyczne studentów Środowiskowych Studiów Doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Każdy z doktorantów przedstawia mały fragment swojej twórczości, prowadząc tym samym dialog z pozostałymi uczestnikami wystawy. Pretekstem do stworzenia pokazu były tytułowe „Spotkania”, które można odczytywać w kontekście spotkania twórca dzieła sztuki dzieło sztuki odbiorca dzieła sztuki czy spotkania z Innym. Aby odbiorca mógł obcować z dziełami sztuki w obecnym kontekście i kształcie, musiało na początku dojść do spotkania w jednym miejscu grupy młodych artystów sztuk wizualnych, wyrosłych z różnych środowisk artystycznych. Tym miejscem spotkania – punktem zero, jest Akademia w Katowicach.
Tagi: Rybnicki Festiwal Sztuk Pięknych, Fundacja PGE Energia Ciepła, Fundacja PGE Energia Ciepła w Rybniku, Halo! Rybnik, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku, Teatr Ziemi Rybnickiej, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
OKE Jaworzno publikuje wyniki matur. Te szkoły w Rybniku zdały w 100%!
13936Kamila Tarabura pokazała w Rybniku swoje „Rzeczy niezbędne”
4562To jej pierwsza OFPA, tak duży konkurs i od razu zdobywa szczyt. Weronika Fedor oczarowała swoimi autorskimi kompozycjami
3786Zielona Pracownia-Eko Azyl Dziewiątki otwarty. Nauczyciel: "to wartość dodana do procesu dydaktycznego" (zdjęcia)
254649. FPPF w Gdyni: Szafirowe Lwy dla „Rzeczy niezbędnych” Kamili Tarabury
2289OKE Jaworzno publikuje wyniki matur. Te szkoły w Rybniku zdały w 100%!
+15 / -2Sukces młodych innowatorów z Rybnika. "Iminti" wspomaga osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi
+12 / -2To jej pierwsza OFPA, tak duży konkurs i od razu zdobywa szczyt. Weronika Fedor oczarowała swoimi autorskimi kompozycjami
+9 / -0Zielona Pracownia-Eko Azyl Dziewiątki otwarty. Nauczyciel: "to wartość dodana do procesu dydaktycznego" (zdjęcia)
+6 / -090-lecie szkoły muzycznej w Rybniku. Koncert Piotra Palecznego
+5 / -0Kamila Tarabura pokazała w Rybniku swoje „Rzeczy niezbędne”
6Zielona Pracownia-Eko Azyl Dziewiątki otwarty. Nauczyciel: "to wartość dodana do procesu dydaktycznego" (zdjęcia)
1DKF Ekran Rybnik: repertuar na październik 2024
049. FPPF w Gdyni: Szafirowe Lwy dla „Rzeczy niezbędnych” Kamili Tarabury
0To jej pierwsza OFPA, tak duży konkurs i od razu zdobywa szczyt. Weronika Fedor oczarowała swoimi autorskimi kompozycjami
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert