zamknij

Wiadomości

Ruszył konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną. Czym może pochwalić się Rybnik?

Urząd Marszałkowski w Katowicach ogłosił właśnie 16. edycję konkursu na najlepsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne w regionie. Czy Rybnik ma szansę zwyciężyć w którejś z kategorii?

Reklama

Celem konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego jest m.in.:
- promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną;
- przeciwdziałanie degradacji przestrzeni otwartej i zurbanizowanej;
- podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie kształtowania przestrzeni;
- oraz poprawa wizerunku województwa i wzrost jego konkurencyjności.

Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Towarzystwem Urbanistów Polskich Oddział Katowice.

Podobnie jak w roku ubiegłym nagrody i wyróżnienia przyznane zostaną w czterech kategoriach:
- przestrzeń publiczna;
- zrewitalizowana przestrzeń publiczna;
- obiekt użyteczności publicznej;
- zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej.

Łączna pula nagród w konkursie wynosi 60 tys. zł. Regulamin oraz karty zgłoszeniowe znajdziemy na stronie internetowej organizatora.

Realizacje ukończone w ubiegłym roku kalendarzowym mogą zgłaszać: projektant, inwestor, prezydent miasta/burmistrz/wójt gminy, starosta powiatu, stowarzyszenia i samorządy zawodowe. - Jury spośród realizacji spełniających warunki formalne najpierw nominuje najlepsze do otrzymania odpowiednich nagród, a następnie spośród nominowanych realizacji wybierze laureatów, których zarekomenduje Zarządowi Województwa Śląskiego – czytamy w informacji opublikowanej na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego.

Oceny dokonają także internauci w trakcie specjalnego plebiscytu publiczności organizowanego na stronie województwa. Nominowane realizacje zostaną zgłoszone do ogólnopolskiej edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich, a realizacji, która otrzyma największą liczbę głosów w plebiscycie internetowym, zostanie przyznana specjalna nagroda internautów.

Termin zgłoszeń upływa 29 maja br. Laureatów konkursu poznamy w październiku. Głosowanie internautów trwać będzie przez cały sierpień.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku najlepszą przestrzenią publiczną okazała się Rydułtowska Odprężalnia Sensoryczna ROSA. Gratulacje burmistrz miasta Kornelii Newy złożył osobiście Prezydent RP – Bronisław Komorowski.

Czy Rybnik ma szansę zwyciężyć w którejś z czterech kategorii? W ubiegłym roku oddano do użytku zrewitalizowany deptak, a także park tematyczny nad Nacyną. Wspomnieć należy również o zmodernizowanym kąpielisku Ruda oraz oddanym do użytku stadionie lekkoatletycznym przy ul. Żużlowej. Który z tych obiektów ma szansę zdobyć nagrodę? Czy możemy pochwalić się czymś na ogólnopolskiej arenie?

Którą przestrzenią publiczną/obiektem możemy pochwalić się na ogólnopolskiej arenie?Oddanych głosów: 1285

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~ 2015-04-02 23:04:54

  Nowy deptak to bardziej kpina, niż coś czym można miasto pochwalić. Beton od lewej do prawej. Ruda całkiem przyjemna, tylko zbyt dużo tartanu, który mocno parzy kopyta. Park tematyczny mógłbyć fajnie zrobiony, no ale każdy kto się tam teraz wybierze zobaczy jedno wielkie błoto i tak w każdy deszczowy dzień. Stadnion jak najbardziej udany, choć tutaj wszystko wydaje się być ogarnięte.

  5 0
 • ~qwer 2015-04-02 23:18:52

  Można pochwalić się zniszczeniem parku w ,kwartale DOMUS, choć niektórzy nazwali by to rewitalizacją przestrzeni publicznej.Prawda Panie Fudali.

  23 0
 • ~ 2015-04-03 07:24:15

  Zrewitalizowany deptak?! o czym tu mowa?! proszę sobie popatrzeć na wizualizacje projektowe, a na rzeczywistość. Przecież to jest niedokończona inwestycja, w dodatku stworzona w ekspresowym tempie przed wyborami. Owszem jest lepiej niż było to wcześniej. Ale czyżby to było na tyle?!

  8 0
 • ~kurier 2015-04-03 08:14:23

  W innych miastach byłaby radość a w Rybniku jakby jakaś psychoza niezadowolenia. Tylko osoby które przybywają z zewnątrz są zachwyceni inwestycjami w tym mieście. Miejscowi nie doceniają nawet świetnych dróg czy A1. Naprawde już mu dni w tym zawodzeniu jesteście.

  7 0
 • ~ 2015-04-03 08:35:14

  Wjezdzając do Rybnika widzimy dworzec Rybnik Paruszowiec ,który z pewnoscią w tym konkursie nie wygra.

  13 0
 • ~serso 2015-04-03 10:38:54

  Według panów Śmigielskiego i Fudalego byłby to pewnie Kwartał Domus...Rewitalizacja, że hej.

  6 1
 • ~Arteks 2015-04-03 17:45:08

  @martt9 - zależy od której strony spojrzeć bo jeśli chodzi o park koło bazyliki z placem zabaw i toaletą to można powiedzieć że wygląda to naprawdę nowocześnie i dizajnersko oraz jest funkcjonalne. Jeśli chodzi o plac JPII to fontanna również dobrze się prezentuje i cały plac (jak się go doposaży w małą architekturę) to będzie ok. Deptak nie jest zły ale niestety rynna powoduje że na nagrodę jako deptak w całości nie zasługuje. Jeśli byłaby szansa na jakieś wyróżnienie to właśnie górna część o której wspomniałem na początku. A swoją drogą dzisiaj byłem w Katowicach i zajrzałem na tamtejszy rynek po całkowitej przebudowie - coś co mnie zaskoczyło to fakt, że przed modernizacją rynek był tam równy pozostałym okolicznym powierzchniom, obecnie trzeba na niego wchodzić po schodach(!) dziwna idea w dobie dostępności do takich miejsc jak rynek przez osoby niepełnosprawne, niektóre siedziska koło kwietników przypominały ławy w salach tortur, a zamiast fajnych wiosennych kwiatów w klombach są rośliny które niektórzy sadzą na grobach... A tak Meinland szydził niedawno z "śmierdzieli" w naszych klombach na deptaku... One przynajmniej są kolorowe. :) @kurier - jest sporo gderaczy, jest sporo zawistników z okolicznych mieścin którzy też lubią sobie pohejtować jedyne miasto w naszym podregionie ale generalnie są też osoby z którymi można pogadać racjonalnie i oceniać coś obiektywnie.

  0 6
 • ~qwer 2015-04-03 20:57:26

  Arteks jeżeli uważasz ze park przy Bazylice jest dizajnerski i funkcjonalny a deptak prawie idealny za wyjątkiem , rynsztoka, to nie widziałeś parków i deptaku z prawdziwego zdarzenia.Myślę że park koło bazyliki nie dorasta temu co zniszczono koło Domusu.

  7 0
 • ~Arteks 2015-04-03 21:24:13

  @qwer - widziałem różne parki i różne deptaki i mogę potwierdzić. Nasz park koło bazyliki chociaż mały - jest naprawdę pomysłowo urządzony, świetne miejsce na małe i bliskie pikniki chociażby czy spotkania dla okolicznych mieszkańców czy młodzieży ze szkół. Można go wskazywać jako dobry przykład. A deptak mógł być bez tego nieszczęsnego rynsztoka ale ogólnie jest ok. Mam tylko nadzieję że wiosną władze miasta dokończą tę inwestycję bo przecież jak na razie tzw. "place" nie powstały, nie ma też na nim żadnej małej architektury i obiecanych dywanów kwiatowych. A nazwanie tych postdziałkowych krzaczorów koło Domusu parkiem to jest duża przesada z twojej strony. Nawet w obiegowej opinii idąc tam - nigdy się nie nazywało tego parkiem! To był zawsze teren "koło Domusu" np. w czasie festynów dzielnicowych. Nigdy się tego nie nazywało parkiem! Pytałem specjalnie o to starszych mieszkańców Maroka i też nie używali takiej formy idąc tam np. z psem. Kozie Górki, Bukówka, Wiśniowiec - to masz przykłady parków.

  0 7
 • ~Arteks 2015-04-03 21:27:36

  @jureq - jak go w końcu wyremontują to będzie perełka industrialna i fajna kolejowa brama wjazdowa do miasta. A to ma w tym roku nastąpić. Temat artykułu dotyczy obiektów już zrobionych tak więc zostawmy na razie w spokoju dworzec Paruszowiec. Wielu moich znajomych wjeżdżając do Rybnika podziwia Kąpielisko Ruda - nie da się ukryć że to nowoczesny obiekt rekreacyjny dość dobrze widoczny dla każdego kto jedzie Gliwicką.

  0 6
 • ~bgm_cars 2015-04-03 21:47:38

  Kąpielisko na Rudzie mimo że jest zbyt małe jak na potrzeby miasta do konkursu można zgłosić, natomiast na deptak lepiej spuścić zasłonę milczenia i udawać że to relikt przeszłości, nie wierzę żeby tym rynsztokiem jakieś laury na miasto spłynęły ;-)

  9 0
 • ~qwer 2015-04-03 22:48:56

  I tutaj Arteks muszę Cię rozczarować bo mieszkałem w dzieciństwie w jednym z bloków koło Domusu i zawsze było to miejsce nazywane parkiem.Kiedyś był tam sad.No ale skoro rozmawiales z starszymi mieszkańcami którzy chodzili tam z psem.Wybacz ale do większości parków ludzie chodzą z psem.

  9 0
 • ~ 2015-04-04 02:19:49

  @kurier. tu nie chodzi o radość itp itd. Fajnie, że coś się dzieje, ale lepiej gdyby miało to ręce i nogi zgodnie z zasadą "nie potrafie, nie chwytam się tego". Dokładnie deptak zaprzeczył tej zasadze, bo czy ludzie tam pracujący nagle zarobili więcej? Czy nie można było progu zrobić porządnie na początku? Czy nie można było rynsztoka zagospodarować inaczej? Po prostu deptak jest traficzny i każdy jest w stanie śmiało to powiedzieć. Nawet kolorowe fontanny tego nie punktują, bo tam jest najzwyczajniej szaro. Ten deptak powinien być kontrastem kamienic i betonu, to powinna być zieleń (choć w odrobinie). Ludzie uciekają z miasta bo jest zbyt ponuro, szukają ucieczki do czegoś z życiem z paletą kolorów. Większość zapewnie widziała filmik z lat 90, kręcony z poziomu auta. Każdy widział PW i jakie odczucie? Bo ja uważam, że Rybnik zamienia wszystko w skały.

  7 0
 • ~ 2015-04-04 09:20:12

  Arteks. Dworzec na Paruszowcu prędzej się chyba zawali niż będzie remontowany.Poza tym jaki jest sens istnienia tego dworca bez przebicia tunelu{raptem kilka metrow} do ulicy Żuzlowej.

  9 0
 • ~Arteks 2015-04-04 23:41:57

  @jureq - sens istnienia jest cały czas w kierunku Paruszowca, tamtejszych zakładów, dzielnicy familoków jakie tam są. Natomiast nie miałbym nic przeciwko przebiciu tak aby z dworca można było się dostać w miarę szybko w kierunku Północy, do stadionu, Rudy itd ale... jak sam pewnie zauważyłeś ze strony miasta nie było i nie ma takich inicjatyw... Więc nawet długo oczekiwany remont ze strony PKP powinien być czymś co bardzo nas powinno cieszyć.

  2 0
 • ~Arteks 2015-04-04 23:44:21

  @qwer - sorry ale celowo o to pytałem i nie było to nazywane parkiem, a zgodzisz się że takie lokalne przyzwyczajenia są bardzo trwałe... Tak samo zresztą jak to co jest naprzeciw "blaszoka". Dopiero w czasie budowy Reala powstał w tym miejscu cywilizowany skwerek na podobnej zasadzie jak ma powstać strefa ciszy koło Domusu czyli w ramach inwestycji.

  0 6
 • ~werkk 2015-04-05 08:29:39

  Rybnik to miasto wielkich skrajności są miejsca zasługujące na pochwały ale są również takie za które należy się wstydzić mam na myśli dzielnice poza centrum, poprzednia władza mało ze o nie nie dbała to wręcz doprowadziła je przez 16 lat do całkowitej degradacji. Pochwalić możemy się rynkiem i kampusem.

  0 3
 • ~ 2015-04-05 08:50:16

  Arteks.Dewastacja dworca na Paruszowcu zaczęła się na dobre po zlikwidowaniu stałej obslugi.Remont jest bezcelowy.Menele rozwalą dworzec w krotkim czasie.Wystarczy niezniszczalna wiata i porzadne schody i PODJAZDEM DLA NIEPELNOSPRAWNYCH.Sam monitoring meneli nie powstrzyma.Dla wandali ze spreyem należy uchwalic chłostę na rynku.Są na you tube filmiki jak wygląda d...a po dziesięciu uderzeniach odpowiednią rózgą.Jest 100% pewnosc ze gosc wiecej farby do reki nie wezmie.

  4 0
 • ~qwer 2015-04-05 20:51:47

  ciekawe Arteks w jaki sposób wyobrażasz sobie strefę ciszy obok marketu gdzie non stop na parking podjezdzają klienci a z drugiej strony tiry z dostawami.Ja sobie tego nie wyobrażam.A co do bajora z którego zrobiono skwerek na przeciwko pawilonu to strefa ciszy mogła by tam być ale w słuchawkach.

  4 0
 • ~Arteks 2015-04-05 22:28:18

  @qwer - w taki sam sposób jak wy wyobrażaliście sobie krzaczory jako spokojny park mając z dwóch stron główne drogi i z dwóch stron parkingi. ;) @werkk - nie uważam, żeby Rybnik był jakimś miastem skrajności. Nie wiem do końca co miałeś na myśli ale jeśli chodzi o poziom zadbania miasta to w niektórych dzielnicach Rybnika do niedawna drogi i chodniki były w lepszym stanie niż w Śródmieściu... Wprawdzie w ostatnich dwóch latach nieco poprawiono stan śródmiejskich dróg (Piłsudskiego, Miejska czy Młyńska) ale nadal chodnik przy pipidowatej ul. Pod Lasem jest w lepszym stanie niż na tzw. "złotym szlaku" czyli na Raciborskiej... Nie wiem co masz na myśli pisząc o degradacji bo nikt Rybnika nie uważa jako miasta zdegradowanego - wręcz przeciwnie, jest to jedno z lepiej funkcjonujących miast na Śląsku. To rybnicka PO ciągle coś plotła o degradacji, a jak Kuczera objął stanowisko to w zasadzie w polityce miasta nic nie chce zmieniać bo uważa ją za bardzo dobrą. Nawet projektów AF nie zmienia. Co do konkursu na przestrzeń publiczną jaką organizuje marszałek to warto wiedzieć, że Rybnik był wyróżniany już dwa razy - za kampus i za Focus wraz ze schodami do teatru. Poza Rybnikiem z naszego całego ponadpółmilionowego subregionu ten sam zaszczyt dostąpił Racibórz za renowację zamku i parku oraz Rydułtowy za park sensoryczny. Żadna inna miejscowość subregionu w ciągu ostatnich 15 lat nie zrobiła niczego co by zasługiwało na nagrodę. W tej edycji Rybnik znowu ma szansę. :)

  0 4
 • ~Arteks 2015-04-05 22:29:56

  @jureq - sam nie wiesz czego chcesz. Płaczesz ciągle w sprawie Paruszowca a jak chcą go remontować to też według ciebie bo będzie zniszczony... Szanujący się graficiarze nie bazgrolą po zabytkach. A na wandali batem może być monitoring. Po jego założeniu w centrum miasta bazgrołów prawie nie ma, a przypomnij sobie 10 lat wstecz jaki to był niesamowity problem.

  0 7
 • ~qwer 2015-04-05 22:47:36

  Arteks dobrze wiesz ze strefa ciszy to utopia przedstawiona przez inwestora ale może mógł byś mi wytłumaczyć jak miało by to wyglądać w centrum miasta?To co nazywasz krzaczorami napewno było by spokojniejszym miejscem.Wiesz ze nigdy nie poprę decyzji o sprzedaży tego terenu i zniszczenia tego parku.

  8 0
 • ~ 2015-04-06 10:12:08

  Arteks.Ano słusznie prawisz że ciągle upominam się o te dworzec ktory niszczeje od 20 lat i władze ciągle mają tylko plany remontu.O przebiciu przejscia do ulicy Żuzlowej nawet nie chcą slyszeć chociaż mamy w Rybniku tysiące górników.A niech tam ludziska latają dookola lub ryzykują przejscie torami.Co do bazgrających wandali zobacz most przed dworcem.Monitoring jest ok ale wandal nacisnie kaptur na łeb i tyle mu zrobisz.

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3381