zamknij

Biznes

Reaktor jądrowy w Rybniku? Prezydent nie mówi „nie”

2023-10-19, Autor: 

Żadna ze spółek chcących postawić małe reaktory atomowe jeszcze się nie zgłosiła do miasta, ale prezydent nie wyklucza rozmów na ten temat. Tym samym władze miasta nie mówią „nie” dla tego typu inwestycji w Rybniku.

Reklama

Mały atom: czy miasto z kimś na ten temat rozmawiało?

Wracamy do tematu, który rozgrzał naszych Czytelników i skłonił do ciekawej dyskusji. Przypomnijmy, w czerwcu tego roku pisaliśmy o zarejestrowanej spółce BWRX-300 Rybnik, która należy do grupy kapitałowej Synthos. Jak wtedy doniosły branżowe media, nasze miasto znalazło się wśród wstępnych lokalizacji, gdzie mogłoby powstać małe reaktory jądrowe. Żadne wiążące decyzje jeszcze nie zapadły, a badania środowiskowe i lokalizacyjne mogą potrwać 2 lata »W Rybniku powstanie reaktor jądrowy? Od kwietnia działa spółka BWRX-300 RYBNIK«

Niemniej temat spotkał się z dużym zainteresowaniem naszych Czytelników. Większość powątpiewała, by tego typu instalacja mogła powstać w Rybniku. Z drugiej strony ponad 64% osób głosujących w naszej sondzie opowiedziało się za tym pomysłem.

Jeszcze przed wyborami radny Karol Szymura postanowił zapytać się publicznie prezydenta Piotra Kuczerę, co sądzi o pomyśle budowy małej elektrowni jądrowej.

Czy otrzymał pan jakąś informację, czy do UM Rybnika wpłynęła jakaś korespondencja związana z tą sprawą? Czy pan prezydent lub ktokolwiek z UM rozmawia, posiada kontakt w tej sprawie ze spółkami, które planują budowę takich reaktorów m.in. spółką Orlen Synthos Green Energy lub spółką BWRX-300 Rybnik? Czy pan prezydent inicjował kontakt z władzami Orlenu w tej sprawie? Jakie działania podjął pan w tej sprawie od momentu ukazania się publikacji? Jakie działania zamierza pan podjąć w tej sprawie? Czy planuje wejść w kontakt z władzami Orlen S.A? Jakie jest pana stanowisko w sprawie budowy małego reaktora jądrowego w Rybniku? Jaką widziałby pan lokalizację do budowy takiego reaktora? Czy jest pan za, czy przeciw budowie takiej elektrowni w naszym mieście? - sypał pytaniami w interpelacji od prezydenta.

Radny wyjaśnił, że bezpieczeństwo energetyczne to istotna część funkcjonowania państwa Polskiego, jak również Rybnika.

Miasto potrzebuje rozwoju stref inwestycyjnych, zaś stabilne nisko/zeroemisyjne źródła energii są istotnym warunkiem powstawania takich stref. Duża inwestycja z całą pewnością może mieć istotny wpływ na rozwój miasta – zaznaczył.

Po 2 tygodniach radny doczekał się odpowiedzi.

Prezydent: miasto poczyniło pewne kroki

Piotr Kuczera w odpowiedzi zgodził się, że dostęp do stabilnych dostaw zeroemisyjnej energii elektrycznej jest kluczowym czynnikiem dla inwestorów i pracodawców przy wyborze lokalizacji i tworzeniu miejsc pracy. Poinformował, że w tym celu Miasto Rybnik podjęło współpracę w tym zakresie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. KSSE S.A., która ma doświadczenie w zakresie lokalizacji inwestycji istotnych dla rozwoju regionu.

Efektem współpracy jest podpisany w sierpniu br. List intencyjny ze spółką Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria S.A., której jedynym akcjonariuszem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Industria S.A. współpracuje ze spółką Rolls-Royce SMR Ltd w zakresie lokalizacji w Polsce elektrowni SMR. Celem podpisanego Listu intencyjnego jest m.in. ustalenie, czy i które grunty objęte działalnością KSSE S.A. spełniają warunki do działalności tego typu elektrowni – odpowiada prezydent.

Daleki jest jednak od wskazywania lokalizacji w Rybniku, która byłaby odpowiednia do tego typu infrastruktury.

Uważam jednak, że włączenie się Miasta Rybnika w dyskusję na ten temat gwarantuje nam realny udział w podejmowanych w przyszłości rozstrzygnięciach – dodaje Piotr Kuczera.

Zaznacza, że do tej pory do magistratu nie wpłynęła korespondencja od podmiotów, o których mowa w doniesieniach medialnych, dotycząca budowy małych reaktorów jądrowych w Rybniku. Nie mówi „nie” dla powstania małego reaktora jądrowego.

Nie inicjowaliśmy kontaktu z władzami Orlenu w tej sprawie, ale nie wykluczam rozmów z podmiotami rozważającymi lokalizację SMR na terenie Polski – podkreśla.

Reaktor jądrowy w Rybniku? Jesteście za energią z atomu?
Oddanych głosów: 2177

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~norton 2023-10-19
  13:32:27

  42 15

  Tak jakby głos Pana Prezydenta był ważny w tej sprawie... To inwestycja strategiczna i o ile powstanie (w co bardzo wierzę ) to tylko głupiec by ją oprotestowywał i czynił jakieś niecne kroki by utrudniać. Po za tym patrząc na to co wyczynia w naszym mieście Pan Prezydent na jego miejscu obawiałbym się czy zostanie wybrany na następną kadencję. Jestem przekonany, że jego misja powinna zostać zakończona.

 • ~Franek 7 2023-10-19
  13:55:29

  18 27

  Resort finansów tuż po wyborach opublikował szacunki dotyczące wykonania budżetu państwa za wrzesień. Okazało się, że kasa państwa jest prawie 35 miliardów złotych na minusie, podczas gdy rok temu w tym samym czasie była ponad 27 miliardów złotych nad kreską. "Skończyło się pudrowanie" - napisał w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry. Opozycja mówi wręcz o "dziurze Morawieckiego".

  Tak, że tego… ten… Zobaczycie reaktor jądrowy jak świnka gwiazdy. Szykujcie się raczej na biedę i wygrzebywanie się z niej jak po rządach Gierka.
  Był taki skecz Kabaretu Moralnego Niepokoju ( KMN)o dwóch bezdomnych, z których jeden przyszedł na urodziny do drugiego i w prezencie dał mu kartkę z listą rzeczy, które by mu kupił gdyby miał pieniądze. Jakoś tak bardzo mi się kojarzą rządy PiSu z tym skeczem KMN.

 • ~Apollo2 2023-10-19
  14:01:53

  28 3

  @norton
  Niektórym się wydaje że są tak zaj...bieści że już nie muszą liczyć się ze swoimi wyborcami.Nie bez powodu wprowadzono dwu kadencyjność.
  Władza to narkotyk

 • ~lukson997 2023-10-19
  14:35:34

  14 11

  KO: w Rybniku powstanie reaktor atomowy.
  Prezydent Rybnika: tak.

 • ~Francik049 2023-10-19
  14:44:05

  29 25

  W obecnej sytuacji politycznej reaktora nie będzie, Orlen raczej pójdzie na sprzedaż w obce ręce a Polska będzie importować drogi prąd z Niemiec.

 • ~master4k 2023-10-19
  15:20:44

  29 27

  @Francik049

  Szkoda, że się głupoty nie da na prąd zamienić. Byłbyś potentatem.

  Lotos sprzedany za bezcen Węgrom i Arabom, a prąd ze Szwecja już dawno ciągniemy, bo nasze elektrownie nie wyrabiają z własną produkcją. Były ważniejsze wydatki jak np. 2 mld rocznie na TVPis, który i tak nie uratował Jarosława przed upadkiem, czy kolejne prawie 3 mld na przekop dziury w mierzei, co by śledzie miałby bliżej do Bałtyku.

  Polnische Wirtschaft 2.0

 • ~Francik049 2023-10-19
  17:05:00

  27 12

  Myszaty widać że namast samodzielnego myślenia potrafisz tylko prymitywnie obrażać i powtarzać zmanipulowane informacje ( jak na wyborcę PO przystało)
  Lotos nie został sprzedany tylko stacje i mniejszościowy pakiet akcji- taki był wymóg unijny, gdańską rafinerią zarządza Orlen, nie wierzysz to wejdź na ich stronę, zanidbania energetyczne to nie tylko ostatnie lata, ale dziesięciolecia, dla przypomnienia kiedy rybnicka elektrownia przeżywała swoje złote lata w latach 90 to zamiast inwestować zyski w s

 • ~Francik049 2023-10-19
  17:16:34

  22 15

  zamiast inwestować zyski w branżę firmę sprywatyzowano i doprawadzono by dostała się w ręce Francuzów którzy wytransferowali wszystkie możliwe środli za granicę, podobnie stało się z dawnumi PTKiGK,
  a co do przekopu, to iwestycka nie jest jeszcze skończona, tor wodny czeka na pogłębienie, a rozbudowę portu blokują elbląskie władze PO, dlaczego pomijasz niewygodne fakty ?

 • ~Franek 7 2023-10-19
  17:22:46

  13 25

  Czytanie postów kolego Francik049 jjest powieleniem PiSowskiej propagandy z TVP. Na szczęście już za miesiąc wszystkie te Holeckie, Rachonie i Kłeczki dostaną kopa i będą szukać roboty na Białorusi albo w Rosji bo nigdzie indziej takiego chłamu nie wezmą. Mają miesiąc na podszkolenie języka. Oglądać to, to będzie radość nie do opisania. A Francik049 nie wiem co wtedy zrobi jak go odetną od tego szamba ale to już nie nasz problem.

  Ps- rozumiem, że Francik- to od mojego nicka? Chciałbyś być taki fajny jak ja? ;) To nie takie proste, jestem jedyny w swoim rodzaju ;)

 • ~Franek 7 2023-10-19
  17:40:46

  13 21

  Aaaaa i jeszcze jedno. Panu prezesowi się skończą asysty milicji na miesiecznicach i gazowanie protestujących obywateli. Jak on bez milicyjnej obstawyi kordonów 120 radiowozów przeżyje i wyjdzie z domu to ja nie wiem. Zapewne już ma rozwolnienie. A lotną brygada opozycji, po otwierana przez milicję Kaczyńskiego już się nie może doczekać tego momentu.

 • ~kurier 2023-10-19
  19:03:13

  2 4

  Ciekawa wiadomość

 • ~master4k 2023-10-19
  19:14:43

  15 16

  @ Francik049

  "Lotos nie został sprzedany tylko stacje i mniejszościowy pakiet akcji"

  Taaaa? "MOL kupił 100 proc. udziałów w Lotos Paliwa."
  Źródło: wszystko prócz TVP.

  A co do elektrowni, to gdybym był miłośnikiem jedynie słusznej partii, to bym się w ogóle nie odzywał.

  "Elektrownia Ostrołęka za 1,3 mld zł do rozbiórki.".
  Źródło: wszędzie poza telewizją rządową.
  A kto zadecydował? Były wójt Pcimia. Tego w TVP pewnie też nie pokazali.

  Ale otrzyj łzy. Za niedługo dowiesz się wreszcie jak kraj wygląda po ostatnich 8 latach na prawdę i kto go rozkradł, nawet bez zmiany kanału.

 • ~Teoretyk 2023-10-19
  20:21:53

  8 3

  A czy w Polsce są w ogóle kadry techniczne zdolne do pracy i dozoru w elektrowni jądrowej? Budować można na papierze. Zbudować, uruchomić i nadzorować to jest wyzwanie, a nie gdybanie "a może tu, może tam" i pieniądze z rad nadzorczych lecą na konto.

 • ~Francik049 2023-10-19
  20:30:20

  11 9

  Franek 7
  musisz być naprawdę mocno nieszczęśliwym i zakompleksionym człowieczkiem, skoro w każdym możliwym wątku musisz wypełnić swoją misję (?) i zamieścić wpis całkowicie nie na temat, byle tylko o partii rządzącej

 • ~Francik049 2023-10-19
  20:38:20

  12 10

  myszaty stacje były tylko jedną z kilku części wspomnianego lotosu, z resztą był to unijny wymóg, ale tego zapewne w TVN nie powiedzieli ( nie dziwne), kluczowa część jest dalej jak na razie w polskich rękach,(tylko jak długo ? ), nie wiem co mówią w TVP, podobnie jak w TVN, bo od lat ie oglądam telewizji, jednak sądzą po wpisach tutaj muszą nieźle prać mózgi, wkrótce zatem pranie będzie zapewne jeszcze większe, skoro będzie tylko jedna "słuszna" narracja we wszystkich stacjach

 • ~Francik049 2023-10-19
  20:42:30

  11 9

  Franek 7
  widać nie mieści się w Twojej głowie że jeżeli ktoś nie łyka ślepo propagandy TVN jak Ty, co sugerujesz swoimi wpisami, to nie musi oglądać TVP, dlatego całkowicie spudłowałeś swoim wpisem pod moim adresem, ale cóż od takich osób ślepo zapatrzonych w partyjną narrację nie powinno wymagać samodzielnego myślenia, bo za nich robią to inni

 • ~Franek 7 2023-10-20
  05:21:26

  7 10

  Francik049, No to wymień trzy państwowe inwestycje ukończone za rządów PiS??? No dobra- dwie??? Albo dla ułatwienia jedną :))
  Mamy dziurę w budżecie na 35 mld licząc do września . Skąd ta dziura w budżecie ? To są oficjalne dane Ministerstwa Finansów jeszcze pod rządami PiS.

 • ~Franek 7 2023-10-20
  05:24:16

  4 9

  Lotos został sprzedany za kwotę o 8,5 miliarda złotych niższą, niż wynosiła jego wartość - ustalił Łukasz Frątczak, reporter magazynu "Czarno na białym" w TVN24. Według Grupy Orlen "na wystąpienie zysku na okazyjnym nabyciu wpływ miał głównie fakt obserwowanego w okresie przed połączeniem niedoszacowania wartości rynkowej akcji spółek".
  Grupa Orlen w czwartek opublikowała "Skonsolidowany raport półroczny". Płocki koncern podał, że zyskał na okazjonalnym nabyciu Grupy Lotos 8,546 mld zł. O co chodzi?
  Orlen wyliczył, że wartość netto, czyli po odjęciu zobowiązań (kredytów, pożyczek), przejmowanego Lotosu wynosiła 23,579 mld zł. Orlen zapłacił natomiast akcjonariuszom Lotosu, czyli właścicielom spółki, 15,124 mld zł. Różnica pomiędzy tymi dwiema kwotami daje nam to, co w rachunkowości nazywa się "wynikiem na okazjonalnym nabyciu".
  - Mówiąc wprost: Orlen zapłacił za Lotos o 8,5 mld zł za mało.

 • ~jose_23 2023-10-20
  11:09:50

  3 2

  o zamknięciu naszej elektrowni już dawno sie mówiło wieć może na jej miejsce wybudować atomową? To odległa przyszłość ale za 20-30 lat czemu nie?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5309