RALK: zacięta walka drużyn z Czerwionki i Radlina

2011-11-22, Autor:
Siódma kolejka Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki nie zapowiadała się szczególnie interesująco. We wszystkich pięciu spotkaniach miało zmierzyć się ze sobą pięć drużyn z pierwszej połowy ligowej tabeli z pięcioma zespołami z części drugiej. Tymczasem jak to w sporcie czasem bywa, już w pierwszym pojedynku niespodzianka.

Siódmy w tabeli zespół SKOK-u Ziemi Rybnickiej z Czerwionki zmierzył się z czwartą Leśną Przygodą-Parkiem Linowym z Radlina. Mecz zaczął się od wzajemnej wymiany akcji, co po wygraniu pierwszej kwarty przez radlinian dwoma punktami, a następnie drugiej jednym punktem przez graczy z Czerwionki, po pierwszej połowie jednopunktową przewagę uzyskali podopieczni trenera Czesława Grzonki. Po zmianie stron drużyna z Radlina szybciej odzyskuje skuteczność w grze i wygrywa trzecią kwartę ośmioma punktami i w tym momencie wydaje się, że jest już na dobrej drodze do odniesienia końcowego sukcesu. Ale rywal nie ma zamiaru tanio sprzedać skóry. Drużyna mobilizuje się i w połowie ostatniej kwarty odrabia straty dochodząc do przeciwnika na dwa punkty. Decydujące są ostatnie minuty meczu. Rzut Jacka Raszki za trzy punkty i dwie „trójki” Wojciecha Trałki, a z drugiej strony celne trafienia Jacka Chołuja za dwa punkty i jeden punkt Michała Grzonki, doprowadzają na kilka sekund przed końcem meczu do remisu. W ostatniej akcji meczu do kosza trafia najlepszy strzelec drużyny z Czerwionki (30 pkt. w meczu) i SKOK wygrywa całe spotkanie 75 : 73.

W drugim meczu niedzieli lider tabeli podejmował żorzan z zespołu Nord Studnik. Rybniczanie bez wielkiego wysiłku wysoko ograli rywala odnosząc zwycięstwo przewagą 54 punktów, a zdobywca 29 pkt. Przemysław Bednarek objął przodownictwo w tabeli najlepszych strzelców.

Niewiele mniejszą różnicą punktów zakończyły się derby Żor. Zespół Hawajskich Koszul pokonał ostatni zespół tabeli, Browary, umacniając się na pozycji wicelidera rozgrywek. Na podkreślenie zasługuje fakt zdobycia pod nieobecność lidera tabeli najlepszych strzelców, Bartosza Piaseckiego, 34 punktów przez jego brata Sergiusza.

Wyjątkowo nie wiedzie się ubiegłorocznemu brązowemu medaliście Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki. Butimex Inkognito Basket Rybnik w bieżących rozgrywkach wygrał dopiero jeden mecz z drużyną, która gra coraz lepiej. Do końca I rundy pozostały jeszcze dwa spotkania, które jeśli rybniczanie chcą myśleć o zakwalifikowaniu się do rundy play – off, muszą wygrać. Żorskie zespoły Browary i Nord Studnik są w zasięgu Butimexu. W niedzielę zespół przegrał z ubiegłorocznym zwycięzcą rozgrywek RALK.

Ciekawy pojedynek stoczyły na zakończenie niedzielnych rywalizacji zespoły Szarży Chrobrego Jastrzębie i AKS-u Leszczyny. Zajmujący po sześciu kolejkach drugie miejsce jastrzębianie, co prawda uzyskali w pierwszej połowie meczu dwudziestopunktową przewagę, ale zwycięstwo w tym pojedynku nie przyszło im tak łatwo. Po przerwie drużyna z Leszczyn zaczęła skutecznie odrabiać straty niwelując przewagę rywala do czterech punktów po trzeciej kwarcie, którą AKS wygrał 28 : 12. Było to jednak wszystko, na co mogli pozwolić sobie leszczynianie. W końcówce głównie za sprawą Michała Heliosza, Chrobry obronił kilkupunktową przewagę i mecz wygrał siedmioma punktami.

1. SKOK Ziemi Rybnickiej - Leśna Przygoda Rybnik  75 : 73 (14:16, 19:18, 16:24, 26:25)
Punkty: W.Trałka-30, J.Raszka-16, B.Gliński-13, B.Majewski-5 oraz M.Grzonka-22, J.Szymura-21, J.Chołuj-12, Ł.Graj-10.

2. Remaag Walker Rybnik - Nord Studnik Żory  113 : 59 (34:13, 24:11, 29:11, 26:24)
 Punkty: P.Bednarek-29, M.Kras-27, T.Gołysz-17, K.Kaczmarczyk-14 oraz K.Franczuk-31, M.Gołdyka-14, Ł.Jaszczak-6, M.Kowalski i Ł.Pawlaszczyk po 4.

3. Hawajskie Koszule Żory - Browary Żory  100 : 57 (13:16, 31:10, 29:14, 27:17)
 Punkty: S.Piasecki-34, Ł.Rutkowski-17, M.Master-14, S.Polak i P.Pustelnik po 12 oraz R.Sawczuk-23, S.Sałek-20, W.Molitor i J.Oleniuk po 6.

4. Butimex Inkognito Basket - Do ostatniej kropli...  53 : 82 (12:26, 12:22, 12:15, 17:19)
 Punkty: F.Kruk-16, Ł.Kuruc i P.Mrugalski po 10, D.Mikołajec-8 oraz T.Szymura-19,B.Polnik-17, J.Marciniak-15, W.Pierchała-11.

5. Szarża Chrobry Jastrzębie - AKS Leszczyny  90 : 83 (32:15, 25:22, 12:28, 21:18)
 Punkty:M.Heliosz-29,A.Góra-19, P.Kowalski-15,D.Janiszewski-11 oraz M.Majewski-27, Ł.Stokłosa-20, G.Marciniak-12, Ł.Kasprzyk-10.