zamknij

Wiadomości

„Psia grypa” szerzy się wśród policjantów w Jastrzębiu. Jak jest w Rybniku?

2021-09-15, Autor: 

„Psia grypa” dotarła do naszego województwa? Na to wygląda. W jastrzębskiej „patrolówce” nie pojawił się dzisiaj ani jeden policjant. Oficjalnie – wzięli zwolnienie lekarskie. Nieoficjalnie mówi się o tym, że w ten sposób chcą wymóc od rządu obiecany wzrost wynagrodzeń. Jak jest w Rybniku?

Reklama

To już zapewne wiecie z ogólnopolskich mediów. Policjanci domagają się obiecanego wzrostu wynagrodzeń. To nie jest nowy temat, pisaliśmy o nim już 3 lata temu. Rząd co prawda obiecał, że przeznaczy 10 mld złotych na modernizację służb mundurowych, a policjanci mają od 2022 roku dostawać średnio 200 zł podwyżki i około 270 złotych waloryzacji. To jednak nie uspokoiło policjantów.

Policja nie może strajkować. Funkcjonariusze obrali jednak inną formę spełnienia swoich oczekiwań. Wtedy brali masowo zwolnienia lekarskie lub pouczali kierowców, zamiast wystawiać im mandaty.

Dzisiaj wrócili do tej strategii. W środę zaczęli masowo brać L4. Tak jest choćby w Jastrzębiu-Zdroju.

- Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że 100% zatrudnionych w jastrzębskiej „patrolówce” policjantów przebywa aktualnie na L4. Oczywiście oni dbają o swoje zdrowie, lecz o zadbaniu o nie pomyśleli dopiero, gdy zmusiła ich do tego postawa rządu, który nie zaproponował stronie związkowej godnych warunków do życia w projekcie podwyżek – informuje nas anonimowy Czytelnik.

Dodaje, że dzisiaj w Jastrzębiu interwencje podejmują dzielnicowi, a na ulicach porządku pilnuje ruch drogowy, ale już jutro może zabraknąć też i ich.

A jak jest w Rybniku? Ilu policjantów zdecydowało się wziąć zwolnienia lekarskie? Tutejsza komenda miejska policji nie udziela takich informacji i kieruje nas do Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego. To samo czyni Komenda Wojewódzka Policji, choć jak podaje Gazeta Wyborcza – zbiera raporty na temat sytuacji kadrowej.

- Na razie w innych jednostkach poziom zwolnień nie odbiega od normy, ale na forach internetowych policjanci nawołują do przyłączenia się do protestu, więc w czwartek sytuacja może być już zupełnie inna. Wszystko wskazuje na to, że zaczyna się „psia grypa”, która ma zmusić rząd do uległości – cytuje jednego z oficerów Gazeta Wyborcza.

Potwierdza nam to Michał Szczęśniak – pełniący obowiązki przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego. Zaznacza jednak na wstępie, że nie jest to żadna inicjatywa związku zawodowego.

- Przede wszystkim nie ogłosiliśmy żadnej akcji protestacyjnej. Trwają negocjacje, ma się odbyć finalne spotkanie w ministerstwie. Potem zarząd główny NZSS podejmie działania co do zaproponowanych kwestii. Mam nadzieję, że rozmowy zakończą się satysfakcjonującym rozwiązaniem, które uszczęśliwi wszystkie strony – mówi Michał Szcześniak.

Z informacji, które otrzymał nasz rozmówca wynika, że w Jastrzębiu-Zdroju zwolnienia lekarskie wzięły 22 osoby.

- Pion patrolowo-interwencyjny stanął. Będzie zapełniony z innych pionów. Co do innych jednostek policji z woj. śląskiego – nie mam informacji, aby „choroba” się rozprzestrzeniała. Nie wiem, co będzie jutro – zaznacza przewodniczący śląskiego związku.

Damy Wam znać, gdyby jednak coś się zmieniło w KMP Rybnik.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 52

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~ 2021-09-15
  16:28:06

  ale rynsztokowy tytuł ,dziennikarstwo najwyższych lotów mimo że to cytat z brukowca nie powinniście promować chamstwa

 • ~marcin040 2021-09-15
  17:46:42

  57 11

  A piszą że ZUS wyłapuje symulantów :)

 • ~ 2021-09-15
  17:58:07

  62 0

  ~marcin040
  policja to służba resortowa nie podlega pod ZUS, zasiłki chorobowe i emerytury płaci im ministerstwo, podobnie jak np wojsku

 • ~Fidzi 2021-09-15
  18:02:22

  65 12

  Podobnie jak medycy, policjanci zauważyli, że rząd ma kasę na programy socjalne, coraz szersze i coraz bogatsze. Wkurza to wszystkich pracujących, że są pieniądze na socjal, propagandowe inwestycje oraz dla wybranych grup spod znaku "Solidarności" (vide: podwyżki w JSW przy miliardowych stratach), a dla innych pracujących, cytując kladyka:
  "piniędzy nie ma i nie będzie!"

 • ~Longina b 2021-09-15
  18:34:45

  50 5

  Każdy poseł,34 tyś.na podróże.Tam nie ma Ptasiej/kaczej /grypy.

 • ~norton 2021-09-15
  21:54:04

  36 20

  Mało jest grup zawodowych, które skompromitowały się w ostatnich czasach. O ile podczas poprzedniego protestu ludzie popierali policjantów to teraz raczej chyba nie moga liczyć na coś takiego.

 • ~wolf67 2021-09-15
  22:01:17

  8 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~wolf67 2021-09-15
  22:03:02

  37 30

  a co nie dostali premii za łazenie z babami z sanepidu i nękanie ludzi jak im mało to normalnej pracy jak normalny POLAK

 • ~tomek13 2021-09-16
  07:22:09

  24 15

  -fidzi
  Dziwi mnie to że w całej Europie zachodniej są programy socjalne i to dużo lepsze nikt tam nie ma z tym problemu tylko w Polsce mają według niektórych lepiej utrzymywać uchodźców niż dać 500+ na dzieci chore to

 • ~Karolina# 2021-09-16
  08:36:51

  31 7

  ~tomek13 2021-09-16 07:22:09
  -fidzi
  nikt nie kwestionuje, że socjal jest potrzebny, to dobrze, że osoba, która wychowała trójkę dzieci, dostanie emeryturę, choć ani złotówki nie odprowadziła na ubezpieczenie emerytalne.
  Jednak nie może być tak, że po 40 latach pracy zawodowej, wychowaniu co najmniej 1 lub 2 dzieci, w tym dziecka niepełnosprawnego, emerytura dla osób niepracujących nigdy jest niewiele mniejsza od emerytury, którą dostaje pracownik z chwilą przejścia na emeryturę po 40 i więcej latach pracy oraz wychowaniu dzieci (często samotnie).
  Mimo wszystko, nie wszyscy muszą mieć takie samej wysokości emerytury (poza wyjątkami). Każdy pracujący ma prawo do godnego wynagrodzenia, które powinno przekraczać tzw. "socjal". Pracuje się dla pieniędzy.

 • ~Elkkkka 2021-09-16
  08:38:50

  23 10

  Popieram. Niech zadbają o swoje zdrowie, na wszystko jest kasa, rząd podnosi sobie pensje o 60 % a na służbę zdrowia, i dla tych co dbają o nasze bezpieczeństwo kasy brak. Co się musi wydarzyć żeby jaruś i jego ekipa przejrzeli na oczy i wycofali się daleko, tak żeby świat o nich zapomniał.

 • ~Maksymilian Popeć 2021-09-16
  08:52:36

  28 14

  Każdemu policjantowi, który dzielnie ochraniał dom Jarka lub schody smoleńskie lub napsikał kobiecie w twarz gazem należy się sowita podwyżka. Cała reszta musi jeszcze się doszkolić.

 • ~tomek13 2021-09-16
  08:54:39

  16 2

  -Karolina#
  Nie wiem czy zauważyłaś że ja ani słowa nie napisałem o emeryturach a co do emerytur trzeba mieć co najmniej czwórkę dzieci by otrzymać taką emeryturę

 • ~tomek13 2021-09-16
  09:05:00

  19 3

  Skoro już zaczęłaś temat emerytur to oboje rodziców wychowuje dzieci ojciec przeważnie jeszcze pracuje to dlaczego jemu nic się nie należy

 • ~tomek13 2021-09-16
  09:11:18

  26 3

  Jedno jest pewne że od nowego roku dostaniecie wszyscy podwyżki ale cen ?

 • ~Franek 7 2021-09-16
  17:24:36

  17 12

  "Policja rośnie w siłę"

  Panuje opinia, że największe zagrożenie dla obywatela wynika z kontaktu z księżmi i policjantami.
  Z tym że według mnie policjanci są groźniejsi, bo działają w zorganizowanych grupach i w przeciwieństwie do księży są dobrze uzbrojeni. Poza tym na swoje ofiary wybierają nie tylko nieletnich, ministrantów i atrakcyjnych kleryków, ale atakują wszystkich, nie wyłączając niepełnosprawnych, rencistek, emerytek i posłanek opozycji. Jedyny wyjątek stanowią poruszający się w zwartej grupie kibice piłkarscy, których policjanci się boją, dlatego schodzą im z drogi, aby uniknąć ciężkiego pobicia, utraty pałki czy znieważenia munduru.

  Głównym zajęciem polskiej policji jest utrzymywanie porządku polegające m.in. na ochranianiu pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, pilnowaniu willi prezesa PiS i legitymowaniu każdego, kto obok niej przechodzi, oraz na rozpędzaniu gazem i pałkami teleskopowymi protestujących kobiet, których – w przeciwieństwie do kiboli – policjanci się nie boją. I słusznie, bo co taka kobieta może im zrobić? Zabierze pałkę? Niech spróbuje; przekona się, że twardzielowi takiemu jak polski policjant może się wymknąć kibol, złodziej albo pijany kierowca za kółkiem, ale nie odmawiająca rozejścia się emerytka czy dziewczyna zakłócająca porządek kartonem z napisem „Jebać PiS”. Obie dostaną gazem tak, że aż przykucną, a w oczach ukaże im się pięć gwiazdek i jeszcze trzy. A jak na komisariacie zostaną rozebrane do bielizny i porządnie zrewidowane, nabiorą szacunku i do munduru, i do prawa, i do sprawiedliwości.

  Mając to na uwadze, trudno się zgodzić z lansowaną przez opozycyjne media opinią, że polska policja jest słaba. O sile polskiej policji najlepiej świadczy to, że coraz więcej dokonywanych przez nią zatrzymań kończy się śmiercią zatrzymanych. Ponadprzeciętną skutecznością wykazuje się tu policja dolnośląska, która w ciągu miesiąca zatrzymała w ten sposób aż trzech podejrzanych. Ostatni – 25-letni obywatel Ukrainy – zanim przestał oddychać, był wiele minut bity i duszony, a momentami siedziało na nim sześciu funkcjonariuszy.

  Ponieważ interwencja została przypadkowo nagrana przez kamery monitoringu, szefostwo wrocławskiej policji musiało czterech policjantów zawiesić. Pojawiły się także żądania zdymisjonowania samego szefostwa, a także szefostwa tego szefostwa, które odpowiada za to, czym jest dziś polska policja. Szanse na to są jednak małe, bo osoby kierujące policją podkreślają, że nie ma żadnych nagrań dowodzących, że ponoszą odpowiedzialność za cokolwiek. Obawiam się, że w tej sytuacji pozostaną na swoich stanowiskach i w dalszym ciągu nie będą za nic odpowiadać.

  Slawomir Mizerski / Polityka

 • ~Dador 2021-09-16
  19:46:42

  9 10

  Podobno do policji biorą już ludzi z ulicy. Szkolenie ledwie 3 m-ce i heja do służby. Starzy policjanci sami mówią, że hołota w komendach coraz większa. Niech zrobią zamach stanu i przejmą kontrolę. Zróbmy tu drugą Afrykę.

 • ~Ja_2 2021-09-16
  19:47:07

  8 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2021-09-16
  20:08:31

  10 8

  Panie dador -za te slowa " Niech zrobią zamach stanu i przejmą kontrolę. Zróbmy tu drugą Afrykę."
  pan ODPOWIE,ja tego dopilnuje!!!
  Pozdrawiam!

 • ~artefaks 2021-09-16
  20:18:36

  6 10

  Kota nie ma to myszy harcują. Na kłopoty wszelkie kłopoty chłopski filozof z plebejskim rodowodem Smołka

 • ~artefaks 2021-09-16
  20:24:25

  7 9

  A narodowo socjalistyczny nierząd wypowiedział przyjaciołom moskalom umowę na dostawę gazu z rokiem 2022.
  Teraz będą renegocjować umowę mając ,,mocne " argumenty.
  Arteks się tym zapewne ucieszy przechodząc z ekologicznych borsigów na gaz. ER też jest wygaszana ,z planem przebudowy bloków na gaz.
  Idiotów nie sieją sami się rodzą

 • ~ 2021-09-16
  20:30:04

  9 6

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Dador 2021-09-16
  20:57:14

  6 9

  ~CASJU64 2021-09-16 20:08:31
  Tej! Patrz! Następny co mnie tu straszy, co on to nie zrobi. Jak czytam takie obietnice bez pokrycia, to już wiem z kim mam do czynienia. Raz mi doktorek pisał, że mnie urządzi, teraz ten typek. Weź się odkukizuj. Tyś jest taki internetowy Renault. Spytaj się mechaników, jak mówią na emblemat tej marki.

 • ~Franek 7 2021-09-16
  21:40:19

  7 8

  Kolego Dador nie przejmuj się groźbami Kazimierza Smołki ( Casju64). PiSowskie trole tak już mają. Są jak Ormowcy w PRLu. Mi już groził jakieś 7284 razy, że zawiadomi i pójdę siedzieć ale nigdy tego nie zrobił ( bo nie ma jaj). A ja się z tobą zgadzam co do przewrotu tylko, że milicja Kaczyńskiego dala się kupić władzy i stała się milicją jak w PRLu więc żadnego przewrotu nie zrobią. Jadą na tym samym wózku bo łamali prawo tyle razy, że też będą czwórkami szli do pudła po zmianie władzy…Jak pan Byczek z rybnickiej milicji, który bezprawnie napadł z kolegami na babcię Kasię a później kłamał w Sądzie twierdząc, że to ona go pobiła, próbując doprowadzić do jej skazania. Na szczęście sędzia nie dala się nabrać ale takie metody to żywcem z Białorusi ściągnięte…

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1645