zamknij

Wiadomości

PSE: ogłosiły zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej… bo za bardzo świeci

2023-04-23, Autor: 

To drugi taki komunikat w historii Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Dzisiaj (23 kwietnia) pojawił się alert o zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Tym razem jest jej za dużo. Dlatego też PSE poleciły redukcję generacji źródeł OZE ze względów bilansowych.

Reklama

Jak czytamy w opublikowanym dzisiaj komunikacie, 23 kwietnia 2023 r. w systemie elektroenergetycznym występuje nadwyżka podaży energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania.

Jej przyczyną jest wysoka produkcja energii przez źródła OZE w związku ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi, przy jednocześnie niskim zapotrzebowaniu na energię ze względu na dzień wolny od pracy. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ogłosiły zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej z powodu potrzeby sięgnięcia po redukcję generacji źródeł OZE przyłączonych do średniego napięcia. Taka redukcja jest możliwa dopiero po ogłoszeniu zagrożenia – dowiadujemy się.

Spółka wyjaśnia następnie, że w celu równoważenia podaży i popytu na energii elektryczną PSE stosują dostępne środki, w szczególności zaniżenie produkcji przez elektrownie.

Ze względu na skalę nadpodaży energii elektrycznej w dniu 23 kwietnia 2023 r., przekraczającą 3000 MW, konieczna będzie także redukcja generacji źródeł OZE, w tym źródeł OZE przyłączonych do sieci średniego napięcia, a prawdopodobnie też przyłączonych do sieci niskiego napięcia – czytamy.

To oznacza, że może nastąpić ograniczenie mocy farm wiatrowych i słonecznych, a nawet przydomowych paneli słonecznych.

Podejmowane przez PSE działania mają na celu zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego. PSE nie przewidują istotnych zakłóceń w dostawach energii elektrycznej dla odbiorców – informuje PSE.

Informacje dodatkowe spółki:

Moc osiągalna źródeł fotowoltaicznych (PV) według stanu na 1.04.2023 r., to około 13 GW, zaś moc osiągalna źródeł farm wiatrowych (FW), to około 9,5 GW. Dotychczas najwyższą generację PV odnotowano 21.04.2023 r, kiedy sięgnęła ona ponad 8,4 GW, zaś rekord generacji FW miał miejsce 20.02.2023 r. i wyniósł on 7,9 GW.

---

Jak wcześniej wspomnieliśmy, to drugi raz w historii, kiedy PSE ogłasza zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Business Insider przypomina, że pierwszy raz z okresem zagrożenia w polskiej energetyce mieliśmy do czynienia 23 września 2022 roku.

Jednak wówczas mocy w systemie było za mało, by pokryć zapotrzebowanie wszystkich odbiorców prądu. W godz. 19.00-21.00 w stan gotowości postawiono wszystkie elektrownie, a przedsiębiorcy, którzy zgodzili się wcześniej na udział w rynku mocy i dostają za to wynagrodzenie, zostali zobowiązani do zmniejszenia poboru energii – czytamy.

Wtedy był problem z energią pochodzącą z wiatraków i elektrowni węglowych - albo z powodu awarii, albo z uwagi na konieczność oszczędzania węgla.

Krajowe elektrownie nie mogły więc wyprodukować wystarczającej ilości prądu, by zaspokoić bieżące zapotrzebowanie i jednocześnie utworzyć niezbędną nadwyżkę, która chroni system przed nagłymi awariami – dodaje BI.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
  • ~exx 2023-04-23
    12:29:59

    52 12

    Kto w Polsce mieszka w cyrku się nie śmieje.

  • ~przykopa 2023-04-23
    13:27:24

    65 19

    Na giełdach energii są minusowe ceny. Czyli konsumenci dostają kasę za pobór energii. A u nas pod rządami jedynie słusznej i sprawiedliwej prąd dalej drogi jak pier***. Podobnie kiedy zawalili magazyny zbożem za pół darmo z Ukrainy ,chleb nie staniał .A nawet zdrożał. Gdy powstał koncern multienergetyczny by Polacy mieli tańsze paliwo to paliwo nie staniało.LeczOrlen który uzyskał pozycję dominującą podkręcił marzę o kilkaset procent Banki nie płacą ludziom za zgromadzone depozyty Ale ztych wkładów udzielają kredytów po horrendalnych oprocentowaniach. Rodzynkiem na torcie jest opodatkowanie społecznych zbiórek na leczenie chorych dzieci. Należy zadać retoryczne pytanie. Czy to jest Polska ? Że Czy to jest dom wariatów ?

  • ~Franz Kawka 2023-04-23
    14:29:29

    46 24

    Problem polega na tym, że sieci są niedoinwestowane. Pisowskie złodziejstwo, drukuje pieniądze i pcha w kampanie wyborcze od 2016 roku inwestycje spadają cały czas i będzie tylko gorzej.

  • ~przykopa 2023-04-23
    14:48:22

    42 20

    Nadmiar taniego prądu( a nawet darmowego ) w systemie rynkowym byłby ogromną szansą na zrobienie biznesu. W skali mikro można energię taniej przekazać konsumentom. A ci uruchomią klimatyzacje. Naładują zasobniki ciepła , bojlery. Włączą kuchenki elektryczne , piekarniki , pralki i wszelkie inne energochłonne urządzenia.
    W skali makro można napełnić zbiorniki w elektrowniach szczytowo pompowych. Włączyć energochłonne urządzenia. Piece w cementowniach , piece hutnicze itp. Ale to wymaga to pewnego wysiłku i organizacji.
    W systemie komunistycznym nie robimy nic i rozkładamy ręce
    (mówimy np. że winny jest Tusk). Bo po co cokolwiek robić , jak łatwiej jest ukraść. Zaś biednym w wyniku okradania społeczeństwem jest łatwiej okłamywać i rządzić

  • ~medzoown 2023-04-23
    14:50:11

    2 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~ 2023-04-23
    17:53:11

    30 41

    Spokojnie przykopa, twoi folksdojcze wygrają wybory to prąd będzie tylko latem, w dzień.
    W bezwietrzną i pochmurną pogodę będziemy korzystać z zmagazynowanych (w pustych mózgach lewactwa) zasobów prądu.

  • ~przykopa 2023-04-23
    21:16:15

    15 16

    @Smołka. Pis stoi tam gdzie stali bolszewicy. B o mówią ,, po owocach ich poznacie "
    Więc bardziej na lewo się już nie da. Więc śmiesznością i głupotą jest Towarzyszu innych nazywać lewactwem.

  • ~wolf67 2023-04-23
    23:20:55

    17 10

    PIS DISCO POLO MAJĄ IQ NA POZIOMIE POMPY CIEPŁA

  • ~Lateks 2023-04-24
    02:39:15

    17 1

    Jak zwykle pod takim artykułem wypowiadają się ludzie co tylko mają partie polityczne w głowie, albo nie mają bladego pojęcia o fizyce i działaniu systemu energetycznego.
    ~przykopa pomijasz w swoich rozważaniach bardzo ważne zagadnienia że bez względu na sztuczne "rynkowe" ujemne ceny ktoś musi utrzymać rezerwę mocy, stąd całe zamieszanie, i zagrożenie w funkcjonowaniu systemu energetycznego. Każda elektrownia która ma być w stanie gotowości do pracy potrzebuje energii, to nie działa tak że wyłączysz wszystkie elektrownie systemowe bo pozwolisz na nadprodukcję energii i potem w ułamku sekundy je uruchomisz...

  • ~przykopa 2023-04-24
    08:03:30

    5 12

    @Lateks z całym szacunkiem ja nie pisze o ograniczeniu mocy i zachowaniu gorącej rezerwy na godziny szczytu. Ja piszę o możliwościach wykorzystania bardzo taniej okresowo dostępnej energii. Z której to część również można wykorzystać do napełnienia zbiorników w elektrowniach szczytowo pompowych. Rozruch elektrowni wodnej do czasu uzyskania synchronizacji z siecią trwa poniżej 2 minut. Czyli jest przejsciowy nadmiar taniego prądu.Jest możliwość zrobienia biznesu jeśli zainwestuje się w magazynowanie i absorbcję nadwyzek

  • ~Lateks 2023-04-24
    08:50:23

    13 1

    ~przykopa moc wszystkich elektrowni szczytowopompowych w Polsce to 1,9GW
    Przy czym nie piszę ile tej mocy było w dyspozycji. Do tego awaryjnie eksportowano 1,7 GW energii ale to i tak nic nie zmienia że mimo wszystko dalej było 2,2GW którego nikt nie chciał. Tylko tyle i aż tyle. Mając nadmiar energii z paneli możesz podgrzewać wodę w bojlerze elektrycznym nawet do 95 stopni, ale bardziej już nie będziesz bo po prostu woda się zagotuje i bojler rozsadzi. Z systemem energetycznym jest tak samo...

  • ~majster86 2023-04-24
    10:10:06

    8 0

    Przykopa tylko kto to ma finanować? Nie ma problemu Państwo może wybudować nowe elektronie szytowo pompowe lub wodne( Pytanie gdzie te drugie bo tutaj każdą lokalizacje oprotesują ekolodzy że ryby nie mają jak przepływać i takie tam bzdety.) tylko kto zapłaci za takie magazyny? Przy elektrowniach węlowych to jest niepotrzebne albo inaczej to o mamy aktualnie jest wystarczające. To może każdemu producentowi energii odnawialnej dołożymy opłatę na magazynowanie energii po 30 gr od każdego Kwh po to aby taka opłata starczyła na wybudowanie i utrzymanie takiej elektrowni ? To jest potrzebne tylko tam gdzie produckja energii jest niestabilna i moim zdaniem tylko tacy producenci powinni za to płacić a nie całe społeczeństwo.

  • ~przykopa 2023-04-24
    11:23:07

    2 7

    Sytuacja się będzie pogłębiać z tej przyczyny że lato się jeszcze nie zaczęło.W Polsce oprócz mikrodbiorcow mamy również dużych odbiorców energii. Przemysł cementowy ,chemiczny ,stalowy z piecami elektrycznymi. Wszystko to potrzebuje organizacji i stabilnego prawa. Jest do zrobienia interes .Wykorzystajmy chociaż część mozliwosci

  • ~unugbaib 2023-04-24
    14:26:39

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~kipoperm 2023-04-24
    23:15:16

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5352