zamknij

Biznes

Przetarg na mieszkania przy Hallera unieważniony. Miasto źle oszacowało koszty?

2021-09-06, Autor: 

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Rybniku unieważniło przetarg na budowę budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Hallera. Powód? Najniższa oferta przekroczyła zaplanowany na to budżet o przeszło 13 mln złotych! Miasto nie oszacowało realnych kosztów? Skąd takie różnice w kwotach? Co dalej z terenem w centrum Rybnika?

Reklama

Przypomnijmy, w lipcu TBS ogłosił przetarg na budowę budynku wielorodzinnego (z 80 mieszkaniami) z lokalami użytkowymi wraz z przebudową i zmianą sposobu użytkowania istniejących budynków mieszkalnych na budynki handlowo-usługowe, z infrastrukturą towarzyszącą oraz elementami zagospodarowania terenu przy ul. Gen. J. Hallera w Rybniku, oraz przebudową sieci wodociągowej wzdłuż łącznika ulic Pocztowa-Hallera w Rybniku.

Przetarg został jednak 2 września unieważniony przez TBS. Powód? Jak czytamy w komunikacie TBS-u cena oferty z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

- W postępowaniu została złożona oferta z najniższą ceną na kwotę: 44.817.591,07 zł brutto, natomiast kwota, jaką zamierza przeznaczyć Zamawiający na sfinansowanie zamówienia, wynosi 31.353.096,74 zł brutto – dowiadujemy się.

Różnica pomiędzy powyższymi kwotami wynosi bagatela 13 mln złotych! To dużo. Pytanie, dlaczego wynosi aż tyle? Czy to oznacza, że miasto nie oszacowało realnych kosztów za materiały, wykonanie i nie wzięło pod uwagę faktu, że – w najogólniejszym sensie – budowanie w Polsce staje się z roku na rok droższe?

Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku zapewnia, że „pracownicy wydziału inwestycji starają się szacować koszty według aktualnych cen materiałów i usług”.

No właśnie, jeden z naszych Czytelników zasugerował, że miasto oparło się w ogłoszeniu na kosztorysie sprzed 2 lat. Olgierd Zaraś, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego odpiera, że to nieprawda.

- Kosztorys w reżimie PZP nie powinien być starszy niż 6 miesięcy. Ten był aktualizowany, kiedy powstał TBS, bodajże w marcu – zaznacza.

Jak dodaje Olgierd ZaraśTBS założył, że metr kwadratowy w kosztorysie inwestorskim (budynek o około 4000 m2 powierzchni użytkowej i 1000 m2 powierzchni mieszkaniowej) będzie kosztował 6 300 złotych.

- Nie uważam tego za wartość niedoszacowaną. Co do różnic w cenach, nie wiemy, w jaki sposób kalkulowali je oferenci, lecz wynikają one z coraz bardziej dotkliwego braku firm wykonawczych, a także z lawinowego wzrostu cen materiałów budowlanych, który obserwujemy w ostatnich miesiącach. Mimo to jednak zaproponowana przez nich cena przekracza 9000 PLN za metr kwadratowy co uważamy za zdecydowanie zbyt dużą różnicę – zaznacza nasz rozmówca.

Jak dodaje prezes TBS, przetarg będzie powtórzony i na podstawie jego wyników wspólnie z władzami miasta i bankiem będą podejmowane decyzje.

- Równolegle są prowadzone prace nad dokumentacjami projektowymi dla ulic Sztolniowej i Okulickiego. Chcielibyśmy na przełomie września i października występować o wydanie pozwoleń na budowę tych obiektów, we wrześniu planujemy też składać wnioski kredytowe w BGK dla tych inwestycji – dodaje Olgierd Zaraś.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~Lokalny 2021-09-06
    15:04:55

    Odsuńcie urzędników od deweloperki bo pójdziemy z torbami!
    Mieszkania socjalne na Paruszowcu po 880 tys. za sztukę, teraz TBS za 9 tys. zł/m2 na działce w centrum wartej miliony.
    Oczywiście prezesowi i reszcie w spółce TBS fajna kaska leci w wypłatach i nie ma się czym przejmować. Urzędnik za nic nie odpowie, a za wszystko zapłacą mieszkańcy w podatkach.

  • ~ 2021-09-06
    16:24:06

    34 5

    Budynek mieszkalny wg projektu ma 6112,7m2 – to nowa bryła. Do tego dochodzi powierzchnia dwóch istniejących obiektów podlegających przebudowie - 189,51m2 + 236,46m2. Łączna powierzchnia inwestycji do której należy dokonywać przeliczeń wynosi 6538,67m2. Koszt budowy 1m2 dla ceny którą TBS przeznaczył na realizację (31 353 096,74zł brutto) wynosi 4 755zł. Koszt budowy 1m2 dla ceny otrzymanej w przetargu (44 817 591,07zł) wynosi 6 854zł. Artykuł, i nie tylko, podaje nieprawdziwe dane – zarówno co do powierzchni obiektu jak i przelicznika na 1m2. Różnica w budowie obiektów mieszkalnych przez dewelopera (niejednokrotnie bez faktur itp.) w porównaniu z zamówieniem publicznym polega na ryczałcie. Deweloper do każdego etapu dobiera oddzielnego, przeważnie najtańszego podwykonawcę – z płatnościami bywa różnie – łącznie z rozliczeniem za dokumentacje. W zamówieniach publicznych jest wspomniany ryczałt, który nie pozwala na zmianę ceny realizacji przez okres trwania budowy, dlatego wykonawcy muszą przewidzieć zwiększenie kosztów materiałów, robocizny i innych elementów mających lub mogących mieć wpływ na cenę (inflacja, podniesienie minimalnej krajowej, paliwa, energia itp.). Jakość architektury też jest ważna – warto porównać obiekty na Hellera z przeważającymi realizacjami deweloperskimi (i, o zgrozo, z tymi planowanymi przez TBS na Sztolniowej i Okulickiego) pod kątem formy ale również funkcji i układu mieszkań.

  • ~Arteks 2021-09-06
    17:39:51

    27 42

    Mam jednak nadzieję, że ten piękny budynek powstanie. Ceny wszystkich materiałów budowlanych cały czas idą w górę. Ale też wartość nieruchomości też nie stoi w miejscu. @lokalny - w Gliwicach TBS budowano już od ok. 2000 r. Jesteśmy spóźnieni o jakieś 20 lat w dziedzinie budowy mieszkań w centrum miasta w ramach TBS. Wypada żałować, że w czasach kiedy materiały budowlane były tanie, a rynek pracownika nie istniał - my budowaliśmy drogi zamiast mieszkań. Lepiej byśmy na tym wyszli i nasze miasto wyglądałoby jeszcze atrakcyjniej gdybyśmy wtedy zainwestowali w mieszkania. Akurat tu mam szacun do Kuczery, że on i jego ekipa lepiej rozumieją pewne obecne tendencje urbanistyczne dotyczące miast. Szkoda, że PiS nie realizuje swojego programu Mieszkanie + z którym szedł do wyborów w 2015 r. bo to też byłby pomysł na nowoczesną zabudowę miast i zwiększenie dostępności do mieszkań dla biedniejszych mieszkańców.

  • ~rzyt 2021-09-06
    20:09:48

    30 9

    Na rynku są mieszkania w niższej cenie, więc sens budowania czegoś drogiego li tylko by znajomy królika miał ciepłą posadę zalatuje odorem. Jak prezes TBS zaciągnie kredyt osobiście go gwarantując to nie mam żadnych przeciw...jedynie chciałbym by miasto dostało godne pieniądze za włożony w to teren. Czyżby prezydent Kuczera przewidywał kolejną klapę w wyborach i szykuje coś na podobieństwo Hossy i desantu z Raciborza?

    Kupując mieszkania na wolnym rynku UM spełnia obietnicę zaspokajania potrzeb w mieście bez takiego ryzyka jakim obarczona jest planowana inwestycja.

    Aha, nie mam firmy deweloperskiej i agencji nieruchomości.

  • ~1floyd 2021-09-06
    20:15:21

    25 3

    Ceny materiałów budowlanych, szybują ostro w górę. Robocizna z resztą też. Ktoś kto obecnie się buduje, doskonale to wie. Developera, nikt nie pyta o koszty budowy. Czy budynki stawiane były przez tzw. "szarą strefę", czy na wszystkie materiały do budowy, usługi. ma faktury. Klient widzi lokal, i płaci. Tak to działa. Inwestycje miejskie rządzą się innymi prawami. Stąd różnice w cenach. Nie wiem czy miasto, może kupować lokale na wolnym rynku. Jeżeli tak, to może warto te działki sprzedać, a za uzyskaną kasę kupić lokale na wolnym rynku. Będzie ich więcej i taniej.

  • ~Lateks 2021-09-06
    22:29:13

    26 3

    ~Arteks w Twoich ulubionych Żorach ten sam prezes budował w TBSie, jak to tam wygląda to można sobie poszukać google jest tego pełne...
    Dlaczego w Rybniku zatrudnia się ludzi których już się nie dało utrzymywać na stanowiskach czy to w Raciborzu czy w Żorach... ehhh.
    Przetarg wycofany, ale kasa dla znajomych musi być... w końcu kredyty i pożyczki same się nie spłacą...
    ~rzyt jeśli ludzie zarabiają kilka średnich krajowych i mają problem z własnymi zobowiązaniami to Ty myślisz że będą odpowiadać majątkiem za to czym kierują??

    Tutaj nie jest problem z TBSem ale z ich urzędniczym podejściem do przepisów, jeśli prezydent miasta twierdzi że zatrudni prezesa by wszystko załatwił za niego, jeśli ten prezes płaci ludziom za przygotowanie przetargu i liczy że ktoś za niego wszystkiego dopatrzy, to się ludzie nie dziwcie że najtańsze mieszkania z UM będą 3-4 razy droższe od tych na wolnym rynku. Żaden deweloper nie pozwoli sobie na to by firma budowlana zatrudniała podwykonawców i pobierała marżę za nadzór nad inwestycją...
    Tymczasem UM ogłosi przetarg i liczy że ktoś będzie za nich wszystko kontrolować...

  • ~Kris Rea 2021-09-07
    09:11:24

    7 3

    Prosze pamietac, ze porownujac koszt realizacji tego przedsiewziecia do innych inwestycji deweloperskich, lub do rynkowych cen mieszkań - trzeba łączna kwote odnosić do m2 mieszkan, a nie wszystkich powierzchni uzytkowych łącznie

  • ~Arteks 2021-09-07
    11:06:16

    8 6

    To jest obiekt z konkursu architektonicznego, z obiektami sklepowymi, ze starymi obiektami które mają być rewitalizowane i włączone do niego, obiekt o wielu fajnych rozwiązaniach architektonicznych i z materiałów które kosztują drogo np. elewacja. Niestety wielu mieszkańców jest przyzwyczajonych do bylejakości w architekturze i dlatego takie zdziwienie, że ma być tak drogi. No ale moi drodzy - przecież to centrum miasta!!! To może być współczesna wizytówka Śródmieścia. @lateks - tam były niesamowite przeboje z budową tych bloków. Ale nie wiem czy do końca winę za to ponosił sam Zaraś w sytuacji kiedy miasto przeznaczyło pod budowę działkę po... odwiertach górnicznych. No i warto podkreślić, że budynki powstały więc Zaraś doprowadził to do końca. :)

  • ~ 2021-09-07
    11:29:44

    10 0

    To porównanie jest bardzo trudne i wymaga gruntownego przeanalizowania tej, i innych reprezentacyjnych inwestycji deweloperskich. Najlepiej w tożsamych lokalizacjach. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Z dokumentacji wynika iż obiekt na Hallera to nie sama mieszkaniówka – ale również usługa. W poziomie parteru mamy tylko dwa mieszkania (dostosowane dla osób niepełnosprawnych) – pozostała powierzchnia to komunikacja i, co istotne, usługa. Istniejące obiekty podlegające przebudowie to wyłącznie usługa. W całym założeniu mamy aż 974,39m2 usług. Wynika z tego że części mieszkalnej, z przynależną jej całkowitą komunikacją, jest 5 564,28m2. Warto wyłączyć ich część z kosztorysu i sprawdzić jaki jest rzeczywisty przelicznik PUM na 1m2 – do tego wymagane jest przeanalizowanie całego kosztorysu. Aż dziw bierze że szef TBS tak nie przedstawia sprawy tylko ogólnikowo, wręcz z nieprawdziwymi informacjami (trochę wstyd). Proszę pamiętać – całość zlokalizowana jest na bardzo trudnej działce – analizując układ działek w najbliższym rejonie i zasoby historyczne miasta można zauważyć, iż inwestycja realizowana jest w przebiegu dawnego koryta rzeki Nacyny, które zostało zasypane "nasypem niekontrolowanym" – a to wymaga palowania. „Na karku” inwestycji wiszą również piękne obiekty ceglane, których remont generuje dodatkowe koszty – ale trzeba je uratować bo to dziedzictwo historyczne miasta.

  • ~Lateks 2021-09-07
    11:40:28

    7 2

    ~Arteks tutaj problem jest taki że to potencjalni wynajmujący mają sfinansować, wynajmujący których na dzień dzisiejszy nie ma.
    Te mieszkania nigdy nie będą własnością ludzi. A z drugiej strony gwarantem finansowania jest UM. Czyli w skrócie to wszyscy pracujący mieszkańcy miasta mają finansować wynagrodzenie dla TBS-u i mają brać odpowiedzialność za długi tej spółki. Miasto nie potrafi sobie poradzić z zasobem ZGM a pakuję się w kolejną spółkę. Tak naprawdę jedynym beneficjentem tej inwestycji to mogą być Ukraińcy pracujący w Rybniku, zamiast wynajmować lokale z wolnego rynku będą wynajmować z TBS-u o ile warunki na wkład własny im pozwoli. Gdyby nie te fundusze które miasto na to przeznacza bo by mi było to obojętne. Ale miasto włożyło tam działki za grube mln, ułatwia całą papierologię swojej spółce, a na koniec i tak pan Prezes nie odpowiada za błędne decyzje...
    No pogratulować, dobrze zabrabiać i tylko podpisywać co inni każą mając wsparcie bez wymogów.

  • ~Arteks 2021-09-07
    11:56:49

    5 13

    @lateks - w tej chwili każdy kto ma trochę kasy ładuje pieniądze w mieszkania bo można je wynająć i na tym świetnie zarabiać. Widać, że ludzie z chałup - zupełnie nie znają rynku nieruchomości i głodu mieszkaniowego jaki jest w miastach - nie wykluczając naszego. Mało kto już w dzisiejszych czasach preferuje taki styl życia jak ty - czyli z rodzicami, dziadkami na jednej chałupie tak jak 100 czy 200 lat temu. Dla młodych ludzi swoje mieszkanie to podstawa - nieważne czy na własność czy wynajęte. Tylko ty możesz zakładać, że nie będzie chętnych na taki luksusowy budynek bo zupełnie nie orientujesz się w tematyce mieszkaniowej. Tak samo bredziłeś, że nie będzie chętnych na zakup za 4500 zł/m2 w Kwartale Domus... ;) A to była taniocha w porównaniu do obecnych cen.

  • ~maharadza 2021-09-29
    17:42:50

    2 0

    Co znaczy...miasto źle oszacowało koszta... to chyba jacyś urzędnicy "kompetentni" źle oszacowali, czy w naszym mieście ciągle muszą być jakieś niedoszacowania i inne wykręty urzędników niedawno śmieci, wcześniej mostek na Nacynie a za wszystko płacimy My mieszkańcy. Pozdrawiam.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5323